vytisknout velikost písma S markýzou zastíníte malé i velké terasy. Kterou vybrat?

Přemýšlíte, jak efektivně zastínit váš balkón, terasu či předzahrádku? Stále oblíbenější volbou jsou markýzy, které se hodí prakticky kamkoliv, protože se dají vysunout až do délky 4 metrů. Díky speciálnímu složení zachytí až 95 % slunečního záření, takže se pod nimi budete cítit příjemně. V zimě je jednoduše stáhnete a skryjete do boxu. Pojďme se podívat na jednotlivé možnosti.
S markýzou zastíníte malé i velké terasy. Kterou vybrat?
Klepněte pro větší obrázek

Markýzy mají oproti slunečníkům řadu výhod. Nezabírají skoro žádné místo a zastíníte s nimi jak malé balkóny, tak velké terasy.  Existuje několik druhů, všechny mají ale jedno společné. Vyrábí se z textilie ze speciálních vláken, které chrání před UV zářením a poradí si až s 95 % slunečního světla a tepla. Vyznačují se barevnou stálostí, takže nevyšisují a ani se nezašpiní -  textilie je totiž naimpregnovaná ochranným přípravkem.

Čím se jednotlivé markýzy liší?

Nejlepší poměr cena výkon nabízí horizontální markýzy bez nosného profilu, které jsou elegantní, jednoduché a vhodné na terasy a balkóny rodinných domů. Do restaurací se již hodí robustnější markýza, která nosný profil má. Pokud markýzu umisťujete do volného prostoru na fasádu a hrozí, že box nebude ničím chráněn, zvolte raději kazetovou nebo polokazetovou markýzu. Do té markýzu v případě potřeby zatáhnete. Největší markýzu je možné vytáhnout až do 4 metrů, což umožňuje zastínit i velké plochy.

Klepněte pro větší obrázek

Design podle vašeho výběru

Markýzy se vyrábí jak jednobarevné, tak třeba vzorované, opatřené tradičními proužky. Můžete si tak vybrat, jaký design se vám nejvíce hodí k fasádě, zahradě či prostředí vaší restaurace – výběr barevných odstínů je doopravdy široký.

Markýzy můžete vytahovat a stahovat manuálně, pomocí kliky, ale pokud zastiňujete větší plochu, rozhodně doporučujeme vsadit na motorický pohon. Je jen na vás, zdali zvolíte ovládání vodotěsným vypínačem umístěným na stěně nebo dálkovým ovladačem. I zde však nechybí klika, se kterou můžete markýzu stáhnout v případě výpadku proudu či poruchy.

Drobný deštík nevadí

Pokud začne pršet, pod markýzou můžete zůstat sedět. Drobný deštík ji nevadí, díky mírnému sklonu a okapničkám voda odteče. Pokud se ale jedná o prudký déšť, bouřku nebo silný vítr, je lepší markýzu stáhnout, aby se nepoškodila.

Doporučujeme pořídit si k markýze čidlo slunce/vítr, které situaci vyhodnotí za vás a při bouřce a prudkém větru markýzu stáhne automaticky. Takže se o nic nemusíte starat a strachovat se, zdali jste náhodou markýzu nenechali vytaženou.

A nezapomeňte, pokud rekonstruujete a dodatečně zateplujete fasádu, můžete získat dotace na další druhy venkovního stínění, jako jsou rolety a žaluzie.

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

Mysleli jste si, že letos už je sezóna hub za námi? Pak budete překvapeni. Z některých lokalit nosí houbaři domů stále plné košíky. Zjistili jsme pro vás, kde aktuálně houby rostou a jaké. Mrkněte se v galerii nejen na poslední úlovky z října 2019.

17.  10.  2019 |
Jak správně naložit kysané zelí: Pochutnat si na něm můžete už za měsíc

Jak správně naložit kysané zelí: Pochutnat si…

Také tak milujete kysané zelí? Kromě toho, že je chutné, je doslova nabité vitamíny a minerály. A i když se dá koupit v každém obchodě, nad to domácí není. Naložte si ho podle našeho návodu a už nikdy nebudete chtít jiné.

5.  10.  2019 |
Kana bez zazimování uhyne, postarejte se o ni!

Kana bez zazimování uhyne, postarejte se o ni…

Jak přezimovat kanu neboli dosnu? Není to nic složitého, hlízy vyjměte ze země, jen pozor, hlínu z nich neoklepávejte. Pokud jste kanu pěstovali v květináči, nemusíte ji z hlíny vyndavat, jen ji i s květináčem dejte dovnitř na studené místo. Jakou potřebuje teplotu?

9.  10.  2019 |
Minimalistická výzva na vlastní kůži 2: Vyklízení šatníku mě bolelo nejvíc

Minimalistická výzva na vlastní kůži 2: Vyklí…

Můj domov o rozloze 50 m² přetékal věcmi. Žijeme tu čtyři a musíme se vejít. Takže když mě kamarádka vyzvala k měsíční minimalistické výzvě, což znamenalo vyhodit 465 věcí za měsíc, ráda jsem přijala. Jak mi to šlo na začátku, už jsem psala minulý týden, teď se pojďme podívat na šatník a papíry. A rovnou říkám, že to nebyla legrace.

13.  10.  2019 |
Jak vyrobit léčivý sirup a mast z rýmovníku

Jak vyrobit léčivý sirup a mast z rýmovníku

Sezóna chřipek a nachlazení je v plném proudu. Rýmě a kašli unikne jen málokdo z nás. Není ale nutné vše řešit jen prášky a předraženými přípravky z lékárny. Nepříjemné příznaky pomůže zmírnit třeba rýmovník. Máme pro vás návod, jak si z něj doma vyrobit sirup a mast.

22.  1.  2019 |