vytisknout velikost písma Sochy a drobné zahradní plastiky

Zahradní architekturu dotváří mísy, plastiky, ozdobné sloupy, vázy, fontány, ale i větší skulptury či sochy. Venkovní prostor by bez nich vypadal ochuzeně. Víte ale, kam je umístit a jak o ně pečovat?

Trpaslík na zahradě aneb proti gustu...

Kamenné, keramické, kovové, ale i dřevěné nebo skleněné dekorace zahradní zákoutí příjemně oživí. Jejich výběr záleží jednak na velikosti zahrady, jednak na našem vkusu a finančních možnostech.

Materiál plastik a zahradních dekorací by měl být trvanlivý, odolný vůči počasí a vzhledově sjednocený s okolím. Figurky z plastu se v zahradní „architektuře“ zabydlely v podobě trpaslíků. Komu se líbí, budiž, ale s díly hodnými obdivu nemají nic společného.  

Klepněte pro větší obrázek
Kýč? Nekýč? Najdou se zastánci obojího tvrzení... 

Škola vkusu

Všechny dekorační prvky mají být z jednoho či nejvýše dvou vzájemně se doplňujících materiálů. Co se týče umístění výtvarných doplňků, pro rozměrné plastiky je nejvhodnější místo pohledově exponované, kde je dílo dominantním prvkem.  Drobnější doplňky – ptačí napajedla, vázy či lampy sladíme s okolní zelení tak, aby plastika dotvářela daný zahradní styl. 

Výtvarný prvek v zahradě není nic neobvyklého, často v zámeckých parcích obdivujeme překrásné vázy a sochy odlité z kovu. Moderní doba se k výzdobě zahrad vrací dekoračními nebo figurálními doplňky z keramiky, umělého kamene či mrazuvzdorné terakoty.  

Nejčastějšími motivy plastik jsou zvířata, abstrakce, stylizované obličeje a akty. Pro jejich umístění by měla platit čistota stylu: abstraktní motivy do zahrady moderního pojetí, zvířata a postavy ke skupině jehličnanů, jezírku či bazénu.  

Klepněte pro větší obrázek
Antika dodnes

Z jakého materiálu má plastika být

Okrasné prvky z přírodního kamene dodají zahradě na atraktivitě a osobitosti. Je to materiál velmi trvanlivý a jeho nevýhodou je snad jedině obtížná manipulace daná velkou hmotností.  Nezbytným doplňkem japonského zahradního stylu jsou kamenné lampy.  

Kamenná fontána či socha je výraznou dominantou, která se uplatní ve formálních zahradách i přírodním stylu. Bludné kameny budou slušet perfektně udržovanému trávníku. Jejich předností je vysoká odolnost proti poškození a dlouhá životnost, charakteristická struktura a barva.

Zatím sporadicky se jako zahradní dekorace objevuje dřevěná plastika. Měla by být zhotovena z vyzrálého kusu, jenž odolá nepřízni počasí, nebo vhodně povrchově ošetřena. 

Dřevo brzy získá patinu, proto plastiky zanedlouho splynou s okolím, jako by tam byly odjakživa. Dřevo jako přírodní materiál je příjemné na dotek a kvalitní dílo v zahradě přetrvá léta.  

Samostatnou kapitolou jsou skleněné či drátěné skulptury. Sklo a voda je ideální dvojice, která společně vytváří optické i zvukové efekty. Drát potřebuje prostor a světlé pozadí, aby vynikla struktura díla. Drátěná skulptura se pěkně vyjímá na štěrkovém podloží anebo na vhodném podstavci, ale vždy by měla mít okolo sebe volný prostor, aby se dala pozorovat ze všech možných úhlů.  

S kvalitou materiálu roste i cena

Levnější plastiky ze ztuženého mramoru nahradí poměrně drahá díla z přírodního kamene (pískovec, žula, mramor). Na výběr jsou výrobky v barvě bílé či pískové a máme-li zájem, na přání je zhotoven výrobek s patinou, za niž si ale musíme připlatit.

Klepněte pro větší obrázek
I na běžném trhu s keramikou si můžeme koupit zajímavá a cenově dostupná díla 

Autorské plastiky a díla na zakázku se za pár korun pořídit nedají. Originál má svoji hodnotu – a od toho se cena díla odvíjí. Drobné „věci“ nebo malosériovou keramiku seženeme na prodejních výstavách nebo keramických trzích, kde je pořídíme za rozumný peníz. 

Socha ve sprše?

Každá venkovní dekorace potřebuje čas od času určitou péči, zvlášť je-li po celý rok vystavena nepřízni počasí. Dřevěná plastika venku trpí nejvíc. Proto je potřeba plastiku ošetřit impregnací proti hnilobě, dřevokazným houbám a nepříznivým vlivům počasí.

Řešením je impregnace ohněm, kterou zvládne jen odborník, anebo použití speciálních olejů na dřevo. Dřevo ošetřené, například teakovým olejem, se snadno udržuje, odpuzuje vodu a nečistoty.

Jiný postup povrchové úpravy dřeva je moření a následný nátěr lazurovacím lakem, jenž má nejen dekorativní účel, ale i chrání dřevo proti povětrnosti a slunečnímu záření. Postup povrchové úpravy je potřeba citlivě zvolit podle druhu dřeva a preferovat přírodní odstíny barev a mořidel.  

