Větší množství sněženek se do úzké vázy nevleze. Nebojte se použít pěknou misku, v níž bude mít každý stvol dostatek místa. Aby pěkně držely a v misce nepadaly, nastříhejte si několik kousků větviček, z nichž vytvoříte mřížku, která to zajistí.
Rostlina vyrůstá z cibulky, má dva až tři jednoduché úzké přisedlé listy. Půvabně bude vypadat zasazená v hrníčku. Jakmile odkvete, přesaďte ji do volné půdy.
Přibližte sněženky svým očím a umístěte je tam, kde běžně nebývají. Na kličce okna jim to bude slušet.
Půvabně budou vypadat i ve vysoké číši, dozdobené přírodninami. Nezapomínejte, že celá rostlina včetně cibule je mírně jedovatá, obsahuje alkaloidy. Její jedovatost je ochranou před okusem různými živočichy. Při případném požití člověkem dochází ke zvracení, průjmu a bolestem břicha.
Když není po ruce nic jiného než užitková sklenička, neskrývejte ji, ale naopak ukažte a dozdobte něčím luxusnějším, například jemnou krajkou.
Máte-li rostlinek více, místo květináče opět dobře poslouží miska. Cibulky s kořenovým balem umístěte do vhodné zeminy a nezapomeňte na drenážní vrstvu na dno. Zeminu můžete zakrýt vrstvou mechu. S blížícími se Velikonocemi pak jen přidáte vajíčka coby jejich symbol.
Kouzlení s proutěnými miskami. Z jedné udělejte stojánek, druhou, tu se sněženkami, na něj posaďte. Z toho, že květy sněženky jsou bílé jako mléko, vychází její rodové označení Galanthus. Je utvořeno ze slov gala, což znamená mléko, a anthos neboli květ.
Dekorace, která se hodí do moderního interiéru: jednoduchá skleněná vázička, kterou postavíte na betonový svícen. Dozdobte křepelčími vajíčky a několika kousky strohých větviček.
Vlastníte vícero stejných váziček? Do každé z nich umístěte pár květních stvolů a vyskládejte je do další nádoby, krabičky, košíku… V tomto případě z proutí.
Také zde se využilo opakování stejné nádoby. A dopadlo to výborně.
Kytička sněženek může zdobit i vstupní prostor! Opět ve skle, tentokrát však přivázaná k srdci z proutí a břečťanu. Mimochodem, znáte lidové názvy sněženky? Podsněžník, vyskočilka, bibolenka, bibonka, binbonka, bimbonka, koukoříček, biserka, kozí dříst, lesní cibulka, sněhovka apod.
Zůstaňme ještě u skleněných váz. Je-li nějaká příliš široká, postavte do ní kus širší větve, k níž sněženky jemně přivážete.
Posloužit může i likérová sklenička. Otočte ji vzhůru nohama a vytvořte z ní stojan pro hnízdo. Do něj postavte skořápku od vejce a využijte ji jako vázičku.
Také milujete takováto stará umyvadla? Pokud vám neslouží k původnímu účelu, nechte je vykvést!
Coby dekorativní květináč se dá použít ledacos, nejen umyvadlo. Co takhle stará forma na bábovku?
Nebo snad interiérový skleníček?
A co takhle něco přírodního? Kůra ze stromu.
Na své si přijdou i majitelé teras či balkonů: pár háčků, dřevěná krabice a voilà!
Sněženky můžete věnovat také jako dárek. Pokud budou umístěny venku, bude-li dostatečné teplo i pro včelky, nasbírají z květů nektar i pyl.
Chcete-li pěstovat sněženky, vyberte si odrůdu, která se vám líbí. Cibulky se vysazují na podzim. Protože se jedná o rostliny s nižším vzrůstem, umístěte je tam, kde budou dobře vidět.
Obyčejný květináč, v němž sněženky koupíte, můžete schovat do hnízda z větviček a mechu. V tomto případě posloužily větvičky z kroucené vrby.
Sněženky a sáňky: nečekané spojení symbolizující odchod zimy a příchod jara. Zatímco v dřívějších dobách byla sněženka na našem území velmi rozšířená, dnes patří mezi vzácné druhy a je chráněna. Nezapomínejte proto, že je zakázané nejen vyrývání rostlin a cibulek, ale také trhání květů!
Slyšeli jste už o kokedamách? Jedná se o rostliny pěstované v koulích ze speciální směsi, které jsou obaleny mechem. Proč to nezkusit i se sněženkami?
Kdo by to byl řekl, že jemně a něžně může působit i plechovka. Kombinace sněženek, šedavé tilandsie, nátěru a doplňků v čele s jednoduchým minikostelíkem vytváří jedinečný dojem.
Že živé sněženky zrovna nemůžete sehnat? Jejich krásu lze obdivovat i díky fotografiím.
Do interiéru je přivedete i pomocí vitráže.
Obklopte se jimi třeba na sedačce: tak vypadá přivolávání jara.
Kdo umí vyšívat, může se pustit do kreativní práce.
Polštářků není nikdy dost.
Pokud zatím sněženky na své zahradě nemáte, ale toužíte po nich, co takhle splnit si svůj sen zatím v jiné formě?
Sněženka podsněžník (Galanthus nivalis) vykvétá koncem února nebo začátkem března: její druhové latinské jméno nivalis, v překladu sněžná, odkazuje na skutečnost, že kolem ní ještě často leží sníh.
Roste roztroušeně po celé naší zemi, ve volné přírodě nejčastěji v lužních lesích, podél řek a potoků – na polostinných, vlhkých místech s humózní půdou.