vytisknout velikost písma Růže z Jericha: Jak pěstovat exotickou vánoční rostlinu

Růže z Jericha patří mezi tradiční vánoční rostliny. Víte ale proč? A tušíte, o který druh rostliny se ve skutečnosti jedná? Její historie, vycházející z křesťanské symboliky, je zajímavá stejně jako netradiční způsob jejího pěstování, s nímž vás seznámíme. Poradíme vám, jak si růži z Jericha udržet, kde ji koupit a s jakou cenou počítat.

Symbolika růže z Jericha vychází z křesťanství

Středověk si potrpěl na symboliku. Právě tehdy se zrodila legenda spjatá s malou rostlinou, jež pochází z pouštních oblastí Palestiny, Egypta, Izraele a Sýrie. Na evropský kontinent se dostala s křižáky, kteří se vraceli ze Svaté země, odtud také lidový název růže z Jericha. Lidé v ní viděli symbol vzkříšení, připomínku Ježíše Krista. Připisovali jí zázračné účinky, a tak není divu, že pořídit si ji mohli jen ti movitější.

Jmelí si můžete vypěstovat na zahradě. Víme jak!

Jmelí si můžete vypěstovat na zahradě. Víme jak!

Které rostlině se říká růže z Jericha?

Jako růže z Jericha bývají nazývány hned dva rostlinné druhy: choulivka jerišská a vraneček. Zatímco choulivka, jak její druhové označení napovídá, pochází skutečně z Jericha, vlastí vranečku je Texas a Mexiko. Jak se tedy stalo, že obě rostliny mají společný lidový název?

Choulivka jerišská: blízkovýchodní růže z Jericha, ta pravá

Rostlinou, kterou křižáci a poutníci vozili z Blízkého východu, byla choulivka jerišská (Anastatica hierochuntica) z čeledi brukvovitých, rostlina vytvářející asi dvaceticentimetrový keřík. Tato jednoletka s poetickým názvem po odkvětu a dozrání plodů usychá.

Stočí se do lehkého, ale pevného klubíčka, aby ochránila svá semena, vrchol i střed před vyschnutím a žhnoucím sluncem. Protože má slabý kořenový systém, vítr ji snadno vytrhne z písku a žene pouští dál. Tak dlouho, dokud pořádně nezaprší. Jakmile se tak stane, stočené stonky se narovnají (tzv. hygroskopie), choulivka „ožije“ a z tobolek se uvolní semena, díky nimž je rostlina schopna se dál množit.

  • Uvádí se, že růže z Jericha byly nalezeny v Egyptě, ve faraonských hrobkách.
  • Růže z Jericha bývá někdy označována také jako růže Panny Marie, případně ruce Panny Marie. Ta ji prý darovala za pomoc při útěku do Egypta a rostlina tvarově představuje její rozvinuté ruce.

K uvolňování semen dochází postupně a může se jednat o období v rámci nejen měsíců, ale i let, kdy si semena stále zachovávají svou klíčivost. Až se voda z rostliny vypaří, stonky se opět stočí do klubka a celý děj se opakuje.

Vánoční hvězda vnese do vašeho domova sváteční atmosféru

Vánoční hvězda vnese do vašeho domova sváteční atmosféru

Vraneček: americká růže z Jericha, ta, kterou kupujeme

Sehnat u nás choulivku však není vůbec snadné. Ačkoliv právě ona je skutečnou růží z Jericha, rostlinou, kterou tradičně pěstujeme místo ní a říkáme jí růže z Jericha, je ve skutečnosti kapradina vraneček (Selaginella lepidophylla). S Blízkým východem nemá nic společného, jejím domovem jsou suché skalnaté oblasti Texasu a Mexika. Snadno ji můžete sehnat v mnoha internetových obchodech za cenu kolem stokoruny – a bude se prodávat jako růže z Jericha. 

Vánoční rostliny: Které jsou náročné, které se obejdou bez vaší péče?

Vánoční rostliny: Které jsou náročné, které se obejdou bez vaší péče?

Jak se o růži z Jericha starat? Pěstování je snadné, pozor dejte na plíseň

Vraneček k vám doputuje v suchém stavu. V dřívějších dobách bývalo častým zvykem oživit ho symbolicky právě na Štědrý den. Pokud si tento rituál budete chtít vyzkoušet, je nutné začít rostlinu probouzet zhruba den předem. Nebojte se, je to velmi snadné.

Vraneček položte na misku s vodou tak, aby jeho spodní část zůstala ponořená, naopak srdíčko ať je nad vodou. Do vody můžete přidat oblázky. Po rozvinutí listů ho nechte v misce s vodou několik dnů a v případě potřeby vodu doplňujte. Podívejte se na video, jak se vraneček rozvíjí:

Jak dlouho růže z Jericha vydrží? Při správné péči nekonečně, znáte-li zásadní pravidlo

Potom rostlinu z vody vyndejte, nechte dobře vyschnout a takto schovejte zase do dalšího oživení, které můžete udělat, kdykoliv budete chtít. V suchém stavu vám vraneček vydrží bez časového omezení. Pamatujte, že ho není vhodné nechávat ve vodě po dobu delší než několik dnů! Mohl by začít plesnivět, což bývá nejčastější příčinou úhynu této vánoční rostliny. Když budete dodržovat toto zásadní pravidlo, bude se u vás růži z Jericha  dařit.

Stepní rostliny využívají vítr. Jak to funguje?

Vraneček i choulivku označujeme jako stepní běžce – jedná se o druhy stepních rostlin, které využívají vítr ke svému pohybu a rozšiřování semen. Vraneček má podobné hygroskopické vlastnosti jako choulivka, které z něj dělají stejný symbol vzkříšení: Má-li dostatečnou vlhkost, vytvoří příjemně vonící talířovitou růžici listů, v období sucha se stočí do béžového, vzhledově suchého klubíčka, aby přežil. Co je však rozhodující: Je bez problémů dostupný. Ač se to může zdát neuvěřitelné, schopnost hygroskopie zůstává rostlině i poté, co vyschne natrvalo (její listy už nezezelenají). Ačkoliv tedy nežije, bude i tak reagovat na střídání vlhka a sucha!

Vánoční rostliny: Co symbolizují jmelí, cesmína a vánoční hvězda

Vánoční rostliny: Co symbolizují jmelí, cesmína a vánoční hvězda

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se, který se hodí k vám domů

Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se,…

Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.

13.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
DIY
Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, jak tvarovat stálezelené keře

Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, …

Topiari, tedy umělecky tvarované keře, mohou mít tvar koule, kužele, spirály, nebo dokonce roztomilých zvířat či postav. Ač na první pohled vypadají velkolepě, se základními triky se můžete do tvarování dřevin pustit i vy. Jak na to? Ukážeme vám postupy, které dříve znali jen zámečtí zahradníci.

17.  9.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Topiari