vytisknout velikost písma Rozhovor s Ondřejem Lukscheiterem: V hlavní roli orchideje

Jméno Lukscheiter je mezi těmi, kdo milují orchideje, velmi známé. Zajímá vás, jak funguje firma, úspěšně obchodující s orchidejemi a dalšími rostlinami? Chcete se od skutečného odborníka dozvědět něco o pěstování orchidejí? Přijměte pozvání k vánočnímu rozhovoru.

"K orchidejím, nebo lépe řečeno k rostlinám obecně, jsem měl vztah tak nějak odmalička. Co se týče obchodu, přivedl mě k němu můj otec, zakladatel naší firmy (Antonín Lukscheiter – pozn. aut.). Ta funguje od roku 1990 a s orchidejemi jsme začali asi po pěti letech od založení," říká Ondřej Lukscheiter.

Klepněte pro větší obrázek
Potinara Haw Yuan Gold ´Yong Kang´

Pamatujete si na vaše první obchodované orchideje? Kdy to bylo, o jaké druhy se jednalo, odkud pocházely?

Nejdříve jsme se začali zabývat obchodem s botanickými orchidejemi. Cítili jsme v té době, že spousta lidí o ně má velký zájem, ale není prakticky možné je sehnat. (Psal se rok 1995 a situace tehdy byla naprosto jiná než dnes.) Na konkrétní druhy si již nevzpomenu, ale vzhledem k tomu, že šlo o import z Asie, byla tam jistě zastoupena Dendrobia.

Můžete prozradit něco ze zákulisí firmy? Kolik zaměstnanců u vás pracuje a čím se zabývají?

Rodinná firma má tu výhodu, že je, co se týče rozdělení „funkcí“, velmi flexibilní. V průběhu času se samozřejmě ukázalo, že ten umí lépe tohle a někdo druhý zase něco jiného, ale v zásadě děláme všichni všechno tak, jak je to zrovna potřeba.

Já s tátou máme samozřejmě rozhodující slovo, co se týče celkového chodu a směřování firmy, ale do každodenního provozu jsme zapojeni stejně jako kdokoli jiný. Počet pracovníků je v průběhu roku různý. Mimo sezonu se dá zvládnout provoz ve čtyřech pěti lidech. V sezoně se počet rozrůstá až na dvacet pět lidí – brigádníků.

Všichni milovníci orchidejí, tilandsií a dalších exotických rostlin se sjíždějí do Chotče u Jičína na tradiční jarní a podzimní Dny tilandsií, velmi oblíbenou výstavu. Proč jste si vybrali právě toto místo?

V Chotči máme skleníky a v jejich okolí několik hektarů pozemků. Prostředí zde je tiché, klidné a celkově příjemné. Své by o tom mohli vyprávět zejména návštěvníci prvních pěti ročníků. Volba tedy byla vcelku jednoduchá.

Klepněte pro větší obrázek
Tilandsie v Chotči

Naše čtenáře by jistě zajímalo něco bližšího o vašich sklenících. Jak jsou velké, zda slouží pouze jako jakýsi mezisklad prodávaných rostlin, nebo v nich máte i trvalou sbírku. Plánujete do budoucna jejich zpřístupnění?

Celkově máme pod sklem asi 1000 m². Skleníky jsou rozdělené na čtyři části. První a nejstarší je kaktusový a sukulentní skleník, který je v prvním patru. V této části máme především sbírku. S kaktusy táta začínal už jako malý kluk, takže jsou v ní některé vskutku hezké i vzácné rostliny.

Pod ním jsou schované provozní prostory (dílny, sklady, laboratoř...). Druhá část je tropická sbírková, zde máme kolekci asi 350 druhů tilandsií a několika set orchidejí (nejsem schopný říct přesný počet, protože poslední revizi jsme provedli před zhruba půl rokem, ale od té doby se rozrostla opět asi o čtvrtinu původního počtu).