Klepněte pro větší obrázek
Pítka pro ptáčky se hodí i do menších zahrad

Dekorace z přírodního kamene většinou žádné mimořádné ošetření nepotřebují. Léty vytvořená patina dokonale splývá s okolním prostředím, proto je škoda ji ničit. Pouze v případě, kdy je potřeba sochu či plastiku očistit od ptačích „nadělení“ nebo mechu, je nutné se nejprve obrátit na odborníka a nechat si určit přesně druh a vhodnou povrchovou úpravu kamene.  

Čištění kamenného povrchu může totiž nadělat víc škody než užitku, protože někdy se poškozené místo už nedá opravit. Mechanické čištění provádíme jemně, ručním omýváním vodou. Pro odstranění cementových skvrn se používá ocelová brusná vata.

Existují i metody chemického čištění kamene, ale ty vyžadují odbornou zdatnost a zkušenost, proto je raději přenecháme profesionálům. Jakou péči věnovat ostatním zahradním dekoracím z keramiky, kovu či plastu, je uvedeno v přehledné tabulce.  

MateriálČištěníOchrana
Dřevo
speciálními oleji na dřevo například Xyladecor Teak Oil1. Impregnační nátěr chrání dřevo proti hnilobě a dřevokazným houbám přípravky řady Bochemit
2. Hloubková ochrana dřeva - lazurovací laky přípravky řady Xyladecor
Kámen
Břidlicemýdlo na kámenHydrofobizační prostředky preventivně ošetří povrch proti vodě, působení mrazu a vzniku zelených povlaků a mechů speciální přípravek REPESIL®
Mramory a vápencemýdlo na kámen, neomývat příliš silným proudem vody
Pískovce a opukyneoomývat příliš silným proudem vody
Umělý kámenmýdlo na kámen, voda, tuhý rýžový nebo drátěný kartáč
Žuly a syenitymýdlo na kámen, voda, tuhý rýžový nebo drátěný kartáč
Keramika, sklo
 voda, mýdlo, měkký hadřík-
Kov
 neostrým kartáčem, flanel na doleštěníProti korozi - samozákladovou barvou Stopcor Hydrofobizační nátěr - vosky, silikonový olej
Plast
 mýdlo, voda, tuhý rýžový nebo drátěný kartáč-

Kde nakupovat

Originální plastiky mají ve svém sortimentu kamenosochařství, ateliéry a prodejní galerie. V nabídce jsou obvykle drobné plastiky, které si můžete ihned koupit a odvézt nebo se domluvit na zakázkové práci.

Výrobky z pískovce (zahradní fontány, sochy, kašny) nabízí například atelier www.pavel-surma.com. Zakázkové práce z přírodního kamene, jež si můžete na internetu prohlédnout a objednat, najdete na stránkách www.sweb.cz/kamenik.pocernicky.  

Kdo dává přednost dřevu,může se podívat na plastiky vyřezávané motorovou pilou http://sweb.cz/jacyk. Každému dostupné jsou sériově vyráběné doplňky ze ztuženého mramoru. Široký výběr najdete na portálu www.zahrada-stavba.com.  

Plastiky z laminátu nejsou pro užití do zahrádek příliš běžné, spíš výjimečně se někde na výstavě objeví jako zakázková práce. Umělci, kteří tvoří z laminátu, většinou dodávají svá díla pro komerční a reklamní účely. Jediným kontaktem, kam se zájemce může obrátit, je firma Vedex Neratovice (www.vedex.cz), jež umělcům pro tvorbu plastik ze sklolaminátu poskytuje zázemí.

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Chcete dobré kyselé zelí? Naložte si je!

Chcete dobré kyselé zelí? Naložte si je!

Vepřo-knedlo-zelo či zelňačka, která spraví chuť po probdělé noci – máte rádi tyto pokrmy? Tak víte, že dobré kyselé zelí je jejich základ. A nejlepší zelí je domácí. Naložte si ho tedy podle následujících rad!

13.  10.  2017 |
Jak se pozná kousnutí od štěnice a jak štěnice vypadá?

Jak se pozná kousnutí od štěnice a jak štěnic…

Pokud jste se probudili s větším či menším množstvím svědivých pupínků na těle a jste si jistí, že to není kopřivka ani komáří štípnutí, máte zřejmě před sebou velký problém. Asi máte doma štěnice. Prozradíme vám, kde se schovávají, jak je poznat a co s nimi dělat.

18.  10.  2017 |
Rakytník řešetlákový: Největší chyby při pěstování

Rakytník řešetlákový: Největší chyby při pěst…

Rakytník má neuvěřitelně kyselé plody – to proto, že obsahuje obrovské množství vitamínu C. Ještě tento zázračný keř v zahradě nemáte?

30.  6.  2017 |
Co s muškáty přes zimu?

Co s muškáty přes zimu?

Muškáty (pelargonie) a jejich zazimování řeší snad každý pěstitel balkonových rostlin. Vypravili jsme se proto pro praktické rady za zkušenou pěstitelkou, paní Valinovou do Budyně nad Ohří.

1.  10.  2017 | | 2 N/A
Jak rozlišit jedovatý žampion od jedlého?

Jak rozlišit jedovatý žampion od jedlého?

Žampion zápašný (odborně Pečárka zápašná) je nejnebezpečnější houbou pro houbaře, protože málokdo čeká, že i žampiony mají své jedovaté zástupce.

3.  9.  2017 |