vytisknout velikost písma Semínkové fantazie aneb Nové odrůdy pro příští rok už jsou na světě

Zahradníci se činí, i když zima je už za dveřmi. Semenářské firmy už rozeslaly nabídkové katalogy s novinkami květinových a zeleninových odrůd. Jste zvědaví, co si na jaře budete moci koupit?

Pošmourný podzim vyměňte za pestré jaro

V barevných sáčcích plných semínek květin a zeleniny chystá Semo Smržice na příští rok spoustu nových druhů i odrůd. Z bylinek to je například pravá bazalka s typickou vůní Středomoří. Na rozdíl od té „obyčejné“ má odrůda ‘Red Rubin‘ rubínově červené listy.

Klepněte pro větší obrázek
Červenolistá bazalka se bude v salátech barevně vyjímat společně s klasickou zelenou; foto: www.semo.cz

Trápí-li vás na záhoně nebo ve skleníku háďátka, příští rok se jich můžete zbavit. Aksamitník ‘Mr. Majestic‘ s velkými plnými květy ve zvláštním oranžovomahagonovém odstínu je zaručeně odpudí a současně rozzáří obruby letničkových záhonů. Pro vyznavače pestrolistých letniček byla připravena africká kopřiva ‘Rainbow‘ – Coleus blumei ve směsi barev.

Oblíbená truhlíková letnička vitálka položená se svítivě žlutými květy, připomínající zlaté kopretiny, bude ještě žádanější. Již teď jsou nachystána semínka v barvách od krémové přes žlutou až po oranžovou. A k tomu je nová odrůda ‘Sprite‘ ještě plnokvětá.

Že neodoláte a budete ji chtít stejně jako nejprodávanější letničku loňského léta? Ano, černooká Zuzana neboli thunbergie nebude na trhu už jen ve žluté, ale i v různých barvách s typicky černým okem.

Něžná sluncovka a slunečnice ve smutečním

Obě letničky milují slunce, ale jinak jsou každá jiná. U sluncovky (escholtzia) jste dosud zvyklí na jednoduché květy pastelových barev v různých odstínech žluté. Novinkou je plnokvětá ‘Thai Silk Rose Chiffon‘ s neobvyklým růžovým zabarvením s krémovým středem.

Klepněte pro větší obrázek
Slunečnice už nemusí být jen žluté... foto: foto: www.semo.cz 

U majestátní slunečnice se většinou podivíte její rekordní výšce a obrovskému květu. Tentokrát už budete obdivovat i barvu. Kuriózní černou sametovou slunečnici ‘Chianti‘ jen tak každý nemá. Co na to asi řeknou opeřenci, až odkvete? Kdoví, to poznáme až příští podzim, jestli se ptáčkové nebudou bát a slunečnicová semínka je přesto nalákají.

Na plotě vám porostou kaštany

A ještě jedna rarita do záhonku s květinami – okurky! Ano, čtete správně. Okrasné tykvičky už má kdekdo, takže si pořiďte okrasné okurky, ať máte nějakou tu zvláštnůstku. Můžete si vybrat s angreštovými nebo kaštanovými plody či okurku anguria s výrazně menšími listy, podobnými tykvi fíkolisté.

Klepněte pro větší obrázek
Plody uplatníte do podzimních dekorací; foto: foto: www.semo.cz

Jiná okrasná odrůda – Cucumis dipsaceus – okurka ježek – má plody vejcovitého tvaru s „ostny“. Všechny okrasné okurky bohatě nahradí popínavé letničky k plotu či pergole. Tak už víte, pro kterou se rozhodnete?

Zeleninový záhon plný nových tvarů a chutí

Novinkami se dlouhý seznam jen hemží. Nenechte si ujít kolekci asijských zelenin. Obsahuje hořčici zelenou i červenou, listovou zeleninu ‘Mizunu‘ a ‘Mibunu‘, střapaté čínské zelí ‘Pak-Choy‘, bělomasý tuřín ‘Primera‘ a jedlou chryzantému ‘Maiko‘, z níž připravíte pestrý salát. Návody k pěstování jsou uvedeny na sáčcích, není tedy třeba hledat další informace.

Klepněte pro větší obrázek
Chryzantéma na chuť? Proč ne! foto: foto: www.semo.cz

Jakmile půda oschne, můžete do truhlíku na balkon zasít kopr. Nová odrůda ‘Compact‘ byla vyšlechtěna jako minizelenina s velkou odolností proti poléhání. Prostě kopr zůstane nízký a hustý.

Výběr všech připravených odrůd plodových zelenin se do našeho výčtu nevejde, ale za zmínku stojí například okurka salátovka ‘Markýza‘, která se hodí pro pěstování na záhonech i ve fóliáku.

