vytisknout velikost písma Růže z Jericha: Jak pěstovat exotickou vánoční rostlinu

Růže z Jericha se tradičně řadí k vánočním rostlinám. Víte ale proč? A tušíte, o kterou rostlinu se ve skutečnosti jedná? Její historie, vycházející z křesťanské symboliky, je zajímavá stejně jako netradiční způsob jejího pěstování, s nímž vás seznámíme.

Středověk si potrpěl na symboliku. Právě tehdy se zrodila legenda spjatá s malou rostlinou, jež pochází z pouštních oblastí Palestiny, Egypta, Izraele a Sýrie. Na evropský kontinent se dostala s křižáky, kteří se vraceli ze Svaté země, odtud také lidový název růže z Jericha. Lidé v ní viděli symbol vzkříšení, připomínku Ježíše Krista. Připisovali jí zázračné účinky, a tak není divu, že pořídit si ji mohli jen ti movitější.

Jmelí si můžete vypěstovat na zahradě. Víme jak!

Jmelí si můžete vypěstovat na zahradě. Víme jak!

Choulivka jerišská: Pravá blízkovýchodní růže z Jericha

Rostlinou, kterou křižáci a poutníci vozili z Blízkého východu, byla choulivka jerišská (Anastatica hierochuntica) z čeledi brukvovitých, rostlina vytvářející asi dvaceticentimetrový keřík. Tato jednoletka s poetickým názvem po odkvětu a dozrání plodů usychá.

Stočí se do lehkého, ale pevného klubíčka, aby ochránila svá semena, vrchol i střed před vyschnutím a žhnoucím sluncem. Protože má slabý kořenový systém, vítr ji snadno vytrhne z písku a žene pouští dál. Tak dlouho, dokud pořádně nezaprší. Jakmile se tak stane, stočené stonky se narovnají (tzv. hygroskopie), choulivka „ožije“ a z tobolek se uvolní semena, díky nimž je schopna se dál množit.

  • Uvádí se, že růže z Jericha byly nalezeny v Egyptě, ve faraonských hrobkách.
  • Růže z Jericha bývá někdy označována také jako růže Panny Marie, případně ruce Panny Marie. Ta ji prý darovala za pomoc při útěku do Egypta a rostlina tvarově představuje její rozvinuté ruce.

K jejich uvolňování dochází postupně a může se jednat o období v rámci nejen měsíců, ale i let, kdy si semena stále zachovávají svou klíčivost. Až se voda z rostliny vypaří, stonky se opět stočí do klubka a celý děj se opakuje.

Vánoční hvězda vnese do vašeho domova sváteční atmosféru

Vánoční hvězda vnese do vašeho domova sváteční atmosféru

Vraneček: Americká růže z Jericha neboli ta, kterou kupujeme

Sehnat u nás choulivku však není vůbec snadné. Ačkoliv právě ona je skutečnou růží z Jericha, rostlinou, kterou tradičně pěstujeme místo ní a říkáme jí růže z Jericha, je ve skutečnosti kapradina vraneček (Selaginella lepidophylla). S Blízkým východem nemá nic společného, jejím domovem jsou suché, skalnaté oblasti Texasu a Mexika. Snadno ji můžete sehnat v mnoha internetových obchodech za cenu kolem stokoruny – a bude se prodávat jako růže z Jericha. 

Vánoční rostliny: Které jsou náročné, které se obejdou bez vaší péče?

Vánoční rostliny: Které jsou náročné, které se obejdou bez vaší péče?

Pěstování je snadné, pozor ale dejte na plíseň

Vraneček k vám doputuje v suchém stavu. V dřívějších dobách bývalo častým zvykem oživit ho symbolicky právě na Štědrý den. Pokud si tento rituál budete chtít vyzkoušet, je nutné začít rostlinu probouzet zhruba den předem. Nebojte se, je to velmi snadné.

