vytisknout velikost písma Semínkové fantazie aneb Nové odrůdy pro příští rok už jsou na světě

Zahradníci se činí, i když zima je už za dveřmi. Semenářské firmy už rozeslaly nabídkové katalogy s novinkami květinových a zeleninových odrůd. Jste zvědaví, co si na jaře budete moci koupit?

Pošmourný podzim vyměňte za pestré jaro

V barevných sáčcích plných semínek květin a zeleniny chystá Semo Smržice na příští rok spoustu nových druhů i odrůd. Z bylinek to je například pravá bazalka s typickou vůní Středomoří. Na rozdíl od té „obyčejné“ má odrůda ‘Red Rubin‘ rubínově červené listy.

Klepněte pro větší obrázek
Červenolistá bazalka se bude v salátech barevně vyjímat společně s klasickou zelenou; foto: www.semo.cz

Trápí-li vás na záhoně nebo ve skleníku háďátka, příští rok se jich můžete zbavit. Aksamitník ‘Mr. Majestic‘ s velkými plnými květy ve zvláštním oranžovomahagonovém odstínu je zaručeně odpudí a současně rozzáří obruby letničkových záhonů. Pro vyznavače pestrolistých letniček byla připravena africká kopřiva ‘Rainbow‘ – Coleus blumei ve směsi barev.

Oblíbená truhlíková letnička vitálka položená se svítivě žlutými květy, připomínající zlaté kopretiny, bude ještě žádanější. Již teď jsou nachystána semínka v barvách od krémové přes žlutou až po oranžovou. A k tomu je nová odrůda ‘Sprite‘ ještě plnokvětá.

Že neodoláte a budete ji chtít stejně jako nejprodávanější letničku loňského léta? Ano, černooká Zuzana neboli thunbergie nebude na trhu už jen ve žluté, ale i v různých barvách s typicky černým okem.

Něžná sluncovka a slunečnice ve smutečním

Obě letničky milují slunce, ale jinak jsou každá jiná. U sluncovky (escholtzia) jste dosud zvyklí na jednoduché květy pastelových barev v různých odstínech žluté. Novinkou je plnokvětá ‘Thai Silk Rose Chiffon‘ s neobvyklým růžovým zabarvením s krémovým středem.

Klepněte pro větší obrázek
Slunečnice už nemusí být jen žluté... foto: foto: www.semo.cz 

U majestátní slunečnice se většinou podivíte její rekordní výšce a obrovskému květu. Tentokrát už budete obdivovat i barvu. Kuriózní černou sametovou slunečnici ‘Chianti‘ jen tak každý nemá. Co na to asi řeknou opeřenci, až odkvete? Kdoví, to poznáme až příští podzim, jestli se ptáčkové nebudou bát a slunečnicová semínka je přesto nalákají.

Na plotě vám porostou kaštany

A ještě jedna rarita do záhonku s květinami – okurky! Ano, čtete správně. Okrasné tykvičky už má kdekdo, takže si pořiďte okrasné okurky, ať máte nějakou tu zvláštnůstku. Můžete si vybrat s angreštovými nebo kaštanovými plody či okurku anguria s výrazně menšími listy, podobnými tykvi fíkolisté.

Klepněte pro větší obrázek
Plody uplatníte do podzimních dekorací; foto: foto: www.semo.cz

Jiná okrasná odrůda – Cucumis dipsaceus – okurka ježek – má plody vejcovitého tvaru s „ostny“. Všechny okrasné okurky bohatě nahradí popínavé letničky k plotu či pergole. Tak už víte, pro kterou se rozhodnete?

Zeleninový záhon plný nových tvarů a chutí

Novinkami se dlouhý seznam jen hemží. Nenechte si ujít kolekci asijských zelenin. Obsahuje hořčici zelenou i červenou, listovou zeleninu ‘Mizunu‘ a ‘Mibunu‘, střapaté čínské zelí ‘Pak-Choy‘, bělomasý tuřín ‘Primera‘ a jedlou chryzantému ‘Maiko‘, z níž připravíte pestrý salát. Návody k pěstování jsou uvedeny na sáčcích, není tedy třeba hledat další informace.

Klepněte pro větší obrázek
Chryzantéma na chuť? Proč ne! foto: foto: www.semo.cz

Jakmile půda oschne, můžete do truhlíku na balkon zasít kopr. Nová odrůda ‘Compact‘ byla vyšlechtěna jako minizelenina s velkou odolností proti poléhání. Prostě kopr zůstane nízký a hustý.

Výběr všech připravených odrůd plodových zelenin se do našeho výčtu nevejde, ale za zmínku stojí například okurka salátovka ‘Markýza‘, která se hodí pro pěstování na záhonech i ve fóliáku.

