vytisknout velikost písma SOS pokojové rostliny: Vyhodit nebo zachránit?

Benjamín opadává, dracéna usychá, kaktusy hnijí. Co s nimi? V tomto článku přinášíme několik základních rad, díky nimž pokojové rostliny opět porostou a budou se zelenat.

V zahradnictví nás do očí praští krásně zelená, nádherně kvetoucí, prostě okouzlující pokojová květina. Tak si ji zakoupíme a přineseme domů. A ejhle, náhle se z původně životem nabitého monstra stává prořídlý, nahnědlý, zažloutlý či suchý pahýl. Čím to je? Příčin může být několik.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Kdo je na vině?

Pokud začne rostlina vypadat nezdravě, napadne nás hned, že za to může nějaký škůdce či choroba. Ale bývá tomu tak jen zřídka. Většinou jsou příčinou nesprávné podmínky a postup při pěstování. Tyto chyby lze napravit, pokud se nejedná o skutečně velmi náročnou rostlinu.

A tady je dobré zdůraznit, před nákupem se u prodejce informujeme, zda má rostlina nějaké zvláštní nároky a zda její pěstování je vhodné pro člověka, který nemá čas nebo chuť se jim speciálně věnovat.

Pokud je příčinou neduživého vzhledu jen jakýsi nesoulad či nedorozumění s pokojovkou, pořád je šance na záchranu. Právě benjamíny a dracény patří mezi nepříliš náročné rostliny. Musíme jim pouze dopřát to, co mají rády.

Dobrý tip! Při nákupu rostlin do bytu se nenechávejme zlákat pouze jejich atraktivitou. Mnohé skvostně vypadající pokojovky jsou velmi náročné na pěstování a při běžné péči nám odumřou.

Fyziologické znaky, jejich příčiny a řešení

Znak: Stonky jsou dlouhé, štíhlé, bledé, listy jen slabě zelené

 • Příčina: Tady jsme si spletli světlo se stínem. Je sice řada stínomilných pokojovek (toulitka – anturie, spathiphyllum), ale úplné temno v rohu místnosti rostliny nesnesou. Pokud se setkáme s tímto znakem, patrně rostlině upíráme dostatek světla a ona se za ním vytahuje vší silou.
 • Řešení: Protáhlé stonky a bledé listy odstřihněte a rostlinu přemístíme na světlejší místo. Pozor, světlejší nemusí znamenat na parapet jižního okna, kde by oslabenou rostlinu spálil sluneční žár. Po pár dnech by rostlina měla obrazit, zesílit a zase se zelenat.

Znak: Panašované (pestře skvrnité listy) začínají zelenat

 • Příčina: Opět hraje roli světlo, v tomto případě jeho nedostatek.
 • Řešení: Stačí rostlinu přesunout do místa, kde je více světla.

Znak: Hnědé skvrny na listech

 • Příčina: V hlavní roli opět světlo. Tmavě hnědé skvrny na listech způsobilo popálení slunečními paprsky. Rostlina buď přímý sluneční úpal nesnáší, nebo jsme ji jemu vystavili příliš zprudka.
 • Řešení: Listy ostříháme a rostlinu přesuneme na místo, kde je jasné, rozptýlené světlo, ale nikoli přímý sluneční úpal. Necháme ji obrazit. Příště, až ji budete dávat na přímé slunce (pokud ho má ráda), musíme ji zvykat opatrně, postupným přisouváním na zvolené místo, tedy postupným zvyšováním dávek slunečního záření dopadajícího na listy.

Znak: Okraje listů se kroutí

 • Příčina: Takhle reagují rostliny mající rády rozptýlené světlo či polostín, když je umístíme na ostré sluneční světlo.
 • Řešení: Přemístíme květináč s postiženou pokojovkou na místo, kde je méně přímého světla. Brzy se zotaví.

Znak: Listy začaly žloutnout a opadávat

 • Příčina: Pokud náhle rostlina zežloutne a začne opadávat, příčinou je průvan. Třeba mučenky pohyb vzduchu mají rády, většina pokojových rostlin ho ale nesnáší.
 • Řešení: Zamezíme proudění vzduchu, nebo postavíme rostlinu jinam.

