vytisknout velikost písma Rozhovor s pěstiteli: Lilie jsou dokonalé pro pěstování, šlechtění a aranžování

Lilie vám domů přinesou rozmanité barvy a až magicky omamnou vůni. Přemýšlíte-li o jejich pěstování, nechte se inspirovat zkušenostmi Marie Krejčířové a Jaromíra Rezka z organizace Lilie Hodonín.

Pěstitelů lilií byste v naší republice našli dost a dost. Ale jen někteří z nich se pro tyto rostliny nadchli natolik, že se sdružují do speciálních organizací, aby sobě navzájem i dalším zájemcům mohli předávat pěstitelské zkušenosti. My jsme hovořili se členy Českého zahrádkářského svazu základní organizace Lilie Hodonín.

Pokud má někdo zájem o pěstování lilií, ale nic moc o nich zatím neví, co byste mu do začátku doporučili? 

JR: Zpočátku by si měl zjistit alespoň základní podmínky pro jejich pěstování. Nejprve by měl zkusit pěstovat odolné, vyzkoušené druhy a nesnažit se o pěstování náročných botanických druhů či orientálů.

Měl by mít nějakou představu o tom, v jakém měřítku a podmínkách je chce pěstovat. Zda je bude pěstovat ve skleníku, na volných záhonech či jen několik rostlin v květináčích na balkoně.

Obecně se dá říct, že současné odrůdy jsou po mnohonásobných křížení dost odolné a dobře pěstovatelné. Na záhoně nám při dobré péči vydrží řadu let. Většinou lilie vyžadují lehkou propustnou půdu s mírně kyselou reakcí.

Mají rády slunné a vzdušné prostředí. Bližší informace o pěstování se zájemci dozví na našich webových stránkách, kde je možné klást i konkrétní dotazy. Rádi každému poradíme.

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Jaromír Rezek, http://www.lilie-hodonin.ic.cz/

Nastává jaro. Jaké práce točící se kolem lilií pěstitele čekají?

JR: Jarní práce kolem lilií nejsou příliš náročné a spíše záleží na tom, do jaké míry jsme do lilií "zbláznění". Záhony s liliemi, které jsou v zemi z loňské nebo dřívější výsadby, pouze po rozmrznutí půdy lehce uhrábneme, případně očistíme od uschlých loňských lodyh.

Na povrch rozhodíme kompletní hnojivo s vyšším obsahem dusíku. Další jarní práce je výsadba nových cibulí lilií, výsevy semen či výsadba lilií rozmnožených šupinováním.

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Jaromír Rezek, http://www.lilie-hodonin.ic.cz/

S jakými nesnázemi se lilie nejčastěji střetávají? Jací škůdci či nemoci je ničí?

JR: Lilie trpí při vlhkém prostředí a počasí houbovými nemocemi. Botrytida se projevuje okrouhlými skvrnami na listech a poupatech. Choroba může zlikvidovat celou lodyhu, cibule zůstane zdravá, ale oslabená. Ochranou je řidší výsadba na vzdušné a slunné místo, případně preventivní postřiky protihoubovými přípravky.

Další chorobou je fuzárium, které napadá podpučí cibule. Ochranou je moření cibulí před výsadbou. Z živočišných škůdců jsou nepříjemné mouchy liliové, jež do malých poupat kladou vajíčka a larvy po vylíhnutí vyžírají jejich vnitřky.

Taková poupata zpravidla nevykvetou, zaschnou a upadnou. Ochranou je preventivní postřik ve fázi malých poupat (zpravidla přelom května a června) účinnými postřiky typu Sumilex, Karate, Anthio a podobně.

Klepněte pro větší obrázek
Výstava lilií v Hodoníně v roce 2008; foto: Marie Krejčířová, http://www.lilie-hodonin.ic.cz/

Mohli byste představit vaši organizaci? Kdy vznikla, jaké má aktivity a kdo se může stát jejím členem?

MK: Naše specializovaná organizace Hodonín je registrována od 1. 1. 2008.Vznikla na základě odtržení od ČSZ LILIUM Brno, pod kterým se dřívější výstavy v Hodoníně konaly. Ta letošní bude již 8. ročníkem, ale ve skutečnosti 2. ročníkem pod novým názvem organizace.

Naším členem se může stát kdokoliv a odkudkoliv, pokud má rád kytičky. Nacházejí se mezi námi členové z celé republiky i ze zahraničí, stačí, když se zaregistrují normální nebo elektronickou poštou a zaplatí každoroční členský poplatek.

