vytisknout velikost písma Rozmarýn není rozmarný: Jak ho správně pěstovat?

Ač jeho název napovídá, že jde o rostlinku, se kterou nebude snadné vyjít, opak je pravdou a ve skutečnosti jde o nenáročnou bylinku. Jak ji správně pěstovat, co nutně potřebuje a co jí nejvíce škodí?

Krásný, voňavý, léčivý i chutný. Tak by se daly popsat hlavní přednosti této poměrně skromné rostliny. Rozmarýn je vytrvalý, stálezelený keř s čárkovitými tmavozelenými a na rubu šedoplstnatými listy, z jejichž úžlabí vyrůstají drobné modravé či nafialovělé květy. U šlechtěných druhů bývají i bílé nebo růžové. 

Vyzkoušejte i méně známý smil italský, tzv. maggi koření

Vyzkoušejte i méně známý smil italský, tzv. maggi koření

Pěstování: Rozmarýn miluje slunce. Pozor ale na vlhko

Rozmarýn má pravlast v hornatých oblastech Středozemního moře, kde roste planě dodnes. V našich podmínkách se pěstuje jako hrnková rostlina.

Miluje slunce, velmi mu proto svědčí pobyt venku prakticky po většinu jeho vegetačního období. Na rozdíl od většiny rostlin mu intenzivní sluneční paprsky nevadí, ale naopak napomáhají k jeho větší aromatičnosti i vůni.

Rozmarýnu proto vyberte světlé, slunečné a teplé stanoviště. Snesl by i chladnější podmínky, ale ty se často pojí s přemírou vlhkosti, která je pro něj doslova osudná.

Z těchto důvodů se ani u odolných druhů neosvědčilo přezimování venku ve volné půdě, protože nelze zamezit půdní vlhkosti, jež má za následek hnití kořenů nebo jejich umrznutí při příchodu velkých mrazů.  

Seznamte se: hit poslední doby, převislý rozmarýn

Seznamte se: hit poslední doby, převislý rozmarýn

Chcete-li mít krásnou a zdravou rostlinku, pěstujte rozmarýn v květináči, truhlíku či pěstebním kontejneru. Podle počasí mu můžete zhruba od počátku května do konce září až října dopřát pobyt na „letním bytě“.

Jediné, oč se musíte starat neustále, je, aby zemina v květináči nebyla přemokřená, ať už vaší přílišnou zálivkou, nebo tou přírodní v podobě vydatných dešťů. Jakmile hrozí deštivé počasí, měl by rozmarýn najít útočiště pod střechou terasy.

Nemáte-li tuto možnost, nechte květináč na zemi bez podmisky, třeba na vrstvě štěrku, aby nestál ve vodě. Při zalévání se držte pravidla, že další zálivku rozmarýn potřebuje až tehdy, když zemina v květináči téměř vyschne. 

Pro výsadbu i přesazování používejte zásaditou, hlinitopísčitou zeminu. Během vegetačního období také nezapomeňte rozmarýn pravidelně přihnojovat. 

Jak kombinovat bylinky v truhlíku: Které se k sobě hodí a které se nesnesou?

Jak kombinovat bylinky v truhlíku: Které se k sobě hodí a které se nesnesou?

Přezimování: Světlo, chlad a málo vody

S příchodem chladnějšího, deštivého počasí rozmarýn přeneste domů nebo do nevytápěného skleníku. K přezimování mu postačí teplota mezi třemi až deseti stupni. Musí mít však i nadále světlé stanoviště.

Zálivku minimalizujte, jinak začne bylinka uhnívat. V případě, že nedisponujete dostatečně chladnou místností, vyberte rozmarýnu to nejchladnější, ale světlé stanoviště v bytě, například chodbu nebo místo mezi dvojdílnými okny, máte-li to štěstí.

Zálivku v tomto případě musíte přizpůsobit teplotě místnosti. Čím je teplota vyšší, tím častější a vydatnější má zálivka být, ale opět jen tehdy, když bude zemina suchá.

Jak zazimovat bylinky

Jak zazimovat bylinky

Rozmarýn jako keřík, stromek i bonsaj. Záleží na střihu

Rozmarýn se dá velmi dobře tvarovat – zaštipováním i střiháním větviček. Záleží na druhu i vaší představě. Můžete ho pěstovat jako keřík nebo stromek tvarovaný například do pyramidy. Z této bylinky lze také poměrně snadno a rychle vytvořit krásnou bonsaj, neboť brzo její kmínek rozpraská a zvrásní, což navodí iluzi vyššího stáří.

Množení ze semen nebo vrcholových řízků

Rozmarýn není náročný ani na množení. Můžete si zkusit vypěstovat další rostlinky ze semen nebo z vrcholových řízků o délce deset až patnáct centimetrů, které zapícháte do pěstebního substrátu, dobré zahradní zeminy nebo jen písku a udržujete je tentokrát mírně vlhké na teplém místě.