Znak: Listy hnědnou, schnou a opadávají, zvláště ve spodní části

 • Příčina: Kombinace tří faktorů – málo světla, moc teplo a málo vody.
 • Řešení: Rostlinu postavíme na světlejší stanoviště, ale dále od zdroje tepla (např. radiátoru), také zvyšíme zálivku.

Znak: Padání listů v honí části i po celé části rostliny.

 • Příčina: Velmi častý projev šoku. Ten jsme způsobili např. náhlou změnou teploty v pokoji nebo při přemísťování rostlin, studeným průvanem, proschnutím kořenů.
 • Řešení: Pokud rostliny musíme stěhovat v zimě, zabalíme je před transportem do papíru. Na nižší teplotu v zimě ji zvykáme pomalu, ale nikdy nedovolíme, aby teplota klesla níže, než rostlina snese. U tropických nesmí klesnout pod 15 stupňů a u subtropických pod 10 stupňů Celsia. Zároveň svou pokojovku dostatečně (dle nároků) zaléváme.

Znak: Málo květů

 • Příčina: Pokud rostlina špatně kvete, nebo jsou květenství řídká, má málo světla.
 • Řešení: Zajistíme rostlině tolik světla, kolik potřebuje. Přemístíme ji na světlejší místo, měla by začít hezky kvést.

Znak: Květy opadávají a rychle odkvétají

 • Příčina: Patrně je v pokoji příliš vysoká teplota a nízká vzdušná vlhkost.
 • Řešení: Rostlinu rosíme nebo ji postavíme na misku s oblázky ponořenými ve vodě.

Znak: Hnědé špičky a okraje listů

 • Příčina: Jasný znak suchého vzduchu. Zvláště my z panelákových bytů to dobře známe. Listy jsou příliš tenké a suchý vzduch nesnášejí.
 • Řešení: Rostlinu často rosíme a navíc ji postavíme do misky s oblázky ponořenými ve vodě.

Znak: Listy začínají vadnout  a ohýbat se

 • Příčina: Sáhneme na zeminu v květináči. Když je suchá, rostlina hlásí nedostatek vody. Je-li zemina vlhká, rostlina je přemokřená.
 • Řešení: Je-li příčinou sucho, postavíme květináč do mísy s vodou a necháme ji řádně nasát vodu. Když vadí přemokření, rostlinu přesadíme do suché zeminy, nebo postavíme květináč na topení, aby rychle proschl.

Znak: Hnijící části stonků a listů

 • Příčina: Pokud se na stoncích a listech objeví zahnívající či plesnivé části, patrně jsme rostlině dopřáli špatné podmínky k růstu a navíc ji přeléváme.
 • Řešení: Odstraníme listy a poškozené části, rostlinu přestaneme přelévat a zjistíme, jaké podmínky k životu má ráda.

Nejčastější rostliny a jejich problémy:

Klepněte pro větší obrázek 

Opadává fíkus benjamín (Ficus benjamina)

Patrně utrpěl šok prudkou změnou teploty, přeschnutím kořenů, přelitím kořenů nebo průvanem.

Rozhodně ho nevyhodíme. Pokud je příčinou prudký pokles teploty, postavíme fíkus na jasné rozptýlené světlo do místnosti s teplotou okolo 18–20 stupňů Celsia. Jsou li kořeny proschlé, postavíme květináč do mísy s vodou a pak zaléváme pravidelně mírně, v zimě slabě.

Jsou-li kořeny přemokřené, necháme odtéct veškerou vodu a substrát pár dní nezaléváme, dokud není mírně suchý, nikoli zcela proschlý. Pak obnovíme pravidelou ale mírnou zálivku. Pozor také na průvan.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Usychají spodní listy nebo většina listů dracény (Dracaena)

Dracéna patří mezi méně náročné rostliny na pěstování. Vyžaduje ale polostín, přímé sluneční záření nemá ráda. Také ji hojně zaléváme. Substrát by měl být stále mírně vlhký, nikoli přelitý. A jestli je umístěna v panelákovém bytě, občas listy rosíme.

Nestavíme dracénu k ústřednímu topení, nesnáší suchý vzduch. Pokud nechceme rosit listy, stačí si pořídit misku nebo tác, nasypat na něj keramzit a zalít ho vodou, aby byl do půlky ponořený. Na to postavíme dracénu i s podmiskou nebo obalem na květináč. Odpařující se voda vytvoří dobré mikroklima.