Hlavní činností je pořádání výstavy lilií a jejich aranžmá v našem městě. Tato výstava se za dobu trvání stala už tradicí a je svátkem nejen nás pěstitelů lilií, ale všech milovníků těchto krásných a vznešených klenotů léta. Je to velká příležitost k setkání přátel a také možnost pochlubit se svými výpěstky anebo aranžérskými výtvory.

Klepněte pro větší obrázek
Výstava lilií v Hodoníně v roce 2008; foto: Marie Krejčířová, http://www.lilie-hodonin.ic.cz/

Letošní výstava se uskuteční kdy? A odkud na ni získáváte vystavované exempláře?

MK: Letošní, tedy 8. ročník, se bude konat 25. až 28. 6. 2009. První den je stanovený na přípravu, další tři dny na samotnou výstavu. Podrobnosti budou na našem webu.

Výstavy pořádáme v měsíci červnu pravidelně. Je to optimální doba, kdy již v našem kraji kvetou rané a středně kvetoucí lilie. Stane se však, že se zvolený termín s touto dobou nesetká, a pak je problém zajistit potřebné množství květů pro záchranu výstavy.

Někdy nám pomohou kamarádi liliáři svými přebytky. Jednou jsme byli nuceni nakoupit lilie v květinářství.Vše záleží na počasí. Je-li v normálu, potřebný materiál si zajistíme z vlastních zdrojů: na svých zahrádkách ostříháme vše, co kvete, a to nejen lilie.

Mám tím na mysli také spoustu doprovodného materiálu, jako jsou například různé listy, traviny a podobně. Ostatní dekorativní materiál koupíme ve specializovaných obchodech. Všechny aranžérky jsou amatérky a své aranže si tvoří podle vlastní fantazie.

Klepněte pro větší obrázek
Výstava lilií v Hodoníně v roce 2006; foto: Marie Krejčířová, http://www.lilie-hodonin.ic.cz/

Plánujete pro tento rok nějakou obměnu, něco nového?

MK: Předešlé dvě výstavy byly lilie spojené s kovem, letos chceme zkusit kombinaci se dřevem. Stejně jako v loni chystáme spojit dvě výstavy v jednu, tu minulou doplnil Jaromír Rezek svými velkoplošnými barevným fotografiemi z oblastí Alp, Dolomit a Českomoravské Vysočiny.

Klepněte pro větší obrázek
Výstava lilií v Hodoníně v roce 2006; foto: Marie Krejčířová, http://www.lilie-hodonin.ic.cz/

Sama lilie aranžujete. Mohla byste našim čtenářům dát nějaký praktický tip na aranžování lilií?

MK: Všechny květiny – nejen lilie – hrají v našem životě významnou roli. Hodí se k mnoha příležitostem. Lze jimi vyjádřit nejrůznější pocity a nálady. I ten jednoduchý svazek květin darovaný přátelům nebo milované osobě má kouzelnou moc.

Ve šťastných okamžicích života nás květiny potěší svou zářivou krásou, ve vážných chvílích jsou důstojné a ve dnech smutku poskytují útěchu. Květinová výzdoba může být osobní výpovědí toho, kdo ji vytvořil nebo daroval.

Nejoblíbenější způsob vazby je kytice, ale neznamená to, že je i nejjednodušší formou. I když v dnešní době neexistují žádná pevná pravidla, která by určovala, co je hezké a co ne, některé vodítka mohou být užitečná. Nejlépe naaranžované květiny vypadají v nádobě v poměru 1 : 2.

To znamená, že jednu třetinu výšky aranžmá tvoří nádoba a dvě třetiny květiny. Tomuto způsobu se říká Zlatý řez. Než se pustíte do samotné vazby, měli byste si uvědomit k jaké příležitosti nebo do jakého prostoru ji postavíte.

Ať se rozhodnete pro jakýkoliv účel, je to v zásadě kombinace květů a listů, které se navzájem k sobě hodí velikostí a barevností v souladu s okolím, například s nábytkem nebo bytovými doplňky. Také je důležitá velikost aranže a vhodně zvolená nádoba.

Klepněte pro větší obrázek
Výstava lilií v Hodoníně v roce 2006; foto: Jaromír Rezek, http://www.lilie-hodonin.ic.cz/

Existuje pravidlo, kdy rostliny řezat?