Založte si bylinkovou zahrádku, ať má vaše jídlo chuť. Inspirujte se v galerii

Založte si bylinkovou zahrádku, ať má vaše jídlo chuť. Inspirujte se v galerii

Léčivé účinky

Rozmarýn lékařský (Rosmarinus officinalis) využijete na mnoho způsobů při vaření, ale má i léčivé účinky. Obsahuje třísloviny, flavonoidy, alkaloidy, saponiny, fytoncidy, silici, organické kyseliny, hořčiny. V menším množství povzbuzuje tvorbu trávicích šťáv, stimuluje činnost jater, působí močopudně, potopudně a antibakteriálně.

Zvyšuje krevní tlak, zlepšuje krevní oběh, odstraňuje pocit chladu v končetinách, tonizuje cévy. Pomáhá proti bolestem hlavy, nervozitě, má zklidňující účinky, přispívá ke klidnému spánku.

Má posilující účinky, proto se výborně hodí pro rekonvalescenci i pro stárnoucí organismus. Studentům zase napomůže k lepší paměti a ke zvýšení koncentrace. 

U rozmarýnu, jako u mnoha bylinek, platí heslo všeho s mírou. Doporučená dávka je jedna kávová lžička sušených lístků jako koření do pokrmu pro čtyři osoby. Ve větším množství totiž působí opojně. Nedoporučuje se požívat jej často v době těhotenství. Nevhodný je také pro děti do pěti let a kojící ženy. 

Objevte zapomenutou bylinku devětsil. Má skvělé léčivé účinky nejen proti horečce

Objevte zapomenutou bylinku devětsil. Má skvělé léčivé účinky nejen proti horečce

Jaké části bylinky sbírat a kdy na ně vyrazit

Z rozmarýnu se jako koření používají buď čerstvé, nebo usušené lístky. Stejně tak i snítky, které se ještě před pečením položí k masu či do něj zapíchnou. Usušené lístky mají silné, kafrovité aroma a nahořklou, kořenitou chuť.

Jejich sběr se pro přímou spotřebu provádí průběžně během vegetace. K sušení a k léčebným účelům se listy sbírají od května do srpna, nejvhodnější jsou mladé, ještě ohebné lístky. Odhrnou se z větviček a suší se na stinném místě při teplotě okolo třiceti stupňů.

VIDEO: Podívejte se na tyto rady, jak udržet bylinky co nejdéle čerstvé.

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Kupte si adventní svícen místo věnce, vydrží vám roky. Jaký, kde a za kolik?

Kupte si adventní svícen místo věnce, vydrží …

Zapalování svíček během adventních nedělí je krásný zvyk, který předznamenává blížící se Vánoce a který vytvoří doma tu pravou vánoční atmosféru. Pokud vás neoslovují adventní věnce nebo nemáte čas je vyrábět a nechcete každý rok kupovat nový, pořiďte si adventní svícen. Kde ho koupit a za kolik?

26.  11.  2021 |
Lucie Kořistová
Advent
Adventní věnec tradiční i netradiční. Vyrobte si ho za pár korun!

Adventní věnec tradiční i netradiční. Vyrobte…

Letos začíná advent 28. listopadu, tedy za týden. S ním přichází i čas zapálit první svíčku na adventním věnci. Pokud ho ještě nemáte, nepanikařte. Vyrobit si ho můžete i rychle a levně, jen z toho, co máte doma. Pro inspiraci pro vás máme více než padesát fotek.

20.  11.  2021 |
Lenka Chvostová
Adventní věnecVánoce 2017VěnecDIYDekoraceVýrobaInteriérVánoce
Plíseň v květináči: Kde se bere a jak se jí zbavit

Plíseň v květináči: Kde se bere a jak se jí z…

Našli jste v květináči plíseň a nevíte si teď rady, co s ní? Vysvětlíme vám, jakými způsoby se jí můžete zbavit a především, co dělat do budoucna preventivně, aby se opět nerozšířila.

20.  11.  2021 |
Kateřina Hradová
Pěstování
Znáte drátovec? Tato rostlina bude krásná v bytě i na zahradě, skvěle ladí k vřesu

Znáte drátovec? Tato rostlina bude krásná v b…

Má maličké stříbrné lístečky, zhruba jen půl centimetru velké, a rozvětvené stonky. To vše v bílo stříbrné barvě, takže rostlina připomíná hodně zamotaný drát. Svým originálním vzhledem tak vytvoří luxusní dekoraci doma i na zahradě.

21.  11.  2021 |
Lucie Kořistová
Drátovec
Vánoční skřítkové jsou trendem letošních svátků. Jak se vám líbí?

Vánoční skřítkové jsou trendem letošních svát…

Jsou roztomilí, vousatí, s obrovským bambulatým nosem a čepicí naraženou přes oči. Kdo alespoň jednoho nemá letos doma, jako by snad ani nebyl. Tyhle malé roztomilé vánoční postavičky, které si oblíbily nejen děti, ale i dospělí, totiž rozzáří vaše Vánoce! Inspiraci najdete ve fotogalerii.

21.  11.  2021 |
Lenka Chvostová
Vánoční skřítekVánoční dekoraceVánoce