Samosběr jahod 2024: Kde si nasbírat jahody o nadcházejícím víkendu 8. a 9. června?

Samosběr jahod 2024: Kde si nasbírat jahody o nadcházejícím víkendu 8. a 9. června?

I tento víkend máte možnost nasbírat si plody z jahodových plantáží po celé České republice. Meteorologové slibují slunečnou sobotu bez bouřek. V neděli můžete narazit na nějakou tu přeháňku, což ale není důvod k tomu, ochudit se o sladké plody jahodníků. Seznam otevřených jahodových plantáží pro tento víkend je aktualizován k 7. 6. 2024.

Milujete chuť čerstvých a sladkých jahod přímo z jahodové plantáže? Možná rádi chodíte na samosběry jahod kvůli tomu, abyste měli dostatek materiálu pro vaše marmelády, zmrzliny a koláče. A kdo nezkusil tvarohové či kynuté knedlíky plněné čerstvými jahodami, jakoby si jahod ani nevážil. Samosběry jahod jsou právě nyní v plném proudu a mnoho jahodáren otevírá svá pole přes týden, ale i o víkendu. Tak vezměte kyblíky, bedýnky a košíky a vyrazte na samosběr!

Většina plantáží se otevírá časně ráno, někdy už v 6.00 hodin. Některé ale nabízejí také odpolední sběry jahod. Před návštěvou jakékoli jahodárny si zjistěte, jestli můžete přijet bez předchozího objednání. V případě, že rezervace není potřeba, je nutné počítat s frontami a variantou, že se možná ani nedostanete na řadu.

Jak pěstovat jahody v truhlíku? Podívejte se na video:

Vždy sledujte aktuální informace na webech či facebookových stránkách jednotlivých firem. Pozor si dejte na vyhlášené termíny samosběrů: Ne všude probíhají každý den. Pokud je větší množství zájemců a červené plody se vysbírají, musí se na dozrání dalších jahůdek pár dní počkat.

Zájem o české jahody přímo z plantáže je obrovský. A vzhledem ke špatnému jarnímu počasí je letošní jahodová sezona skromnější, než byla v minulých letech. 

Jahody jsou letos dražší

Ceny jahod jsou pro letošní rok vyšší, než tomu bylo například v minulém roce. Důvodem jsou zdražující se vstupy, ale také složité meteorologické podmínky, kterými nás toto jaro překvapilo. Nejenom úroda jahod, ale také například meruněk či švestek, byla nenávratně poškozená. 

Počítejte s tím, že se cena jahod může v průběhu sezony měnit. Je to dáno množstvím jahod, aktuální sbíranou odrůdou, počasím a také krajem. Dvojnásobnou cenu někde zaplatíte za předem nasbírané jahody. Samosběry jsou vždy levnější. V tuto chvíli již dochází ke zlevnění cen jahod na samosběrech. 

Samosběr jahod kdy a kde: Přehled pro celou ČR

Níže najdete seznam oblíbených míst v celé České republice. Informace jsou platné k 7. červnu 2024. Aktuální informace týkající se ceny, adresy i otvírací doby či případné rušení samosběru kvůli deštivému počasí se dozvíte při prokliku přímo na webové stránky jednotlivých plantáží nebo na jejich Facebook.

Hlavní město Praha

SCHWENK Jahody, s. r. o.
Jahodárna Schwenk odstartovala samosběr 31. května 2024. Konal se na plantáži v Uhříněvsi a zatím trval jeden týden. Otevřeno je vždy od 8.00 do 18.00 hodin, včetně víkendů. Při špatném počasí či dešti bude samosběr omezen. Sledujte proto FB profil jahodárny, kde budou uveřejněny všechny potřebné informace. Podle dostupných informací sběr o tomto víkendu proběhne. Na telefonu 728 227 349 můžete ověřit otevírací dobu. 
Za kolik: Neuvedeno

Podívejte se na video, jak uvařit výbornou jahodovou marmeládu: 

