vytisknout velikost písma Sněhová fréza si zaslouží vaši péči

Sněhová fréza bude mít po letošní zimě plné sněhu právo na dlouhý odpočinek. Po odklízení sněhových nánosů z chodníků, teras domů, příjezdových cest i parkovišť jí proto věnujte odpovídající pozornost.
Sněhová fréza si zaslouží vaši péči

Především je třeba zkontrolovat hladinu a kvalitu oleje v motoru. Olej musí být čistý a světlý, majitelé by ho neměli nechat zčernat. Při kontrole motoru se prověřují také zapalovací svíčky, které se mění asi po 100 hodinách provozu.

Dále je potřeba věnovat pozornost veškerým funkcím stroje – především napnutí řemene a jeho opotřebení. Prověřte všechny ovládací části sněhové frézy. 

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Mountfield

Buďte důkladní

„U jednostupňových fréz pečlivě prohlédněte gumové lopatky, které jsou určeny pro odhoz sněhu. U dvoustupňových modelů zkontrolujte kovové lopatky – jestliže je některá jejich část zdeformovaná, je třeba ji vyrovnat nebo vyměnit,“ říká specialista na údržbu sněhových fréz Vladimír Stárek.

U elektrických fréz se prověřuje především přívodní kabel a vidlice, aby nedošlo k úrazu elektrickým proudem. U akumulátorové frézy je zase potřeba věnovat pozornost baterii. Udržujte ji stále nabitou a pečlivě ji chraňte před vlhkostí, aby nedošlo ke zkratu. Baterii skladujte v suchém prostředí, tam se jí daří nejlépe.

Co je dobré mít po ruce

- zapalovací svíčky

- klíč na zapalovací svíčky

- klíče pro dotažení spojů a povolení zátek

- hadr a vlažnou vodu s jarem

Na závěr je potřeba zkontrolovat utažení všech šroubů a matic a provést jednoduchou vizuální prohlídku stroje. Prohlédněte také důkladně jednotlivé závity a zkontrolujte všechny převody frézy. Nezapomeňte na kontrolu startování a startovací šňůry. Vaší pozornosti by neměly uniknout ani palivové nádrže a hadičky.

Pomůže i servis

Netroufáte-li si však na ošetření stroje sami, využijte specializovaný servis, kde stroj odborně zkontrolují a odstraní případné nedostatky, které v zimě během užívání stroje vznikly. V servisu se o vaši frézu spolehlivě postarají jak po sezoně, tak před jejím počátkem.

A jaké jsou nejčastější poruchy, jež pracovníci servisu ve spojení s frézami řeší? „Majitelé sněhových fréz často ponechávají benzin v nádrži stroje, proto pak není možné ho nastartovat. A častá bývají také mechanická poškození, která vznikají tak, že majitel najede třeba na kámen nebo železnou trubku schovanou pod sněhem,“ konstatuje Stárek. 

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Mountfield

Veledůležité je také správné uskladnění frézy. „Mimo sezonu ji uložte v suchém prostředí, například v garáži nebo ve sklepě. Kvůli korozi samozřejmě není dobré nechávat uvnitř stroje zmrzlé části sněhu či jakékoliv nečistoty. Na očistu vám stačí hadr a vlažná voda s jarem. Všechny pohyblivé části frézy je vhodné promazávat mazacím olejem ve spreji,“ doplňuje odborník na údržbu sněhových fréz.

Autor: Michaela Jouzová

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Adventní věnec tradiční i netradiční. Vyrobte si ho za pár korun!

Adventní věnec tradiční i netradiční. Vyrobte…

Je tu první adventní neděle a s ní i čas zapálit první svíčku na adventním věnci. Pokud ho ještě nemáte, nepanikařte. Vyrobit si ho můžete i rychle a levně, jen z toho, co máte doma. Pro inspiraci pro vás máme více než padesát fotek.

26.  11.  2019 |
Studený porcelán: Jak vyrobit ozdoby na stromeček ze škrobu a jedlé sody

Studený porcelán: Jak vyrobit ozdoby na strom…

Hmota, které se říká studený porcelán, je lehká, tvárná, skvěle vypadá, a co je nejdůležitější, připravíte ji doma za pár korun. Vyzkoušejte to! Vyrobte si z ní třeba nové vánoční ozdoby. Našli jsme pro vás návod na jejich výrobu.

27.  11.  2019 |
Čas na barborky! Jak to udělat, aby vykvetly, a co vlastně symbolizují?

Čas na barborky! Jak to udělat, aby vykvetly,…

Se svátkem Barbory, který připadá na čtvrtý prosinec, je spojen starý lidový zvyk. Pokud si svobodná dívka v tento den natrhá větvičky třešní nebo višní a ty jí na Štědrý den rozkvetou, dotyčná se do roka vdá.

2.  12.  2019 |
Vyrobte si adventní věnec: Inspirace tradiční i netradiční

Vyrobte si adventní věnec: Inspirace tradiční…

Ještě jste si nestihli pořídit žádný adventní věnec? Zkuste si vyrobit vlastní. Ať už se rozhodnete pro klasický věnec nebo nějaký netradiční, většinu materiálu máte k dispozici doma, na zahradě nebo v přírodě. Přinášíme vám podrobný návod plus galerii krásných věnců pro inspiraci.

28.  11.  2019 |
Vánoce 2019: Jaké jsou aktuální trendy? Podívejte se v galerii!

Vánoce 2019: Jaké jsou aktuální trendy? Podív…

Chcete být "in" a zajímají vás aktuální trendy ve vánoční výzdobě? Letos jim vévodí bílá a fialová barva, ledové motivy, přírodní materiály i kreativní vánoční stromky. Pro inspiraci jsme pro vás vybrali sto fotografií dekorací v modních barvách a aktuálních stylech.

23.  11.  2019 |