Proč podběl, když je žlutý?
Zvláštností této rostliny z čeledi hvězdicovitých je rozdílná doba kvetení a tvorby listů. První se nad zemí objevují šupinaté neolistěné lodyhy, na kterých podběl vykvétá od března do dubna žlutými květy.
Teprve po odkvětu se objevují první srdčité, přízemní listy s dlouhými řapíky. Právě listy jsou důvodem pojmenování – spodní strana listů je bělavá, jakoby pomoučená.
Hledejte jej v lukách i na trati
Podběl lékařský (Tussilago farfara) roste v Asii, Africe a v celé Evropě téměř všude, vyjma nejvyšších poloh. Není příliš vybíravý na stanoviště: přikrčí se u cesty, na štěrkových polích, v lomech, najdete ho na náspech tratí i březích řek.
Má rád vápnité půdy, ale roste prakticky všude a velmi dobře se rozmnožuje. Jeho semena mají téměř stoprocentní klíčivost, navíc je schopen se rozrůstat oddenky. Není proto divu, že zemědělci ho považují za svízelný vytrvalý plevel.

Podběl vás může překvapit i na chodníku
Proti jarní únavě a nachlazení
Ruku v ruce s jarní únavou se objevují respirační choroby pro jaro typické – záněty průdušek, kašel a rýma. Po zimě chybí přísun vitamínů, odolnost organismu je oslabená a odtud není daleko k nemoci.
Asi každý z nás ví, jak dokáže potrápit suchý a úporný kašel ve dne, a bezesné prokašlané noci nejsou vůbec nic příjemného. Že v těchto případech je podběl účinným lékem, věděli už antičtí lékaři – proto dali podbělu příhodné jméno Tussilago: tussis = kašel, ago = odháním.
Obsah léčivých látek v podbělu je úctyhodný jak v květech, tak v listech. Třísloviny a vitamín C převážně v listech, spolu s ostatními látkami obsaženými v květech rostliny: hořčiny, kyselina jablečná, vinná, mléčná a kávová, inulin, cholin, slizovité látky a zinek. Výčet by byl pochopitelně delší, ale pro naši potřebu stačí tento přehled.
Kdo nyní zaváhá...
Květy podbělu se dají používat jako léčivá droga jak čerstvé, tak i sušené. Sbírají se časně z jara za sucha jen vršky květů bez stopek. Doba sběru je krátká, pokud je teplé počasí, podběl rychle odkvétá a pak budete mít šanci opět až za celý rok.
Květy podbělu se dobře suší buď ve stínu, v jedné vrstvě, nebo v sušičce při teplotě třicet pět až čtyřicet stupňů. Usušené květy uchovávejte v papírových sáčcích na temném místě (poměr sušiny a čerstvých květů je 1:5).
Čaj či nálev z květů podbělu uvolňuje hleny a usnadňuje odkašlávání, mírní astmatické potíže, nemocným s cukrovkou pomáhá zinek obsažený v květech podbělu lépe vstřebávat inzulin.

Květy sbírejte nejlépe kolem poledne
Zevně se nálev z květů podbělu uplatní jako kloktadlo při zánětu dásní, hodí se k omývání špatně se hojících ran a ekzémů. Podběl je také významnou medonosnou rostlinou, v době kdy téměř nic nekvete, mají prvně vylétnuvší včely postaráno o potravu.
Sbírají se i listy
Jakmile podběl začne vytvářet ochmýřená semena, už se klubou ze země listy. Postupně dorůstají průměru až třiceti centimetrů, jsou celokrajné a srdčitého tvaru. Jejich spodní strana je potažená bělavým, jakoby moučnatým povlakem, který se dá setřít.
Sběr listů podbělu začíná v pozdním jaru, sbírat se dají během celého června a července. Čerstvé listy můžete díky vysokému obsahu vitamínu C přidávat do salátů, nebo je použít jako zevní léčivý prostředek. Suchý zábal z čerstvých listů podbělu tiší revmatické bolesti, pokud ho necháte působit alespoň hodinu. Odvar z čerstvých listů podbělu je vhodný k omývání míst postižených pásovým oparem, nebo k zábalům při zánětech žil.
Listy podbělu se suší na světle a rychle, aby nezčernaly. Pokud příliš přeschnou, drobí se na drť, lépe se sušení ohlídá v sušičce (poměr sušiny k čerstvým listům je 1:6).
Zkuste to sami
Nálev nebo čaj z podbělu
- Vrchovatá lžička sušené drogy (listy a květy ve stejném poměru) spařená ve dvou decilitrech vody, deset minut vylouhovat a teplé vypít,
nebo
- 10 g drogy povařit ve čtvrt litru vody, nechat deset minut louhovat a teplé vypít.
Vhodné při zánětech horních cest dýchacích, neužívejte ale víc jak šest týdnů v roce. Takto připraveným nálevem můžete omývat i rány nebo místa postižená ekzémem. Opatrně by podběl měly používat kojící matky a malé děti – pro ně je lepší směs podbělu s heřmánkem či meduňkou (půl na půl).

Květy ze stonku jednoduše odštípnete dvěma prsty
Sirup z čerstvých listů podbělu
Do čisté, vypařené sklenice vkládejte listy podbělu, stlačte asi na centimetr a prosypte cukrem. Následuje další vrstva stlačených listů, cukr a takto postupujte až do naplnění sklenice.
Uzavřenou ji pak uložte na temné místo a čas od času zkontrolujte. Jakmile se obsah změní na hustou hmotu, přidejte na kilo podbělové masy půl kila medu a řádně promíchejte. Doporučuje se užívat denně jednu lžičku jako prevenci proti nachlazení.
Sirup z čerstvých květů podbělu
200 kusů květů bez stopek
1 litr vody
1 kilogram cukru
2 citrony
Květy properte, spařte a nechte v misce ležet přes noc. Potom přeceďte a vymačkejte i květy, přidejte cukr a šťávu z citronů. Směs pomalu vařte (probublávání stačí), dokud nezahoustne. Plňte do horké do sklenic a pevně uzavřete.