vytisknout velikost písma Skleník, fóliovník a pařeniště na balkon: Jak je vyrobit jednoduše a levně?

Bydlíte v bytě, ale k dispozici máte balkon, lodžii či terasu? I na tomto prostoru může stát pařeniště, skleník či fóliovník, díky nimž získáte vlastní zeleninu a podaří se vám snadněji vypěstovat i teplomilnější druhy rostlin. V prvé řadě záleží na velikosti místa, ale podstatný je i nápad.

Vertikální skleníky či fóliovníky menších rozměrů a stejně tak minipařeniště se v dnešní době dají poměrně snadno koupit – podstatné jsou jen rozměry, které máte pro takovou stavbičku vyšetřeny. Prostě zadejte do internetového vyhledávače "skleník na balkon" či "fóliovník, pařeniště na balkon" a vyjede vám nabídka obchodů. V dnešním článku vám ale chceme ukázat, že poradit si dokážete i sami, jen s využitím vlastních zdrojů. Jak si tedy jednoduchý skleník, fóliovník nebo pařeniště vyrobit?

Úvodní foto: iStock

Minipařeniště, skleník i fóliovník prodlouží sklizeň

Ty nejjednodušší fóliovníčky či miniskleníky vytvoříte během pár minut. Přijdou vám vhod především při pěstování teplomilných rostlin, jako jsou papriky, rajčata, lilky nebo salátové okurky či mochyně, zatímco pařeniště se uplatní při pěstování raných zelenin – ředkviček, salátů, asijských zelenin a také při předpěstování sazenic celeru, brokolice, kedluben, zelí, květáku, póru a dalších. Díky tomu, že rostlinám vytvoříte lepší podmínky – více tepla, ochrana před studeným větrem a nízkými teplotami – získáte větší výnos a doba sklizně se podstatně prodlouží.

Skleníky a pařeniště: Jak je plně využít po celý rok

Skleníky a pařeniště: Jak je plně využít po celý rok

Výroba z PET lahve a dalších plastů

 • V našem přehledu začněme tím nejjednodušším, tedy tím, co máte po ruce. Většina z nás doma najde pár plastových lahví – pak už stačí jen, odříznete-li dno, do květináčku či jiné nádoby, která bude velikostně odpovídající, dáte vhodný substrát a vysejete zvolený druh. Výsev či výsevy potom plastovou lahví přikryjete, a než první rostlinky vykouknou, necháte víčko nasazené na jejím hrdle. Později je ale dejte pryč, aby se dovnitř dostal čerstvý vzduch a v tak malém prostoru nedošlo k přehřátí. Tato zásada platí u všech skleníčků, fóliovníků i pařenišť!
 • Podobně se dá využít jakákoliv průhledná plastová krabička opatřená víkem – v těch malých se často prodává například drobné ovoce, ty větší, pevnější bývají v domácnosti třeba na úklid dětských hraček nebo sezónního oblečení. Do těch se vám vejde spousta nádobek, misek i květináčků, které pak můžete snadno najednou přenášet – když je budete chtít například na noc odnést do bytu a ochránit před jarními mrazíky.
 • Skvěle poslouží i průhledné silnější plastové pytle: Do každého umístíte jednu nádobu a nahoře potom pytel svážete, aby vytvořil rostlinám vhodné mikroklima.
 • Pamatujete na módu průhledných deštníků? Dětský je velikost tak akorát, pokud ho máte ještě někde schovaný, nerozpakujte se použít ho jako poklop na rozměrově odpovídající květináč. Udělá vám dobrou službu. Než ho zapíchnete do substrátu tak, aby jím byl výsev zcela zakrytý i po stranách, nezapomeňte držátko pečlivě zabalit do pevného plastového obalu, aby jej zemina a vlhkost nepoškodily a vy ho mohli používat opakovaně.
 • Někteří lidé jsou úžasně tvořiví, a tak se dá na internetu najít mj. i návod na stavbu miniskleníčku z celoprůhledných obalů na cédéčka, jehož součástí jsou i větrací otevíratelná okénka.

Skleník ze zavařovací sklenice, z oken nebo vitríny

 • Máte doma velké zavařovací sklenice? Otočte je dnem vzhůru a máte miniskleníky. Tím jsme se dostali k dalšímu materiálu, kterým je sklo.
 • Jste-li vlastníkem nějakých starších vyřazených oken, můžete je sestavit a vytvořit z nich skleník, který se vejde právě na váš balkon.
 • Pokud sledujete, co se kde nabízí za odvoz, možná narazíte na skleněnou vitrínu, která u vás najde nové, pěstitelské využití.

