vytisknout velikost písma Rozpoznáte? Orchidej, lilie, nebo trvalka?

Popusťte uzdu fantazii a zkuste si představit rostlinu, jejímž otcem by byl prostý český kokořík a matkou exotická orchidej. Po něm by zdědila stavbu těla, po ní krásu skvrnitých květů. Seznamte se: Tricyrtis hirta.

Tak už je to tu zase. Zřejmě mám v podvědomí nějaký skrytý vyhledávač, jenž mi velí jít po všem, co jakkoli souvisí s orchidejemi. Poslední případ?

V zahradnictví jsem ze změti zelených lístečků všech myslitelných tvarů a barev neomylně vytáhla rostlinku jménem Tricyrtis hirta.

Hadí lilie má květ podobný té nejkrásnější orchideji

Jméno zcela neznámé, doprovodná fotografie květu na štítku v květináči úchvatná. Věrna doporučením, která dávám pěstitelům orchidejí, rostlinku jsem prozatím nezakoupila a kvapila domů hledat informace o jejím pěstování a původu. Bude se jí u mě dařit?

Klepněte pro větší obrázek
Nejenže jsou květy krásné, dokonce i voní

Když jsem se dočetla, že exotický květ připomíná orchidej, ani mě to nepřekvapilo. Vyhledávač funguje dokonale. Botanicky ale tahle kráska nemá s orchidejemi pranic společného. Česky se ji říká hadí lilie či liliovka a patří do čeledi konvalinkovitých.

Řecké jméno, asijský původ, exotický vzhled: žádná citlivka to ale není, vydrží i mráz!

Řecké jméno Tricyrtis je odvozeno od tří (tri) krátkých vypouklých (kyrtos) ostruh na bázi každého květu. Původem je z Himálaje, a to je pro tuzemské pěstitele dobrá zpráva. Drsný chladný kraj dal této krasavici do vínku mrazuvzdornost. Na zimu ji stačí jen dobře zakrýt.

Pro výsadbu je nejvhodnější polostinné stanoviště s kyprou humózní půdou s přídavkem rašeliny. Stejně jako pravé lilie má i naše liliovka ráda kyselou půdu. V zimě se její listy zatáhnou a v zemi zůstane plazivý hlíznatý oddenek se svazčitými kořeny.

Klepněte pro větší obrázek
Podle odborné literatury přežije liliovka mrazy do minus 24 stupňů Celsia

Označte si jeho polohu a na jaře se nebudete muset obávat, že při prvním pletí vytrhnete spolu s plevelem i rašící liliovku. Rostlina se množí dělením trsů v jarním období. Nepodaří-li se vám získat sazeničku, můžete si tuhle krasavici vypěstovat i z koupených semínek.

Příbuzenské vztahy v rodině konvalinkovitých aneb Hledejte shodu

Další pátrání mě přivedlo do oblasti systematické botaniky. Zjistila jsem, že do čeledi konvalinkovitých (Convallariaceae) patří společně s liliovkou třeba i kokořík, který se jí stavbou těla, a především pak květními stvoly, vyrůstajícími na bázi listů, nápadně podobá.

Klepněte pro větší obrázek
Kokořík (Polygonatum). Vzhled rostlin je podobný, květ ale zcela odlišný

Listy jsou na stvolu stejně uspořádány a příliš se neliší ani tvarem. Obě rostliny mají v zemi oddenek. Oběma vyhovuje polostinné stanoviště a humózní zemina. Jaký je tedy závěr tohoto detektivního pátrání? Nebude to tak těžké! Zvládneme-li kokořík, který u nás v přírodě běžně volně roste, zvládneme i asijskou hadí lilii.

První dojmy: liliovka není lilie

Víc už vědět nepotřebuji, požadované podmínky rostlině mohu nabídnout, a nákupu tedy nic nebrání. Malý květináček s hadí lilií už mám doma. Ptáte se na první dojmy? Listy liliovky se listům pravých lilií podobají především tvarem.

Klepněte pro větší obrázek
Sazenice Tricyrtis hirta

Zatímco mé orientální lilie mají tuhé, hladké a temně zelené listy, nový přírůstek má lístky jemné a měkké, něžně ochlupené a světle zelené. A květ? Na ten si počkejme do pozdního léta. Hadí lilie kvetou od srpna do října.

Tihle Angličané!

Dovolte mi povzdech na závěr. V Anglii se těmto rostlinám říká ropuší lilie (Toad lilies). Ostatně ani čeština k nim není příliš lichotivá. Hadí nebo ropuší… opravdu by mě zajímalo, čím si tahle na první pohled nevinná kráska vysloužila tak hanlivá jména.

Klepněte pro větší obrázek
Květní stvoly liliovky vyrůstají nejen z úžlabí listů. Najdete je i ve vrcholové části rostliny

Jedno vysvětlení mě ale napadá. Možná že stejně jako jiní příslušníci rodu konvalinkovitých obsahuje jedovaté látky (glykosidy, saponiny, alkaloidy), které v malém množství a odborníkem správně podané léčí, ve velkém jsou ale velmi nebezpečné.

Možná že podobně jako kokořík patří mezi magické byliny, čínskou medicínou vysoce ceněné jako posilující, podporující moudrost a dlouhověkost, u nás užívané na ochranu domu (nutno položit oddenek do čtyř rohů), k vymítání a očištění od zlých sil. Kdo ví…

  • Znáte tuto zajímavou trvalku, nebo jste o ní dosud neslyšeli? Máte zkušenosti s jejím pěstováním? O své názory se podělte s dalšími čtenáři v našem diskuzním fóru.
Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

Poznáte hořké hřiby? Vypadají krásně, ale stačí jediný kousek a celá smaženice bude zkažená. A to v lepším případě! Po konzumaci jedovatých hřibů si totiž můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

22.  8.  2023 |
Markéta Žídková
Houby
Hrušková povidla pečená v troubě a bez míchání. Nejlepší recept, jak uchovat sladkost ovoce

Hrušková povidla pečená v troubě a bez míchán…

Jak nejlépe zpracovat zralé hrušky, které jsou sladké a šťavnaté, a stejně tak i hrušky mírně přezrálé, jež spadly z hrušně a jsou otlačené, případně i rozmáčknuté? Nejlepším řešením jsou hrušková povidla bez míchání: na přípravu nejsou nijak náročná.

5.  9.  2023 |
Lucie Kořistová
Povidla