Samosběry jahod pomalu, ale jistě končí: Kde si ještě nasbírat jahody o víkendu 14. a 15. června?

Samosběry jahod pomalu, ale jistě končí: Kde si ještě nasbírat jahody o víkendu 14. a 15. června?

Rané odrůdy jahod jsou na mnoha farmách již vysbírané, a kdo nemá v nabídce pozdní jahodníky, musel svoji farmu pro letošní rok už uzavřít. Stále však ještě najdete několik jahodáren, kde si sladké a červené plody jahůdek můžete nasbírat. Seznam jahodáren je aktualizován 14. 6. 2024 v 21:00 hodin.

Většina plantáží se otevírá časně ráno, někdy už v 6.00 hodin. Některé ale nabízejí také odpolední sběry jahod. Před návštěvou jakékoli jahodárny si zjistěte, jestli můžete přijet bez předchozího objednání. V případě, že rezervace není potřeba, je nutné počítat s frontami a variantou, že se možná ani nedostanete na řadu.

Jak pěstovat jahody v truhlíku? Podívejte se na video:

Vždy sledujte aktuální informace na webech či facebookových stránkách jednotlivých firem. Pozor si dejte na vyhlášené termíny samosběrů: Ne všude probíhají každý den. Pokud je větší množství zájemců a červené plody se vysbírají, musí se na dozrání dalších jahůdek pár dní počkat.

Některé farmy a jahodárny hlásí pro letošní rok vysbíráno

Ve srovnání s minulým rokem byl začátek sklizně jahod zhruba o měsíc dříve. Logicky se kvůli tomu posunul i termín posledních samosběrů. Rané odrůdy jsou již téměř všude vysbírané. Jahody pozdních odrůd jsou prozatím spíše zelené a na jejich dozrání se musí ještě několik dnů či týdnů počkat. Pozdní odrůdy však nenabízejí všechny farmy. 

Zájem o české jahody přímo z plantáže je obrovský. A vzhledem ke špatnému jarnímu počasí je letošní jahodová sezona skromnější, než byla v minulých letech. 

Jahody jsou letos dražší

Ceny jahod jsou pro letošní rok vyšší, než tomu bylo například v minulém roce. Důvodem jsou zdražující se vstupy, ale také složité meteorologické podmínky, kterými nás toto jaro překvapilo. Nejenom úroda jahod, ale také například meruněk či švestek, byla nenávratně poškozená. 

Počítejte s tím, že se cena jahod může v průběhu sezony měnit. Je to dáno množstvím jahod, aktuální sbíranou odrůdou, počasím a také krajem. Dvojnásobnou cenu někde zaplatíte za předem nasbírané jahody. Samosběry jsou vždy levnější. 

Samosběr jahod kdy a kde: Přehled pro celou ČR

Níže najdete seznam oblíbených míst v celé České republice. Informace jsou platné k 14. červnu 2024. Aktuální informace týkající se ceny, adresy i otvírací doby či případné rušení samosběru kvůli deštivému počasí se dozvíte při prokliku přímo na webové stránky jednotlivých plantáží nebo na jejich Facebook.

Hlavní město Praha

SCHWENK Jahody, s. r. o.
Jahodárna Schwenk odstartovala samosběr 31. května 2024. Samosběry probíhají každý den v Uhříněvsi a v Hájku, jahod je stále dostatek. Sledujte proto FB profil jahodárny, kde budou uveřejněny všechny potřebné informace.  
Za kolik: Neuvedeno

Podívejte se na video, jak uvařit výbornou jahodovou marmeládu: 

Středočeský kraj

Jahodárna Sedlčánky – ALBAFLOR
První samosběry jahod zde jsou již spuštěné od pátku 24. května 2024. Dorazit můžete každý pracovní den a i o víkendech. Otevírací doba je vždy od 8.00 do 19 hodin, či do vysbírání. 
Za kolik: V tuto chvíli 75 Kč/kg samosběr (v průběhu sezony se cena může měnit), 140 Kč/kg natrhané 

Jahodárna Vraňany
Termín začátku samosběrů byl 13. května 2024. Úroda je skromnější než v minulých letech. Sledujte webové stránky jahodárny, kde budou vždy uveřejněny informace o termínech a časech samosběrů. Ty neprobíhají každý den. Tento víkend budou v sobotu i neděli, vždy od 8:00 hodin do vysbírání.   
Za kolik: 100 Kč/kg

