Soukromá relaxace ve vaší nové koupelně

Soukromá relaxace ve vaší nové koupelně

Málokdo má času na rozdávání, a přitom bychom všichni měli práci a hektické životní tempo kompenzovat cílenou relaxací. Jak se s tím vypořádat? Pořiďte si malé wellness centrum přímo doma.

Cíleně odpočívat, podporovat imunitní systém i činnost krevního oběhu, bojovat proti ztuhlým kloubům a svalům, ale také proti stresu, stimulovat energii a chuť do života – s tím vším a i něčím navíc pomůžou jednotlivé wellness prvky, které pracují především s teplem a vodou, doplňkově pak s aromaterapií, chromoterapií, muzikoterapií a podobně. Vyberte si ten, který vám spolehlivě bude dělat dobře, nebo je zkombinujte.

1. Sprchování jako relax

Moderní sprchové kouty se dnes zařizují multifunkčními sprchovými panely. Jsou různě vybavené, zpravidla nabízejí proud vody z větší hlavové sprchy včetně efektu vodopádu a dále z několika trysek, umístěných na čele panelu. Ruční sprcha je jejich automatickou součástí. Jednotlivé prvky lze navzájem kombinovat nebo využít jen některý, stejně tak se dá snadno nastavit intenzita proudu vody či její charakter (jemnější nebo razantnější proud).

Existují i panely navíc vybavené chromoterapií, aromaterapií nebo třeba i funkcí parní lázně, opět máte na výběr z více programů. Panely se podle typu instalují na stěnu nebo se dají zabudovat do zdi. Za samozřejmost se dnes považuje použití termostatické baterie či povrchová úprava sprchy i všech trysek proti usazování vodního kamene.

2. Když koupel, tak s hydromasáží

Užít si teplou lázeň s bohatou pěnou nebo i vonnými esencemi je příjemné, ale ještě příjemnější bude koupel kombinovat s masáží. Na výběr máte dvě možnosti – buď lze, po splnění potřebných technických podmínek, instalovat hydromasážní systém do vany (než bude usazená v koupelně), nebo si rovnou pořiďte vanu už vybavenou hydromasáží. Počet trysek, jež se nacházejí na bocích či i dně vany, a jejich charakter se liší podle toho, zda jste si vybrali vzduchovou masáž, kdy se voda mísí se vzduchem a výsledkem je jemné perlení, nebo ryze vodní masáž, tedy intenzivní proud vody. Obě varianty lze také zkombinovat, trysky se ovládají mechanicky nebo elektronicky.

Kromě volby systému zvažte také rozměry. „Minimální doporučená délka vany pro pohodlnou koupel je 170 cm, ale samozřejmě čím více, tím lépe. Řešte však nejen délku, ale i tvarování (ergonomii) a hloubku, aby vana byla skutečně pohodlná,“ říká Daniel Beneš ze společnosti SAPHO koupelny. Mezi příjemné doplňky dále patří například chromoterapie, ozonizace nebo možnost integrovat rádio či jiný zvukový nosič (což však lze i u některých sprchových panelů).

3. Infra trochu jinak

Máte rádi volnost a pobyt v kabině pro vás nepřichází v úvahu? Ani vy nemusíte být ochuzení o termoterapii v podobě působení infračervených paprsků. Jednu z možností nabízí infrasky, což je stropní panel o velikosti 210 x 65 cm s šesti infrazářiči, každý o výkonu 500 W. Pod něj už jen stačí postavit lehátko v doporučené vzdálenosti 140 cm a relaxace může začít. Podobně funguje i sunsky (panel se čtyřmi zářiči o výkonu 400 W nebo 800 W), pod nímž se navíc decentně opálíte.

Mezi novinky patří infralehátka z mramoru. Zjednodušeně řečeno je vyhřívá elektrická rohož, implantovaná v ergonomicky tvarovaném kameni (jde o výkon 800 W). Maximální teplota lehátka je stanovená na 41,5 °C, ovládáte ji termostatem.

