vytisknout velikost písma Sedm rostlin k proměně domácnosti

Rádi byste se pustili do přeměny interiéru vašeho bydlení, ale takové, která bude snadná a poměrně levná? Pořiďte si zajímavé pokojové rostliny a spojte je s netradičními doplňky.

Cíleného efektu dosáhnete především využitím druhů s neobvyklými listy, zvláštním stonkem, podivným tvarem nebo zářivými barvami, které byste v přírodě nečekali.

Popusťte uzdu fantazii

S trochou fantazie se vám otevře zcela nový veselý svět, plný květin z pohádek a rostlin z kreslených seriálů. Představte si rostliny hýřící všemi barvami duhy, rostliny, jež jsou široké u země a úzké na vrcholku nebo které vyniknou na zvláštním či doplňujícím pozadí.

Zkombinujte je s krásnými plasty a bláznivými tvary, přidejte japonské kresby ve stylu manga nebo španělského Dalího a vydejte se neprošlapanou cestou. Trocha bláznovství nikomu neuškodí.

Nechte se inspirovat samotnou rostlinou

Někdy má člověk neodolatelnou chuť mít kolem sebe výrazné rostliny, jako je třeba rozčepýřená guzmanie. Ale i docela neutrální rostlina může vypadat zajímavě a neobvykle, použijete-li například zajímavý květináč nebo k ní umístíte nějaké komické drobnosti.

Cokoli, co bude vyhovovat vašemu osobnímu vkusu. Takto si snadno uzpůsobíte rostlinnou výzdobu k obrazu svému. Naprosto zásadní je, abyste z jakékoli rostliny, kterou si domů přinesete, měli dobrý pocit a mohli si říct, že vám spolu bude dobře.

Barvy oživují

Zeleň zaručuje v interiéru přirozenou rovnováhu, barvy ovlivňují náladu všemi představitelnými způsoby. Výrazné barvy, jako jsou červená, oranžová, žlutá a růžová vyzařují posilující a stimulující energii, tvar kalicha a ozdobné listy efekt barev zesilují.

Na sedmi fotografiích vám přinášíme několik tipů, jak při změně interiéru postupovat:

Kalanchoe: rozezní se kouzelné zvonky?

Pohádková kalanchoe 'Magic Bell' vypadá, že by se jí dalo říkat rostlina z Disneylandu. Člověk má pocit, že se z ní každou chvíli začne linout hudba nebo že se roztančí.

Klepněte pro větší obrázek
Kalanchoe patří mezi sukulentní rostliny, daří se jí v teplých a suchých bytech. Po odkvětu nezapomeňte seříznout horní část rostliny. Vytvoří nové výhony a zůstane pěkně kompaktní  

Na koncích květních stvolů jsou hrozny světle zelených „lampiónků“, z nichž vyraší zvonkovité květy a po odkvětu se zatáhnou zpět. Rostlinu umístěte na světlé stanoviště, nenechte ji prochladnout a udržujte kořenový bal mírně vlhký.

Guzmánie: fanfáry různých barev

Dejte několik guzmanií dohromady a zábava začíná. Zašpičatělé listeny ční nad zelenými listy jako žesťová sekce a jejich zářivé barvy okamžitě navodí báječnou atmosféru. Guzmánii vyhovuje teplé a vlhké prostředí (proto se jí dobře daří v kuchyni) a vyžaduje pouze mírnou zálivku a světlé stanoviště.

Klepněte pro větší obrázek
V deštných pralesech Střední a Jižní Ameriky, odkud guzmánie pochází, roste coby epifyt v korunách stromů. Právě proto ji nemusíte pěstovat  pouze v květináči, ale můžete ji upevnit ke kusu dřeva nebo kůry a kořeny jí obalit rašeliníkem, který bude udržovat dostatečnou vlhkost 

Tilandsie: když sladíte barvy

Okvětní plátky jsou tak nahuštěné, že vypadají jako jednolitá hmota, ale když se podíváte zblízka, rozeznáte jednotlivé lístky. Nápadný, výrazně barevný lžícovitý květ této moderní exotické rostliny nelze přehlédnout. Péče o ni je nečekaně snadná – stačí nepatrná zálivka přímo do listové růžice a časté mlžení.

Klepněte pro větší obrázek
Tilandsie lze pěstovat také volně, tedy bez jakéhokoliv podkladu. Pokud vlastníte nějakou zajímavou nádobu, například keramickou misku, vložte do ní zajímavé kamínky a mezi ně rostlinu zasuňte 

Brighamie: pozdravy z Havaje

Tato rostlina je zajímavá svým bizarním zjevem. Zaslouží si prominentní místo a atraktivní květináč. Každý se u ní určitě pozastaví. Je to květina? Sukulent? Nebo palma? Brighamii poznáte podle typické růžice kožovitých listů, které vyrůstají ze vzpřímeného stonku.

Klepněte pro větší obrázek
Brighamie patří k velmi dekorativním a poměrně málo pěstovaným druhům. Starší listy postupně zežloutnou, uschnou a odpadnou, čímž se vytváří kmínek této exotické rostliny

Ke spokojenosti jí stačí mírná zálivka a světlé stanoviště. Brighamie je v přírodě velmi vzácná a roste pouze v horách na Havaji, kde se jí říká alula. Téměř vymřela, ale vědcům se ji podařilo zachránit a rozmnožit, takže v současné době je k dostání i v evropských zemích. 

