vytisknout velikost písma Skleník, fóliovník a pařeniště na balkon: Jak je vyrobit jednoduše a levně?

Bydlíte v bytě, ale k dispozici máte balkon, lodžii či terasu? I na tomto prostoru může stát pařeniště, skleník či fóliovník, díky nimž získáte vlastní zeleninu a podaří se vám snadněji vypěstovat i teplomilnější druhy rostlin. V prvé řadě záleží na velikosti místa, ale podstatný je i nápad.

Vertikální skleníky či fóliovníky menších rozměrů a stejně tak minipařeniště se v dnešní době dají poměrně snadno koupit – podstatné jsou jen rozměry, které máte pro takovou stavbičku vyšetřeny. Prostě zadejte do internetového vyhledávače "skleník na balkon" či "fóliovník, pařeniště na balkon" a vyjede vám nabídka obchodů. V dnešním článku vám ale chceme ukázat, že poradit si dokážete i sami, jen s využitím vlastních zdrojů. Jak si tedy jednoduchý skleník, fóliovník nebo pařeniště vyrobit?

Úvodní foto: iStock

Minipařeniště, skleník i fóliovník prodlouží sklizeň

Ty nejjednodušší fóliovníčky či miniskleníky vytvoříte během pár minut. Přijdou vám vhod především při pěstování teplomilných rostlin, jako jsou papriky, rajčata, lilky nebo salátové okurky či mochyně, zatímco pařeniště se uplatní při pěstování raných zelenin – ředkviček, salátů, asijských zelenin a také při předpěstování sazenic celeru, brokolice, kedluben, zelí, květáku, póru a dalších. Díky tomu, že rostlinám vytvoříte lepší podmínky – více tepla, ochrana před studeným větrem a nízkými teplotami – získáte větší výnos a doba sklizně se podstatně prodlouží.

Skleníky a pařeniště: Jak je plně využít po celý rok

Skleníky a pařeniště: Jak je plně využít po celý rok

Výroba z PET lahve a dalších plastů

 • V našem přehledu začněme tím nejjednodušším, tedy tím, co máte po ruce. Většina z nás doma najde pár plastových lahví – pak už stačí jen, odříznete-li dno, do květináčku či jiné nádoby, která bude velikostně odpovídající, dáte vhodný substrát a vysejete zvolený druh. Výsev či výsevy potom plastovou lahví přikryjete, a než první rostlinky vykouknou, necháte víčko nasazené na jejím hrdle. Později je ale dejte pryč, aby se dovnitř dostal čerstvý vzduch a v tak malém prostoru nedošlo k přehřátí. Tato zásada platí u všech skleníčků, fóliovníků i pařenišť!
 • Podobně se dá využít jakákoliv průhledná plastová krabička opatřená víkem – v těch malých se často prodává například drobné ovoce, ty větší, pevnější bývají v domácnosti třeba na úklid dětských hraček nebo sezónního oblečení. Do těch se vám vejde spousta nádobek, misek i květináčků, které pak můžete snadno najednou přenášet – když je budete chtít například na noc odnést do bytu a ochránit před jarními mrazíky.
 • Skvěle poslouží i průhledné silnější plastové pytle: Do každého umístíte jednu nádobu a nahoře potom pytel svážete, aby vytvořil rostlinám vhodné mikroklima.
 • Pamatujete na módu průhledných deštníků? Dětský je velikost tak akorát, pokud ho máte ještě někde schovaný, nerozpakujte se použít ho jako poklop na rozměrově odpovídající květináč. Udělá vám dobrou službu. Než ho zapíchnete do substrátu tak, aby jím byl výsev zcela zakrytý i po stranách, nezapomeňte držátko pečlivě zabalit do pevného plastového obalu, aby jej zemina a vlhkost nepoškodily a vy ho mohli používat opakovaně.
 • Někteří lidé jsou úžasně tvořiví, a tak se dá na internetu najít mj. i návod na stavbu miniskleníčku z celoprůhledných obalů na cédéčka, jehož součástí jsou i větrací otevíratelná okénka.

Skleník ze zavařovací sklenice, z oken nebo vitríny

 • Máte doma velké zavařovací sklenice? Otočte je dnem vzhůru a máte miniskleníky. Tím jsme se dostali k dalšímu materiálu, kterým je sklo.
 • Jste-li vlastníkem nějakých starších vyřazených oken, můžete je sestavit a vytvořit z nich skleník, který se vejde právě na váš balkon.
 • Pokud sledujete, co se kde nabízí za odvoz, možná narazíte na skleněnou vitrínu, která u vás najde nové, pěstitelské využití.

