vytisknout velikost písma Seznamte se se světem růží

Pokud vás během léta okouzlily růže, které jste viděli na cizích zahradách, nastává teď nejlepší období pro jejich výsadbu. A protože je růží mnoho skupin, musíte vybrat takové, jež splní vaše představy.

Nevěšte hlavu, že nevíte kterou

Hodně záleží na tom, kam chcete růži vysadit a jakou úlohu bude mít ve vaší zahradě. Růže pro řez květů jsou jiné a mají i jinou dobu kvetení než růže pro výsadbu na záhony.

Klepněte pro větší obrázek
Ne každá růže bude schopna pnout se po zdi; musíte vědět, jakou si zvolit 

Také mezi záhonovými růžemi existuje několik možností výběru – pnoucí růže i pokryvné se už podle názvu hodí každá pro jiné účely. Jsou růže okrasné plody, na balkon si můžete pro změnu pořídit minirůžičku. Pěstovat lze i botanické (plané růže) na živé poty nebo růže stromkové.  

Podívejte se na tabulku, v ní najdete přehled jednotlivých skupin růží a charakteristiku jejich nejznámějších reprezentantů. 

Skupina růžíPoužitíVelikostBarva
Miniaturní růže (zakrslé, minirůže)
Eleanornádoby, záhony35–40 cmrůžová
poznámka: robustní rostlina, lesklý list
Ferkanádoby, záhony35–40 cmsytě žlutá
poznámka: vzpřímená, tmavý list
Sun Sprinkleszáhony, větší nádoby60 cmsvětle žlutá
poznámka: kořenitá vůně, lesklý tmavý list
Zvergkönigin 82nádoby, záhony40 cmtmavě červená
poznámka: mrazuvzdorná, voní
Mnohokvěté růže (polyantky a floribundy)
Lili Marlenzáhony, předsadba jehličin80 cmčervená
poznámka: polyantky, velké květenství, nevoní
Sambarabata, záhony40–60 cmžlutočervená
poznámka: floribunda, bohatě kvete, dvoubarevná, i jako stromková
Satchmozáhony, skupiny60–80 cmšarlatová
poznámka: floribunda, bohatě kvete plnými květy, i jako stromková
The Fairy (Féerie)záhonová, pokryvná60–70 cmjemně růžová
poznámka: polyantka, netrpí skvrnitostí, nevoní, kvete dlouho, i jako stromková
Tornadozáhony, zídky50–70 cmoranžově červená
poznámka: floribunda, odolná proti padlí a skvrnitosti, poloplný květ
Plodové růže
Rosa pomifera 'Karpatia'jablíčková růže, ovocnádo 200 cmrůžová
poznámka: šípky s vysokým osahem vitaminu C, bohatě kvete
Pnoucí růže
Flamentanzpergoly, stěnydo 400 cmtmavě rudá
Hiawathabesídky,vchody, pergolydo 250 cmkarmínová
Indrapergoly, stěnydo 300 cmfialově růžová
poznámka: také v bílé barvě, mohutná růže, dobře větví
Salitapergoly, besídkydo 300 cmoranžová
Sympathiepergoly, loubído 400 cmsametově červená
poznámka: nejoblíbenější, jemně voní
White Cockadepergoly, altány, loubído 350 cmbílá
poznámka: velké květy, voní
Sadové (parkové) růže
Bonicazáhony ,skupiny120 cmsytě růžová
Medusazáhony120 cmsvětle růžová
poznámka: nenáročné růže, ozdobné plody, hodí se i jako solitery a pokryvné růže
Velkokvěté růže (čajohybridy a velkokvěté floribundy)
Alec's redzáhonová, k řezu80 cmčervená
poznámka: odolná proti houbovým chorobám, silně voní
Alexanderk řezu, záhonová100 cmrumělkově červená
poznámka: dlouhé stonky, špičatá poupata, voní
Berolinena záhony, k řezu120 cmžlutá
poznámka: odolná proti houbovým chorobám, voní
Blue Riverk řezu, záhonová70 cmlila
poznámka: zvláštní barva
Folklorezáhony, skupiny, k řezu120–150 cmlosově oranžová
Gloria Deik řezu, záhonová100 cmžlutá
King's Ransomzáhony, skupiny, k řezu80 cmzlatožlutá
poznámka: netrpí chorobami, nenamrzá, bohatě kvete, voní
Maximk řezu, aranžmá80 cmdvoubarevná
poznámka: červenobílý květ, dlouhý stonek, voní
Mount Shastazáhony, k řezu80 cmčistě bílá
poznámka: nádherně bílá, vhodná do svatebních kytic, voní

Čas pro výsadbu

Podzim je pro výsadbu nejvhodnějším obdobím – nehrozí vedra a do zimy růže bez potíží zakoření. Většinou se růže prodávají jako prostokořenné rostliny (jsou o něco levnější) – těm kořeny před výsadbou namočte na půl dne (nebo klidně do druhého dne) do vody, rostliny se mnohem lépe uchytí.

