8
Fotogalerie

Rozhovor s pěstitelem: Bambusy mě zaujaly, napadlo mě vypěstovat si malý bambusový hájek

Bambus spojujeme s exotikou, ale daří se mu i v české krajině. To může potvrdit pan Karel, na jehož zahradě bambusy úspěšně rostou. Popovídal si s námi o svých pěstitelských začátcích a zkušenostech.

První otázka je nasnadě: Jak se u vás na zahradě vzal první bambus? Přece jen to není rostlina, jejíž pěstování by u nás bylo tradiční.  

Musím předeslat, že nejsem žádný zahradník. K práci na zahradě jsem se dostal tak, že jsem občas pomáhal rodičům, když si na důchod pořídili zahrádku. S manželkou jsme pak koupili chalupu s léta neobhospodařovanou loukou.  

Nikde žádný strom ani keř, jen vysoká tráva, kterou se dalo v létě jen obtížně projít. Chtěl jsem z toho udělat místo, kde bude příjemné odpočívat – malou rajskou zahradu. Postupně jsem sázel stromy a keře, ovocné i okrasné.  

Bambus_1.jpg
Pseudosasa japonica v zimě; foto: http://www.volny.cz/karelch 

V roce 2003 jsem v zahradním centru některého hobbymarketu náhodně narazil na bambus. Tak jsem jej koupil a vysadil v naději, že kus louky jako rychle rostoucí rostlina brzy zaroste. V té době jsem o bambusech prakticky nic nevěděl.  

Nedařilo se mu, přes zimu omrzl a druhý rok nebyl ani poloviční proti velikosti, kterou jsem koupil. Tak jsem se začal o bambusy více zajímat, pořídil jsem si o nich knihu a hodně informací jsem našel na internetu.  

Bambusy mě zaujaly, napadlo mě vypěstovat si malý bambusový hájek. Bambusů je nespočet druhů, ale ne každý v našich podmínkách venku vydrží. V té době byly u nás jen tři specializovaní prodejci bambusů.  

V Čechách pan Kastner prodával vzrostlé rostliny z dovozu, na Moravě ing. Rezl bambusy z vlastní produkce a pouze paní Molková z Českých tropů od Uherského Hradiště prodávala malé sazeničky, jež bylo možné posílat prostřednictvím zásilkové služby.  

U ní jsem objednal prvních devět druhů bambusů pro budoucí hájek. Ne všechny byly k dispozici, a tak jsem v následujících letech objednával další druhy, něco jsem koupil jinde a některé druhy jsem získal od jiných pěstitelů bambusů. 

Kolik bambusů máte v současné době?  

Na zahradě mi roste celkem šestnáct druhů bambusů, z toho devět Phyllostachysů, dva Sasy, dva Pleioblastusy a po jedné rostlině z dalších rodů.  

Bambus_2.jpg
Sasa kurilensis; foto: http://www.volny.cz/karelch  

Za uplynulých pět let mi i v těch špatných podmínkách narostly bambusy z výšky patnáct až dvacet centimetrů na čtyři pět metrů. Mé rostliny však zdaleka ještě nejsou dospělé a počítám, že ještě podle druhu nějaký metr narostou. 

Říkáte, že po zasazení prvního bambusu to moc nadějně nevypadalo. Jak se situace vyvíjela dál, po objednání dalších druhů?  

Z mé objednávky na devět druhů byla vykorespondována dodávka dvanácti, z nichž během měsíce po vysazení čtyři sazenice zašly. Z teplé jižní Moravy mi dodávka došla v druhé polovině května, kdy u nás bývají často ještě přízemní mrazy a louka je bohužel v mrazové kotlině.  

Rostliny jsem vysadil do louky a zalil, ale je to na chalupě, kde býváme jen přes víkend. Louka je na dně bývalého velkého rybníka, kde úrodnější půda tvoří vrstvu pouze několik centimetrů, pod kterou je hutný jíl. Rozhodně to není z hlediska půdních ani klimatických podmínek optimální místo pro pěstování jakýchkoliv rostlin.  

