Sametka v detailu vypadá docela hrozivě. Profimedia

Sametka v detailu vypadá docela hrozivě. | Profimedia

Od příbuzných roztočů se sametka liší tvarem těla, které je v polovině zúžené, takže připomíná osmičku. Profimedia

Od příbuzných roztočů se sametka liší tvarem těla, které je v polovině zúžené, takže připomíná osmičku. | Profimedia

Než se z útoku sametek zahojíte, bude konec podzimu. Profimedia

Než se z útoku sametek zahojíte, bude konec podzimu. | Profimedia

Sametku ze země nevypudí ani dusíkaté vápno, určitý úspěch má postřik zahrady přípravkem K-Othrine v polovině června. Profimedia

Sametku ze země nevypudí ani dusíkaté vápno, určitý úspěch má postřik zahrady přípravkem K-Othrine v polovině června. | Profimedia

Zajít se psem k veterináři není změkčilost, trápení se sametkou mohou mít zvířata stejně jako lidé. Profimedia

Zajít se psem k veterináři není změkčilost, trápení se sametkou mohou mít zvířata stejně jako lidé. | Profimedia

Od příbuzných roztočů se sametka liší tvarem těla, které je v polovině zúžené, takže připomíná osmičku. Profimedia
Než se z útoku sametek zahojíte, bude konec podzimu. Profimedia
Sametku ze země nevypudí ani dusíkaté vápno, určitý úspěch má postřik zahrady přípravkem K-Othrine v polovině června. Profimedia
Zajít se psem k veterináři není změkčilost, trápení se sametkou mohou mít zvířata stejně jako lidé. Profimedia
5
Fotogalerie

Sametky útočí: Když se vám parazit zavrtá do kůže

Kousnutí od roztoče není nic příjemného. Sametka podzimní (Neotrombicula autumnalis) způsobuje úporné až bolestivé svědění, pupínky a často i puchýře lidem i domácím zvířatům. Co pomůže na štípance od sametky a jak tyto parazity příbuzné klíšťatům zlikvidovat?

Sametka je pouhým okem téměř neviditelná, měří totiž necelou polovinu milimetru. Obě pohlaví jsou přibližně stejně velká, mají oranžovou barvu, osm nohou a tělo ve tvaru osmičky. Pod mikroskopem byste viděli i sametový kožíšek, který je hustě porostlý chloupky – podle něj získal roztoč svůj název. Dospělí roztoči žijí v půdě, kam samička klade na jaře až do deseticentimetrové hloubky vajíčka, z nichž se líhnou larvičky. Ty vylézají z půdy a na trávě nebo nízkých keřích číhají na svého dobrodince – teplokrevného živočicha.

Sametka podzimní způsobuje úporné svědění

Sametka podzimní je blízce příbuzná klíšťatům. V době, kdy nejvyšší aktivita klíšťat opadá, přichází její čas. Hladové larvičky číhají a pochopitelně se dočkají. Napadají zvířata i lidi, na rozdíl od klíšťat ale nesají krev.

Mají jinou metodu, jak znepříjemnit život: larva se rychle pohybuje a vyhledá místa s tenčí pokožkou, kožní řasy, případně se zavrtá tam, kde k tělu těsně přiléhá spodní prádlo. Parazita není vidět, a jakmile se vám dostane do kůže, nanese do ranky trávicí enzym způsobující úporné svědění.

Pod kůží si pak larvička lebedí alespoň tři dny. Svými slinami naleptá kůži hostitele, saje a prospívá. Po třech dnech odpadne a už zase pod zemí pokračuje ve vývoji k nymfě (ta je slepá). V poslední fázi vývoje sametka jako dospělec od listopadu do jara přezimuje v půdě. 

Naše zkušenosti se sametkou

Sametka se nevyskytuje plošně na celém území České republiky, a třebaže se to postiženým nezdá, opravdu existují oblasti, kde tohoto roztoče neznají. Sama jsem se s ní poprvé setkala před více než dvaceti lety, když jsme se přestěhovali do severních Čech. Že nás bude věrně provázet celé roky, mě ani ve snu nenapadlo.

V prvním létě na novém místě to vypadalo, že celá rodina dostala kopřivku, kterou doprovázelo úporné svědění odolávající tekutému pudru a různým osvědčeným receptům. Nakonec nás kožní lékařka vyvedla z omylu: kdepak kopřivka – na zahradě máte sametku! Pupence od sametky jsou nesdělitelné mučivé trápení. Vyrážka se objeví všude – na místech krytých i nekrytých a tělo máte celé flekaté.

Likvidace sametky: Pomůže postřik?

Jeden rok jsem se dotazovala hygieniků, jak se sametky zbavit. Prý pomáhá postřik celého trávníku Sulkou, a to dvakrát – počátkem července a po dvou týdnech znovu. Možná by se takovéto opatření dalo realizovat na malé zahrádce, velké plochy ale budou problém. Pokud navíc postřik uděláte jen vy, roznesou se k vám sametky z okolí.

Jak se ochránit, co dát na pupínky?

Repelenty nejsou na škodu, ale úplně se neochráníte. Někdo radí levandulovou vodu, jiní, už napadení zoufalci se stříkají Arpalitem (pěna), natírají Alpou, sírovou mastí, polykají droždí a Pangamin, který prý sametkám nevoní. Nevím, těm u nás nevadí prostě nic.

Pupence můžete zkusit natřít bezbarvým lakem na nehty, olejem na opalování nebo se vysprchovat tak horkou vodou, jakou snesete (ideální by byla teplota aspoň šedesát stupňů, což nelze ani zkoušet), ale úspěch zaručit nelze. Prostě je nutné protrpět si každoročně do poloviny září léto.

Přečtěte si na diskuzním fóru, jaké zkušenosti mají se sametkou naši čtenáři.

Vyzkoušet můžete i domácí přípravek. Recept je prastarý, za zkoušku v případě tohoto nebezpečného hmyzu stojí všechno: potřebujete jen nádobku na dvě deci, do které lektvar naložíte. Do sklenice plné jahodového listí přidejte dva stroužky česneku a jeden bobkový list.

Uvedené ingredience zalijte čtyřmi lžícemi petroleje. Nechte den ustát a potom dávkujte kapátkem na jednotlivé pupence dvě až tři kapky. Nebudete zřejmě vonět, ale když se nebudete škrábat jako posedlí, za trochu zápachu to stojí.

VIDEO: To vás bude zajímat: Podívejte se na video, kde všude můžete narazit na klíště.

Doporučujeme

Články odjinud