Poškozené nebo zaschlé kořeny odstraňte, ostatní pak zkraťte asi na dvacet centimetrů, nadzemní část zastřihněte na stejnou výšku. Růže v balech nebo nádobách můžete sice sázet celoročně, ale pro rostlinu bude podzimní počasí rozhodně šetrnější. Sázejte bez obav až do poloviny listopadu. 

Místo na slunci

Růžím svědčí slunné a vzdušné polohy, ve stínu slabě rostou, květy jsou malé a špatně vybarvené. Celodenní úpal na jižních stranách také není nejvhodnější, přidá-li se k úpalu vyloženě lehká, písčitá zem chudá na živiny, je o neúspěch postaráno. Ani těžké, zamokřené půdy růžím neprospívají. Ideální je propustná zahradní zem s dostatkem živin (nebo taková, jež se tomuto ideálu blíží).  

Klepněte pro větší obrázek
Hádejte, po kom je pojmenovaná růže 'Satchmo'? 

Jen vysadit nestačí

Do výsadbové jámy přidejte kompost smíchaný s půdou, kterou budete růži zasypávat. Kořenový krček (to je místo, v němž byla na podnož naočkována vámi vybraná růže) musí být po výsadbě asi pět centimetrů pod povrchem. Jinak by rostlina namrzala a místo růže by vám zjara vyrostl šípek. Navíc příliš mělce vysazené růže mají sklon tvořit plané výhony.  

Po výsadbě zateplete povrch půdy kolem růží alespoň pěticentimetrovou nastýlkou. Můžete použít drcenou kůru, zralý kompost, drcené větve, piliny, jehličí z borovic, slámu nebo odleželou chlévskou mrvu.

Pochopitelně před nastýlkou musíte rostliny řádně zalít, protože i pro růže platí pravidlo, že pomalá a vydatná zálivka (která pronikne až ke kořenům) je účinnější než každodenní pokropení povrchu záhonu.  

My máme hlad!

Kdyby mohly růže mluvit, určitě by se tohle volání ozývalo z leckterého záhonu. K dobré kondici potřebují dostatek živin, z počátku nejlépe z dobrého a vyzrálého kompostu (proto je vhodné ho použít jako nastýlku po výsadbě).

Od druhého roku po výsadbě je už můžete přihnojovat průmyslovými hnojivy s vyšším obsahem fosforu (kvůli tvorbě květů) nebo hnojivy určenými přímo pro růže. S přihnojováním skončete v druhé půli srpna, aby dřevo před zimou dostatečně vyzrálo – přílišné hnojení dusíkem a bujný růst jde ruku v ruce s náchylností k chorobám a škůdcům.

Klepněte pro větší obrázek
'Hiawatha' 

Dopřejte vašim růžím jednou za tři čtyři roky přivápnění v množství třicet až padesát dekagramů na metr čtvereční. Pro rostliny je vápník živinou a upravuje také půdní kyselost. Nezapomínejte, že růže velmi těžko snáší hnojiva s obsahem chlóru, ani proto se vůbec nehodí vyvážet v zimě obsah žumpy (nebo suchého WC) na záhony k růžím. 

Co s růžemi před zimou?

Keřové růže přihrňte po polovině listopadu zeminou ze záhonu nebo k nim navezte kompost – stačí vrstva kolem třiceti centimetrů. Růže pak vypadají, jako když vykukují z krtiny – nejvyšší vrstva zásypu je kolem jejich středové části.

Pokud bydlíte v oblastech silných mrazů, neuškodí rostliny ještě překrýt chvojím. To propleťte i mezi větve pnoucích růží, aby měly ochranu před ostrým zimním sluncem a mrazivým větrem.

Stromkové růže můžete (pokud jsou mladé a pružné) ohnout a korunku zarýt zeminou nebo zasypat kompostem. Starším, nepružným růžím obalte korunku i kmínek pytlovinou. Takto zaopatřené růže neodkrývejte dříve než koncem března. 

Miniaturní růže je jistější vyjmout ze záhonu a v nádobě přenést do chladného sklepa, pokud je pěstujete v nádobách celoročně, přestěhujte je také a omezte zálivku na nezbytnou míru. 

Nůžky máte, ale…

Nevíte, jak byste měli růže správně řezat? První zásadou je, že na podzim je pouze zkrátíte asi na šedesát centimetrů (s výjimkou růží pnoucích a minirůží – neřežou se na podzim vůbec). Zjara nezačínejte s řezem dřív, než pominou poslední stálé mrazíky.

Klepněte pro větší obrázek
Krása rostlin vynikne jen při kvalitní péči 

První jaro po výsadbě se keřové a stromkové růže řežou na dva až čtyři pupeny, pnoucí a sadové zkraťte na šest až osm pupenů. Delší výhony růžím neprospějí – musí nejdříve vytvořit silný kořenový systém, který je bude vyživovat.

