Rostliny musíme často prohlížet také na rubu listů. Některé druhy pokojovek jsou pro škůdce nechutné, jiné, zvláště šťavnaté druhy jsou naopak velkým lákadlem. Na stoncích, listech a květech či v půdě objevujeme různá stadia hmyzu. Někdy sají a škodí dospělci jindy vývojová stadia.
Na našem trhu je dostatek speciálních prostředků proti škůdcům pokojových rostlin. Volit můžeme z ekologických variant a méně zdravotně závadných, i silnějších jedů, s nimi je však dobré nakládat velmi obezřetně.
Mšice s ulepenými zadečky
Pokojovky jsou většinou napadány zelenými mšicemi. Sají na listech a stoncích, způsobují pokroucení těchto částí rostliny a navíc produkují na cukry bohaté výkaly, které se usazují na rostlině i nábytku. Mšice mohou přenášet také některé virové choroby. Používáme proti nim organofosfátové insekticidy nebo biologické prostředky na bázi oleje a detergentu. Postřik po několika dnech opakujeme. Mšice milují např. ibišek, zcela se ale vyhýbají rostlinám s kožovitými listy.
Housenky
Jedná se o larvální stádium několika druhů motýlů. Na pokojových rostlinách sají nejčastěji noční motýli, tzv. můry. Ožírají listy a tkají jemná vlákna, kterými obalují listy. Většinou se jich snadno zbavíme posbíráním. Pokud se jedná o drobný druh a silné zasažení, je vhodné použít systemický nebo organofosfátový insekticid.
Žížaly
Žízaly neboli dešťovky se dostávají do květináče vyjímečně při přesazování nekvalitní zeminou ze zahrady. Většinou porušují kořeny, ačkoli se jimi přímo neživí. Zbavit se jich lze snadno, stačí zalít zeminu v květináči roztokem manganistanu draselného (hypermanganu), žížaly okamžitě vylezou. Pak je stačí posbírat a honem s nimi ven na zaharadu.
Mušky smutnice
Nejsou většinou škodlivé pro velké a statné rostliny. Larvičky se živí humusem v zemi, poškodit mohou semenáčky. Pokud se smutncie přemnoží, je dobré použít zálivku se systemickým insekticidem.
Červci
Patří mezi obtížné druhy škůdců. Tento hmyz totiž tvoří na svém těle voskový obal, jímž nepronikne voda. V koloniích saje šťávu z listů a stonků, nejčastěji se sdružuje u báze stonků a v sevřených částech poupat a listů. Vyhubit lze červce systemickým insekticidem. Tato metoda je však nebezpečná u kapradin a kaktusů. Je možné také jednotlivé jedince potírat vatou namočenou v lihu.
Svilušky
Pouhým okem jsou sotva viditelné. Jsou to roztoči a spřádají bohaté pavučinky, v nichž spokojeně sají šťávu z povrchu listů. Milují skleníky a horký suchý vzduch bytů. Pokud rostliny mlžíte a pěstujete ve vlhkém prostředí, svilušky u vás nemohou přežít. Pokud je však napadení závažné na rozsáhlé ploše, postříkejte rostlinu organofosfátovým insekticidem.
Puklice
Tento druh škůdců je noční můrou každého pěstitele rostlin. Jsou to velmi odolní červci, jejichž tělo je kryto tuhou schránkou. Na rostlinách sají šťávu a produkují lepkavou hmotu. Proti puklici je zapotřebí použít systemický insekticid, a to několikrát po sobě. Někdy také pomáhá, u menších rostlin, potírání jednotlivých puklic lihem. Tito škůdci milují např. oleandry a dokáží je zcela zahubit.
Molice
Dorbný okřídlený hmyz je podobný můrkám, nemá s nimi ale nic společného. Molice sají na rubech listů a vylučují lepkavé výkaly. Při vyrušení prudce vyletují a zase se vracejí na list. Proti nim lze použít systemický insekticid, jehož aplikaci musíme opakovat, protože nepůsobí na vajíčka. Hubit molice můžeme až po vylíhnutí.