MK: Ano, protože některé rostliny, jako jsou lilie a mečíky, potřebují čas, aby se dostatečně rozvily do své krásy. Správný řez je, když je aspoň jeden květ rozvitý a poupata vybarvená. Je to záruka, že potom rozkvetou květy všechny.

Rozhodnete-li se aranžmá někam postavit, je rozhodující jeho velikost. Na stůl dejte vazbu, jež bude hezká ze všech stran, ale nebude bránit v komunikace – všichni na sebe musí vidět. Do hal volte aranžmá dostatečně veliké, aby upoutalo pozornost, ale aby nepřekáželo procházejícím.

Budete-li se řídit aspoň těmito nejzákladnějšími pravidly, budete se svou konečnou prací spokojeni a časem se dostaví i ocenění na soutěžním klání. Choďte na výstavy!! To je moje dobrá rada, ledasčemu se tam přiučíte. Uvidíte materiály, o nichž jste si ani nemysleli, že se dají spojit s vazbou květin.

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Jaromír Rezek, http://www.lilie-hodonin.ic.cz/

Jaké odrůdy lilií máte nejraději? A barvy?

MK: Z pěstovaných odrůd lilií mám nejraději asijské hybridy. Mají přiměřený tvar a postavení květů, dobře se s nimi pracuje při aranžování. Pak jsou to LA hybridy, s většími a jemnou vůní. Oba zmíněné druhy mají nepřebernou paletu barev. Jsou mezi nimi i mé oblíbené Tango hybridy s květem silně tečkovaným, ale v aranžích moc nevynikají.

Jen tak pro radost pěstuji ty nejnovější a taky nejžádanější Orientpety. Jsou to nově vyšlechtěné lilie, které nejsou tolik náchylné na choroby a na záhonech vynikají někdy více než dvoumetrovou výškou s květy 20 až 30 centimetrů velkými. Mají příjemnou vůni, vřele je doporučuji. Ve velkých samostatných aranžích působí svou mohutností majestátně. Jsou prostě nádherné.

A jaké barvy mám nejraději? Dávám přednost jemným pastelovým, bílým s odstínem zelené, žlutým a krémovým, také lososovým a jemně růžovým. Ty mají přednost před ostatními. A když ještě k tomu něžně voní, tak nemají chybu!

Děkujeme za rozhovor!


Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Vychytávky pro domácí chov drůbeže

Vychytávky pro domácí chov drůbeže

Myslíte si, že při chovu slepic či kachen nemůžete využít žádné zlepšováky? Prohledali jsme Pinterest a objevili nápady, jak udělat krmítko i pítko za pár minut, jak z pneumatiky vytvořit popeliště či jak vytvořit výběh pro kachny.

19.  3.  2023 |
Lucie Kořistová
KachnyDrůbežChov slepic
Vychytávky do zeleninové zahrady: 21 nápadů, jak ji uspořádat a vylepšit

Vychytávky do zeleninové zahrady: 21 nápadů, …

Věděli jste, že můžete mít zelený tunel z dýní, že rajčata lze pěstovat ve výšce a že na vybarvený zeleninový záhon je stejně krásný pohled jako na květiny? Inspirujte se nejlepšími nápady pro zeleninové záhony, které jsme pro vás našli na Pinterestu, a vytvořte si letos ještě krásnější zeleninovou zahradu.

11.  3.  2023 |
Lucie Kořistová
Pěstování zeleninyZeleninová zahrádka
Malé, ale tak útulné! Maringotka jako domov či chatka. Inspirujte se!

Malé, ale tak útulné! Maringotka jako domov č…

Bydlení v maringotce či jiném malém prostoru naučí člověka rozpoznat, co z věcí opravdu potřebuje. Pokochejte se, jak krásně a útulně to může vypadat! Pokud koketujete s myšlenkou minimalismu, vyzkoušejte se třeba jen na pár dní zabydlet v maringotce, abyste zjistili, jestli je to pro vás to pravé.

10.  3.  2023 |
Kateřina Hradová
Maringotka
Jak vytunit skleník na novou sezonu: 20 tipů, které vám zvýší úrodu!

Jak vytunit skleník na novou sezonu: 20 tipů,…

Pěstební sezona ve skleníku už brzy začne, je tedy nejvyšší čas vyladit svůj skleník k dokonalosti! Udělejte si nový pracovní stůl, přidejte police a závěsné systémy, které zvýší množství zeleniny, které ve skleníku vypěstujete. Nezapomeňte na větrání a zalévání, aby se rostlinám dobře dařilo.

4.  3.  2023 |
Lucie Kořistová
Zahrada
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika