vytisknout velikost písma Růže z Jericha: Jak pěstovat exotickou vánoční rostlinu

Růže z Jericha se tradičně řadí k vánočním rostlinám. Víte ale proč? A tušíte, o kterou rostlinu se ve skutečnosti jedná? Její historie, vycházející z křesťanské symboliky, je zajímavá stejně jako netradiční způsob jejího pěstování, s nímž vás seznámíme.

Středověk si potrpěl na symboliku. Právě tehdy se zrodila legenda spjatá s malou rostlinou, jež pochází z pouštních oblastí Palestiny, Egypta, Izraele a Sýrie. Na evropský kontinent se dostala s křižáky, kteří se vraceli ze Svaté země, odtud také lidový název růže z Jericha. Lidé v ní viděli symbol vzkříšení, připomínku Ježíše Krista. Připisovali jí zázračné účinky, a tak není divu, že pořídit si ji mohli jen ti movitější.

Jmelí si můžete vypěstovat na zahradě. Víme jak!

Jmelí si můžete vypěstovat na zahradě. Víme jak!

Choulivka jerišská: Pravá blízkovýchodní růže z Jericha

Rostlinou, kterou křižáci a poutníci vozili z Blízkého východu, byla choulivka jerišská (Anastatica hierochuntica) z čeledi brukvovitých, rostlina vytvářející asi dvaceticentimetrový keřík. Tato jednoletka s poetickým názvem po odkvětu a dozrání plodů usychá.

Stočí se do lehkého, ale pevného klubíčka, aby ochránila svá semena, vrchol i střed před vyschnutím a žhnoucím sluncem. Protože má slabý kořenový systém, vítr ji snadno vytrhne z písku a žene pouští dál. Tak dlouho, dokud pořádně nezaprší. Jakmile se tak stane, stočené stonky se narovnají (tzv. hygroskopie), choulivka „ožije“ a z tobolek se uvolní semena, díky nimž je schopna se dál množit.

  • Uvádí se, že růže z Jericha byly nalezeny v Egyptě, ve faraonských hrobkách.
  • Růže z Jericha bývá někdy označována také jako růže Panny Marie, případně ruce Panny Marie. Ta ji prý darovala za pomoc při útěku do Egypta a rostlina tvarově představuje její rozvinuté ruce.

K jejich uvolňování dochází postupně a může se jednat o období v rámci nejen měsíců, ale i let, kdy si semena stále zachovávají svou klíčivost. Až se voda z rostliny vypaří, stonky se opět stočí do klubka a celý děj se opakuje.

Vánoční hvězda vnese do vašeho domova sváteční atmosféru

Vánoční hvězda vnese do vašeho domova sváteční atmosféru

Vraneček: Americká růže z Jericha neboli ta, kterou kupujeme

Sehnat u nás choulivku však není vůbec snadné. Ačkoliv právě ona je skutečnou růží z Jericha, rostlinou, kterou tradičně pěstujeme místo ní a říkáme jí růže z Jericha, je ve skutečnosti kapradina vraneček (Selaginella lepidophylla). S Blízkým východem nemá nic společného, jejím domovem jsou suché, skalnaté oblasti Texasu a Mexika. Snadno ji můžete sehnat v mnoha internetových obchodech za cenu kolem stokoruny – a bude se prodávat jako růže z Jericha. 

Vánoční rostliny: Které jsou náročné, které se obejdou bez vaší péče?

Vánoční rostliny: Které jsou náročné, které se obejdou bez vaší péče?

Pěstování je snadné, pozor ale dejte na plíseň

Vraneček k vám doputuje v suchém stavu. V dřívějších dobách bývalo častým zvykem oživit ho symbolicky právě na Štědrý den. Pokud si tento rituál budete chtít vyzkoušet, je nutné začít rostlinu probouzet zhruba den předem. Nebojte se, je to velmi snadné.

