vytisknout velikost písma Skleníky, fóliovníky: konstrukce zahradních krytů

Z čeho postavit skleník nebo fóliovník? Jaké jsou vlastně druhy? Poradíme, jakou zvolit polohu, jak vykopat základy. Probereme materiály, které jsou vhodné pro konstrukci a její zakrytí.
Skleníky, fóliovníky: konstrukce zahradních krytů

Skleníky můžeme v zásadě rozdělit na tři základní skupiny:

1. Vytápěné

Jedná se o tropické skleníky, v nichž teplota neklesá pod 15 °C. Jejich provoz je dosti nákladný, s tímto typem skleníku se u nás můžeme setkat většinou jen v botanických zahradách a arboretech. Jedná se obvykle o dosti rozsáhlé stavby. U malých skleníků s jednoduchým krytem ze skla nebo plastu se permanentní vytápění téměř nikdy nevyplatí.

2. Přitápěné – temperované

Teplota se v takovém skleníku udržuje na nejnižší možné hranici pěstební teploty. V závislosti na konkrétních požadavcích pěstovaných rostlin se tedy může minimální teplota pohybovat od –3 do +10 °C.

3. Nevytápěné – studené

V nevytápěném skleníku je nutné počítat s dlouhodobějším zimním poklesem teploty pod bod mrazu. Problémem často bývá i značný teplotní rozdíl mezi dnem a nocí, který se především na konci zimy může vyšplhat až na 30 °C. Proto je nutné studený skleník dobře větrat. Vegetační sezóna začíná ve studeném skleníku často o 4–6 týdnů dříve, její konec se protáhne mnohdy až o 2 měsíce.

Klepněte pro větší obrázek

Orientace vůči světovým stranám

Umístění skleníku bychom měli dobře promyslet. V mnoha ohledech je výhodné, když má skleník návaznost na dům. Lze jej tak snadno napojit na zdroje vody, elektřiny nebo topení. Budova může také skleník ochránit svou zdí od severu. Pokud však umístění u domu není možné, neměli bychom alespoň zapomínat, že do skleníku budeme muset v době vegetační sezóny dopravit značné množství vody – zdroj vody by tedy měl být blízko jeho konstrukce.

V zásadě platí, že skleník postavený ve směru sever-jih dostává v zimě (stejně jako zjara a v pozdním podzimu) méně slunečního záření než skleník postavený ve směru východ-západ. Při nutném stínění za silného slunečního osvitu zase platí, že je nutné severojižní skleník stínit na východní i západní stěně, při orientaci východ-západ je mnohdy nutné stínění jižní stěny, na kterou dopadá nejvíce světla.

Klepněte pro větší obrázek

Kryty na klíč

Sortiment zahradních krytů, které můžete zakoupit u specializovaných firem již hotové, je poměrně široký. Hotová pařeniště se na zahradě vlastně jen sestaví. Většinou se u nich nepoužívají žádné šrouby, boční stěny se do sebe pouze zasunují, takže jejich konstrukce je naprosto jednoduchá.

Existuje několik typů fóliovníků. Lze je samozřejmě rozdělit podle velikosti, ale také podle konstrukce. Konstrukce bývá často zhotovena z tvarovaných pozinkovaných profilů, které jsou spojeny pozinkovanými kovovými úhelníky. Fólie bývá u nich většinou přichycena ke konstrukci lištami nebo je zajištěna lanky, takže celá montáž je poměrně jednoduchá.

Skleník je většinou dodán ve formě jednoduché stavebnice. Mnohdy není třeba konstrukci ani svařovat, vše vlastně sešroubujete na předem připraveném základu pomocí šroubů a matek. Zasklívání se provádí sklenářským tmelem, nověji i silikonovým tmelem, který je pružný a odolný vůči značným proměnám teplot, často se však ani sklo netmelí, ale uchycuje se speciálními svorkami nebo lištami.

Klepněte pro větší obrázek

Základy

Ke stavbě pařeniště je nutné vykopat aspoň 40 cm hlubokou jámu, do které pařeniště umístíme. Na jejím dně by se neměla objevit spodní voda. Pokud by se to stalo, bude lepší vybrat jiné místo.

