Kustovnice čínská (Lycium chinense) se pěstuje hlavně kvůli plodům, které jsou velmi zdravé a výživné. Nyní, v období zimy, kdy řádí chřipky a nachlazení, vám její plody pomohou posílit obranyschopnost organizmu a imunitu.
Kustovnice, známější jako goji, pochází z Asie, převážně z oblasti Japonska a Číny. Tento ovocný keř patří mezi lilkovité rostliny a může dosahovat výšky až tři metry. Plody s chutí připomínající směs brusinky, šípku a třešně lze prvně očekávat už po dvou letech od vysazení.
Plody obsahují vitaminy C, B1, B2, B6 a E
Poroste i v našich podmínkách
Tato opadavá rostlina je ve svých požadavcích poměrně nenáročná, zvládne se o ni starat i pěstitel začátečník. Při výběru vhodného místa k její výsadbě vezměte v úvahu budoucí rozměry – na výšku i na šířku dosáhne kustovnice nejméně jeden až dva a půl metru.
Nejvhodnější dobou pro výsadbu je březen a duben. V obchodech a zahrádkářstvích se prodávají sazenice za přibližně sedmdesát korun. Kustovnice se v poslední době stala velmi oblíbenou rostlinou, takže míst, kde ji můžete koupit, přibývá.
Pro rostlinu jsou typické drobnější fialově zbarvené květy
Kustovnici zasaďte do kompostové zeminy. Pokud jste na zahrádce častěji, pravidelně ji zalévejte, alespoň jednou za týden. Spokojí se však i s dešťovou přírodní zálivkou, jen poprvé při zasazení ji pořádně prolijte. Je to samosprašný keř, postačí tedy, když si koupíte jednu rostlinu, a můžete očekávat plody.
Kustovnici na jaře prostříhejte
Na podzim nebo na jaře proveďte řez a keř omlaďte. Staré větve, mladé neplodící výhony a ostatní větve, které vysilují keř, zkraťte přímo u kmene. Kustovnice snáší řez velice dobře, můžete ji tedy tvarovat.
Na otázku, zda se má goji nějak zazimovávat, odpovídá zahradnice Ivana Bubrlová: „Žádné extra zazimování neprovádím, u menších kustovnic nahrnu zem ke stromům a ty větší, co se plazí po zemi, zvednu, vyvážu a také přihrnu zeminu. Jinak s nimi nic nedělám.“
Jakmile se kustovnice uchytí, nepotřebuje speciální péči
Rostlina k užitku pro celé tělo
Po dvou letech od zasazení se objeví první plody. Mají oranžovočervenou barvu a jsou dlouhé přibližně jeden až dva centimetry. Lze je konzumovat čerstvé i sušené. Plody sušte v jedné vrstvě na prodyšném materiálu.
Můžete je bez další úpravy jíst, ale dá se z nich například i uvařit čaj (louhují se asi dvacet minut). Plody jsou neslučitelné s kovy, proto se vyhněte jejich přímému kontaktu s kovovými předměty.
Pro Asiaty jsou plody kustovnice běžným doplňkem stravy
Jak vám goji může být prospěšné? Působí příznivě na celý lidský organismus – harmonizuje činnost jater a ledvin, posiluje obranyschopnost a imunitu, zlepšuje krvetvorbu, snižuje krevní tlak a cholesterol, bojuje proti alergiím a astmatu, posiluje zrak a kůži.
To je jen krátký výčet toho, proč tuto rostlinu konzumovat. Každý plod totiž obsahuje spoustu druhů vitaminů, osmnáct druhů aminokyselin, dvacet jedna stopových prvků (například železo a kalcium) a nesčetné množství karotenoidů – nejvíce ze všeho ovoce. Proto také pomáhá při opalování a působí i proti stárnutí a depresím.
S rostlinou manipulujte opatrně, má trny
Nemáte-li k dispozici zahradu, kde byste kustovnici mohli pěstovat, vězte, že plody se dají koupit v obchodech s různými oříšky a rozinkami. Prodávají se většinou za třicet korun za sto gramů.