4. Máme rádi páru

Doma můžete mít nejen tradiční saunu nebo moderní infrasaunu, ale také parní neboli tureckou saunu. Do uzavřeného prostoru se vhání parním generátorem pára, která přenáší i teplo. Pak se teplota v parní sauně obvykle pohybuje mezi 40 až 50 °C, vlhkost vzduchu je stoprocentní. „Na výběr máte dvě možnosti – buď se parní sauna celá staví na místě, nejčastěji tak, že se vyzdí obvodové zdi pro parní kabinu, nebo se využívá prefabrikátů, kdy se k vám domů přiveze ‚kostra‘ sauny (kabina) a na místě se provádějí dokončovací práce. Rovněž si zvolte typ použitých sedáků a obklad, ten je nejčastěji z mozaiky,“ upřesňuje Radek Vokúrka ze společnosti Lorema Wellness.

Před realizací parní kabiny předem řešte umístění parogenerátoru, přívod elektřiny, vody, odpad a případně odvětrávání (podle odborníka není napojení ventilátoru z kabiny do vzduchotechniky či odvětrání ven nezbytně nutné).

Po pobytu v páře má následovat ochlazení, v domácích podmínkách stačí sprcha. Pozitivní účinky páry na váš organismus se nabízí doplnit dalšími příjemnými prvky, například zařízením pro generování vonných esencí nebo vytváření solného klimatu, barevným osvětlením či zabudováním audio soustav pro poslech nejlépe relaxační hudby.

5. Saunování v klidu domova

Klasická sauna, označovaná jako finská, je uzavřená prohřívárna, obložená dřevem a vybavená topidlem (na kamna se ukládají kameny, které se polévají vodou). Díky němu se zde vytváří velmi teplý suchý vzduch, jenž následně ohřívá každý centimetr vašeho těla. Teplota vzduchu v sauně není všude stejná – zcela nahoře, u stropu, se může pohybovat kolem 100 °C, ale třeba nad podlahou půjde o hodnoty okolo 40 °C (tato teplota není dogma, můžete si ji upravit). Fázi ohřívání má střídat fáze ochlazení, v domácích podmínkách postačí sprchování v koupelně. Celý proces je vhodné několikrát opakovat. Na stejném principu funguje i takzvaná bio sauna, ta však pracuje s nižšími teplotami (asi 60 °C) a topidlo je spojené s výparníkem, uvolňujícím bylinné směsi.

Saunu si můžete pořídit v podstatě kamkoli domů, kde máte zdroj energie a možnost odvětrávání, například i do bytu v paneláku, malá sauna může být třeba součástí ložnice. Moderní domácí sauny lze ve většině případů demontovat a postavit zase na jiném místě. Navíc lze klasické sauny i infrasauny dovybavit chromoterapií či muzikoterapií.

6. Hydroterapie v domácích podmínkách

Léčba vodou je známá odnepaměti, vyzkoušejte i vy účinky této příjemné terapie. Pomůžou vám v tom například vytahovací výtoky Water Modules, které lze instalovat do sprchy či k umyvadlu. Podle kneippovské tradici pak výtok umožní oplachovat kolena, stehna a lýtka studenou vodou (v případě výtoku u umyvadla předloktí), díky čemuž podpoříte proudění krevního oběhu. Další vychytávkou je Foot Bath - speciální vana určená pro relaxační koupel nohou nabízí dva přednastavené programy, jeden je uvolňující, druhý stimuluje reflexní zóny

7. Tip pro malé byty

Pokud doma skutečně nemáte místo na větší wellnes prvky, pořiďte si takové, které se vejdou všude. Například masážní kartáče můžete mít uložené v koupelnové skříňce vedle dalších hygienických pomůcek. Použijte je ráno nebo pozdě večer, až budete provádět očistu těla. Cílenou masáží celého těla podpoříte proudění krve i tok lymfy a napomůžete odplavování škodlivých látek. Po osprchování se otřete ručníkem, ostatně „frotýrování“ může do jisté míry také fungovat jako jemná masáž. Na výběr máte řadu materiálů, například výrobky s přídavkem bambusové složky, které zvyšují savost, a navíc se v nich nebudou držet bakterie.