Mezi zeleninovými paprikami se objevily novinky pro polní pěstování i k rychlení. Odrůda ‘Superamy‘ je paprika se smetanově bílými plody, ‘Slovana‘ má červenou barvu. Paprika ‘Teo‘ s velkými masitými žlutými plody se řadí do skupiny maxizelenin.

Klepněte pro větší obrázek
Zkuste experimentovat a zasaďte si něco nového; foto: www.semo.cz

Mezi novinkami nechybí vodní meloun se žlutou dužinou, keříčkové rajče s plody nejvhodnějšími ke zpracování na kečup nebo tykev kalabasa. Až navštívíte semenářství, uvidíte, že se vám všechny novinky ani na zahrádku nevejdou.

Kdy se dočkáme světové novinky?

Do nejčervenějšího jablka na zeměkouli se budete moci zakousnout zhruba až za osm let. Vyšlechtit toto ovoce totiž není kdovíjak rychlou záležitostí. Nová odrůda, označená pouze číslem, bude na světě prvním jablkem s vyloženě červenou dužninou. Kromě příjemné chuti a dlouhé doby skladovatelnosti bude mít prý normální velikost.

Novozélandský šlechtitel Roger P. Hellens již prozradil, jak vývoj nové odrůdy probíhá. Červeno dužnaté jablko vzniká křížením plané formy pocházející z Kazachstánu s jablkem odrůdy ‘Pacific Rosé‘. V porovnání s dosavadním šlechtěním, které má za výsledek jablíčko s dužninou „jen“ s červenými tečkami, bude rubínová odrůda klenotem mezi jablky.

Z Nového Zélandu pochází i u nás pěstovaná odrůda jablka ‘Gala‘ s výrazně aromatickou chutí. V zemi věčně zelených plání se narodila i nejnovější odrůda ‘Jazz‘, jež má dvoubarevná jablíčka mírně protáhlého tvaru. (Možná jste je už koupili v některém z velkých obchodních řetězců, které je dovezly na náš trh).

Klepněte pro větší obrázek
Odrůda 'Gala' byla vyšlechtěna na druhé straně zeměkoule

Červenožlutá slupka vypadá, jako by byla namalovaná rozmytými barvami vodovek. Dužnina pevné konzistence je velmi šťavnatá. V současné době se odrůda ‘Jazz‘ pěstuje kromě své domoviny také ve Francii, USA, Velké Británii a Španělsku.

Doufejme, že se brzo objeví i u nás. Jestli to bude příští rok nebo až později, záleží na Ústředním kontrolním a zkušebním ústavu zemědělství. Zde totiž pěstitel nejprve musí odrůdu zaregistrovat a teprve pak obdrží povolení k dalšímu množení stromků.

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Recept na rychlý domácí kečup bez zavařování. Za pár korun, bez chemie

Recept na rychlý domácí kečup bez zavařování.…

Nejen děti, ale ani mnozí dospělí nedají bez kečupu ani ránu. Tak proč si ho nevyrobit z vlastní úrody, alespoň máte jistotu, že je ze zralých, zdravých rajčátek.

6.  8.  2018 |
Všechno o pěstování hortenzií. Co řešit na zahradě a co na terase?

Všechno o pěstování hortenzií. Co řešit na za…

Pro hortenzie jsou charakteristické velké nádherné květy nejrůznějších barev a typů. Jedna z nejoblíbenějších rostlin vám bude přinášet pouze radost, dokážete-li si s ní poradit. Jak na to?

7.  8.  2018 |
Jak ostříhat levanduli, aby byla příští rok obsypaná květy

Jak ostříhat levanduli, aby byla příští rok o…

Právě teď je ten pravý čas. Levandule odkvétá a správný řez ovlivní nejen její tvar a vzhled, ale i to, kolik květů a v jaké kvalitě bude napřesrok mít.

17.  7.  2018 |
Je meloun ovoce, nebo zelenina? Plus jak poznat, že je opravdu zralý?

Je meloun ovoce, nebo zelenina? Plus jak pozn…

Meloun je nadupaný vitamíny a minerály, přitom má navzdory své sladké chuti minimum kalorií. Skvěle tak uspokojí chuť na sladké, pomůže doplnit tekutiny, aniž by zruinoval vaši postavu. Jak se to s ním ale má, je to ovoce, nebo zelenina?

9.  8.  2018 |
Jak zpracovat rajčata a papriky

Jak zpracovat rajčata a papriky

Rajčat a paprik se někdy urodí tolik, že je v čerstvém stavu nestačíte zkonzumovat. Jak je můžete zpracovat nebo uskladnit, aby vydržely co nejdéle? Usušte je, zamrazte nebo je skliďte ještě zelené a uložte do přepravek. Jak na to?

24.  7.  2018 |