Řez v dalších letech

  • Velkokvěté a mnohokvěté růže zbavte slabých a poškozených výhonů, zdravé zkraťte na tři až šest pupenů (slabé výhony řežte více než silné). Co poškodil mráz, musí pryč až do zdravého dřeva. Mnohokvětým nižším růžím ponechte dvě až čtyři očka, keříky budou hustší.
  • Vyšší sadové a plodové růže každé čtyři roky zmlazujte, aby nevyholovaly ve spodní části. Prosvětlujte zahuštěné keře, jinak řezat nemusíte.
  • Pnoucí (popínavé) růže potřebují odstranit nejstarší dřevo těsně nad zemí. Každé tři roky odřežte staré dřevo až ke spodnímu rozvětvení, podpoříte růst rostliny. Mladé výhony, pokud částečně namrzly, zkraťte asi o dvacet centimetrů.
  • Stromkové růže seřízněte o něco hlouběji, aby korunky nepřerůstaly – způsob řezu jinak závisí na tom, jaký typ růže je na stromku naočkovaný (velkokvětá, sadová nebo jiná). Poslední pupen na výhonu musí směřovat z korunky ven.
Klepněte pro větší obrázek
Růže potřebují pravidelný sestřih
  • Pokryvné růže pěstované na ploše seřízněte radikálně každé čtyři roky, máte-li jen jednotlivý kousek, řežte obdobně jako záhonové růže.
  • Minirůžičky po zimě očistěte od zaschlých a poškozených výhonků, pak zkraťte asi na polovinu. Protože mají sklon k zahušťování, snažte se nechávat střed rostliny volnější, řez bude jednodušší.
  • Botanické růže v živých plotech i jinde nechejte růst, jak se jim zlíbí. Jednou za několik let je můžete prosvětlit a zbavit suchých větví. Buďte dost opatrní, tyhle keře mají nejsilnější a nejhustší trny, pracujte proto v silnějších rukavicích. Máte-li pákové nůžky s dlouhou rukojetí, bude na vás i růže krátká!

V létě odstraňujte z růží pouze odkvetlé části, hlavně u velkokvětých odrůd je tento zásah potřeba, aby růže znovu vykvetla. Odstraňte pouze odkvetlou růži i s výhonem jen k prvnímu pravému listu. Je to důležité – při hlubším zkrácení růži „zabrzdíte“ a ještě jí odeberete životně důležité listy.

Co je trápí?

Když na listech růží najdete černé nebo černofialové skvrny různé velikosti (mohou být i hnědočerné), s největší pravděpodobností je napadla černá skvrnitost listů. Růže postupně shazují listy, někdy jsou napadeny i konce výhonů a květy. Rostliny slábnou, méně kvetou a jsou náchylné k namrznutí.

Nejodolnější jsou proti této chorobě pnoucí růže a odrůdy s tuhými lesklými listy. Zasáhněte hned, jak zjistíte napadení – postřik přípravky Baycor, Dithan, Novozir je účinný. Odstraňte a spalte opadané listí, přezimuje v něm totiž původce choroby.

Padlí na růžích je nepříjemnou chorobou. Listy, výhony, poupata i květní lístky se potáhnou bílým, moučnatým povlakem. Napadené části přestávají růst, kroutí se a po zhnědnutí odumírají.

Odolnější jsou opět růže s tužšími lesklými listy. Proti padlí můžete ošetřit růže postřikem přípravky Biool, Karathane, Rubigan a dalšími. Optimálně účinkují při vyšších teplotách (ne nad dvacet pět stupňů!) 

Co je žere?

Všudypřítomné a „nezničitelné“ mšice se objeví každým rokem a vezmou útokem i vaše růže. Nejenže vysávají nejmladší listy, ale přenáší další virové choroby. Likvidujte je přípravky Mospilan, Reldan, Fast nebo jinými, které jsou na trhu. Pirimor je dost drahý a některé druhy mšic jsou proti němu už odolné.

Pilatka drobná způsobuje zas jinou neplechu: stáčí listy růží do trubiček, další pilatky zas listy ožírají nebo vykusují poupata. Bejlomorky zase vyžírají poupata, která pak zasychají. Zkuste proti těmto škůdcům nasadit přípravky z řady Decis (na pilatku už při rašení prvních listů).  

To nejlepší nakonec

Klepněte pro větší obrázek
Odrůda 'Mount Shasta' se hodí pro nevěstu

Líbí-li se vám růže, vyberte ten správný druh vhodný právě do podmínek, kterými disponujete, a vydejte se na nákup. Potom už jen sázejte, sázejte, sázejte a příští rok se radujte z překrásných květů.

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se, který se hodí k vám domů

Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se,…

Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.

13.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
DIY
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci
Dvacet triků, jak vizuálně zvětšit pokoj: Tyto nápady vám pomůžou

Dvacet triků, jak vizuálně zvětšit pokoj: Tyt…

Bydlíte v malém bytě a potřebujete, aby vypadal větší? Není třeba se hned stěhovat, s chytrými nápady dokážete prostor proměnit k nepoznání – bude působit otevřeněji a přívětivěji.

1.  10.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Malý byt