8. Ve vodním víru

Zatímco do vany s hydromasáží se většinou vejde jeden člověk, vířivá vana (whirlpool) nabídne zázemí třeba celé rodině. Předem se zamyslete nad použitými materiály, topidlem, připojením vody a odpadem, tryskami i odvlhčením prostoru, v němž se vířivka bude nacházet. „Pro výběr vířivky není rozhodující počet trysek, ale především jejich uspořádání. Vždy se zaměřte na to, jak jsou trysky situované a jaký typ masáže přinášejí,“ připomíná Lenka Benešová ze společnosti Albixon. Některé vířivky mají automaticky zabudované programy, které cílí na určitý problém – nespavost, stres, bolesti zad, bolest hlavy, pocit těžkých nohou… Po nastavení programu si systém sám řídí chod vířivky, tedy jednotlivých masážních pozic, a vy se jen přesunujete. Pokud zvažujete použití slané vody, předem myslete na vhodné topidlo a vůbec na kovové díly vířivky, k nimž je sůl agresivní. S ohledem na velikost tohoto wellness prvku je třeba řešit i to, jak ho k vám domů dopravíte.

9. Infrasauna – také sauna?

Laici to nerozlišují, odborníci někdy volí termín infrakabina. Pobyt v této kabině nabízí zcela jiné prostředí než klasická sauna se suchým vzduchem. Infrakabina je totiž vybavena několika infrazářiči, které působí přímo na vaše tělo (neohřívají okolí). I zde si teplotu sami nastavujete, obecně se doporučuje 40 až 50, maximálně 60 °C. Ale v infrakabině je vyšší vlhkost vzduchu (asi kolem 30 procent, kdežto v klasické sauně se pohybuje okolo 5 procent – podle polévání topidla). Po fázi prohřátí nemusí následovat fáze ochlazení, není nutná. S ohledem na nižší teplotu se pobyt v této kabině může doporučit i lidem s kardiovaskulárními obtížemi nebo zkrátka těm, kterým horký, suchý vzduch nedělá dobře. Na druhou stranu je třeba připomenout, že nijak nepůsobí na dýchací cesty, kdežto klasická sauna je pozitivně ovlivňuje.

Instalace infrakabiny není složitá, malé modely doslova stačí jen přivézt a usadit na rovný, pevný podklad. Předem je tedy třeba mít připravenou podlahu a přívod elektřiny. Odvětrávání s ohledem na nižší provozní teploty nemusíte řešit, svou pozornost spíše zaměřte na zářiče (prodávají se i ty, jež imitují celé spektrum záření, tedy paprsky A, B i C). Náběh teploty je otázkou několika minut, u klasické sauny trvá déle.

10. Relaxační posezení

Mít doma stále „po ruce“ maséra sice nelze, zato si můžete pořídit křeslo s masážní funkcí nebo nechat tímto mechanismem dovybavit třeba boční část sedačky. Což netrvá nijak dlouho, výroba takového posezení se „zdrží“ sotva o několik dnů. „Relaxační a masážní funkce budete ovládat mechanicky nebo elektronicky. Vybírat si můžete z řady povzbuzujících programů, které jsou vhodné po těžké práci, nebo naopak z odpočinkových programů, jež dokážou tělo zklidnit a připravit ho ke klidnému spánku,“ uvádí Zuzana Koutenková ze společnosti KIKA Nábytek. U některých křesel se setkáte například se zabudovaným audio systémem, LCD displejem pro sledování filmů, s doplňkovým vyhříváním určitých tělesných partií, osvěžovačem vzduchu…

11. Voňavá aromaterapie

Pozitivní působení vůně na člověka je známé řadu tisíciletí. Podstata se nezměnila, způsoby šíření aroma však ano. O oblibě aromaterapie ostatně svědčí fakt, že se stává běžnou součástí mnoha známých wellness procedur, jak už bylo uvedeno.

Pokud nechcete stále doplňovat vodu a kontrolovat tepelný zdroj, aby došlo k šíření vůně vaším domovem, vsaďte na aroma difuzéry, jež se v segmentu interiérových vůní používají nejčastěji. U nich se vonná esence šíří do prostoru zpravidla pomocí tyčinek. Kdo ví, časem možná vytlačí i dříve hodně oblíbené aromalampy: vonnou esenci ve vodě nebo vonné vosky zahřívá svíčka. Z řady dalších forem si připomeňme například katalytické lampy, které v první řadě dezinfikují vzduch a ve druhé provoní váš byt, používat lze i spreje, osvěžovače vzduchu, aromatické kameny a mnohé jiné.


Článek vyšel v časopise Bydlení, stavby, reality.

Doporučujeme

Články odjinud