Ať už vlastníte rodinný dům nebo třeba chalupu, určitě vás nejednou při odklízení čerstvě napadaného sněhu napadlo, že by se hodila sněhová fréza. Chystáte-li se nějakou si koupit, měli byste znát alespoň pár základních informací, které vám pomohou vybrat stroj odpovídající vašim požadavkům. Nabídka je totiž opravdu široká a není fréza jako fréza.
Ještě před tím, než frézu začnete vybírat, ujasněte si potřeby. Nejde totiž o investici na jednu sezónu, kvalitní fréza by vám měla vydržet několik let. Důležité jsou především velikost, členitost a také typ ploch, které v zimním období budete potřebovat obhospodařit. Neméně důležité je ale i konstrukční zpracování, ergonomie a také doplňkové funkce, které při užívání oceníte. A roli samozřejmě hraje i výška sněhové vrstvy.
Elektrická sněhová fréza na menší plochy
Na vyasfaltované chodníky a dlážděné příjezdové cesty vám v nižších nadmořských výškách bude stačit elektrická fréza, která se vyrábí jen v jednostupňovém provedení. Vhodná je na menší plochy, poradí si ale jen s čerstvě napadaným sněhem. Je tichá, lehká, nevyžaduje žádnou speciální údržbu, je relativně levná. Snadno ji nastartujete i při nízkých teplotách. Nevýhodou je nižší výkon i to, že jste limitováni délkou kabelu.
Nejoblíbenější elektrické sněhové frézy
Další oblíbené elektrické sněhové frézy
Benzinová fréza: Účinnější řešení do hor
Pokud máte na zahradě nebo před domem nezpevněné povrchy nebo žijete v horských či podhorských oblastech, raději sáhněte po výkonnějším stroji. Benzinová fréza si poradí jak s čerstvým, tak i přemrzlým nebo těžkým mokrým sněhem. Navíc dokáže zpracovat daleko více sněhu za kratší časový úsek. I když jde o vyšší investici, výkon motoru vám navíc vynaložené náklady vynahradí.
Jednostupňová, nebo dvoustupňová sněhová fréza?
Pokud se rozhodnete pro benzinovou sněhovou frézu, čeká vás další volba: Bude se vám sníh odstraňovat lépe jednostupňovou sněhovou frézou, nebo dvoustupňovou?
Jednostupňová sněhová fréza se hodí pro běžné užití především v městských oblastech. Využijete ji na menších pozemcích se zpevněným terénem.
Výhody:
- nízká hmotnost
- snadná ovladatelnost
Nevýhody:
- potřebuje pevný podklad
- hodí se jen na jemnější sníh
- nemá příliš silnou konstrukci
- slabší výkon motoru
Nejoblíbenější jednostupňové benzínové sněhové frézy
Další oblíbené jednostupňové benzínové sněhové frézy
Dvoustupňová sněhová fréza nabízí dostatečný výkon i mobilitu. Určená je především do podhorských a horských oblastí. Vhodná je pro velké plochy, jako jsou například parkoviště nebo dlouhé cesty. Poradí si i s členitým a nezpevněným terénem, problémem nejsou ani hluboké závěje, dokáže se bez problémů zaříznout i do tvrdého a namrzlého sněhu.
Výhody:
- poradí si i s rozsáhlými plochami
- nezaskočí jí velké plochy ani členitý terén
- poradí si i s velkou nadílkou sněhu, zmrzlým sněhem a podobně
Nevýhody:
- poměrně vysoká hmotnost
- horší ovladatelnost
- vyšší cena
Nejoblíbenější dvoustupňové benzínové sněhové frézy
Další oblíbené dvoustupňové benzínové sněhové frézy
Další funkce sněhových fréz, které byste měli řešit
Když už vyberete pro vás nejvhodnější typ pohonu, zaměřte se také na další vlastnosti frézy, díky kterým se budete zbavovat sněhu co nejefektivněji.
- Na přehledný rovný povrch vám bude stačit stroj vybavený kolečky, do terénu jsou ale rozhodně vhodnější pásy.
- Podle velikosti uklízené plochy zase vybírejte vhodnou šířku záběru. Na příjezdovou cestu vám bude stačit lišta široká 60 centimetrů, v případě větších ploch ale raději sáhněte po té širší.
- Obhlédněte si také konstrukci stroje. Ta by měla být robustní, vyrobená z kvalitních materiálů. Vsaďte proto raději na renomované prodejce, kteří poskytují dlouhou záruku a například také pozáruční servis.
- Mezi klíčová kritéria by měla patřit také snadná ovladatelnost, která se odvíjí například od ergonomických, snadno výškově nastavitelných držadel, ale také od různých konstrukčních vychytávek, jako jsou přídavná kolečka pro jednodušší manipulaci, možnost nastavení rychlosti a vhodné umístění hlavních ovládacích prvků.
- Důležité jsou i některé doplňkové funkce, jako je například elektrický startér, který vám usnadní život v třeskutých mrazech, nebo přídavné světlomety, které oceníte při odklízení sněhu v časných ranních či pozdních odpoledních hodinách.
Kateřina Hradová, Lenka Chvostová