Mezi zeleninovými paprikami se objevily novinky pro polní pěstování i k rychlení. Odrůda ‘Superamy‘ je paprika se smetanově bílými plody, ‘Slovana‘ má červenou barvu. Paprika ‘Teo‘ s velkými masitými žlutými plody se řadí do skupiny maxizelenin.

Klepněte pro větší obrázek
Zkuste experimentovat a zasaďte si něco nového; foto: www.semo.cz

Mezi novinkami nechybí vodní meloun se žlutou dužinou, keříčkové rajče s plody nejvhodnějšími ke zpracování na kečup nebo tykev kalabasa. Až navštívíte semenářství, uvidíte, že se vám všechny novinky ani na zahrádku nevejdou.

Kdy se dočkáme světové novinky?

Do nejčervenějšího jablka na zeměkouli se budete moci zakousnout zhruba až za osm let. Vyšlechtit toto ovoce totiž není kdovíjak rychlou záležitostí. Nová odrůda, označená pouze číslem, bude na světě prvním jablkem s vyloženě červenou dužninou. Kromě příjemné chuti a dlouhé doby skladovatelnosti bude mít prý normální velikost.

Novozélandský šlechtitel Roger P. Hellens již prozradil, jak vývoj nové odrůdy probíhá. Červeno dužnaté jablko vzniká křížením plané formy pocházející z Kazachstánu s jablkem odrůdy ‘Pacific Rosé‘. V porovnání s dosavadním šlechtěním, které má za výsledek jablíčko s dužninou „jen“ s červenými tečkami, bude rubínová odrůda klenotem mezi jablky.

Z Nového Zélandu pochází i u nás pěstovaná odrůda jablka ‘Gala‘ s výrazně aromatickou chutí. V zemi věčně zelených plání se narodila i nejnovější odrůda ‘Jazz‘, jež má dvoubarevná jablíčka mírně protáhlého tvaru. (Možná jste je už koupili v některém z velkých obchodních řetězců, které je dovezly na náš trh).

Klepněte pro větší obrázek
Odrůda 'Gala' byla vyšlechtěna na druhé straně zeměkoule

Červenožlutá slupka vypadá, jako by byla namalovaná rozmytými barvami vodovek. Dužnina pevné konzistence je velmi šťavnatá. V současné době se odrůda ‘Jazz‘ pěstuje kromě své domoviny také ve Francii, USA, Velké Británii a Španělsku.

Doufejme, že se brzo objeví i u nás. Jestli to bude příští rok nebo až později, záleží na Ústředním kontrolním a zkušebním ústavu zemědělství. Zde totiž pěstitel nejprve musí odrůdu zaregistrovat a teprve pak obdrží povolení k dalšímu množení stromků.

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Dejte surfiniím vše, co potřebují, a odvděčí se vám záplavou květů

Dejte surfiniím vše, co potřebují, a odvděčí …

Pátráte po letničce, která ozdobí vaše okno či lodžii bohatou kaskádou květů? Zasaďte si do truhlíků surfinie. Právě v květnu je ten pravý čas. Zaručujeme, že vám tu nádheru budou všichni sousedé závidět. Poradíme vám, jak surfinie pěstovat, aby dobře prospívaly.

9.  5.  2018 |
Vyrobte si sirup ze smrkových výhonků, vyléčí kašel i rýmu

Vyrobte si sirup ze smrkových výhonků, vyléčí…

Usnadňuje vykašlávání, rozpouští hleny, uvolňuje dýchací cesty. Lehce nahradí všechny ty drahé přípravky z lékáren. Doma si ho můžete připravit i vy. Přinášíme vám recept na smrkový sirup, který není vůbec složitý.

5.  5.  2018 |
Pravidla pěstování petúnií

Pravidla pěstování petúnií

Petúnie jsou oblíbené balkonové rostliny, které při troše pozornosti bohatě pokvetou nejrozmanitějšími barvami. Dopřejte jim vhodnou zeminu, slunečné místo, kam neprší, a pravidelnou dávku vody a kvalitního vícesložkového hnojiva.

13.  5.  2018 |
15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku. Inspirujte se!

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku…

Zahradnictví tradičně nabízejí muškáty, petunie, surfinie, verbeny, lobelky a spoustu jiných letniček. Které vybrat? Samozřejmě rozhodující je orientace balkonu vůči světovým stranám, ale i tak si můžete vybírat z velkého množství rostlin. Pro inspiraci vám nabízíme výběr těch nejkrásnějších.

29.  4.  2018 |
Pivoňka na zahradě nemůže chybět

Pivoňka na zahradě nemůže chybět

Chcete trvalku, která vám vydrží na místě několik desítek let? Vysaďte si do zahrady půvabné, nenáročné a odolné pivoňky, které právě v tuto dobu začínají rozkvétat.

17.  5.  2018 |