Skvělá vychytávka zvaná slepičí traktor vám zajistí výběh pro slepice, jímž nezničíte kus zahrady | Foto: iStock

Foto: iStock

Skvělá vychytávka zvaná slepičí traktor vám zajistí výběh pro slepice, jímž nezničíte kus zahrady

Slepičí traktor je mobilní výběh pro slepice, který umožní ochránit zahradu před zničením, zároveň ale slípky před predátory. Své využití najde na velké i malé zahradě. Podívejte se, jak vypadá, jakým způsobem se používá a jak si ho vyrobit.

Slepičí traktor je jednoduchá mobilní konstrukce, která má obvykle dvě části – kurník a oplocenou část, jež slouží jako výběh. Užívá se například v permakultuře, ale nadchne každého zahradníka, který rád zahradničí ekologicky.  

Pokračování 2 / 15

Pracuje s přirozeným sklonem slepic k hrabání a vyzobávání půdních živočichů. Jeho využití je velmi jednoduché. Například jej na podzim po sklizni úrody přivezete na záhon a drůbež vám ho nachystá na další sezónu.

Pokračování 3 / 15

Slípky svými pařáty a zobáky zryjí a prokypří půdu, vyzobou hmyz, a dokonce záhon pohnojí svým trusem. Všechno uvedené využijete i při zakládání nových záhonů nebo při rekonstrukci trávníku.  

Pokračování 4 / 15

Mobilní slepičí výběh lze podle potřeby přesouvat po zahradě. Za tímto účelem má slepičí traktor často kolečka, aby byl pohyb s ním jednodušší.

Pokračování 5 / 15

Slepičí traktor je ale zdravý i pro slepice, které tak mají možnost sezobnout si pokaždé něco jiného bez toho, aby měly blátivý výběh a zcela zničily zahradu. Traktor stačí vždy jen popovézt na další místo a nenechat ho tam příliš dlouho.

Pokračování 6 / 15

Pletivo ochrání drůbež ve výběhu před škodnou, díky speciální konstrukci je pod ochranou ze všech stran i shora. Zároveň udrží slepice vevnitř, takže se nerozeběhnou po celé zahradě a budou hrabat a klovat přesně tam, kde potřebujete.

Pokračování 7 / 15

Tento typ venkovního výběhu je třeba umístit na rovnou plochu, aby slepice nepodlezly spodem. Přesuňte jej vždy, když slepice spasou trávu. Ve výběhu by mělo být provizorní snáškové hnízdo, do něhož slepice budou snášet. Při přesunu pak zkontrolujte, zda je hnízdo prázdné, abyste vejce pohybem nerozbili. 

Pokračování 8 / 15

Velikost slepičího traktoru zvolte podle počtu slepic. Do výběhu nezapomínejte dávat vodu a krmení.

Pokračování 9 / 15

Šikovný kutil zvládne slepičí traktor vyrobit svépomocí, a ještě z něj bude stylový doplněk zahrady. 

Pokračování 10 / 15

Na Pinterestu najdete návrhů na domácí výrobu hned několik.

Pokračování 11 / 15

Existují ale i jednodušší varianty, na něž není třeba tolik umu. Třeba na tuto konstrukci hranolu o třech stěnách budete potřebovat dvě délky latí, další materiál na domeček pro slepice a hlavně dostatečné množství chovatelského pletiva. 

Pokračování 12 / 15

Mobilní kurník si lze objednat i u profesionálů. Tento je vyrobený z odolného modřínového dřeva pocházejícího z českých lesů.

Pokračování 13 / 15

Pokud se rozhodnete do slepičího traktoru pustit jinou drůbež, třeba kachny či husy, nezapomeňte jim výběh přizpůsobit. Kachny například potřebují nádrž s vodou.

Pokračování 14 / 15

Nejen slepice mohou mít svůj traktor. Výhod mobilního výběhu si užijí například i králíci.

Pokračování 15 / 15

Pokud bude konstrukce bytelná, můžete do výběhu vypustit i prasata.

Doporučujeme

Články odjinud