vytisknout velikost písma SOS pokojové rostliny: Vyhodit nebo zachránit?

Benjamín opadává, dracéna usychá, kaktusy hnijí. Co s nimi? V tomto článku přinášíme několik základních rad, díky nimž pokojové rostliny opět porostou a budou se zelenat.

V zahradnictví nás do očí praští krásně zelená, nádherně kvetoucí, prostě okouzlující pokojová květina. Tak si ji zakoupíme a přineseme domů. A ejhle, náhle se z původně životem nabitého monstra stává prořídlý, nahnědlý, zažloutlý či suchý pahýl. Čím to je? Příčin může být několik.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Kdo je na vině?

Pokud začne rostlina vypadat nezdravě, napadne nás hned, že za to může nějaký škůdce či choroba. Ale bývá tomu tak jen zřídka. Většinou jsou příčinou nesprávné podmínky a postup při pěstování. Tyto chyby lze napravit, pokud se nejedná o skutečně velmi náročnou rostlinu.

A tady je dobré zdůraznit, před nákupem se u prodejce informujeme, zda má rostlina nějaké zvláštní nároky a zda její pěstování je vhodné pro člověka, který nemá čas nebo chuť se jim speciálně věnovat.

Pokud je příčinou neduživého vzhledu jen jakýsi nesoulad či nedorozumění s pokojovkou, pořád je šance na záchranu. Právě benjamíny a dracény patří mezi nepříliš náročné rostliny. Musíme jim pouze dopřát to, co mají rády.

Dobrý tip! Při nákupu rostlin do bytu se nenechávejme zlákat pouze jejich atraktivitou. Mnohé skvostně vypadající pokojovky jsou velmi náročné na pěstování a při běžné péči nám odumřou.

Fyziologické znaky, jejich příčiny a řešení

Znak: Stonky jsou dlouhé, štíhlé, bledé, listy jen slabě zelené

 • Příčina: Tady jsme si spletli světlo se stínem. Je sice řada stínomilných pokojovek (toulitka – anturie, spathiphyllum), ale úplné temno v rohu místnosti rostliny nesnesou. Pokud se setkáme s tímto znakem, patrně rostlině upíráme dostatek světla a ona se za ním vytahuje vší silou.
 • Řešení: Protáhlé stonky a bledé listy odstřihněte a rostlinu přemístíme na světlejší místo. Pozor, světlejší nemusí znamenat na parapet jižního okna, kde by oslabenou rostlinu spálil sluneční žár. Po pár dnech by rostlina měla obrazit, zesílit a zase se zelenat.

Znak: Panašované (pestře skvrnité listy) začínají zelenat

 • Příčina: Opět hraje roli světlo, v tomto případě jeho nedostatek.
 • Řešení: Stačí rostlinu přesunout do místa, kde je více světla.

Znak: Hnědé skvrny na listech

 • Příčina: V hlavní roli opět světlo. Tmavě hnědé skvrny na listech způsobilo popálení slunečními paprsky. Rostlina buď přímý sluneční úpal nesnáší, nebo jsme ji jemu vystavili příliš zprudka.
 • Řešení: Listy ostříháme a rostlinu přesuneme na místo, kde je jasné, rozptýlené světlo, ale nikoli přímý sluneční úpal. Necháme ji obrazit. Příště, až ji budete dávat na přímé slunce (pokud ho má ráda), musíme ji zvykat opatrně, postupným přisouváním na zvolené místo, tedy postupným zvyšováním dávek slunečního záření dopadajícího na listy.

Znak: Okraje listů se kroutí

 • Příčina: Takhle reagují rostliny mající rády rozptýlené světlo či polostín, když je umístíme na ostré sluneční světlo.
 • Řešení: Přemístíme květináč s postiženou pokojovkou na místo, kde je méně přímého světla. Brzy se zotaví.

Znak: Listy začaly žloutnout a opadávat

 • Příčina: Pokud náhle rostlina zežloutne a začne opadávat, příčinou je průvan. Třeba mučenky pohyb vzduchu mají rády, většina pokojových rostlin ho ale nesnáší.
 • Řešení: Zamezíme proudění vzduchu, nebo postavíme rostlinu jinam.