Vraneček položte na misku s vodou tak, aby jeho spodní část zůstala ponořená, naopak srdíčko ať je nad vodou. Do vody můžete přidat oblázky. Po rozvinutí listů ho nechte v misce s vodou několik dnů a v případě potřeby vodu doplňujte. Podívejte se na video, jak se vraneček rozvíjí:

Potom rostlinu z vody vyndejte, nechte dobře vyschnout a schovejte do dalšího oživení. Vraneček není vhodné nechávat ve vodě po dobu delší než několik dnů, mohl by začít plesnivět, což bývá nejčastější příčinou úhynu této vánoční rostliny.

Stepní rostliny využívají vítr. Jak to funguje?

Vraneček i choulivku označujeme jako stepní běžce – jedná se o druhy stepních rostlin, které využívají vítr ke svému pohybu a rozšiřování semen. Vraneček má podobné hygroskopické vlastnosti jako choulivka, které z něj dělají stejný symbol vzkříšení: Má-li dostatečnou vlhkost, vytvoří příjemně vonící talířovitou růžici listů, v období sucha se stočí do béžového, vzhledově suchého klubíčka, aby přežil. Co je však rozhodující: Je bez problémů dostupný. Ač se to může zdát neuvěřitelné, schopnost hygroskopie zůstává rostlině i poté, co vyschne natrvalo (její listy už nezezelenají). Ačkoliv tedy nežije, bude i tak reagovat na střídání vlhka a sucha!

Vánoční rostliny: Co symbolizují jmelí, cesmína a vánoční hvězda

Vánoční rostliny: Co symbolizují jmelí, cesmína a vánoční hvězda

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

8 kuchyňských vychytávek, které prostě musíte mít

8 kuchyňských vychytávek, které prostě musíte…

Jak si co nejvíc usnadnit život a vaření v kuchyni? S těmito vychytávkami to půjde snadno a vy si budete říkat, jak jste bez nich doteď mohli žít!

3.  1.  2021 |
Nejlepší novoroční přání: Texty pro SMS i papírová péefka

Nejlepší novoroční přání: Texty pro SMS i pap…

Také pokaždé nevíte, co poslední den roku napsat do přání rodině, známým, přátelům a kamarádům? Přestaňte ztrácet čas přemýšlením a vyberte si některý z už hotových veršovaných textů, které jsme pro vás našli. A pokud raději než SMS či zprávu na Messengeru preferujete vlastnoručně vyrobené papírové přání, máme pro vás v galerii pár fotek pro inspiraci.

29.  12.  2020 |
Pět chyb, kterými ničíte vánoční hvězdu

Pět chyb, kterými ničíte vánoční hvězdu

Rok co rok si pořizujete vánoční hvězdu, ale její konec bývá neslavný? Na vině je jedna či hned několik pěstitelských chyb, jichž se dopouštíte. Zjistěte, co děláte špatně, a řiďte se našimi radami. Názornou ukázku najdete i ve videu v úvodu článku.

11.  12.  2020 |
Jak vyrobit lojovou kouli pro sýkorky a další ptáčky

Jak vyrobit lojovou kouli pro sýkorky a další…

Zima je tu. Venku sněží, teploty padají pod nulu. Je proto ten pravý čas začít přikrmovat venkovní ptactvo. Radost opeřencům uděláte lojovou koulí plnou semínek, kterou podle našeho návodu snadno můžete vyrobit doma.

10.  1.  2021 |
Malování na kamínky: Skvělá zábava pro děti i dospělé

Malování na kamínky: Skvělá zábava pro děti i…

Relaxace, zábava, ale i podpora kreativity a barevného vnímání. A také vzrušení z toho, kdo náš kamínek najde, i z hledání těch cizích. Důvodů, proč se zapojit to téhle úžasné zábavy, které už po celém světě propadly miliony lidí všech věkových kategorií, je celá řada. Zkuste to taky!

13.  1.  2021 |