
Přežije extrémní podmínky
Sloní noha pochází z polopouští na pobřeží Karibského zálivu, kde se denní teplota šplhá až k padesáti stupňům Celsia, v noci klesá až pod bod mrazu a prší jen opravdu výjimečně. Příroda si však umí poradit. Aby sloní noha přežila extrémní období sucha, spodní část stonku, resp. kmene, jí slouží jako zásobárna vody.
Jméno i věk podle slona
Těsně nad substrátem se kmen rozšiřuje do podoby jakési baňky, směrem nahoru se zužuje a nahoře z něho vyrůstá převislá „tráva“. Šedá kůra je horizontálně rozpraskaná, a proto vzhledem připomíná pokožku sloní končetiny. Tak vzniklo její pojmenování – „sloní noha“. Celé tělo je pak zakončeno růžicí tuhých trávovitých listů s hladkými nebo mírně zubatými okraji.
V přírodě se sloní noha dožívá i více než sta let. Roste velmi pomalu. Prvních deset let nabývá na tloušťce a ročně přirůstá přibližně o pouhý centimetr, teprve potom začne růst do výšky. V přirozeném prostředí sloní noha vykvétá smetanově bílými květy. Pokud ji ale budeme pěstovat doma, květů se bohužel nedočkáme.
Sloní noha vypadá v interiéru velice efektně.
S hlavou na slunci
Sloní noha, jak se lidově nazývá, je v obchodech k dostání pod jménem Nolina a patří do rodiny sukulentů. Proto výborně snáší sucho, nejlépe se jí daří na světlém místě. Miluje teplo v létě (25 až 28 °C), v zimě rostlina preferuje nižší teplotu (15 až 19 °C). Není náročná ani na výživu, stačí přidat hnojivo do zálivky jednou měsíčně, a to jen přes léto.
Zálivka
Největším problémem pro pěstitele je odhadnout čas, kdy sloní nohu zalít. Přesné pravidlo neexistuje, ale zpravidla postačí zálivka jednou týdně. Optimální je večer nalít vodu do podmisky a ráno přebytečnou vodou vylít.
Když konce listů zasychají, je to známka suchého vzduchu. Tady je snadná pomoc – občas rostlinu porosit. Suché listy můžete bez obav odstranit a pokud seříznete vrchol, kmen se rozvětví.
Jak ji vypěstovat ze semen
Semena Noliny běžně k dostání v obchodech nejsou, ale snadno se dají koupit na internetu ve specializovaných eshopech. Je na místě poznamenat, že vypěstovat ze semínka dospělou rostlinu je běh na dlouhou trať, ale získáte ji za desetinu ceny, než když ji koupíte v obchodě.
Vysévat ji můžeme kdykoliv během roku, jen je třeba vybrat světlé místo se stálou teplotou 20–25 °C. Nejdříve semena zbavíme blanitých obalů a namočíme je do teplé vody na 48 hodin. Mezitím si připravíme substrát bohatý na živiny a dobrou drenáž. Začátečníci mohou použít substrát pro kaktusy a smíchat jej s perlitem, který zajistí provzdušnění substrátu, aby semínka neshnila.
Semena zatlačíme do substrátu 0,5 až 1 cm hluboko a misku vložíme do mikrotenového sáčku. Ten vytvoří optimální vlhkost pro vyklíčení. První rostlinky se objeví za šest týdnů. S přesazováním nespěcháme, ale počkáme, až když si semenáčky začnou vzájemně překážet.
Mladé rostliny potřebují k růstu co nejvíce světla, ale nikdy je nestavte na přímo osluněný parapet. Na přeschnutí rostliny reagují zasycháním konců listů, proto udržujte první vegetační sezónu substrát mírně vlhký. Přílišnému proschnutí substrátu zabrání, když dáte květináče do mikroténových sáčků.
Rychlejší cestou k získání nové rostliny je rozmnožit Nolinu vegetativně. Není to žádná věda, jednoduše odnož odlomte od mateřské rostliny a vysaďte ji do substrátu. Proces zakořenění usnadní stálá teplota substrátu (25 °C), protože Nolina má ráda „nohu v teple“.
Sloní noha jako bonsaj
Zajímavou bonsaj, která vydrží péči začátečníka, tak snadno nekoupíte. Ale můžete si ji vypěstovat sami z odnože Noliny. Jak, to vám poradí video (v angličtině).