Znak: Listy hnědnou, schnou a opadávají, zvláště ve spodní části

 • Příčina: Kombinace tří faktorů – málo světla, moc teplo a málo vody.
 • Řešení: Rostlinu postavíme na světlejší stanoviště, ale dále od zdroje tepla (např. radiátoru), také zvyšíme zálivku.

Znak: Padání listů v honí části i po celé části rostliny.

 • Příčina: Velmi častý projev šoku. Ten jsme způsobili např. náhlou změnou teploty v pokoji nebo při přemísťování rostlin, studeným průvanem, proschnutím kořenů.
 • Řešení: Pokud rostliny musíme stěhovat v zimě, zabalíme je před transportem do papíru. Na nižší teplotu v zimě ji zvykáme pomalu, ale nikdy nedovolíme, aby teplota klesla níže, než rostlina snese. U tropických nesmí klesnout pod 15 stupňů a u subtropických pod 10 stupňů Celsia. Zároveň svou pokojovku dostatečně (dle nároků) zaléváme.

Znak: Málo květů

 • Příčina: Pokud rostlina špatně kvete, nebo jsou květenství řídká, má málo světla.
 • Řešení: Zajistíme rostlině tolik světla, kolik potřebuje. Přemístíme ji na světlejší místo, měla by začít hezky kvést.

Znak: Květy opadávají a rychle odkvétají

 • Příčina: Patrně je v pokoji příliš vysoká teplota a nízká vzdušná vlhkost.
 • Řešení: Rostlinu rosíme nebo ji postavíme na misku s oblázky ponořenými ve vodě.

Znak: Hnědé špičky a okraje listů

 • Příčina: Jasný znak suchého vzduchu. Zvláště my z panelákových bytů to dobře známe. Listy jsou příliš tenké a suchý vzduch nesnášejí.
 • Řešení: Rostlinu často rosíme a navíc ji postavíme do misky s oblázky ponořenými ve vodě.

Znak: Listy začínají vadnout  a ohýbat se

 • Příčina: Sáhneme na zeminu v květináči. Když je suchá, rostlina hlásí nedostatek vody. Je-li zemina vlhká, rostlina je přemokřená.
 • Řešení: Je-li příčinou sucho, postavíme květináč do mísy s vodou a necháme ji řádně nasát vodu. Když vadí přemokření, rostlinu přesadíme do suché zeminy, nebo postavíme květináč na topení, aby rychle proschl.

Znak: Hnijící části stonků a listů

 • Příčina: Pokud se na stoncích a listech objeví zahnívající či plesnivé části, patrně jsme rostlině dopřáli špatné podmínky k růstu a navíc ji přeléváme.
 • Řešení: Odstraníme listy a poškozené části, rostlinu přestaneme přelévat a zjistíme, jaké podmínky k životu má ráda.

Nejčastější rostliny a jejich problémy:

Klepněte pro větší obrázek 

Opadává fíkus benjamín (Ficus benjamina)

Patrně utrpěl šok prudkou změnou teploty, přeschnutím kořenů, přelitím kořenů nebo průvanem.

Rozhodně ho nevyhodíme. Pokud je příčinou prudký pokles teploty, postavíme fíkus na jasné rozptýlené světlo do místnosti s teplotou okolo 18–20 stupňů Celsia. Jsou li kořeny proschlé, postavíme květináč do mísy s vodou a pak zaléváme pravidelně mírně, v zimě slabě.

Jsou-li kořeny přemokřené, necháme odtéct veškerou vodu a substrát pár dní nezaléváme, dokud není mírně suchý, nikoli zcela proschlý. Pak obnovíme pravidelou ale mírnou zálivku. Pozor také na průvan.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Usychají spodní listy nebo většina listů dracény (Dracaena)

Dracéna patří mezi méně náročné rostliny na pěstování. Vyžaduje ale polostín, přímé sluneční záření nemá ráda. Také ji hojně zaléváme. Substrát by měl být stále mírně vlhký, nikoli přelitý. A jestli je umístěna v panelákovém bytě, občas listy rosíme.