Středočeský kraj

Jahodárna Sedlčánky – ALBAFLOR
První samosběry jahod zde jsou již spuštěné od pátku 24. května 2024. Dorazit můžete každý pracovní den a i o víkendech. Otevírací doba je vždy od 8.00 do 19 hodin, či do vysbírání. Tento víkend bude otevřeno.
Za kolik: V tuto chvíli 75 Kč/kg samosběr (v průběhu sezony se cena může měnit), 140 Kč/kg natrhané 

Jahodárna Vraňany
Termín začátku samosběrů byl 13. května 2024. Úroda je skromnější než v minulých letech. Sledujte webové stránky jahodárny, kde budou vždy uveřejněny informace o termínech a časech samosběrů. Ty neprobíhají každý den. Nyní jsou v plánu na sobotu 8. června 2024 od 8.00 do 18.00 hodin.   
Za kolik: 100 Kč/kg

Farma Novák
Jahody se zde sbírají od soboty 18. května 2024 a dále dle počasí. Na polích lze platit pouze v hotovosti, časy samosběrů jsou od 7.00 do 17. hodin. Více informací můžete sledovat na FB. Tuto sobotu bude otevřeno od 7.00 hodin do vysbírání. V neděli je zavřeno. 
Za kolik: 85 Kč/kg samosběr, 150 Kč/kg nasbírané

Ovocné sady Bříství
Jahody už sbírají zaměstnanci farmy pro volný prodej. Je potřeba předem nahlásit požadované množství jahod a jméno, na které budou jahody vydány. Od úterý 21. května je spuštěn také samosběr. Ten probíhá na poli kousek od Kolína směrem na Český Brod u motorestu Zlaté Slunce. Sledujte FB stránky pro aktuální termíny, které neprobíhají denně. Většinou ale vždy začínají v 7.00 hodin ráno a trvají do 19.00 hodin, včetně víkendů. Tento víkend bude otevřeno. 
Za kolik: 99 Kč/kg samosběr, 160 Kč/kg natrhané

Jahodárna Kouřim
Od 7. června 2024 je zahájený samosběr. Bude probíhat denně od 7.00 do 18.00 hodin a také o víkendech, na poli u bývalých kouřimských jatek. Jahody si můžete zakoupit také již nasbírané a to v čase od 7.00 do 18.00 hodin na adrese Kolínská 578, Kouřim. Pro více informací je potřeba sledovat web provozovatele. 
Za kolik: 80 Kč/kg (samosběr), 130 Kč/kg (již nasbírané)

Berry servis, s. r. o.
Na jahodišti již probíhají samosběry. Tento víkend jsou plánované na sobotu 8. června od 8.00 hodin. Sledujte webové stránky pro více informací. Jsou zde informace o časech a sběrových dnech. Samosběry zde neprobíhají každý den.  
Za kolik: Neuvedeno

Bodlákovi – Semnice
Na samosběry se můžete dostavit od pondělí 20. května 2024. Probíhají každé pondělí, středu, pátek a sobotu v čase od 6.00 do 12.00 hodin, či do vysbírání. 
Za kolik: 80 Kč/kg 

Jahodárna Předměřice nad Jizerou
Prodej čerstvých jahod již bude brzy ukončen. Předpokládá se, že v neděli 9. 6. 2024 proběhne poslední sběrový den. Otevřeno je od 6.00 do 18.00 hodin. Pro aktuální informace sledujte FB jahodárny. Více informací poskytnou také na telefonu 601 394 479. 
Za kolik: 95 Kč/kg samosběr, 200 Kč nasbírané 

Jahodárna Lysá nad Labem
Samosběr byl zahájen 30. května 2024 od 6.00 hodin ráno. Veškeré informace můžete sledovat na FB. Termíny sklizně budou vždy uveřejněné na Facebooku. Samosběr je u silnice mezi Lysou nad Labem a Stratovem a probíhá každý den vždy od 6.00 do 16.30 hodin. Parkoviště je na louce u sběrového pole. Před nasbírané jahody k prodeji nebudou. 
Za kolik: 78 Kč/kg

