vytisknout velikost písma Šeřík: pěstování, odrůdy

Šeříky dokáží vnést do zahrady nejen krásu, ale i omamnou vůni. Květy mohou mít barvu od bílé až po temně fialovou a jsou poslíčkem teplých, ryze jarních dnů. Víte, jak šeříky pěstovat? A znáte rozdíly mezi kultivary?

Historie šeříku (rod Syringa) v Evropě sahá do desátého století, kdy byl zavlečen Araby do Španělska. Ve střední Evropě se objevil až ve století sedmnáctém. Původně se vyskytoval v jihovýchodní Evropě, Řecku a na západní Ukrajině.  

Klepněte pro větší obrázek
Tmavě fialové květy zkrášlí každý kout v okrasné zahradě 

Rodina šeříků

Celkem je známo na třicet různých druhů a snad osm set kultivarů šeříku, které rostou ve svých domovinách, ale i tam, kde se původně nepěstovaly. Šeříky na řadě míst zplaňují a stávají se přirozenou součástí přírody. Rostlina je botanicky začleněna do čeledi olivovníkovitých (Oleaceae). 

Víte, co udělat, aby vám šeříky bohatě kvetly?

Víte, co udělat, aby vám šeříky bohatě kvetly?

Přehled vybraných kultivarů šeříku
Název kultivaruBarva květůVýška
Šeřík čínský (Syringa x chinensis)
'Alba'bílá3–4 m
'Bicolor'bílofialová3–4 m
'Crayton Red'purpurově červená3–4 m
'Lavender Lady'růžovofialová3–4 m
'Metensis'levandulová3–4 m
'President Hayes'červenofialová3–4 m
Šeřík hyacintokvětý (Syringa x hyacinthiflora)
'Esther Staley'růžovofialová3–4 m
Šeřík Meyerův (Syringa meyeri)
'Palibin'levandulově růžová0,5–1,3 m
Šeřík sametový (Syringa patula)
'Miss Kim'světle fialová1–2 m
Šeřík Prestonové (Syringa x prestoniae)
'Agnes Smith'bílá1–2 m
'James McFarlane'lososově růžová1–2 m
'Miss Canada'zářivě růžová1–2 m
'Miss Japan'lososově růžová1–2 m
'Redwine'vínově červená1–2 m
'Royalty'světle fialová1–2 m
Šeřík obecný (Syringa vulgaris)
'Primrose'bíložlutá3–4 m
'Sensation'fialová s bílým lemováním2,5–4 m

Byly vyšlechtěny do tvaru polovysokých keřů nebo stromků s výškou až do sedmi metrů. Je zajímavé, jakými nenáročnými strávníky ve skutečnosti jsou – nevadí jim sluníčko ani polostín, bez problémů přežívají i období déletrvajícího sucha. Nejlépe jim vyhovuje spíše vápenitá půda a plné slunce. 

Klepněte pro větší obrázek
Krásný kultivar 'Primrose' 

Při nasazování květů v dubnu až květnu je dobré každý den šeřík alespoň trochu zalévat. Lata květů pak mají krásnou sytou barvu a v dobré kondici vydrží až dva týdny. Občasná zálivka zlepšuje celkovou kondici rostlin. Zasychající květenství pravidelně odstraňujte pomocí ostrých zahradnických nůžek. Celý keřík bude díky tomu kvést déle.  

Šeřík není jen okrasnou rostlinou. Éterické oleje, jež se získávají z jeho květů, se v průmyslu využívají k výrobě parfémů. Občas narazíte na výrobky z šeříkového dřeva: je poměrně tvrdé a dobře se leští. 

Klepněte pro větší obrázek
Po odkvětu nezapomínejte na odstranění suchých lat 

Namnožte si šeřík, je to jednoduché! 

Pro zisk nových rostlin použijte metodu řízkování, ideální dobou je duben. Dřevité řízky s vyvinutými pupeny donutíte k tvorbě kořenů pomocí práškového stimulátoru, kterým potřete spodních asi dvacet centimetrů kmínku. 

K rozmnožování pomocí dřevitých řízků využívám přípravku s příznačným názvem Stimulax. Stimulovaný konec kmínku ožije většinou během dvou až tří týdnů, ale tato doba může být v chladném prostředí i dvakrát delší kvůli zpomaleným metabolickým pochodům v rostlině samotné. 

Klepněte pro větší obrázek
Kvetoucí šeříky se hodí do váz

Co dělat, když onemocní? 

Velké problémy způsobuje pěstování na trvale zamokřeném prostoru a na jílovitých, případně silně kyselých půdách. V tomto prostředí šeříky strádají, značně jim zakrní růst a po několika měsících hynou následkem hniloby kořenového balu.  

Ze škůdců na šeříku nejčastěji parazitují mšice. Napadení poznáte podle zkroucených, nezdravě vypadajících listů. Proti mšicím pomáhá postřik mýdlovou vodou, v případě silného napadení použijte některý z dostupných insekticidů, například Decis.

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se, který se hodí k vám domů

Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se,…

Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.

13.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
DIY
Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, jak tvarovat stálezelené keře

Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, …

Topiari, tedy umělecky tvarované keře, mohou mít tvar koule, kužele, spirály, nebo dokonce roztomilých zvířat či postav. Ač na první pohled vypadají velkolepě, se základními triky se můžete do tvarování dřevin pustit i vy. Jak na to? Ukážeme vám postupy, které dříve znali jen zámečtí zahradníci.

17.  9.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Topiari
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci