Sauna doma? Proč ne?

Sauna doma? Proč ne?

Je prokázáno, že účinky saunování mají na lidský organismus pozitivní vliv. Sauna prohřeje a uvolní namožené svaly, pomáhá v látkové výměně a prokrvení organismu a dopomáhá i k větší psychické pohodě. Pokud máte rádi teplo a nechce se vám navštěvovat kvůli sauně fitness či wellness centra, může být pro vás domácí infrasauna vhodným řešením.

Výhody infrasaun

Klasická finská sauna je jistě skvělá, nicméně náklady na její pořízení nejsou malé. Náklady na pořízení domácí infrasauny jsou naproti tomu mnohem levnější – pohybují se od cca 20 tisíc Kč, přičemž záleží na velikosti sauny, materiálu, ze kterého je vyrobena, na druhu zářičů a samozřejmě i na rozsahu vybavení, které si do ní pořídíte. Kromě finančního hlediska jsou infrasauny i šetrnější pro lidský organismus. Co se týče prostoru, kromě klasických obdélníkových či čtvercových, existují i rohové infrasauny, které šetří místo v interiéru a lze je instalovat i do menších prostor. Provozní náklady nejsou vysoké, pohybují se většinou kolem 10-15 Kč na jeden cyklus.

Zdravotní účinky saunování

Saunování má na lidské zdraví prokazatelně pozitivní vliv. U infrasaun se vliv ještě zvyšuje, protože dokáží prohřát svaly a tkáně až několik centimetrů pod povrchem pokožky. Svaly se tím lépe uvolní, pokožka se prokrví a pocením se tělo detoxikuje. Teplo likviduje také bakterie a viry a tělo se tak stává odolnější proti vnějším vlivům – posiluje se jeho obranyschopnost. Prohřáté svaly se lépe regenerují, sauna vám pomůže zbavit se bolestí svalů například po větší fyzické námaze po sportování.  Další významnou výhodou je příznivý vliv na duševní zdraví. Saunovací proces probíhá v jednom cyklu bez přerušení cca 25 až 35 minut a není potřeba po něm odpočívat. Oproti klasické sauně si tedy mohou dopřát výhod infrasaunování i lidé se zdravotním omezením, jako jsou např. kardiaci, alergici či astmatici.

Výběr dřeva a zářičů

Pokud se rozhodnete pro koupi infrasauny – rozhodně věnujte pozornost výběru dřeva a infrazářičů. Asi nejlepším materiálem (současně však nejdražším) pro stavbu infrasaun je cedr, který je oblíben pro svou krásnou vůni, odolnost, trvanlivost a stálost. Nepohlcuje vlhkost, má vysoký obsah přírodních olejů a výborné tepelně izolační vlastnosti. Jako další materiály pro stavbu infrasaun je využíván i skandinávský smrk, osika, lípa, hemlock (kanadská borovice) či abachi (africká vrba).

Důležitým prvkem sauny jsou zářiče, které se liší délkou životnosti a podle vlnové délky měřené v mikronech. Existují 3 kategorie:

  • IR-A – infračervené záření v krátkých vlnách, tj. 0.07-1,4 mikronu – je schopno proniknout až do podkoží.
  • IR-B – infračervené záření ve středních vlnách, tj. 1,4-3 mikrony neproniká tak hluboko jako IR-A, nicméně má výrazně vyšší léčebné účinky.
  • IR-C – infračervené záření v dlouhých vlnách nad 3 mikrony. Ohřeje povrch kůže, výrazné léčebné účinky však neposkytuje.

Volit můžete také podle materiálu, ze kterého jsou zářiče vyrobeny. Jedná se především o tyto typy:

  • Keramické infrazářiče s povrchovou teplotou 250-300° Celsia jsou kryty ochrannou mřížkou. Výhodou je poměrně rychlé nahřátí, nicméně spotřeba je vyšší než u karbonových zářičů.
  • Světelné keramické (Red Light) infrazářiče – oproti keramickým zářičům poskytují vyšší teplotu, tj. 300-500°C, vyhřejí tedy infrasaunu za pár minut. Kromě tepla vyzařují i světlo, které zesiluje zdravotní účinky.
  • Karbonové infrazářiče – teplota v nich se pohybuje mezi 70 a 170°C a nahřátí sauny proto trvá déle. Jejich výroba je dražší, což se projeví i v ceně celé infrasauny. Mají ovšem velmi dlouhou životnost – až 90 let při běžném saunování.
  • Infrahalogenové lampy Vitae jsou nejmodernějším typem infrazářičů. Mají takřka neomezenou živostnost, jsou nahřáté za cca 1 vteřinu a jako jediné dokáží pokrýt všechny 3 druhy záření (IR-B, IR-A a IR-C)

Tipy pro saunování

Infrasauna se od klasické liší – je totiž mnohem vhodnější pro citlivější jedince, jako jsou děti, alergici či kardiaci, pro které finská sauna není to pravé. Pokud se chystáte do infrasauny, lepší je vždy sedět, nikoli ležet, protože zářiče jsou umístěny tak, aby měly největší vliv na osobu sedící. Teplota se pohybuje mezi 30-60°C a není potřeba tedy do sauny vstupovat až po rozehřátí. Saunovací cyklus trvá obvykle 30-45 minut a neměl by se přerušovat. Je velmi důležité doplňovat tekutiny – a to i během procedury. Do infrasauny vstupujte bez plavek. Po skončení se doporučuje opláchnutí vlažnou vodou, případně si můžete odpočinout na lehátku. Prudké ochlazení se nedoporučuje, stejně tak jako opakování saunovacích cyklů.

Ať už se rozhodnete pro kterýkoli typ infrasauny, přejeme prima relaxaci vám i vaší rodině!

Doporučujeme

Články odjinud