Jihočeský kraj

Jahody Vodňany – Manho CZ
Samosběr proběhne v sobotu 8. června 2024 a následně v pondělí 10. 6. 2024 - bude se jednat o poslední dva sběry sezóny. Sledujte ale FB jahodárny - jsou zde informace o přerušení samosběrů, termínech a časech. Na stánku si můžete zakoupit předem natrhané jahůdky. Objednávky jahod se nepřijímají.   
Za kolik: 70 Kč/kg (samosběr), od 80 Kč/kg (natrhané)

Jahodová plantáž Dolní Pěna
V sobotu 8. června 2024 od 8.00 do 18.00 hodin můžete zavítat na tuto jahodovou plantáž a natrhat si jahůdky na marmeládu nebo jen tak na chuť. Pro všechny aktuální termíny sběrů sledujte web plantáže nebo se informujte na telefonu 384 388 289. Prodej natrhaných jahod plantáž nerealizuje.
Za kolik: 80 Kč/kg

Farma Mokrá u Soběslavi
První samosběry byly naplánovány na sobotu 1. června 2024. Sběrné dny by měly probíhat pouze ve středu od 17.00 hodin a v sobotu od 8.00 hodin. Při tomto sběrném schématu budou mít jahody dostatek času na dozrávání. Pro sledování změn raději sledujte web firmy. 
Za kolik: Neuvedeno

Zahradnictví Jan Černoch
Aktuální informace jsou vždy zveřejněny na FB profilu zahradnictví. První samosběr byl naplánován na pátek 31. května 2024 od 7.00 hodin. Nyní probíhá pravidelně dle rozpisu na FB profilu jahodárny. Na pole můžete dorazit v sobotu 8. června 2024 od 6.00 do 11.00 hodin. Objednávky na trhané jahody zatím nejsou.
Za kolik: 85 Kč /kg

Farma u Miklasů
Samosběr jahod již byl zahájen. Termíny farma vypisuje postupně na svém webu. V sobotu se bude konat od 9.00 do 12. 00 hodin, nebo do vysbírání. Jahodárna je umístěná mezi Radomyšlí a Osekem u vlakové zastávky Radomyšl nádraží. 
Za kolik: 80 Kč/kg

Plzeňský kraj

Jahodárna Vránov u Staňkova
Samosběry jahod probíhají dle rozpisů, které jsou uveřejněné na FB jahodárny. Tuto sobotu i neděli se bude sbírat od 8.00 do 17.00 hodin. Pravidelné termíny a časy nejsou stanovené. Odvíjí se od možností provozovatele a stavu jahod. Ke sběru používáte vlastní nádoby a po dešti jsou lepší gumáky.  
Za kolik: 85 Kč/kg

Jahodárna Klatovy
Samosběr jahod již byl zahájen. Sledujte facebookové stránky, kde najdete aktuální informace o vývoji na jahodové plantáži. Samosběry jsou plánované každý den od 8.00 do 18.00 hodin. Jahody jsou na slámové podestýlce, proto jsou krásně čisté. Po dešti je lepší obuv do vlhkého prostředí.
Za kolik: 85 Kč/kg (samosběr), 145 Kč/kg (natrhané)

Karlovarský kraj

Jahody Funck Odrava 
Samosběr jahod proběhne v sobotu 8. června 2024 od 8.00 do 19.00 hodin. Termíny ale nejsou předem pevně stanovené, vše se odvíjí od počasí. Konkrétní termíny budou zveřejněny na webových stránkách jahodárny. Jahodové pole se nachází v Nebanicích u cyklostezky za restaurací U Zlaté podkovy.
Za kolik: 80 Kč/kg