Pro menší a lehčí konstrukce fóliovníků a skleníků postačí bodové základy v místech zatížení. Používají se betonové roury, které se zapustí do země a vyplní betonem. Jejich počet závisí na velikosti konstrukce. U stavby většího skleníku se občas také používají bodové základy, vhodnější jsou však již základy betonové nebo zděné. Ať už zakotvíme skleník na pilotech nebo na podezdívce, je dobré, když základy sahají až do nezámrzné hloubky, tedy asi 80 cm hluboko, aby nemohlo dojít v zimě k poškození skleníku vlivem sedání terénu.

Klepněte pro větší obrázek


Materiál konstrukce

Materiál konstrukce musí udržet zatížení krycího materiálu stavby, zároveň musí odolat síle větru, tlaku sněhu, vydržet klimatické zatížení a ještě by měl vypadat dobře.

Ocel

Pozinkovaná ocel je asi nejběžnějším materiálem pro výstavbu skleníků. Většina našich výrobců používá konstrukce z ocelových profilů o tloušťce 2–3 mm. Jednotlivé díly jsou upraveny žárovým zinkováním, kterým se značně prodlouží životnost ocelové konstrukce. Výhodou této konstrukce je relativně dobrá cenová dostupnost, vysoká nosnost i trvanlivost. Nevýhodou je snad až příliš velká uniformita ocelových skleníků – vždyť většina prodávaných hotových skleníků je právě z tohoto materiálu – a značná tepelná vodivost konstrukce.

Plech

Tento materiál není pro konstrukci příliš vhodný, a to ani tehdy, když je pozinkován. K výrobě nosných lišt se používá plech o síle 1–1,3 mm, což je méně než šířka zasklívacích lišt.

Hliník

Hliníková skleníková konstrukce se u nás nevidí zrovna často, důvodem je zřejmě vyšší cena hliníku. Přitom samotný hliník je velice dobrým řešením především pro malé skleníky. Dobře se tvaruje, je velice trvanlivý a nevyžaduje větší údržbu. Jeho nevýhodou jsou poněkud horší tepelně izolační vlastnosti.

Dřevo

Dřevěná konstrukce skleníku je snad nejúhlednější. Dobře zapadá do světa zahrady, nepůsobí cizorodě, výhodou je i nízká tepelná vodivost dřeva. Problémem je však nižší trvanlivost konstrukce, větší rozměry také zvyšují stínění.

Z domácích jehličnanů má nejtvrdší i nejtrvanlivější dřevo modřín. Je elastické, lehké, odolné proti povětrnostním vlivům – je to skutečně vhodné stavební dřevo. Pro konstrukci se používá i dřevo borové. Z listnatých stromů je nejhouževnatější dřevo dubové, které dokáže odolávat i působení vlhka, dřevo jasanové je zase méně náchylné k hnilobě.

Naprosto nevhodné je sice levné, ale měkké dřevo smrkové, nevyhovuje ani dřevo jedlové. Obě jsou snadno tříštivá a štěpná, zároveň náchylná ke hnilobě. Není dobré použít ani dřevo topolové, které je měkké a málo odolné proti povětrnostním vlivům. Buk má sice dřevo pevné a tvrdé, avšak zase značně pracuje. Rozhodně doporučujeme každou dřevěnou konstrukci patřičně ošetřit proti působení UV záření a vlhkosti.

Plasty

Plasty jsou ještě stále poměrně vzácně používaným konstrukčním materiálem. Jsou totiž dosti drahé. Mají však i četné výhody: jsou málo tepelně vodivé, dobře se tvarují a jsou poměrně trvanlivé.


Krycí materiál

Dobrý krycí materiál by měl mít tyto vlastnosti: co nejlepší světelnou propustnost, co nejnižší tepelnou vodivost, co největší trvanlivost, podstatným faktorem při výběru skleníku je samozřejmě i jeho cena.

Fólie

Fólie jsou velmi tenké a ohebné předměty s tloušťkou od několika mikrometrů až do jednoho milimetru. Nepropouštějí vodní páru, jsou odolné vůči kyselinám i zásadám, dobře propouštějí kyslík a oxid uhličitý, stejně tak i světlo. Fólie nezatěžuje konstrukci tolik jako sklo.

