Klejicha žlutá i červená
Trvalka patřící k rodu vytrvalých bylin, jenž čítá na stovku druhů, má prapůvod v Severní Americe. S jejími příbuznými, například klejichou syrskou a klejichou hedvábnou, se lze setkat i v Evropě, Asii či Africe.
Klejicha žlutočervená (Asclepias currasavica) se řadí k rostlinám středního vzrůstu, její vzpřímené lodyhy dosahují kolem půl metru výšky. Kopinaté, svěže zelené listy zdobí výrazné příčné žebrování.
Nejzajímavější je na rostlině samozřejmě květ, který ji krášlí díky postupnému nakvétání od jara až do podzimu. Květy složené do okolíků upoutávají výraznou kontrastní barevností červených korunních plátků se sytě žlutou barvou semeníků.

Zkuste pěstovat i méně známé druhy
Jak si pojistit radost z květů
Jako u každé rostliny je základem pro dobrý růst a bohaté kvetení správné pěstování. Klejicha má ráda slunné teplé stanoviště, při pěstování v nádobě jí v létě udělá dobře umístění na balkonu. Při vysazení do zahrady jí najděte také místo, kam se rádo dívá slunce.
V zimě, v době vegetačního klidu, naopak upřednostní chladnější stanoviště. Při pěstování v nádobách použijte lehčí substrát Zálivku potřebuje klejicha střední, zemina by neměla vyschnout. Pokud chcete, aby bohatě kvetla, každé jaro proveďte hluboký řez a v době kvetení vyštipujte odkvetlé květy.
Více rostlin, více květů
Klejichu si můžete namnožit jednoduchým způsobem ze semen, která lze vysévat do truhlíků prakticky po celý rok. Používejte již zmiňovaný lehčí substrát, jímž semena po výsevu jen lehce zakryjte, a udržujte jej stále mírně vlhký. K udržení vlhkosti překryjte truhlík například sklem, ale nezapomeňte nechat dostatečnou mezeru pro přístup vzduchu.
Pro úspěšné vyklíčení potřebuje klejicha teplotu kolem dvaceti stupňů. Jakmile ze semínek vyrostou malé sazeničky, přesaďte je do malých květináčů nebo po více kusech do balkonového truhlíku či jiné menší nádoby. Klejichu můžete také vhodně zkombinovat s nižšími kvetoucími rostlinami nebo převislými druhy s ozdobným listem.

Dívejte se, ale neochutnávejte
Při brzkém jarním výsevu by měly nové rostlinky začít kvést už v půlce léta. Chcete-li klejichy zasadit do volné půdy, počkejte, až odezní i ranní mrazíky a zem bude dostatečně prohřátá. Optimální doba je od půli května.
Pozor na malé ochutnávače
Klejichy patří k jedovatým rostlinám, jež mohou po požití způsobit dávení. Neměly by tudíž být v dosahu malých nenechavců, ať už se jedná o děti či domácí mazlíčky.