vytisknout velikost písma Skleník, fóliovník a pařeniště na balkon: Jak je vyrobit jednoduše a levně?

Bydlíte v bytě, ale k dispozici máte balkon, lodžii či terasu? I na tomto prostoru může stát pařeniště, skleník či fóliovník, díky nimž získáte vlastní zeleninu a podaří se vám snadněji vypěstovat i teplomilnější druhy rostlin. V první řadě záleží na velikosti místa, ale podstatný je i nápad.

Vertikální skleníky či fóliovníky menších rozměrů a stejně tak minipařeniště se v dnešní době dají poměrně snadno koupit – podstatné jsou jen rozměry, které máte pro takovou stavbičku vyšetřeny. Prostě zadejte do internetového vyhledávače „skleník na balkon“ či „fóliovník, pařeniště na balkon“ a vyjede vám nabídka obchodů. V dnešním článku vám ale chceme ukázat, že poradit si dokážete i sami jen s využitím vlastních zdrojů. Jak si tedy jednoduchý skleník, fóliovník nebo pařeniště vyrobit?

Skleníky a pařeniště: Jak je plně využít po celý rok

Skleníky a pařeniště: Jak je plně využít po celý rok

Minipařeniště, skleník i fóliovník prodlouží sklizeň

Ty nejjednodušší fóliovníčky či miniskleníky vytvoříte během pár minut. Přijdou vám vhod především při pěstování teplomilných rostlin, jako jsou papriky, rajčata, lilky nebo salátové okurky či mochyně, zatímco pařeniště se uplatní při pěstování raných zelenin – ředkviček, salátů, asijských zelenin a také při předpěstování sazenic celeru, brokolice, kedluben, zelí, květáku, pórku a dalších. Díky tomu, že rostlinám vytvoříte lepší podmínky – více tepla, ochrana před studeným větrem a nízkými teplotami – získáte větší výnos a doba sklizně se podstatně prodlouží.

Jak předpěstovat zeleninu? Rady, postupy a tipy na pomůcky, které vám usnadní práci

Jak předpěstovat zeleninu? Rady, postupy a tipy na pomůcky, které vám usnadní práci

Výroba z PET lahve a dalších plastů

 • V našem přehledu začneme tím nejjednodušším, tedy tím, co máte po ruce. Většina z nás doma najde pár plastových lahví – pak už stačí jen, odříznete-li dno, do květináčku či jiné nádoby, která bude velikostně odpovídající, dáte vhodný substrát a vysejete zvolený druh. Výsev či výsevy potom plastovou lahví přikryjete, a než první rostlinky vykouknou, necháte víčko nasazené na jejím hrdle. Později je ale dejte pryč, aby se dovnitř dostal čerstvý vzduch a v tak malém prostoru nedošlo k přehřátí. Tato zásada platí u všech skleníčků, fóliovníků i pařenišť!
 • Podobně se dá využít jakákoliv průhledná plastová krabička opatřená víkem – v těch malých se často prodává například drobné ovoce, ty větší, pevnější, bývají v domácnosti třeba na úklid dětských hraček nebo sezonního oblečení. Do těch se vám vejde spousta nádobek, misek i květináčků, které pak můžete snadno najednou přenášet – když je budete chtít například na noc odnést do bytu a ochránit před jarními mrazíky.
 • Skvěle poslouží i průhledné silnější plastové pytle: Do každého umístíte jednu nádobu a nahoře potom pytel svážete, aby vytvořil rostlinám vhodné mikroklima.
 • Pamatujete na módu průhledných deštníků? Dětský je velký tak akorát, pokud ho máte ještě někde schovaný, nerozpakujte se použít ho jako poklop na rozměrově odpovídající květináč. Udělá vám dobrou službu. Než ho zapíchnete do substrátu tak, aby jím byl výsev zcela zakrytý i po stranách, nezapomeňte držátko pečlivě zabalit do pevného plastového obalu, aby jej zemina a vlhkost nepoškodily a vy jste ho mohli používat opakovaně.
 • Někteří lidé jsou úžasně tvořiví, a tak se dá na internetu najít mj. i návod na stavbu miniskleníčku z celoprůhledných obalů na cédéčka, jehož součástí jsou i větrací otevíratelná okénka.

Skleník ze zavařovací sklenice, z oken nebo vitríny

 • Máte doma velké zavařovací sklenice? Otočte je dnem vzhůru, a máte miniskleníky. Tím jsme se dostali k dalšímu materiálu, kterým je sklo.
 • Jste-li vlastníkem nějakých starších vyřazených oken, můžete je sestavit a vytvořit z nich skleník, který se vejde právě na váš balkon.
 • Pokud sledujete, co se kde nabízí za odvoz, možná narazíte na skleněnou vitrínu, která u vás najde nové, pěstitelské využití.

Dřevo či kov jako základ

 • Jak sklo, tak i nejrůznější fólie a igelity se dají využít coby materiál, jímž potáhnete kostru ze dřeva či kovu. Buď ji můžete vytvořit sami, nebo lze vyjít z hotového regálu s poličkami či základu nějakého staršího nábytku. Abyste si ušetřili práci, čas i peníze, je-li stavba jen dočasná, vyřešte potažení případných vystupujících částí, o něž by se mohla fólie při obmotání protrhnout, tak, že na ně dáte dnem vzhůru plastové kyblíky (např. od jogurtů).
 • Jako výplňový materiál ke kovové kostře se dají použít i plastové lahve.
 • Jestliže máte na svém balkonu nebo terase vyvýšený záhon, vytvořte mu sundavací víko ze skla, polykarbonátové desky či fólie napnuté na dřevěném, vyztuženém rámu. Na jaře a na podzim vám poslouží jako pařeniště a přes léto, když víko sundáte, jako klasický záhon.
Skleníky a pařeniště: Jak je plně využít po celý rok

Skleníky a pařeniště: Jak je plně využít po celý rok

Jak si založit pařeniště neboli pařník a prodloužit si tak zahradnickou sezónu

Jak si založit pařeniště neboli pařník a prodloužit si tak zahradnickou sezónu

Jak předpěstovat zeleninu? Rady, postupy a tipy na pomůcky, které vám usnadní práci

Jak předpěstovat zeleninu? Rady, postupy a tipy na pomůcky, které vám usnadní práci

Jak na škůdce ve skleníku ekologicky?

Jak na škůdce ve skleníku ekologicky?

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se, který se hodí k vám domů

Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se,…

Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.

13.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
DIY
Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, jak tvarovat stálezelené keře

Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, …

Topiari, tedy umělecky tvarované keře, mohou mít tvar koule, kužele, spirály, nebo dokonce roztomilých zvířat či postav. Ač na první pohled vypadají velkolepě, se základními triky se můžete do tvarování dřevin pustit i vy. Jak na to? Ukážeme vám postupy, které dříve znali jen zámečtí zahradníci.

17.  9.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Topiari
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci