7
Fotogalerie

Sedm rostlin k proměně domácnosti

Rádi byste se pustili do přeměny interiéru vašeho bydlení, ale takové, která bude snadná a poměrně levná? Pořiďte si zajímavé pokojové rostliny a spojte je s netradičními doplňky.

Cíleného efektu dosáhnete především využitím druhů s neobvyklými listy, zvláštním stonkem, podivným tvarem nebo zářivými barvami, které byste v přírodě nečekali.

Popusťte uzdu fantazii

S trochou fantazie se vám otevře zcela nový veselý svět, plný květin z pohádek a rostlin z kreslených seriálů. Představte si rostliny hýřící všemi barvami duhy, rostliny, jež jsou široké u země a úzké na vrcholku nebo které vyniknou na zvláštním či doplňujícím pozadí.

Zkombinujte je s krásnými plasty a bláznivými tvary, přidejte japonské kresby ve stylu manga nebo španělského Dalího a vydejte se neprošlapanou cestou. Trocha bláznovství nikomu neuškodí.

Nechte se inspirovat samotnou rostlinou

Někdy má člověk neodolatelnou chuť mít kolem sebe výrazné rostliny, jako je třeba rozčepýřená guzmanie. Ale i docela neutrální rostlina může vypadat zajímavě a neobvykle, použijete-li například zajímavý květináč nebo k ní umístíte nějaké komické drobnosti.

Cokoli, co bude vyhovovat vašemu osobnímu vkusu. Takto si snadno uzpůsobíte rostlinnou výzdobu k obrazu svému. Naprosto zásadní je, abyste z jakékoli rostliny, kterou si domů přinesete, měli dobrý pocit a mohli si říct, že vám spolu bude dobře.

Barvy oživují

Zeleň zaručuje v interiéru přirozenou rovnováhu, barvy ovlivňují náladu všemi představitelnými způsoby. Výrazné barvy, jako jsou červená, oranžová, žlutá a růžová vyzařují posilující a stimulující energii, tvar kalicha a ozdobné listy efekt barev zesilují.

Na sedmi fotografiích vám přinášíme několik tipů, jak při změně interiéru postupovat:

Kalanchoe: rozezní se kouzelné zvonky?

Pohádková kalanchoe 'Magic Bell' vypadá, že by se jí dalo říkat rostlina z Disneylandu. Člověk má pocit, že se z ní každou chvíli začne linout hudba nebo že se roztančí.

pokojovky_1.jpg
Kalanchoe patří mezi sukulentní rostliny, daří se jí v teplých a suchých bytech. Po odkvětu nezapomeňte seříznout horní část rostliny. Vytvoří nové výhony a zůstane pěkně kompaktní  

Na koncích květních stvolů jsou hrozny světle zelených „lampiónků“, z nichž vyraší zvonkovité květy a po odkvětu se zatáhnou zpět. Rostlinu umístěte na světlé stanoviště, nenechte ji prochladnout a udržujte kořenový bal mírně vlhký.

Guzmánie: fanfáry různých barev

Dejte několik guzmanií dohromady a zábava začíná. Zašpičatělé listeny ční nad zelenými listy jako žesťová sekce a jejich zářivé barvy okamžitě navodí báječnou atmosféru. Guzmánii vyhovuje teplé a vlhké prostředí (proto se jí dobře daří v kuchyni) a vyžaduje pouze mírnou zálivku a světlé stanoviště.

pokojovky_2.jpg
V deštných pralesech Střední a Jižní Ameriky, odkud guzmánie pochází, roste coby epifyt v korunách stromů. Právě proto ji nemusíte pěstovat  pouze v květináči, ale můžete ji upevnit ke kusu dřeva nebo kůry a kořeny jí obalit rašeliníkem, který bude udržovat dostatečnou vlhkost 

Tilandsie: když sladíte barvy

Okvětní plátky jsou tak nahuštěné, že vypadají jako jednolitá hmota, ale když se podíváte zblízka, rozeznáte jednotlivé lístky. Nápadný, výrazně barevný lžícovitý květ této moderní exotické rostliny nelze přehlédnout. Péče o ni je nečekaně snadná – stačí nepatrná zálivka přímo do listové růžice a časté mlžení.