Ústecký kraj

Sady Louny
Na všech plantážích samosběr započal k 30. květnu 2024. Termíny sběrů budou postupně zveřejňovány na webových stránkách firmy. Podívat se můžete na mapu aktuálních samosběrů, kde najdete informace o umístění plantáží a otevírací době. Plantáže jsou v Nemilkově u Mostu, Žíželice u Žatce i Droužkovicích u Chomutova. Samosběr o tomto víkendu proběhne na všech polích. Nejvíce jahod je v Žíželicích.
Za kolik: 85 Kč/kg

Žatecká farma
Jahody na farmě již dozrály a od 27. května probíhá samosběr. Sledujte vždy FB profil farmy, kde budou aktuální informace. Jahod je nyní dostatek, proto se sběry konají každý den v týdnu vždy od 9.00 do 17.00 hodin. 
Za kolik: 70 Kč/kg (samosběr), 130 Kč/kg (předem natrhané)

Liberecký kraj

Sempra Turnov
I na této farmě bohužel došlo k pomrznutí úrody. Rané odrůdy jahod bohužel mrazy nepřežily, ale středně rané a pozdní odrůdy již dozrávají. Přesné termíny sběrů jsou uveřejněné na webu zahradnictví. O tomto víkendu proběhne sběr v sobotu 8. června 2024.
Za kolik: 80 Kč/kg

Královéhradecký kraj

Jahody Černožice
Jahody již dozrály a jsou připravené ke sběru. Nyní je jich dostatek, proto se sbírá denně od 8.00 do 16.00 hodin. Sledujte FB profil plantáže, kde budou uveřejněny informace o samosběrech. Prodej trhaných jahod probíhá přímo na poli.  
Za kolik: 80 Kč/kg samosběr, 100 Kč/kg natrhané 

Ovocnářství u Hlaváčků
Na jahody z tohoto ovocnářství se můžete zastavit ve vypsaných termínech. Najdete je na FB profilu firmy. Nyní se sběr koná v neděli 9. června 2024 od 7.00 hodin. V případě potřeby lze informace zjistit u pana Hlaváčka na telefonu 603 378 675.
Za kolik: 80 Kč/kg

Pardubický kraj

Farma Drahoš
Samosběry jsou v neděli 9. června 2024 od 7.00 do 12.00 hodin. Pravidelné termíny však nejsou stanovené. Farma na svém webu vypisuje aktuální sběrové dny a časy. Pro upřesnění proto sledujte jejich webové stránky. Cena jahod je různá - liší se dle stáří a odrůd jahodníků. 
Za kolik: 55 - 65 Kč/kg 

Statek Malejov
Samosběr je již spuštěn na plantáži v Zámrsku. O víkendu se uskuteční v sobotu 8. června 2024 od 8.00 do 12.00 hodin. Jahod bude méně než v minulých letech, ale oproti tomu budou sladší a kvalitnější. V případě dotazů lze volat na telefon 777 024 550 v čase od 8.00 do 15.00 hodin. Statek nemá vypsané pravidelné termíny, proto sledujte jejich web. 
Za kolik: 60 Kč/kg

Jahody Choltice
Přesné informace o samosběrech se průběžně uveřejňují. Nyní je sběr naplánován na sobotu 8. června 2024 od 9.00 hodin. Jahodárna však avizuje, že úroda nebude tak velká jako jiné roky. Důvodem je špatné jarní počasí. Rezervace na samosběr nebudou možné a prodej předem nasbíraných jahod nebude realizován. Samosběry probíhají i za deštivého počasí, platba pouze v hotovosti. 
Za kolik: 70 Kč/kg

Vysočina

Farma Josef Čapek Kejžlice
První samosběr bude v neděli 9. června 2024 od 8.00 do 12.00 hodin. Všechny termíny a časy sběrů budou pravidelně vypisovány na FB profilu jahodárny. 
Za kolik: 85 Kč/kg

Jihomoravský kraj

Jahodárna Brno – Slatina Kandie
Sklizeň jahod zde probíhá v neděli 9. června 2024. Další termíny a časy budou uveřejněny na FB profilu jahodárny. Platba je možná pouze v hotovosti. 
Za kolik: 69 Kč/kg