Vraneček položte na misku s vodou tak, aby jeho spodní část zůstala ponořená, naopak srdíčko ať je nad vodou. Do vody můžete přidat oblázky. Po rozvinutí listů ho nechte v misce s vodou několik dnů a v případě potřeby vodu doplňujte. Podívejte se na video, jak se vraneček rozvíjí:

Potom rostlinu z vody vyndejte, nechte dobře vyschnout a schovejte do dalšího oživení. Vraneček není vhodné nechávat ve vodě po dobu delší než několik dnů, mohl by začít plesnivět, což bývá nejčastější příčinou úhynu této vánoční rostliny.

Stepní rostliny využívají vítr. Jak to funguje?

Vraneček i choulivku označujeme jako stepní běžce – jedná se o druhy stepních rostlin, které využívají vítr ke svému pohybu a rozšiřování semen. Vraneček má podobné hygroskopické vlastnosti jako choulivka, které z něj dělají stejný symbol vzkříšení: Má-li dostatečnou vlhkost, vytvoří příjemně vonící talířovitou růžici listů, v období sucha se stočí do béžového, vzhledově suchého klubíčka, aby přežil. Co je však rozhodující: Je bez problémů dostupný. Ač se to může zdát neuvěřitelné, schopnost hygroskopie zůstává rostlině i poté, co vyschne natrvalo (její listy už nezezelenají). Ačkoliv tedy nežije, bude i tak reagovat na střídání vlhka a sucha!

Vánoční rostliny: Co symbolizují jmelí, cesmína a vánoční hvězda

Vánoční rostliny: Co symbolizují jmelí, cesmína a vánoční hvězda

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

V lese najdete houby krásné jako obrázek, ale verdikt zkušeného houbaře zničí vaše nadšení? Jsou to hořké hřiby. Stačí jeden kousek a celá smaženice bude zkažená. V tom lepším případě. Po konzumaci jedovatých hřibů si můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

13.  9.  2022 |
Markéta Žídková
Hřib žlučníkHřib satanNejedlé hřibyJedovaté hřibyHouby
Přivezli jste si z dovolené oblázky? Máme pro vás 30+ nápadů na dekorace i umělecká díla

Přivezli jste si z dovolené oblázky? Máme pro…

Vytvořte si z obyčejných kamínků, které jste si přivezli od moře, originální kousky, které ozvláštní vaši domácnost, ale třeba i zahradu. Prohledali jsme za vás Pinterest a našli ty nejkrásnější nápady.

23.  9.  2022 |
Lucie Kořistová
Dekorace
10 způsobů, jak udržet teplo v interiéru a ušetřit za topení

10 způsobů, jak udržet teplo v interiéru a uš…

V době, kdy ceny plynu a elektřiny vylétly na historická maxima, je nejvyšší čas zamyslet se nad tím, zda se ve vaší domácnosti netopí tak trochu „pánubohu do oken“. Zateplení fasády už zřejmě letos nestihnete, přesto existují chytrá řešení, která vám pomohou topit méně.

25.  9.  2022 |
Lucie Kořistová
Bydlení
Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

Houbařské žně konečně začaly. Nadprůměrně deštivé počasí a konec vysokých teplot houbám opravdu svědčí. Některé oblasti v České republice jsou zárukou, že byste si odnést plný koš. A ne jeden. Ale i teď se najde řada míst, odkud z lesa můžete odejít s prázdnou nebo jen s pár kousky na dně košíku. Kde tedy rostou houby teď? Kam vyrazit na houby na přelomu léta a podzimu? Kde vás v Česku čekají pravidelně nejlepší úlovky? V textu najdete tipy kraj po kraji (hledáte-li jen svůj kraj, sjeďte si v článku níže na příslušnou oblast).

3.  9.  2022 |
Lenka Chvostová
Sušička na houby šetří váš čas i nervy. Jak ji správně používat?

Sušička na houby šetří váš čas i nervy. Jak j…

Spojí-li se dešťové přeháňky s vyššími teplotami, nastanou žně pro všechny houbaře. Problémem ale může být, jak množství hub rychle zpracovat. Ideální volbou je kvalitní sušička, v níž budou houby usušené během několika hodin a téměř bez práce.

21.  9.  2022 | |2 N/A
Kateřina Hradová
ZajímavostiUžitečná zahradaÚrodaTestyNářadí a stroje