Bambus_4.jpg
Vyrážejí nové výhony Phyllostachys humilis; foto: http://www.volny.cz/karelch 

I třeba ovocné stromky vysazuji dvakrát či třikrát, než se některému podaří uchytit. Dnes vím, že by bývalo bylo vhodné v jámě pro sazenice vylepšit zeminu kompostem a aspoň na prvních pár týdnů sazenice zastínit. Bambus je druh trávy, tak jsem předpokládal, že mezi ostatní trávou bez problémů poroste. Skutečně roste, ale zdaleka ne tak, jak by rostl v trochu lepších podmínkách.  

Počátkem srpna jsem z Českých tropů obdržel náhradní bambusové sazenice – a ty již vydržely. Obavy jsem však měl ze zimy. Některé druhy bambusů nesnášejí zimní větry, proto jsem udělal okolo všech zástěny z prken, které měly aspoň částečně rostliny chránit.  

Zima byla tuhá, některé rostliny přišly prakticky o všechny listy, ale až na jednu všechny obrazily. V roce 2005 mi z došly další čtyři druhy bambusů, z nichž jeden následující zimu nepřežil. Rok 2005 nepřežil ani první můj bambus – fargézie, která po celou dobu skomírala v bahně a po rozdělení trsu a přesazení zašla.  

Podle čeho mají lidé, kteří chtějí začít bambusy pěstovat, vybrat vhodný druh?

Zásadně lze bambusy rozdělit na interiérové, které naši zimu venku nepřežijí, a venkovní s různým stupněm zimovzdornosti, respektive mrazuvzdornosti. Prodejci zpravidla uvádějí, kolik stupňů mrazu daný druh bambusu snese.  

Bambus_6.jpg
Phyllostachys aureosulcata Spectabilis, vyrážejí nové výhony; foto: http://www.volny.cz/karelch 

Tyto údaje ale mohou být jen orientační, protože záleží hlavně na délce doby, po kterou je rostlina krajní nízké teplotě nepřetržitě vystavena. Roli hraje i to, zda na ni působí i silnější zimní vítr nebo intenzivnější sluneční záření. Silné únorové slunce může být příčinou toho, že stálezelená rostlina v mrazu uschne.  

Na plné slunce se hodí rod Phyllostachysů, což jsou bambusy více či méně rozrůstavé do stran, do plného stínu či polostínu rod Fargézií, které naopak rostou v trsu. Důležité také je, zda rostlina bude vystavena zimním větrům nebo naopak bude před nimi chráněna, protože některé druhy studený vítr vyloženě nesnášejí.  

Rovněž prodejcem deklarovaná výška rostliny v dospělém věku a síla stébla mohou být brány pouze jako orientační údaje, neboť v odlišných konkrétních podmínkách pěstování rostlina poroste pokaždé trochu jinak.  

Lze si vybrat od bambusů dorůstajících maximálně několik decimetrů, rostoucích zpravidla kobercově, přes dvou až třímetrové, z nichž se vysazují živé ploty, až po značně vysoké. Nejvyšší jsou tyčové bambusy rodu Phyllostachys, u nás mohou dorůst od tří až do asi dvaceti metrů.

Bambus_7.jpg
Rostou nové výhony Phyllostachys heteroclada; foto: http://www.volny.cz/karelch  

A takto vysoké bambusy někdo v České republice už vypěstoval?

Ne, u nás dosahují zatím nejvyšší bambusy výšky přes pět metrů, na Slovensku k sedmi a půl metrů. To proto, že ještě nejsou dostatečně staré.  

V kterých oblastech naší země se bambusům daří nejlépe?  

Mohlo by se zdát, že u nás pro pěstování bambusů budou vhodné pouze nižší a teplejší polohy. Jistě menší a kratší mráz je výhodou. Bambusu se však nejlépe bude dařit tam, kde je větší vzdušná vlhkost. Tedy v podhůří a v horách na místech chráněných před větry.  

