vytisknout velikost písma Skvrny od červeného vína vyčistí soda, citron či bílé víno. Zkuste i čpavek

Největší party roku se blíží a je jasné, že ve většině domácností poteče alkohol proudem. V takovém případě se může snadno přihodit, že se nějaká sklenka rozlije. Pokud by ale šlo o červené víno, může vám zůstat památka v podobě nehezké skvrny.

Stačí chvilka nepozornosti a neštěstí je na světě. Rudá tekutina se nenasytně vpíjí do bílé látky a za sebou nechává nevzhlednou červenou skvrnu. Ať už máte polité oblečení, koberec, ubrus, nebo třeba sedačku, nejlepší je pustit se do čištění hned. Levná červená vína jsou dobarvovaná, kvalitní vína zase obsahují velké množství přírodního barviva – v obou případech platí, že barvivo rychle proniká do textilních vláken.

Jak zabalit láhev jako dárek? Máme návod a galerii plnou vtipných nápadů

Jak zabalit láhev jako dárek? Máme návod a galerii plnou vtipných nápadů

Když si všimnete během večírku

Barvivo je třeba rychle neutralizovat, takže pokud si nehody všimnete, dokud je skvrna ještě vlhká, máte poměrně vysoké šance na úspěch. Jako první pomoc se doporučuje víno lehce naředit například minerálkou a poté tekutinu odsát papírovými utěrkami. Důležité je skvrnu neutírat, jinak byste barvu z vína zatřeli hlouběji do látky a jeho odstranění by bylo ještě obtížnější.

Po odsátí tekutiny skvrnu zasypte solí v dostatečném množství tak, aby nebyla vůbec vidět. Klidně ji jemně vmasírujte do látky a nechte působit alespoň 20 minut. Sůl do sebe natáhne zbytek tekutiny a s ní i zbytky vína. Nakonec přebytečnou sůl odstraňte, třeba vysavačem. Pokud řešíte skvrnu na koberci, nechte sůl působit alespoň hodinu, pak ji vysajte a postup ještě jednou zopakujte. Nakonec koberec dočistěte houbičkou a čistou teplou vodou.

Jak připravit silvestrovské pohoštění? Inspirace na chutné jednohubky i chlebíčky

Jak připravit silvestrovské pohoštění? Inspirace na chutné jednohubky i chlebíčky

Další oblíbenou metodou je použití citronu – citronovou šťávu vymačkejte, nakapejte na skvrnu, nechte působit a poté vysajte papírovými ručníky. Skvrnu od červeného vína můžete zalít i vínem bílým, kyseliny v něm obsažené zafungují podobně jako citron a červené barvivo naruší.

Ať už vyzkoušíte jakýkoliv způsob, nakonec textilii vyperte s běžným pracím práškem na maximální teplotu, pro jistotu můžete přidat i odstraňovač skvrn.

Když si všimnete druhý den

Možná si ale večírek užíváte opravdu naplno a na odstraňování skvrn vám nezbývá čas. A ráno už je víno zaschlé a látka zničená. Nebo ne?

Vyzkoušet můžete jednoduchý babský trik – ohřejte mléko, aby bylo horké, přidejte lžičku soli a látku do něj namočte. Nechte působit. Recept je prý účinný, nevýhodou ale je, že jej můžete použít pouze na materiály, které snesou vysokou teplotu.

Jak zbavit psa na silvestra stresu: Bylinky, léky, audioterapie a další tipy

Jak zbavit psa na silvestra stresu: Bylinky, léky, audioterapie a další tipy

Další možností je nechat skvrnu odmočit v teplé vodě s octem. Následně opět vyperte klasickým způsobem, přidat můžete odstraňovač skvrn.

Když nic nepomáhá

Pokud se skvrna objevila například na koberci, který není možný jen tak nechat odmočit, vyzkoušejte směs vytvořenou z jednoho dílu jaru a dvou dílů peroxidu vodíku. Roztok nastříkejte na skvrnu a pomocí houbičky jemně čistěte. Opakovaně nanášejte roztok a omývejte čistou vodou, dokud skvrna nezmizí. Poté je třeba přebytečnou tekutinu z koberce odsát papírovými utěrkami a koberec nechat proschnout ve svislé poloze.

Jak snadno vyčistit koberec ve třech krocích? Pomocí sněhu!

Jak snadno vyčistit koberec ve třech krocích? Pomocí sněhu!

Na obzvlášť odolné skvrny pak můžete vyzkoušet i čpavek. Jde ale o silnou chemikálii, která může textilii poničit, proto by mělo jít o krajní možnost. Jednu lžíci čpavku rozřeďte 200 mililitry vody a aplikujte nejprve jen na kousek látky, který není příliš vidět. Když zkouška vyjde, aplikujte směs houbičkou na skvrnu, dokud flek nezmizí. Nakonec opláchněte vodou.

Když jste polili zeď

Jestli jste v rámci bujarého veselí polili i zeď, máte problém. Pokud tedy nemáte vymalováno otíratelnou barvou. Přes obyčejnou barvu se ale víno okamžitě vsákne do omítky a vám nezbude nic jiného než místo opatrně seškrabat a přemalovat.

Jak vymalovat byt: Nebojte se barev, rozsvítí interiér. Přesvědčte se v galerii!

Jak vymalovat byt: Nebojte se barev, rozsvítí interiér. Přesvědčte se v galerii!

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Jak uskladnit dřevo na topení? 30 nápadů na originální dřevníky, za něž se nebudete stydět

Jak uskladnit dřevo na topení? 30 nápadů na o…

Pokud doma topíte dřevem, určitě řešíte, kam a jak uskladnit palivové dříví. Dřevo se sice dá vyskládat do nevzhledných stěn, ale proč by vám měly hyzdit pozemek? Povyšte skládání dřeva na umění a své zásoby uchovávejte tak, aby vás pohled na ně těšil. Zapojit fantazii se vyplatí i v případě, že potřebujete uskladnit jen pár polínek na grilování.

21.  1.  2023 |
Lucie Kořistová
Palivové dříví
Potřebujete schovat popelnici? 25 nápadů, jak jí vytvořit vkusný přístřešek

Potřebujete schovat popelnici? 25 nápadů, jak…

Bez ohledu na to, jak moc máte popelnici čistou, pořád je to jen nevzhledná nádoba, která ruší při pohledu na vaši krásnou a udržovanou zahradu. Změňte to a vybudujte přístřešek, na který bude určitě hezčí pohled. Prohledali jsme Pinterest a máme pro vás ty nejlepší nápady.

15.  1.  2023 |
Lucie Kořistová
Popelnice
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Masopusty 2023 v ČR: Které byste si neměli nechat ujít?

Masopusty 2023 v ČR: Které byste si neměli ne…

Dlouho očekávané období veselení a hodování je tu! Pokud se rádi bavíte, milujete karnevaly, průvody masek a klasické české zabijačkové pochoutky, nenechte si ujít některý z masopustů, které se budou konat! Zmapovali jsme pro vás situaci po celé České republice a našli ty nejzajímavější.

24.  1.  2023 |
Kateřina HradováJakub Švec inf
MasopustZábavaVolný čas
Květináč s mozaikou: Nádherná dekorace, kterou zvládnete vytvořit sami

Květináč s mozaikou: Nádherná dekorace, ktero…

Mozaikový květináč je vkusnou dekorací, ale i úžasným dárkem. Vytvoříte ji snadno z obkladaček, které vám zbyly po rekonstrukci koupelny, zužitkovat můžete i rozbité porcelánové talíře či hrnečky.

14.  1.  2023 |
Lucie Kořistová
Mozaika