Růže: klasika ruku v ruce s orientálními prvky

Sošky na fotografii pocházejí ze všech koutů světa a miniaturní růže se k nim výborně hodí. Hrnková růže se prodává v bílé, žluté, lososové, červené a růžové barvě a celé řadě jejich odstínů.

Klepněte pro větší obrázek
Minirůže vydrží v pokojových podmínkách kvést od jara až do léta, pokud je uchráníte před savými škůdci a houbovými chorobami

Vyhovuje jí čerstvý vzduch a osluněný parapet. Odkvetlé květy se doporučuje odstraňovat – je to dobré jak pro rostlinu samotnou, tak pro energii chi v domě.

Cattleya: půvabná tanečnice vám možná zatančí

Jako by sestoupila přímo z pódia nějaké úžasné show: neodolatelná a lehce svůdná, ale nikdy nepřekročí hranice. Vrchol dokonalosti pro milovníky orchidejí: půvabná Cattleya má nádherně tvarované květy s úžasnými volánky a jemným lemem jako sukně tanečnic z Moulin Rouge.  

Klepněte pro větší obrázek
Pod obecným označením Cattleya se nejčastěji pěstují hybridy, které vznikly vzájemným křížením a šlechtěním rodu Cattleya s dalšími třemi příbuznými rody: Brassavola, Laelia a Sophronitis. Péče o jednotlivé křížence je ovlivněna původními rodiči 

Někdy také krásně voní. Roste divoce ve Střední a Jižní Americe a je velmi nenáročná na pěstování. Stačí jí pravidelná zálivka a slunné stanoviště a pokvete jako divá.

Jak pěstovat orchideje: tentokrát Cattleya

Jak pěstovat orchideje: tentokrát Cattleya

Anthurium: vyberte si barvu květů

Několik různě vzrostlých anturií neboli toulitek sesaďte do jedné nádoby takovým způsobem, aby jejich odstupňované květy vyčnívaly jeden přes druhý. Takovéto aranžmá se hodí do kteréhokoliv interiéru: domácky bude působit na zámku i v kavárně, záleží jen na použitém květináči.   

Klepněte pro větší obrázek
Anturie potřebují kyselejší zem, ideální je pro ně substrát pro orchideje. Potřebují světlé či polostinné místo a celoroční pokojové teploty neklesající pod osmnáct stupňů Celsia 

Toulitky působí vesele díky široké paletě barev svých květů a zajímavě díky atraktivním lesklým listům. Jsou to výrazné rostliny, z nichž se ale nikdy nestane zelená stěna – mezi jejich elegantními stvoly bude vždy prosvítat světlo. Najděte pro ně světlé stanoviště, pravidelně je zalévejte, a pokud možno jim občas poroste listy.

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Jak skladovat vlašské ořechy ve skořápce: Vydrží vám až do další sklizně

Jak skladovat vlašské ořechy ve skořápce: Vyd…

Máte doma sklizené ořechy a přemýšlíte, co s nimi udělat? Uložte je způsobem, jakým to dělaly naše babičky. Jen tak budete mít jistotu, že vám nežluknou ani nezplesniví. Prozradíme vám, jak zajistit, aby stále chutnaly jako čerstvé.

9.  11.  2019 |
Kouzelné Vánoce v retro stylu: Podívejte se na ty nejkrásnější ozdoby

Kouzelné Vánoce v retro stylu: Podívejte se n…

Retro styl je zpět. A to nejen v bytovém designu. Do módy se vrátily i tradiční vánoční ozdoby, které si pamatujete z dětství. Našli jsme pro vás ty nejkrásnější. Inspirujte se ve fotogalerii a podívejte se, za kolik se nové retro ozdoby dají sehnat.

12.  11.  2019 |
Čerimoja: Seznamte se s nejlahodnějším ovocem světa. Jak ho správně jíst a pěstovat?

Čerimoja: Seznamte se s nejlahodnějším ovocem…

Že jste ji ještě neochutnali? Pak to určitě udělejte! Cherimoya anona neboli také čerimoja totiž chutná skutečně božsky. Prozradíme vám, jakou v obchodě vybrat i jak ji jíst. A navíc si z jejích semen můžete vypěstovat vlastní sazenice.

16.  11.  2019 |
Krásná křesla do 2000 korun: Které si vyberete?

Krásná křesla do 2000 korun: Které si vyberet…

Než se pustíte do nákupu nového křesla, ujasněte si, k čemu ho vlastně potřebujete. Přijde do pracovny, nebo si v něm budete číst, nebo na něm budete dokonce spát? Aktuální nabídku křesel v obchodech najdete v galerii v úvodu článku. 

8.  11.  2019 |
Trendy v obkladech do koupelny i do kuchyně: Nadvládu šedé rozbíjí mozaika i patchwork

Trendy v obkladech do koupelny i do kuchyně: …

Obklady se v domácnosti nemění příliš často, jejich vzhled je tak třeba vybírat skutečně důkladně. Co nás v obchodech aktuálně zaujalo?

6.  11.  2019 |