Silnější a trvalejší sněhová vrstva bambus před mrazem velmi dobře ochrání. Pěstitelé, kteří u nás pěstují bambusy v nadmořských výškách kolem sedmi osmi set metrů, mají s bambusy dobré zkušenosti. Jsou to odolné rostliny. Pokud jim v některých letech zmrzne i celá nadzemní část, tak na jaře opět obrazí.  

Můžete poradit našim čtenářům, kteří bambus hodlají koupit, kam, kdy a jakým způsobem ho zasadit?  

Nejlepší pro vysazení do zahrady je kupovat bambus počátkem léta, a to jak malou rostlinu, tak i vzrostlou v kontejneru, aby měla dost času dobře zakořenit. Bambus jako stálezelená rostlina potřebuje vodu i během zimy. Aby ji mohl čerpat, potřebuje mít kořeny rozrostlé jak do šířky, tak i do hloubky.  

Kontejnerované bambusy lze samozřejmě vysazovat až do podzimu, ale čím později se vysadí, tím menší prostor prokoření, a tedy tím větší nebezpečí, že přes zimu zaschne. Je proto vhodné každou sazenici vysadit hlouběji, než původně rostlina rostla, samozřejmě přiměřeně její velikosti.  

Bambus_8.jpg
Výhony Phyllostachys humilis; foto: http://www.volny.cz/karelch 

Kořeny Phyllostachysů rostou zpravidla v hloubce třicet centimetrů pod povrchem půdy, kořeny Bashanie až v šedesáti centimetrech. Vysadí-li se bambus příliš mělce, může mít rostlina v zimě problém s vodou a také několikametrová stébla neporostou svisle: svojí váhou se budou naklánět do stran.  

Jak máme o bambus dále pečovat? Kdy jej zalévat, kdy a čím přihnojovat?  

Péče o bambus spočívá jen v zalévání, mulčování a případně v zimní ochraně, pokud je to prakticky možné. V prvním roce po vysazení se nedoporučuje bambus přihnojovat, to až později. Zásoby živin v půdě by měly rostlině stačit.  

Nově vysazené rostliny je třeba zalévat velmi často, v horkých dnech i obden nebo denně. Vhodné je rostlinu na pár prvních týdnů zastínit. Mulčovat rostlinu je vhodné tak často, aby nastýlka byla trvalá. Slabší vrstva mulčované trávy je v létě schopná se rozložit během jednoho měsíce.

Jak se o bambusy starat v jarním a letním období?

Jsou to rostliny náročné na vodu, a to zejména v období jejich intenzivního růstu. Bambus roste velmi rychle, ale jen po dobu asi měsíce, kdy hromadně vyrážejí nová stébla. Na nich pak vyrostou větve, které se pak olistí. 

Pozdě v létě a k podzimu nová stébla vyrůstají jen ojediněle, zejména u mladších rostlin. Stéblo dozrává ve třetím roce svého věku. Mimo období intenzivního růstu roste bambus hlavně pod zemí, kde shromažďuje zásoby pro nový růst v následujícím roce.  

Od druhého roku je vhodné bambus přihnojovat na jaře plnými a dusíkatými hnojivy na podporu růstu, od srpna již jen draselným hnojivem, aby vyzrála pletiva. Přehnojený bambus s nevyzrálými pletivy snadněji přes zimu zmrzne. V minulých letech mi u Phyll. humilis první nová stébla, která vyrážela počátkem května, pravidelně zašla.  

Bambus_9.jpg
Stébla Phyllostachys aureosulcata Spectabilis, v pozadí stébla Phyllostachys Bissetii; foto: http://www.volny.cz/karelch  

Zničil je přízemní mráz. Stejně tak podzimní mráz zničí nová stébla, pokud přijde v době, kdy narůstají do délky. I dobře narostlá a olistěná stébla, vyrostlá od konce září, pravidelně zničí mrazy počátkem zimy.  

Bambus má rád vodu, vlhký vzduch, mlhu a rosu, ale neporoste v trvale zamokřeném místě. Pouze několik málo druhů – například Phyll. heteroclada – je uzpůsobeno k růstu i v přemokřené půdě. Je proto vhodné zalévat hodně a často, a to i postřikem – mlžením do listů.  