Ovocnářství Buzrla Moravský Žižkov
Samosběr bude v sobotu 8. června 2024 od 7.00 do 13.00 hodin. V neděli bude zavřeno. Aktuální informace vždy najdete na Facebooku. K dispozici jsou také čerstvě natrhané jahody na objednávku. Na plantáži lze platit kartou.
Za kolik: 130 Kč/kg natrhané, 70 Kč/kg samosběr

Jahody Šakvice u Hustopeče
Samosběr proběhne tuto sobotu od 9.00 do 17.00 hodin. Na Facebooku budou pravidelně uveřejňovány informace o termínech samosběrů a také odrůdách. Na poli můžete platit kartou. Kdo nemá svůj košík, může si zakoupit košík o objemu 4 kg.   
Za kolik: 60 Kč/kg

Jahody Chvalkovice
Samosběry jahod proběhnou v sobotu 8. června 2024. Pro aktuální informace sledujte Facebook. Pokud nedojde k mimořádným událostem, probíhají samosběry vždy v úterý, pátek a sobotu odpoledne.  
Za kolik: 45 Kč/kg

Olomoucký kraj

Jahody Olomouc – Skrbeň 
Úroda jahod byla na této jahodárně značně poškozená rychlým nástupem jara a následným ochlazením. Nebude tedy realizován prodej předem nasbíraných jahod, ale plantáž bude otevřená pouze pro samosběr. První samosběr se konal v sobotu 25. května 2024 od 8.00 do 18.00 hodin sledujte webové stránky s aktuálními informacemi. Pokud nedojde ke změnám, je otevřeno denně. 
Za kolik: 83 Kč/kg

Jahodárna Olomouc – Slavonín
Samosběry se postupně vypisují – jahody stále dozrávají. Všechny termíny sběrů budou uveřejněny na stránkách jahodárny. V tuto chvíli probíhají sběry denně, mimo neděli, vždy od 8.00 do 18.00 hodin. Nelze platit kartou. 
Za kolik: 75 Kč/kg

Jahodárna Prostějov – Určická
První samosběry jahod již proběhly. Další termíny sklizní budou upřesněny na webových stránkách. Tuto sobotu 8. června 2024 samosběr proběhne od 10.00 do 18.00 hodin. Neděle zatím není jistá. Platba je možná pouze v hotovosti.
Za kolik: 75 Kč/kg

Farma Měšťákovi – Bochoř u Přerova
Samosběr jahod je již zahájen. Pro aktuální informace sledujte facebookové stránky jahodárny. Farma však již avizuje, že jahod bude méně kvůli mrazům, které přišly po prvním jarním oteplení. Odrůda Karmen bohužel mrazíky nepřežila. Jahody, které ale přežily, jsou krásné, velké a sladké. Samosběry nyní probíhají každý den mimo neděli.
Za kolik: 65 Kč/kg

Zlínský kraj

Jahodárna Vaklima – Holešov

Samosběr je vzhledem k teplému počasí již zahájen. Otevřeno bude od 8.00 do 18.00 hodin nebo do vysbírání jahod. Všechny termíny sběru budou oznámeny na webových stránkách jahodárny. Nyní je sběr plánován na sobotu 8. 6. 2024. Při deštivém počasí se sběr uskuteční až v neděli.  Děti do 12 let mají vstup na jahodiště zakázán. Prodej předem nasbíraných jahod nebude možný. Jahodárna funguje pouze v režimu samosběru.
Za kolik: 130 Kč/kg. V současné době se sbírá pouze výběrová jakost jahod, plody jsou krásné, velké a mají výtečnou chuť.

Moravskoslezský kraj

Bez předchozí včasné rezervace si zde jahody nenasbíráte. Pro víkendový termín sběru, který se bude konat příští víkend, sledujte web Farmy Lička, kde bude uveřejněn rezervační systém. 

Doporučujeme

Články odjinud