vytisknout velikost písma Sněhová fréza si zaslouží vaši péči

Sněhová fréza bude mít po letošní zimě plné sněhu právo na dlouhý odpočinek. Po odklízení sněhových nánosů z chodníků, teras domů, příjezdových cest i parkovišť jí proto věnujte odpovídající pozornost.
Sněhová fréza si zaslouží vaši péči

Především je třeba zkontrolovat hladinu a kvalitu oleje v motoru. Olej musí být čistý a světlý, majitelé by ho neměli nechat zčernat. Při kontrole motoru se prověřují také zapalovací svíčky, které se mění asi po 100 hodinách provozu.

Dále je potřeba věnovat pozornost veškerým funkcím stroje – především napnutí řemene a jeho opotřebení. Prověřte všechny ovládací části sněhové frézy. 

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Mountfield

Buďte důkladní

„U jednostupňových fréz pečlivě prohlédněte gumové lopatky, které jsou určeny pro odhoz sněhu. U dvoustupňových modelů zkontrolujte kovové lopatky – jestliže je některá jejich část zdeformovaná, je třeba ji vyrovnat nebo vyměnit,“ říká specialista na údržbu sněhových fréz Vladimír Stárek.

U elektrických fréz se prověřuje především přívodní kabel a vidlice, aby nedošlo k úrazu elektrickým proudem. U akumulátorové frézy je zase potřeba věnovat pozornost baterii. Udržujte ji stále nabitou a pečlivě ji chraňte před vlhkostí, aby nedošlo ke zkratu. Baterii skladujte v suchém prostředí, tam se jí daří nejlépe.

Co je dobré mít po ruce

- zapalovací svíčky

- klíč na zapalovací svíčky

- klíče pro dotažení spojů a povolení zátek

- hadr a vlažnou vodu s jarem

Na závěr je potřeba zkontrolovat utažení všech šroubů a matic a provést jednoduchou vizuální prohlídku stroje. Prohlédněte také důkladně jednotlivé závity a zkontrolujte všechny převody frézy. Nezapomeňte na kontrolu startování a startovací šňůry. Vaší pozornosti by neměly uniknout ani palivové nádrže a hadičky.

Pomůže i servis

Netroufáte-li si však na ošetření stroje sami, využijte specializovaný servis, kde stroj odborně zkontrolují a odstraní případné nedostatky, které v zimě během užívání stroje vznikly. V servisu se o vaši frézu spolehlivě postarají jak po sezoně, tak před jejím počátkem.

A jaké jsou nejčastější poruchy, jež pracovníci servisu ve spojení s frézami řeší? „Majitelé sněhových fréz často ponechávají benzin v nádrži stroje, proto pak není možné ho nastartovat. A častá bývají také mechanická poškození, která vznikají tak, že majitel najede třeba na kámen nebo železnou trubku schovanou pod sněhem,“ konstatuje Stárek. 

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Mountfield

Veledůležité je také správné uskladnění frézy. „Mimo sezonu ji uložte v suchém prostředí, například v garáži nebo ve sklepě. Kvůli korozi samozřejmě není dobré nechávat uvnitř stroje zmrzlé části sněhu či jakékoliv nečistoty. Na očistu vám stačí hadr a vlažná voda s jarem. Všechny pohyblivé části frézy je vhodné promazávat mazacím olejem ve spreji,“ doplňuje odborník na údržbu sněhových fréz.

Autor: Michaela Jouzová

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

Mysleli jste si, že letos už houby možná vůbec neporostou? Pak budete překvapeni. V posledních dnech z některých lokalit konečně nosí houbaři domů plné košíky. Zjistili jsme pro vás, kde aktuálně houby rostou a jaké. Mrkněte se v galerii nejen na poslední úlovky ze srpna 2019.

16.  8.  2019 |
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

V lese se na vás smějí hřiby jak z učebnice, verdikt zkušeného houbaře však vzápětí vaše nadšení pošle pod bod mrazu. Jsou to hořčáky. Stačí jeden kousek a máte zkaženou celou smaženici. V tom lepším případě. Po konzumaci jedovatých hřibů si můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

13.  8.  2019 |
Co zasít v srpnu, abyste ještě letos mohli sklízet zeleninu?

Co zasít v srpnu, abyste ještě letos mohli sk…

Máte pocit, že je v srpnu na sázení zeleniny pozdě? Omyl. Když zasejete nyní, budete mít čerstvou zeleninu z vlastní zahrádky až do prvních mrazíků.

11.  8.  2019 |
Hortenzie: Nejčastější chyby v pěstování

Hortenzie: Nejčastější chyby v pěstování

Záhonové i nádobové hortenzie mají podobné nároky. Pokud nekvetou, bývá příčinou pěstitelská chyba. Podívejte se na jejich přehled a zjistěte, co vaší rostlině pomůže. Další užitečné rady najdete i ve videu v úvodu článku.

včera |
Jak zpracovat a uchovat cukety na zimu

Jak zpracovat a uchovat cukety na zimu

Také máte cuket, že nevíte, co s nimi? Vyzkoušeli jste snad už všechny způsoby úpravy a oblíbená zelenina vám už, jak se lidově říká, leze krkem? Uchovejte si je na zimu, kdy se vám po jejich chuti bude stýskat. Způsobů je hned několik.

24.  7.  2019 |