pokojovky_3.jpg
Tilandsie lze pěstovat také volně, tedy bez jakéhokoliv podkladu. Pokud vlastníte nějakou zajímavou nádobu, například keramickou misku, vložte do ní zajímavé kamínky a mezi ně rostlinu zasuňte 

Brighamie: pozdravy z Havaje

Tato rostlina je zajímavá svým bizarním zjevem. Zaslouží si prominentní místo a atraktivní květináč. Každý se u ní určitě pozastaví. Je to květina? Sukulent? Nebo palma? Brighamii poznáte podle typické růžice kožovitých listů, které vyrůstají ze vzpřímeného stonku.

pokojovky_4.jpg
Brighamie patří k velmi dekorativním a poměrně málo pěstovaným druhům. Starší listy postupně zežloutnou, uschnou a odpadnou, čímž se vytváří kmínek této exotické rostliny

Ke spokojenosti jí stačí mírná zálivka a světlé stanoviště. Brighamie je v přírodě velmi vzácná a roste pouze v horách na Havaji, kde se jí říká alula. Téměř vymřela, ale vědcům se ji podařilo zachránit a rozmnožit, takže v současné době je k dostání i v evropských zemích. 

Růže: klasika ruku v ruce s orientálními prvky

Sošky na fotografii pocházejí ze všech koutů světa a miniaturní růže se k nim výborně hodí. Hrnková růže se prodává v bílé, žluté, lososové, červené a růžové barvě a celé řadě jejich odstínů.

pokojovky_5.jpg
Minirůže vydrží v pokojových podmínkách kvést od jara až do léta, pokud je uchráníte před savými škůdci a houbovými chorobami

Vyhovuje jí čerstvý vzduch a osluněný parapet. Odkvetlé květy se doporučuje odstraňovat – je to dobré jak pro rostlinu samotnou, tak pro energii chi v domě.

Cattleya: půvabná tanečnice vám možná zatančí

Jako by sestoupila přímo z pódia nějaké úžasné show: neodolatelná a lehce svůdná, ale nikdy nepřekročí hranice. Vrchol dokonalosti pro milovníky orchidejí: půvabná Cattleya má nádherně tvarované květy s úžasnými volánky a jemným lemem jako sukně tanečnic z Moulin Rouge.  

pokojovky_6.jpg
Pod obecným označením Cattleya se nejčastěji pěstují hybridy, které vznikly vzájemným křížením a šlechtěním rodu Cattleya s dalšími třemi příbuznými rody: Brassavola, Laelia a Sophronitis. Péče o jednotlivé křížence je ovlivněna původními rodiči 

Někdy také krásně voní. Roste divoce ve Střední a Jižní Americe a je velmi nenáročná na pěstování. Stačí jí pravidelná zálivka a slunné stanoviště a pokvete jako divá.

Anthurium: vyberte si barvu květů

Několik různě vzrostlých anturií neboli toulitek sesaďte do jedné nádoby takovým způsobem, aby jejich odstupňované květy vyčnívaly jeden přes druhý. Takovéto aranžmá se hodí do kteréhokoliv interiéru: domácky bude působit na zámku i v kavárně, záleží jen na použitém květináči.   

pokojovky_7.jpg
Anturie potřebují kyselejší zem, ideální je pro ně substrát pro orchideje. Potřebují světlé či polostinné místo a celoroční pokojové teploty neklesající pod osmnáct stupňů Celsia 

Toulitky působí vesele díky široké paletě barev svých květů a zajímavě díky atraktivním lesklým listům. Jsou to výrazné rostliny, z nichž se ale nikdy nestane zelená stěna – mezi jejich elegantními stvoly bude vždy prosvítat světlo. Najděte pro ně světlé stanoviště, pravidelně je zalévejte, a pokud možno jim občas poroste listy.

Doporučujeme

Články odjinud