vytisknout velikost písma Sněhová fréza se musí na zimní období dobře připravit

Sněhová fréza, kterou doma máte, se neobejde bez předsezonní údržby. Zanedbání některého z jejích úkonů by vás mohlo v době, kdy budete frézu potřebovat, nepříjemně zaskočit.

Začněte očistou 

Jako vždy začněte očištěním celého stroje. Ze všech jeho částí důkladně odstraňte konzervační látky, které jste na něj zjara nanesli. Pro zjednodušení práce použijte hadřík s malým množstvím technického benzinu.

Stroj poté omyjte pouze vodou (vynechejte samozřejmě motor!), technický benzin totiž přispívá k degradaci nástřikových barev, použitých na plechových a ocelových dílech. 

Klepněte pro větší obrázek
Péče o sněhovou frézu většinou zabere jen pár minut; foto: www.vari.cz 

Pokračujte kontrolou

Ze stroje sejměte kryty pohonů. Důkladně zkontrolujte napnutí řemenových převodů, při jejich dotahování dejte pozor na to, abyste řemeny nepřetáhli. Jejich velké napětí způsobuje poškození ložisek, jsou-li naopak příliš volné, prokluzují a zahřívají řemenice. 

Řetězy nacházejí uplatnění především u pojezdových pohonů. Když zjistíte, že je řetěz volný, situaci napravte jedním ze dvou způsobů. Buď napnutím (pokud máte možnost pomocí napínáku), nebo výměnou.

Tu proveďte u velmi opotřebených ozubených kol zároveň s těmito koly. Pokud se na takovou práci necítíte, předejte opravu některému ze servisů. 

Klepněte pro větší obrázek 
U složitějších pohonů šneku a ventilátoru zkontrolujte hladinu oleje a nepoškozenost pracovních nástrojů; foto: www.vari.cz 

Zanedbání údržby může být drahé 

U hydrostatického nebo elektropohonu se při údržbě řiďte přesně podle návodu k obsluze příslušného stroje. Jakékoliv zanedbání péče u takto drahých zařízení může mít velmi negativní následky, opravy jsou dost nákladné. 

Pravidelnou kontrolu vyžadují také převodovky stavebnicových systémů s předním vývodem. Z převodovky odejměte pohonnou jednotku (pomocí dvou rychloupínačů a zajišťovací kličky). Při údržbě se podívejte nejprve na spojkový bubínek a přední hrdlo, kam se zapojují adaptéry. 

O tato dvě místa pečujte nejčastěji. Bubínek spojky vyčistěte od zbytků obložení a vnitřek předního hrdla namažte vazelínou. Změřte hladinu oleje uvnitř převodové skříně a zkontrolujte její těsnost. 

O motor se postarejte důkladně

Motor je nejdůležitějším dílcem celého stroje. Správná a pravidelná údržba se přímo podepisuje na jeho životnosti. Z motoru demontujte zapalovací svíčku a proveďte její očistu nebo výměnu.  

Motory u jednoúčelových sněhových fréz postrádají klasický vzduchový filtr, protože pracují v mrazivém, bezprašném období. U stavebnicových systémů filtrační vložku čističe vzduchu prohlédněte a vyklepejte, případně vyměňte. 

Klepněte pro větší obrázek 
U strojů, které používáte i v létě, změňte viskozní specifikaci motorového oleje; foto: www.dakr.com 

Po namontování všech krytů zpět na svá místa motor zprovozněte nastartováním a nechte jej pár minut běžet na volnoběžné otáčky. Po zhruba tříminutovém běhu jej zhasněte a vypusťte olej z klikové skříně (postupujte podle návodu k obsluze).  

Jaký mazací olej vybrat? 

U pohonných jednotek stavebnicových systémů použijte mazací olej pro zimní podmínky, nejlépe polosyntetický. Plně syntetický olej je zbytečné používat, zvláště u starších motorů je běžným jevem jeho rychlejší úbytek a nutnost mazací prostředek častěji dolévat.  

V žádném případě nepoužívejte letní oleje dle specifikace SAE 30, tento olej má větší hustotu a při silných mrazech špatné mazací schopnosti. Po připravení celého stroje do provozu se už můžete těšit na první sněhovou nadílku. Pokud jste nezanedbali některý z uvedených bodů, fréza vám bude poctivě sloužit po celou zimu.

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se, který se hodí k vám domů

Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se,…

Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.

13.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
DIY
Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, jak tvarovat stálezelené keře

Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, …

Topiari, tedy umělecky tvarované keře, mohou mít tvar koule, kužele, spirály, nebo dokonce roztomilých zvířat či postav. Ač na první pohled vypadají velkolepě, se základními triky se můžete do tvarování dřevin pustit i vy. Jak na to? Ukážeme vám postupy, které dříve znali jen zámečtí zahradníci.

17.  9.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Topiari