Dřevo či kov jako základ

 • Jak sklo, tak i nejrůznější fólie a igelity se dají využít coby materiál, jímž potáhnete kostru ze dřeva či kovu. Buď ji můžete vytvořit sami, nebo se dá vyjít z hotového regálu s poličkami či základu nějakého staršího nábytku. Abyste ušetřili práci, čas i peníze, je-li stavba jen dočasná, vyřešte potažení případných vystupujících částí, o něž by se mohla fólie při obmotání protrhnout, tak, že na ně dáte dnem vzhůru plastové kyblíky (např. od jogurtů).
 • Jako výplňový materiál ke kovové kostře se dají použít i plastové lahve.
 • Jestliže máte na svém balkonu nebo terase vyvýšený záhon, vytvořte mu přidělávací víko ze skla, polykarbonátové desky či fólie napnuté na dřevěném, vyztuženém rámu. Na jaře a na podzim vám poslouží jako pařeniště a přes léto, když víko odděláte, jako klasický záhon.
Skleníky a pařeniště: Jak je plně využít po celý rok

Skleníky a pařeniště: Jak je plně využít po celý rok

Jak si založit pařeniště neboli pařník a prodloužit si tak zahradnickou sezónu

Jak si založit pařeniště neboli pařník a prodloužit si tak zahradnickou sezónu

Jak předpěstovat zeleninu? Rady, postupy a tipy na pomůcky, které vám usnadní práci

Jak předpěstovat zeleninu? Rady, postupy a tipy na pomůcky, které vám usnadní práci

Jak na škůdce ve skleníku ekologicky?

Jak na škůdce ve skleníku ekologicky?

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku. Inspirujte se!

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku…

Zahradnictví tradičně nabízejí muškáty, petúnie, surfinie, verbeny, lobelky a spoustu jiných letniček. Které vybrat? Samozřejmě rozhodující je orientace balkonu vůči světovým stranám, ale i tak si můžete vybírat z velkého množství rostlin. Pro inspiraci vám nabízíme výběr těch nejkrásnějších.

11.  5.  2022 |
Irena Forejtová
Balkon
Rajčata sázejte teď: Vše o výsadbě a pěstování

Rajčata sázejte teď: Vše o výsadbě a pěstován…

Že je moc brzy? Kdepak, ve fóliovníku rajčata porostou jak z vody a na výsev tyčkových rajčat určených k výsadbě po zmrzlých není nač čekat.

19.  4.  2022 |
Irena Forejtová
RajčataUžitková zahradaZeleninaPěstování
Co s šeříky, aby za rok bohatě kvetly

Co s šeříky, aby za rok bohatě kvetly

Květy šeříků jsou právě ve stadiu, kdy nezbývá mnoho a vykvetou naplno. Jejich omamná vůně patří ke květnu jako máloco jiného. Už nyní byste měli vědět, jak šeříky podpořit, aby vytvořily bohatá květenství i napřesrok.

10.  5.  2022 |
Kateřina Hradová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyZahrádkářův diářOkrasné rostlinyOchrana a péčeListnáče
Rozmarýn není rozmarný: Jak ho správně pěstovat?

Rozmarýn není rozmarný: Jak ho správně pěstov…

Ač jeho název napovídá, že jde o rostlinku, se kterou nebude snadné vyjít, opak je pravdou a ve skutečnosti jde o nenáročnou bylinku. Jak ji správně pěstovat, co nutně potřebuje a co jí nejvíce škodí?

24.  8.  2021 |
Zuzana Ottová
Okrasná zahradaUžitková zahradaZahradní rostlinyPokojové rostlinyPěstováníOkrasné rostlinyBylinkyBalkonové rostliny
Rododendrony a azalky: Vše, co byste o nich měli vědět

Rododendrony a azalky: Vše, co byste o nich m…

Rododendrony, česky zvané pěnišníky, jsou stejně jako azalky stvořené k tomu, aby svými bohatými květy rozzářily stinná místa zahrady. Patří proto k nejcennějším zahradním dřevinám – v době květu je nelze přehlédnout. Jak si ale mezi všemi vybrat a jak o ně pečovat?

17.  5.  2022 | |9 N/A
Alena Menclová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyOkrasné rostlinyListnáče