Solitéra do větších zahrad - Znáte okrasné třešně?

Solitéra do větších zahrad - Znáte okrasné třešně?

Sladkých plodů se na okrasných třešních nedočkáme, ale stromek nás odmění nevídaným bohatstvím vonných květů a na podzim listy vybarvenými od oranžově rudých až po temně červené.

Sakura - První dáma japonských stromořadí

Typickým zástupcem okrasných třešní jsou sakury, známé pod názvem třešeň pilovitá (Cerasus serrulata). Sakura začíná kvést koncem dubna bílými nebo růžovými květy na dlouhých stopkách. Ačkoli ji botaničtí odborníci řadí mezi takzvané japonské třešně, pochází ze střední Číny. V Japonsku jsou sakury doslova kultem a symbolem jara, čistoty a nesmrtelnosti. V době květu se pořádají slavnosti a lidé si dokonce berou dovolenou, aby nepropásli nezapomenutelný pohled na kvetoucí stromy.

Tato u nás zatím nepříliš běžná dřevina, jenž se vysazuje spíše jako stromořadí nebo parková solitéra, je krásná jen jedenkrát za rok. Všem sakurám je však společné nevídané bohatství plných, něžně růžových květů, které jsou velmi podobné „obyčejným“ třešním a po odkvětu se sypou na zem jak čerstvě napadlý sníh.

Pokračování 2 / 5

Sakury potřebují dostatek místa

Sakurám vyhovují slunečné a teplé polohy, přičemž na úkor bohatosti květů snášejí i mírný polostín. Daří se jim na lehčích písčitých a písčito-hlinitých půdách s dobrou drenáží. Nejlépe vyniknou v popředí tmavých jehličnanů, ale vhodné jsou i do řídkých skupin dřevin s jemnou texturou. Při výsadbě pamatujte, že je to keř nebo strom dorůstající až deseti metrů, ale vybírat lze i z kultivarů menších rozměrů. Na úpravu výšky stromku udržovacím řezem raději nespoléhejte, tvar se upravuje pouze výjimečně odstraněním starších větví. A kdy řezat? Nejlépe po odkvětu.

Pokračování 3 / 5

Sakura a její odrůdy

Ze sortimentu okrasných třešní vhodných do rodinných zahrad vybíráme následující:

Kultivary třešně pilovité (Cerasus serrulata):

  • Nejčastěji pěstovaným je ´Kanzan´ s vysokým kmínkem a kotlovitou impozantní korunou, s plnými růžovými květy.
  • Kultivar s převislým růstem ´Kiku-shidare-sakura´  dosahuje výšky pěti metrů, proto se uplatní i v menší zahradě. Často se prodává pod jménem ´Shidare-sakura´.
  • ´Amanogawa´ je pěkná solitéra, vhodná do menších a užších prostorů, která dobře vyniká před tmavými stěnami a jehličnany. Kvete světle růžovými poloplnými květy.
  • ´Fugenso´  je pomalu rostoucí odrůda se širokou plochou korunou. Své uplatnění najde jako stinné zákoutí pro lavičku či solitéra v trávníku. Bohaté růžové květy  jsou uspořádané v dlouhých, převislých hroznech.
  • ´Gioiko´ je nízký strom s tříbarevnými květy, od bílé až po nazelenalou s vínově červenou. Je to atraktivní solitéra do volného prostranství, ale hodí se pouze do zahrady opravdu veliké, kde může lemovat cestu či poskytnout stinné zákoutí pro relax.
  • ´Hisakura´ je kultivar se širokou až téměř kulovitou korunou. Kvete jednoduchými narůžovělými květy, které jsou uspořádány ve svazcích po dvou až čtyřech. Její krása nejlépe vynikne ve volném trávníku.
  • ´Shirotae´ je jediný kultivar sakury se sněhově bílými květy. Tvar stromku je rozložitý, s převisajícími větvemi. Velmi často se používá jako dominantní doplněk zahrad japonského stylu.

Pokračování 4 / 5

Sakury pro menší zahrady

Višeň chloupkatá (Prunus subhirtella) je dalším druhem okrasných třešní. Má pravidelnou vejčitou až kuželovitou korunu, která se na jaře obalí do růžového oparu drobných květů uspořádaných do svazků po dvou až pěti. Nízký stromek dorůstá maximálně pěti metrů, ale je poměrně široký.

´Autumnale´ je nižší odrůda vhodná do menších zahrad. Má hrubě pilovité listy a částečně plné bílé květy se světle růžovým nádechem. Mezi sakurami je výjimečná, neboť kvete po celou sezónu. Kultivar ´Pendula´ nabízí "smuteční" vzhled s jemně růžovými či červenými květy, rozkvétá ze všech sakur nejdříve.

Pokračování 5 / 5

Sakury nenáročné na prostor

Třešeň křovitá (Prunus incisa) je nenáročný druh na půdu a výživu a lze ji doporučit pro suchá a kamenitá stanoviště, například do skalky, rabata a předzahrádek. Je to hustý, dva metry vysoký keř s kulovitou korunou. Jeho listy jsou elipsovité, dvakrát pilovité, často až laločnaté, na vrchní straně trochu chlupaté. Drobné bílé květy jsou uspořádány ve svazcích po dvou až třech.

Třešeň kurilská (Prunus nipponica) je rovněž keř, ale má bohatší květy uspořádané po čtyřech ve svazku. U nás se pěstuje mrazuvzdorný kultivar ´Ruby´.

 

 

 

Doporučujeme

Články odjinud