Ovocné sady Bříství
Samosběr jahod jde do finále. Poslední samosběry jsou plánované na víkend 15. a 16. června 2024. Sledujte FB stránky pro aktuální termíny a časy.
Za kolik: 99 Kč/kg samosběr, 160 Kč/kg natrhané

Jahodárna Lysá nad Labem
Samosběr byl zahájen 30. května 2024 od 6.00 hodin ráno. Veškeré informace můžete sledovat na FB. Termíny sklizně budou vždy uveřejněné na Facebooku. Samosběr je u silnice mezi Lysou nad Labem a Stratovem a probíhá každý den vždy od 6.00 do 16.30 hodin. Parkoviště je na louce u sběrového pole. Předem nasbírané jahody k prodeji nebudou. V sobotu 15. 6. 2024 proběhne od 6:00 hodin samosběr.
Za kolik: 78 Kč/kg

Jihočeský kraj

Jahodová plantáž Dolní Pěna
Od čtvrtka 30. května můžete zavítat na tuto jahodovou plantáž a natrhat si jahůdky na marmeládu nebo jen tak na chuť. Samosběry se vždy otevírají od 8.00 do 18.00 hodin. Pro aktuální termíny sběrů sledujte web plantáže nebo se informujte na telefonu 384 388 289. Prodej natrhaných jahod plantáž nerealizuje. Jahod je prozatím dostatek.
Za kolik: 80 Kč/kg

Farma Mokrá u Soběslavi
První samosběry byly naplánovány na sobotu 1. června 2024. Sběrné dny by měly probíhat pouze ve středu od 17.00 hodin a v sobotu od 8.00 hodin. Při tomto sběrném schématu budou mít jahody dostatek času na dozrávání. Pro sledování změn raději sledujte web firmy. 
Za kolik: Neuvedeno

Zahradnictví Jan Černoch
Aktuální informace jsou vždy zveřejněny na FB profilu zahradnictví. První samosběr byl naplánován na pátek 31. května 2024 od 7.00 hodin. Nyní probíhá pravidelně dle rozpisu na FB profilu jahodárny. Tuto sobotu 15. 6. 2024 proběhne samosběr od 6.00 do 11.00 hodin. Objednávky na trhané jahody zatím nejsou.
Za kolik: 85 Kč/kg

Farma u Miklasů
Samosběr jahod bude tento víkend pouze v sobotu 15. června 2024 od 9.00 do 11.00 hodin. Termíny farma vypisuje postupně na svém webu. Jahodárna je umístěna mezi Radomyšlí a Osekem u vlakové zastávky Radomyšl nádraží. 
Za kolik: 80 Kč/kg

Plzeňský kraj

Jahodárna Vránov u Staňkova
Samosběry jahod probíhají dle rozpisů, které jsou uveřejněné na FB jahodárny. Pravidelné termíny a časy nejsou stanovené. Odvíjí se od možností provozovatele a stavu jahod. Ke sběru používáte vlastní nádoby a po dešti jsou lepší gumáky. Tuto sobotu sběr proběhne od 8:00 do 17:00 hodin.  
Za kolik: 85 Kč/kg

Karlovarský kraj

Jahodárna Šabina
Samosběr jahod bude probíhat dle rozpisu, který bude aktualizován na FB stránkách jahodárny. I když byla většina jahod poškozena jarními mrazy, několik termínů samosběrů proběhne. V tuto chvíli se jahody sbírají. Trhané jahody zatím v prodeji nejsou. V sobotu si můžete od 9:00 hodin přijít jahody nasbírat. 
Za kolik: 85 Kč/kg

Jahody Funck Odrava 
Samosběr jahod stále probíhá. Otevřeno je v sobotu 15. června 2024 od 8:00 do 19:00 hodin, či do vysbírání. Termíny ale nejsou předem pevně stanovené, vše se odvíjí od počasí. Konkrétní termíny budou zveřejněny na webových stránkách jahodárny. Jahodové pole se nachází v Nebanicích u cyklostezky za restaurací U Zlaté podkovy.
Za kolik: 80 Kč/kg

Ústecký kraj

Sady Louny
Na všech plantážích samosběr započal k 30. květnu 2024. Termíny sběrů budou postupně zveřejňovány na webových stránkách firmy. Podívat se můžete na mapu aktuálních samosběrů, kde najdete informace o umístění plantáží a otevírací době. Plantáže jsou v Nemilkově u Mostu, Žiželicích u Žatce i Droužkovicích u Chomutova. Na všech plantážích sběr probíhá celý tento víkend. 
Za kolik: 85 Kč/kg