Dále zde máme i některé jiné zajímavosti jako Hydnophyta, Myrmecodia. Třetí část je pěstební, kde jednak pěstujeme rostliny od mladých do prodejní velikosti, jednak ozdravujeme ty, které například došly nějaké úhoně během výstav po republice nebo během rozvozu po prodejnách.

Čtvrtou část jsme dostavěli v hrubých rysech loni. Zde plánujeme otevřít podnikovou prodejnu. Bude přístupná jak pro obchodníky, tak pro domácí pěstitele a bude v ní možné zakoupit naprosto všechno z aktuálního sortimentu.

Klepněte pro větší obrázek
Kvetoucí tilandsie

Odkud pocházejí hybridní orchideje, které nabízíte? Jaká je jejich cesta (kudy putují, způsob přepravy, péče o rostliny během přepravy, uchovávání u vás – jak a kde) k zákazníkovi?

Cesty hybridních orchidejí jsou různé. Některé kupujeme jako mladé rostliny, případně jde o rostliny z naší produkce, a následně je necháváme u nás dorůst a dovedeme je do květu (pokud je to nezbytně nutné), jiné jezdíme nakupovat osobně po celé Evropě.

Určitá část také pochází z holandské květinové burzy. Na tuto burzu též dodáváme rostliny, takže naše vztahy s tamním personálem jsou lehce nadprůměrné. Rostliny zakoupené na burze pocházejí téměř z celého světa (hrnkové většinou z Evropy – kvůli přepravě) a s postupujícím časem mají čím dál lepší kvalitu.

Vzrůstá počet i kvalita kontrol na všech úsecích cesty rostlin k zákazníkovi, a tedy i zdravotní stav rostlin, velikost a celková kondice je lepší, než řekněme před deseti lety. Cesta rostlin od pěstitele k zákazníkovi je skrze burzu velmi rychlá a díky velmi dobře promyšlené logistice obvykle o moc nepřesáhne dva dny.

V průběhu večera či noci jsou rostliny dopraveny pěstitelem na burzu, zde jsou během následujícího dopoledne vydraženy a ihned jedou k zákazníkovi. Přeprava je zajištěna klimatizovanými kamiony.

U nás se rostliny také obvykle nezdrží více než několik málo dní. Část jich je rozvezena po maloobchodech, část si lidé jezdí kupovat osobně a případně jsou rostliny prodány přímo na některé z výstav.

Během pobytu u nás jsou drženy ve standardních podmínkách pro expedici rostlin (teplota kolem 18 stupňů Celsia, nižší vzdušná vlhkost, dostatečný pohyb vzduchu, světlé místo) tak, abychom mohli nabízet prvotřídní zboží.

Klepněte pro větší obrázek 
Vanda Dona Rome Sanchez x V. Dr. Anek

Jak dlouho od nákupu trvá, než se daná rostlina objeví ve vaší nabídce?

To je různé. Máme dodavatele, kteří mají rostliny v tak dobrém stavu, že si můžeme dovolit inzerovat jejich dostupnost již v den, kdy je dostaneme do ruky. Někdy ovšem se stane, že se během letecké přepravy zdrží, a pak je nutné je umístit do pěstebního skleníku a čekat, než se jejich stav vrátí do normálu. To trvá u různých druhů různě. Někdy jde o dny, někdy ale i o měsíce.

Zájemci u vás mohou pořídit i původní botanické druhy orchidejí. Romantická představa, ve které se po vzoru Benedikta Roezla pohybujete s mačetou džunglí a sbíráte vybrané druhy, už dnes určitě neplatí. Jak se tedy získávají botanické orchideje v 21. století? Jsou nutná povolení CITES?

Ano, jelikož celá čeleď  Orchideaceae spadá pod CITES, je nutné každý jejich přeshraniční pohyb hlásit (v rámci EU jsou pravidla volnější, při pohybu z a do EU jsou poměrně přísná). Česká byrokracie jde naneštěstí ve světě příkladem, a tak zatímco mnohé rozvojové země potřebují pro registraci desítek druhů jednu stránku, my v Česku potřebujeme na každý druh samostatný papír (přičemž kromě názvu druhu je na každém lejstru naprosto totéž).