Potřebují zvláštní péči o chladnějším podzimním a zimním čase? Co dělat, aby vydržely a přežily?  

Nejdůležitější na zimu je zajistit, aby v půdě byl dostatek vody. Zimní ochranu lze dělat, pokud je bambusová rostlina menší. Bambusová stébla lze přihnout k zemi a zakrýt třeba plachtou při silných mrazech. Nelze k tomu samozřejmě použít neprodyšný materiál, jako je igelit.

Jde-li o jednotlivé rostliny, je možné okolo bambusu natáhnout hustou síťovinu jako částečnou ochranu před mrazivým větrem. Pod sněhem vydrží bambus bez poškození i řadu týdnů. Holomrazy pochopitelně bambusům nesvědčí.  

Nejhorším obdobím pro bambusy jsou silné mrazy koncem února, kdy půda bývá dost promrzlá a slunce je již silné. Není-li v půdě dostatečná zásoba vlhkosti, a pokud mráz trvá dlouho, může bambus uschnout. Zahradní síťovinou lze i jednotlivou rostlinu před silným sluncem zastínit.

Napadají u nás bambusy nějací škůdci? Jak si s nimi poradit?  

Bambusy netrpí žádnými chorobami, nejdou na ně ani žádní škůdci. Bambusové listy neokusují ani zajíci, ani srnky, které se mi občas zatoulají na zahradu. Jedinými škůdci, dá-li se to tak říci, jsou myši a krtci, kteří si v kořenech bambusů dělají své chodby. Podhrabaná mladá malá rostlina může následkem toho uschnout. Starším rostlinám již ani takové podhrabání nijak zvlášť nevadí.  

Čím vám vaše bambusy udělaly největší radost?  

Největší radost mi dělají vždy na jaře, když zimu dobře přežijí a začnou růst nová stébla.To je okamžik netrpělivě očekávaný každým pěstitelem.  

Bambus_10.jpg
Nová stébla Phyllostachys aureosulcata; foto: http://www.volny.cz/karelch 

Máte nějaké tipy na dobré obchody, kde si mohou zájemci bambusy pořídit?  

Nejlepší je bambus kupovat u specializovaných prodejců, kteří jsou zárukou, že skutečně získáte požadovaný druh, a navíc dostanete i pěstitelské rady. V Praze Troji to je Rosteto Jana Kocourka a Tomáše Petruse nebo na Jižním městě Václav Burka – Wufeng, Bambusárium ve Velkých Němčicích u Brna ing. Pavla Rezla, v Žamberku manželé ing. Iva a RNDr. Milan Lipenských.

 Malé rostliny si lze objednat v Českých tropech v Babicích u Uherského Hradiště a konečně velké bambusové rostliny z dovozu lze zakoupit v Bambuscentru Vlastimila Kastnera v Třebízi za Slaným. Na Slovensku je specializovaným prodejcem Rudolf Szomolányi v Bernolákovu.  

Vážným zájemcům o pěstování bambusů bych doporučil pročíst si stránky nazvané Bambusárium a Bambusy, jejichž součástí jsou i diskuzní fóra, kde lze získat mnoho dobrých zkušeností. 

V současnosti je v naší republice několik dalších lidí, kteří pěstují bambusy ve větším rozsahu nebo je zamýšlejí pěstovat přímo na polích. Lze tedy očekávat, že během několika málo let přibudou další místa, kde bude možné bambusy získat. 
 

V souvislosti s tím patrně poklesne i cena prodávaných rostlin, jež se dnes může zdát někomu vysoká. Vypěstování sazenice schopné prodeje přece jen ale nějakou dobu trvá a jistou soustavnou práci vyžaduje. Cena se proto vždy i u malých rostlin bude pohybovat v řádu stokorun.  

Děkujeme za rozhovor!

Bambusové stránky pana Karla najdete zde.

Doporučujeme

Články odjinud