Žatecká farma
Jahody na farmě již dozrály a od 27. května probíhá samosběr. Sledujte vždy FB profil farmy, kde budou aktuální informace. Jahod je nyní dostatek, proto se sběry konají každý den v týdnu vždy od 9.00 do 17.00 hodin. 
Za kolik: 70 Kč/kg (samosběr), 130 Kč/kg (předem natrhané)

Liberecký kraj

Sempra Turnov
I na této farmě bohužel došlo k pomrznutí úrody. Rané odrůdy jahod bohužel mrazy nepřežily, ale středně rané a pozdní odrůdy již dozrávají. Sběr se bude konat tuto sobotu 15. června 2024 v čase od 7.00 do 12.00 hodin. 
Za kolik: 80 Kč/kg

Královéhradecký kraj

O tomto víkendu si bohužel v Královehradeckém kraji jahody nenasbíráte. 

Pardubický kraj

Statek Malejov
Samosběr je na plantáži v Zámrsku. Jahod bude méně než v minulých letech, ale oproti tomu budou sladší a kvalitnější. V případě dotazů lze volat na telefon 777 024 550 v čase od 8.00 do 15.00 hodin. Statek nemá vypsané pravidelné termíny, proto sledujte jejich web. Tento víkend se bude sbírat po oba dny dopoledne.
Za kolik: 60 Kč/kg

Jahody Choltice
Přesné informace o samosběrech se průběžně uveřejňují. Pro letošní rok už bude ale jahodová sezona v nejbližších dnech ukončena. Poslední sběr bude v sobotu 15. června 2024 od 9:00 do 12:00 hodin. Samosběry probíhají i za deštivého počasí, platba pouze v hotovosti. 
Za kolik: 70 Kč/kg

Vysočina

Jahody Šantrůček – Havlíčkův Brod
Jahůdky už postupně dozrávají. Sběr začal již ve středu 29. května 2024. Přesná data a časy sběrů budou vždy včas upřesněny na webových stránkách firmy. Pokud bude dozrávání probíhat podle plánu a počasí bude přívětivé, budou sběry probíhat každý den vždy od 8.00 do 18.00 hodin. Plánovaný sběr proběhne tuto sobotu 15. 6 2024. Plantáž je na poli v České Bělé u kapličky. Lze platit kartou.
Za kolik: 75 Kč/kg

Farma Josef Čapek, Kejžlice
První samosběr byl spuštěn ve středu 29. 5. 2024 a stále probíhá. Všechny termíny a časy sběrů budou pravidelně vypisovány na FB profilu jahodárny. Na sběr můžete dorazit v neděli 16. června 2024 od 8.00 do 12.00 hodin.
Za kolik: 85 Kč/kg

Jihomoravský kraj

Jahody Chvalkovice
Samosběry jahod zde končí. Poslední samosběr proběhne v sobotu 15. června 2024 od 13:00 do 16:00 hodin, či do vysbírání. Pro aktuální informace sledujte Facebook. Pokud nedojde k mimořádným událostem, probíhají samosběry vždy v úterý, pátek a sobotu odpoledne.  
Za kolik: 45 Kč/kg

Olomoucký kraj

Jahody Olomouc – Skrbeň 
Úroda jahod byla na této jahodárně značně poškozena rychlým nástupem jara a následným ochlazením. Nebude tedy realizován prodej předem nasbíraných jahod, ale plantáž bude otevřená pouze pro samosběr. První samosběr se konal v sobotu 25. května 2024 od 8.00 do 18.00 hodin sledujte webové stránky s aktuálními informacemi. Pokud nedojde ke změnám, je otevřeno denně. 
Za kolik: 73 Kč/kg

Farma Měšťákovi – Bochoř u Přerova
V sobotu se bude konat poslední letošní samosběr. Otevřeno bude od 6.00 do 10.00 hodin. Pro aktuální informace sledujte facebookové stránky jahodárny
Za kolik: 65 Kč/kg

Zlínský kraj

Jahodárna Vaklima – Holešov

Samosběr probíhá. Otevřeno bude v sobotu 15. 6. 2024 od 8.00 do 18.00 hodin nebo do vysbírání jahod. Všechny termíny sběru jsou oznámeny na webových stránkách jahodárny. Děti do 12 let mají vstup na plantáž s jahodami zakázán. Prodej předem nasbíraných jahod nebude možný. Jahodárna funguje pouze v režimu samosběru.
Za kolik: 110 Kč/kg

Moravskoslezský kraj

Pro letošní rok je jahodová sezona v Moravskoslezském kraji ukončena. 

Doporučujeme

Články odjinud