Za ta léta, co s orchidejemi obchodujeme, máme už z těchto povolení docela hezkou knihovničku. Samozřejmě, existují i v dnešní době dobrodruhové, kteří si vozí rostliny v batohu a riskují docela velké problémy. Možná že potřebují zvýšenou hladinu adrenalinu. Nevím. Já osobně pro to moc nejsem.

Klepněte pro větší obrázek
Část nabídky vandovitých orchidejí

Většina milovníků orchidejí začíná s hybridními Phalaenopsisy. O kolik, respektive v čem, je náročnější pěstování hybridních Katlejí a Vand, které nabízíte?

Tyto tři rody jsou vcelku odlišné. V nabídce je máme právě proto, že každý člověk má trochu jiné podmínky, a tedy se mu hodí různé druhy či rody. Vandy jsou z této trojice nejtropičtější, potřebují vyšší a vyrovnanou vlhkost vzduchu, teplotu i světlo. Od jara do podzimu je dobré je vydatně hnojit, tak aby byly viditelně v růstu.

Phalaenopsisy jsou někde uprostřed. Patří mezi nejméně náročné pokojové orchideje. Celkem dobře snášejí i drobné pěstitelské přehmaty a myslím, že začínající pěstitel se na nich může nejvíc naučit. Jediné, co je dobré mít na paměti, je, že jsou to původem epifytní rostliny z tropů, a tedy že jejich kořeny špatně snáší dlouhodobé přemokření a úplně nesnáší ledový průvan.

Katleje jsou z této trojice takové nejtvrdší, co se týká podmínek, jež snesou. Mají rády úplné vyschnutí substrátu mezi zálivkami, v zimním období značný pokles teploty. V létě naopak milují letnění, kdy dostávají veliké množství světla, pravidelnou zálivku, střídání teplot.

Každá z těch tří rostlin potřebuje svoje, od jara do podzimu je lze bez obtíží pěstovat spolu, přes zimu se však jejich potřeby liší.

Klepněte pro větší obrázek
Kvetoucí Cattleya na výstavě

Jaké podmínky pěstování musí pěstitel nabídnout a co je třeba znát, než se odvážíme rozšířit sbírku o botanické druhy orchidejí?

Pojem „botanické druhy“ je dost široký. Zahrnuje totiž úplně všechny orchideje. Uvážíme-li, že některé orchideje snesou mráz a dají se pěstovat na skalce či zahrádce, zatímco jiné nesnesou pokles pod 20 stupňů Celsia, je zřejmé, že se na tuto otázku nedá odpovědět krátce ani jednoznačně.

Doporučil bych ten postup, že si člověk realisticky dá dohromady, jaké podmínky je opravdu schopen připravit a udržet. Poté je dobré se podívat do nějaké chytré knížky nebo konzultovat se zkušeným pěstitelem. Až poté je dobré vybrat a zakoupit (či jinak získat) vhodný druh.

Mnoho začínajících pěstitelů hledá ideální substrát pro přesazování orchidejí. I když nabídka na trhu je v současnosti bohatá, zdaleka ne všechny nabízené substráty jsou kvalitní a pro orchideje vhodné. Doporučujete pěstitelům vlastní míchání substrátu? Pokud ano, z jakých složek?

Co se týče nabídky substrátů na našem trhu, dá se říct, že v poslední době se s orchidejovými substráty doslova roztrhl pytel. Bohužel někteří výrobci nejsou natolik seriózní, aby na svůj výrobek napsali, že není vhodný pro všechny druhy orchidejí, ale třeba jen pro terestrické (tj. původně rostoucí volně v zemi, jako například Ludisia, Cymbidium, Acanthephipium a desítky dalších).

A tak se lehce stane, že člověk v dobré víře zakoupí orchidejový substrát, zasadí do něj například můrovec a ten mu během měsíce dvou prostě zahyne. Je to způsobené tím, že substrát je příliš hutný a kořeny epifytních či původně lithofytních orchidejí na to nejsou uzpůsobeny.