Klepněte pro větší obrázek

Usychají konce listů u lopatkovce (Spathiphyllum)

Tato pokojová rostlina vyžaduje polostín až stín. Nesnáší přímé sluneční záření. Klidně ji můžeme pěstovat i ve stinnější oblasti bytu (nikoli ve tmě). Zaléváme ji pravidelně ale mírně.

Příčinou hnědnutí konců listů je suchý vzduch. Spathiphyllum nikdy nepěstujeme u ústředního topení. Květináč postavíme na tác s vodou a keramzitem jako dracénu, nebo rostlinu často rosíme.

Klepněte pro větší obrázek

Uhnívají lístky africké fialky (Saintpaulia)

Tato půvabná často bohatě kvetoucí pokojová rostlina pochází ze suchých oblastí Afriky. Skutečně lépe snáší přeschnutí substrátu než jeho přelití. V mokré půdě ihned hnije.

Fialky zaléváme tak, že na zeminu nalijeme menší množství vody a necháme ho vsáknout, opakujeme tak dlouho, dokud nevyteče první množství z květináče spodem.

Při zalévání ale nesmíme namočit listy ani stonky. Lepší metodou je zálivka do misky pod květináčem. Jednou týdně (v horkých bytech dvakrát týdně) nalijeme do misky vodu. Rostlina si ji nasaje a určitě nezačnou hnít lístky.

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Kupte si adventní svícen místo věnce, vydrží vám roky. Jaký, kde a za kolik?

Kupte si adventní svícen místo věnce, vydrží …

Zapalování svíček během adventních nedělí je krásný zvyk, který předznamenává blížící se Vánoce a který vytvoří doma tu pravou vánoční atmosféru. Pokud vás neoslovují adventní věnce nebo nemáte čas je vyrábět a nechcete každý rok kupovat nový, pořiďte si adventní svícen. Kde ho koupit a za kolik?

26.  11.  2021 |
Lucie Kořistová
Advent
Adventní věnec tradiční i netradiční. Vyrobte si ho za pár korun!

Adventní věnec tradiční i netradiční. Vyrobte…

Letos začíná advent 28. listopadu, tedy za týden. S ním přichází i čas zapálit první svíčku na adventním věnci. Pokud ho ještě nemáte, nepanikařte. Vyrobit si ho můžete i rychle a levně, jen z toho, co máte doma. Pro inspiraci pro vás máme více než padesát fotek.

20.  11.  2021 |
Lenka Chvostová
Adventní věnecVánoce 2017VěnecDIYDekoraceVýrobaInteriérVánoce
Znáte drátovec? Tato rostlina bude krásná v bytě i na zahradě, skvěle ladí k vřesu

Znáte drátovec? Tato rostlina bude krásná v b…

Má maličké stříbrné lístečky, zhruba jen půl centimetru velké, a rozvětvené stonky. To vše v bílo stříbrné barvě, takže rostlina připomíná hodně zamotaný drát. Svým originálním vzhledem tak vytvoří luxusní dekoraci doma i na zahradě.

21.  11.  2021 |
Lucie Kořistová
Drátovec
Vánoční skřítkové jsou trendem letošních svátků. Jak se vám líbí?

Vánoční skřítkové jsou trendem letošních svát…

Jsou roztomilí, vousatí, s obrovským bambulatým nosem a čepicí naraženou přes oči. Kdo alespoň jednoho nemá letos doma, jako by snad ani nebyl. Tyhle malé roztomilé vánoční postavičky, které si oblíbily nejen děti, ale i dospělí, totiž rozzáří vaše Vánoce! Inspiraci najdete ve fotogalerii.

21.  11.  2021 |
Lenka Chvostová
Vánoční skřítekVánoční dekoraceVánoce
Plíseň v květináči: Kde se bere a jak se jí zbavit

Plíseň v květináči: Kde se bere a jak se jí z…

Našli jste v květináči plíseň a nevíte si teď rady, co s ní? Vysvětlíme vám, jakými způsoby se jí můžete zbavit a především, co dělat do budoucna preventivně, aby se opět nerozšířila.

20.  11.  2021 |
Kateřina Hradová
Pěstování