Sklo

Při stavbě skleníků je sklo přímo tradičním materiálem. Dobře propouští světlo, zároveň výborně zadržuje teplo, nenarušuje se ultrafialovými paprsky. Jeho nedostatkem je značná hmotnost a snadná rozbitnost. Tloušťka skla pro skleníky se zpravidla pohybuje od 3 do 6 mm, většinou se upřednostňuje tloušťka 4 mm, která je již poměrně dosti odolná i proti krupobití. Chceme-li zabránit tepelným ztrátám, je možné použít dvojité zasklení. Druhé sklo však sníží propustnost záření.

Plexisklo

Plexisklo se často používá jako náhrada skla. Jeho předností je především nízká hmotnost, vysoká odolnost proti nárazu, možnost tepelného tváření a velmi dobrá světelná prostupnost. Propouští zhruba stejné množství světla jako sklo, na rozdíl od něj však propouští více UV záření. Trvanlivost plexiskla je poměrně velká, na venkovním stanovišti vydrží často déle než dvanáct let. Nevýhodou je jeho vyšší cena.

Tvarové desky a panely z PVC

Tento materiál se používá k prosvětlení střech a stěn, tedy i pro skleníky, ale také k zastřešení teras a na zahradní domky. Uplatní se i při konstrukci dělících příček a obkládání balkonů. Polyvinylchlorid se používá také k výrobě fólií, trubek a hadic. Polystyrénové sklo je netříštivé, odolné, jeho údržba je jednoduchá, lze jej snadno tvarovat za tepla, řezat i vrtat.

Plastové dutinkové desky

Tento typ desek se v současnosti používá jako nejžádanější náhrada za klasické skleněné výplně skleníků. Jsou to především desky z polykarbonátu, akrylátu a PVC.

Polykarbonátové desky s podélnými dutinkami

Používají se stále častěji, jejich použití je v dnešní době velice široké. Jsou ohebné, velice tenké a zároveň skoro nerozbitné. Již desky o šířce 6 mm poměrně dobře odolávají i silnému větru, stejně tak i krupobití; silnější polykarbonátové desky se nerozbijí ani při úderu kamenem. Nezanedbatelnou výhodou polykarbonátu je i nízká hmotnost.

Akrylátové desky

Jsou křehčí než polykarbonát a to je jejich výrazná nevýhoda. Naopak výhodou je větší propustnost světla.

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

Za dvě hodiny 700 křemenáčů osikových. Takový úlovek se povedl tento týden dvěma kamarádům na Benešovsku. Je jasné, že houby už zase rostou jak o život, i když samozřejmě ne úplně všude. Kam tedy v Česku vyrazit na houby, kde vás čekají nejlepší úlovky?

10.  9.  2020 |
Hrušková povidla z trouby. Snadná cesta, jak uchovat sladkost ovoce

Hrušková povidla z trouby. Snadná cesta, jak …

Dobře zralá hruška je sladká a šťavnatá. A taky poměrně křehká – snadno se otlačí, či dokonce rozmáčkne. Je proto třeba ji rychle spotřebovat. Kompoty jsou fajn, ale když je hrušek mnoho a už padají ze stromu, je potřeba rychlé akce.

13.  9.  2020 |
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

V lese se na vás smějí hřiby jak z učebnice, verdikt zkušeného houbaře však vzápětí vaše nadšení pošle pod bod mrazu. Jsou to hořčáky. Stačí jeden kousek a máte zkaženou celou smaženici. V tom lepším případě. Po konzumaci jedovatých hřibů si můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

9.  9.  2020 |
Šípkový sirup za studena, s medem i klasicky. Vyberte si ze tří receptů

Šípkový sirup za studena, s medem i klasicky.…

Šípkový sirup je medicína, kterou znaly a využívaly už generace před námi. Přidejte se k nim a vyzkoušejte chuť plodů, které příznivě působí na organismus dětí i dospělých. Bez éček a dalších umělých přísad se obejde náš recept na šípkový sirup.

19.  9.  2020 |
Jak správně jíst exotický kaktusový fík? A návod na pěstování

Jak správně jíst exotický kaktusový fík? A ná…

Má šťavnatou dužinu, lahodnou, mírně nakyslou, osvěžující chuť. Vzdáleně připomíná fík, jde ale o plod opuncie. Pokud jste ho ještě neochutnali, o hodně jste přišli. Poradíme vám nejen, jak kaktusové fíky jíst a správně připravit, ale i jak opuncii pěstovat.

23.  9.  2020 |