vytisknout velikost písma Se slimáky na zahradě zatočí parazitické hlístice!

Slimáci patří k nejrozšířenějším zahradním škůdcům a dokáží z naší úrody udělat pěknou paseku. Způsobů jak se jich zbavit existuje celá řada, ne všechny jsou však účinné a šetrné k přírodě.

Moderní metodou ochrany může být aplikace parazitických hlístic rodu Phasmarhabditis – s obchodním názvem Nemaslug.

Miniaturní pomocníci

Parazitické hlístice Phasmarhabditis hermaphrodita o velikosti 1 mm aktivně vyhledávají slimáky v půdě a pronikají do jejich těla dýchacím ústrojím nebo společně s potravou. Tyto okem neviditelné organismy způsobují díky symbióze s bakteriemi rodu Moraxella v těle slimáka rozklad tkání a následně jejich smrt. Uvnitř těla hostitele se hlístice dále rozmnožují a jakmile se tělo začne rozkládat, vydávají se hledat další slimáky. Napadený slimák přestává do 3-5 dnů žrát a během dvou týdnů pod zemí hyne. Tento způsob „lovu“ trvá tak dlouho, dokud jsou slimáci v zahradě přítomni.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Jak zajistit co nejlepší účinnost?

Aktivitu a pohyblivost parazitických hlístic ovlivňuje teplota půdy, ideální teplota pro aplikaci je 5 -20°C. Půdu je vhodné při aplikaci a po ní udržovat vlhkou.

  • Dobu aplikace si dobře načasujte. Hlístice nejlépe účinkují na mladé slimáky, je tedy třeba provést aplikaci včas a podchytit případnou kalamitu již v zárodku.
  • Hlístice kupujte vždy čerstvé a aplikujte je ihned po obdržení. Při nákupu v kamenné prodejně se ujistěte, že prodejce měl hlístice umístěny v chladničce. Ideální teplota pro krátkodobé skladování je 5°C, dlouhodobé skladování nedoporučujeme. Po otevření spotřebujte celé balení.
  • Aplikaci provádějte k večeru, vyhněte se intenzivnímu slunečnímu svitu. Hlístice aplikujte zálivkou, obsah balení je třeba dobře promíchat s vodou a pomocí konve rozlít po ploše. Více informací k aplikaci naleznete v návodu k použití 

Výhody použití biologické ochrany:

  • Parazitické hlístice  P. hermaphrodita se specializují pouze na slimáky a nejsou škodlivé pro člověka, domácí zvířata a necílové druhy živočichů. Tyto organismy se v půdě v malém množství vyskytují i přirozeně.
  • Plody z ošetřené plochy lze ihned konzumovat. Bez obav můžete ošetřit zeleninovou zahradu, okrasné rostliny, ale i skleník nebo kompost.
  • Aplikace je velmi snadná a bezpečná a v půdě nezanechává žádná chemická rezidua a cizorodé látky.
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Věděli jste, že...?

Jeden slimák sežere v průběhu 24 hodin potravu o hmotnosti poloviny svého těla. Přibližně 90% slimáků se vyskytuje v půdě, pouze 10% slimáků vylézá na povrch pro potravu.

Tip na závěr

Parazitické hlístice lze aplikovat také roznesením infikovaných jedinců po zahradě. Plzáky sesbíráme do kbelíku a zalijeme roztokem hlístic. Necháme odstát cca 30 minut a poté nakažené slimáky rozmístíme zpět na plochu. Jakmile takový slimák zaleze do podzemního hnízda, nakazí ostatní.

Přejeme Vám zdravou zahradu a úspěšný boj se škůdci

BIOCONT LABORATORY, spol. s r.o.

            Česká firma, která se již 25 let zabývá biologickou ochranou rostlin proti chorobám a škůdcům.

                                                                                            www.biocont.cz

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

Mysleli jste si, že letos už houby možná vůbec neporostou? Pak budete překvapeni. V posledních dnech z některých lokalit konečně nosí houbaři domů plné košíky. Zjistili jsme pro vás, kde aktuálně houby rostou a jaké. Mrkněte se v galerii nejen na poslední úlovky ze srpna 2019.

16.  8.  2019 |
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

V lese se na vás smějí hřiby jak z učebnice, verdikt zkušeného houbaře však vzápětí vaše nadšení pošle pod bod mrazu. Jsou to hořčáky. Stačí jeden kousek a máte zkaženou celou smaženici. V tom lepším případě. Po konzumaci jedovatých hřibů si můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

13.  8.  2019 |
Recept na rychlý domácí kečup bez zavařování. Za pár korun, bez chemie

Recept na rychlý domácí kečup bez zavařování.…

Nejen děti, ale ani mnozí dospělí nedají bez kečupu ani ránu. Tak proč si ho nevyrobit z vlastní úrody, alespoň máte jistotu, že je ze zralých, zdravých rajčátek.

26.  8.  2019 |
Jak vyrobit léčivý sirup a mast z rýmovníku

Jak vyrobit léčivý sirup a mast z rýmovníku

Sezóna chřipek a nachlazení je v plném proudu. Rýmě a kašli unikne jen málokdo z nás. Není ale nutné vše řešit jen prášky a předraženými přípravky z lékárny. Nepříjemné příznaky pomůže zmírnit třeba rýmovník. Máme pro vás návod, jak si z něj doma vyrobit sirup a mast.

22.  1.  2019 |
Co dát do truhlíku na podzim? Inspirace pro podzimní balkón

Co dát do truhlíku na podzim? Inspirace pro p…

Balkón může být i na podzim plný květů, pokud nahradíme dožívající letničky výsadbou rostlin, které odolají plískanicím a prvním mrazíkům. Poradíme vám, jak prázdné truhlíky rozzářit, aby byl balkón hřejivý a útulný.

3.  9.  2019 |