Dřevo či kov jako základ

 • Jak sklo, tak i nejrůznější fólie a igelity se dají využít coby materiál, jímž potáhnete kostru ze dřeva či kovu. Buď ji můžete vytvořit sami, nebo se dá vyjít z hotového regálu s poličkami či základu nějakého staršího nábytku. Abyste ušetřili práci, čas i peníze, je-li stavba jen dočasná, vyřešte potažení případných vystupujících částí, o něž by se mohla fólie při obmotání protrhnout, tak, že na ně dáte dnem vzhůru plastové kyblíky (např. od jogurtů).
 • Jako výplňový materiál ke kovové kostře se dají použít i plastové lahve.
 • Jestliže máte na svém balkonu nebo terase vyvýšený záhon, vytvořte mu přidělávací víko ze skla, polykarbonátové desky či fólie napnuté na dřevěném, vyztuženém rámu. Na jaře a na podzim vám poslouží jako pařeniště a přes léto, když víko odděláte, jako klasický záhon.
Skleníky a pařeniště: Jak je plně využít po celý rok

Skleníky a pařeniště: Jak je plně využít po celý rok

Jak si založit pařeniště neboli pařník a prodloužit si tak zahradnickou sezónu

Jak si založit pařeniště neboli pařník a prodloužit si tak zahradnickou sezónu

Jak předpěstovat zeleninu? Rady, postupy a tipy na pomůcky, které vám usnadní práci

Jak předpěstovat zeleninu? Rady, postupy a tipy na pomůcky, které vám usnadní práci

Jak na škůdce ve skleníku ekologicky?

Jak na škůdce ve skleníku ekologicky?

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Vytvořte si doma oázu klidu a pohody. 30 tipů jak na útulný balkon

Vytvořte si doma oázu klidu a pohody. 30 tipů…

Balkon nemusí sloužit jen k věšení prádla. Chytře vybraný nábytek a vhodné doplňky promění těch pár čtverečních metrů v nejoblíbenější místo vašeho bytu. Nevěříte? Vybrali jsme pro vás ty nejlepší nápady z Pinterestu, tak se inspirujte k velké proměně a léto může začít.

7.  5.  2021 |
Lucie Kořistová
Balkon
Clona na balkon vás ochrání před sluncem i poskytne soukromí. Jak ji vybrat?

Clona na balkon vás ochrání před sluncem i po…

Jak slunce postupně nabírá na intenzitě, začínáme vyhledávat stín. Na balkoně či terase nám pomohou zástěny, které lze instalovat z různých stran. Díky nim se navíc odcloníte od nežádoucích pohledů a získáte nenahraditelný pocit soukromí na čerstvém vzduchu. Na trhu jsou zástěny ratanové, dřevěné, bambusové i plastové. Jak vybrat?

1.  5.  2021 |
Kateřina Hradová
Domácnost
15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku. Inspirujte se!

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku…

Zahradnictví tradičně nabízejí muškáty, petunie, surfinie, verbeny, lobelky a spoustu jiných letniček. Které vybrat? Samozřejmě rozhodující je orientace balkonu vůči světovým stranám, ale i tak si můžete vybírat z velkého množství rostlin. Pro inspiraci vám nabízíme výběr těch nejkrásnějších.

3.  3.  2021 |
Irena Forejtová
Balkon
Všechno o pěstování hortenzií. Co řešit na zahradě a co na terase?

Všechno o pěstování hortenzií. Co řešit na za…

Pro hortenzie jsou charakteristické velké nádherné květy nejrůznějších barev a typů. Jedna z nejoblíbenějších rostlin vám bude přinášet pouze radost, dokážete-li si s ní poradit. Jak na to?

29.  7.  2020 |
Petra Nachtmanová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyVýživa a hnojeníTrvalkyOkrasné rostlinyOchrana a péčeListnáčeChoroby a škůdciBalkonové rostliny
Jaké trvalky vybrat do stínu?

Jaké trvalky vybrat do stínu?

Stinná místa v blízkosti budov, často orientovaná severním směrem nebo nacházející se pod vyššími stromy, trápí leckterého zahrádkáře. Poradíme vám, kterým trvalkám se daří právě ve stínu nebo polostínu. Které spolehlivě porostou tam, kde se nedaří ani trávníku, které dát na záhon?

4.  5.  2021 |
Alena Menclová
Okrasná zahradaZahradyZahradní rostlinyVýživa a hnojeníTrvalkyPlánování a architekturaOkrasné rostlinyOchrana a péčeListnáče