Nestavíme dracénu k ústřednímu topení, nesnáší suchý vzduch. Pokud nechceme rosit listy, stačí si pořídit misku nebo tác, nasypat na něj keramzit a zalít ho vodou, aby byl do půlky ponořený. Na to postavíme dracénu i s podmiskou nebo obalem na květináč. Odpařující se voda vytvoří dobré mikroklima.

Klepněte pro větší obrázek

Usychají konce listů u lopatkovce (Spathiphyllum)

Tato pokojová rostlina vyžaduje polostín až stín. Nesnáší přímé sluneční záření. Klidně ji můžeme pěstovat i ve stinnější oblasti bytu (nikoli ve tmě). Zaléváme ji pravidelně ale mírně.

Příčinou hnědnutí konců listů je suchý vzduch. Spathiphyllum nikdy nepěstujeme u ústředního topení. Květináč postavíme na tác s vodou a keramzitem jako dracénu, nebo rostlinu často rosíme.

Klepněte pro větší obrázek

Uhnívají lístky africké fialky (Saintpaulia)

Tato půvabná často bohatě kvetoucí pokojová rostlina pochází ze suchých oblastí Afriky. Skutečně lépe snáší přeschnutí substrátu než jeho přelití. V mokré půdě ihned hnije.

Fialky zaléváme tak, že na zeminu nalijeme menší množství vody a necháme ho vsáknout, opakujeme tak dlouho, dokud nevyteče první množství z květináče spodem.

Při zalévání ale nesmíme namočit listy ani stonky. Lepší metodou je zálivka do misky pod květináčem. Jednou týdně (v horkých bytech dvakrát týdně) nalijeme do misky vodu. Rostlina si ji nasaje a určitě nezačnou hnít lístky.

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Málo prostoru v kuchyni? Nevadí! Inspirujte se, jak si zařídit dokonalou kuchyň

Málo prostoru v kuchyni? Nevadí! Inspirujte s…

Když máte hodně prostoru, je snadné zařídit kuchyň, kam se vejde vše potřebné. V malé kuchyni to ale může být pěkný oříšek. Našli jsme pro vás ty nejlepší malé kuchyně z Pinterestu, abyste se mohli inspirovat a vytvořit si malý ráj i u vás doma.

17.  1.  2021 |
Jak vyrobit lojovou kouli pro sýkorky a další ptáčky

Jak vyrobit lojovou kouli pro sýkorky a další…

Zima je tu. Venku sněží, teploty padají pod nulu. Je proto ten pravý čas začít přikrmovat venkovní ptactvo. Radost opeřencům uděláte lojovou koulí plnou semínek, kterou podle našeho návodu snadno můžete vyrobit doma.

10.  1.  2021 |
Pět chyb, kterými ničíte vánoční hvězdu

Pět chyb, kterými ničíte vánoční hvězdu

Rok co rok si pořizujete vánoční hvězdu, ale její konec bývá neslavný? Na vině je jedna či hned několik pěstitelských chyb, jichž se dopouštíte. Zjistěte, co děláte špatně, a řiďte se našimi radami. Názornou ukázku najdete i ve videu v úvodu článku.

11.  12.  2020 |
8 kuchyňských vychytávek, které prostě musíte mít

8 kuchyňských vychytávek, které prostě musíte…

Jak si co nejvíc usnadnit život a vaření v kuchyni? S těmito vychytávkami to půjde snadno a vy si budete říkat, jak jste bez nich doteď mohli žít!

3.  1.  2021 |
Nejlepší novoroční přání: Texty pro SMS i papírová péefka

Nejlepší novoroční přání: Texty pro SMS i pap…

Také pokaždé nevíte, co poslední den roku napsat do přání rodině, známým, přátelům a kamarádům? Přestaňte ztrácet čas přemýšlením a vyberte si některý z už hotových veršovaných textů, které jsme pro vás našli. A pokud raději než SMS či zprávu na Messengeru preferujete vlastnoručně vyrobené papírové přání, máme pro vás v galerii pár fotek pro inspiraci.

29.  12.  2020 |