Proti domácímu míchání substrátů nic nemám. Koneckonců dokud nebyly substráty na trhu, člověku nic jiného nezbývalo. O problematice substrátů a sázení se lze více dočíst v mých článcích v časopise Kouzelná orchidea, kde je této tématice věnován celý miniseriál.

Při tvorbě substrátů je dobré použít složky, které mají přibližně stejnou životnost a nevylučují žádné škodlivé látky. Dobrá kombinace je například borová kůra, polystyren a molitan nebo kokosové chipsy. Všechny složky je dobré před použitím propařit.

Klepněte pro větší obrázek
Letnění catlejí v Chotči

Také vaše firma nabízí substrát pro orchideje. Jaké je jeho složení, jakou úpravou prošla kůra, z jakého stromu je, v jaké podobě jsou tam dodány výživové prvky?

Náš substrát se skládá z kvalitní piniové kůry původem ze Středomoří, drceného rašeliníku (cca 2 % celkového objemu) a směsi živin a mikroprvků. Tato směs je vyvážena tak, aby rostliny během krátké doby dobře prokořenily a mohly bez velké prodlevy pokračovat ve zdárném růstu. Kůra před smícháním prošla tepelnou (horká pára) a mechanickou (drcení a třídění) úpravou.  

Jak je to se zálivkou? Opravdu je tak důležité používat měkkou vodu? Má pěstitel dát přednost dešťové vodě nebo raději zalévat vodou destilovanou (demi)? Mám dojem, že ani zkušení pěstitelé se nemohou dohodnout, zda je pro orchideje vhodná, či ne.

Dešťová voda je pro zálivku vhodná, ale není to jediný možný zdroj. V zásadě lze použít každou vodu, která je dostatečně měkká (tj. obsahuje jen malé množství rozpuštěných minerálů). V případě, kdy nám dojde dešťovka, lze použít vodu převařenou, vodu z větší řeky či rybníka.

Použití demi vody či vody destilované není špatné řešení. Jen při dlouhodobějším užívání je třeba mít na paměti, že i orchidej musí z něčeho růst. Pouhá čistá voda jí sice neublíží, ale ani výrazně neprospěje. Je dobré (zejména používáme-li pouze tento druh vody) v pravidelných intervalech vodu obohatit nějakým vícesložkovým hnojivem.

Klepněte pro větší obrázek
Blc. King of Taiwan ´Da Xin´

Můžete srovnat pěstování orchidejí (Vand, Katlejí i botaniky) v substrátu a volně – v košíčcích či vyvázané na kůře? V čem spočívají výhody a nevýhody, jaký postup byste doporučil amatérskému pěstiteli do bytových podmínek?

Způsob pěstování se nezbytně musí řídit konkrétními podmínkami každého pěstitele. Obecný rozdíl tkví v tom, že rostliny pěstované v substrátu obvykle rostlou rychleji a často i do větších rozměrů než rostliny pěstované čistě epifytně.

U Vand se často stává, že rostliny sílí a zvětšují se do listové hmoty, ale méně ochotně kvetou. Toto se dá ovšem vyvážit použitím hnojiva nutícího rostliny ke květu. U Katlejí jsou rostliny pěstované v substrátu výrazně větší a obvykle i vitálnější.

Nikdy ale nelze říct, že je to tak vždy a bezpodmínečně. Znám mnoho pěstitelů, kteří pěstují pouze epifytně a mají rostliny pravidelně kvetoucí a zároveň silné a velké tak, že leckterý pěstitel toho v květináči nedosáhne.

Pro suché byty se mi zdá při pěstování vandovitých poměrně rozumné použití klima vázy nebo jakékoli nádoby či obalu, který dokáže u kořenů udržet konstantní vlhkost a propustí dostatek světla – nemusí tedy jít o originál vázy prodávané v obchodech.

Stejnou službu udělá i velká zavařovací láhev, pytel z pevnějšího plastu a podobně. Osobně s tím zkušenost nemám, ale vzhledem k tomu, že se během roku setkávám se stovkami lidí, kteří s tím mají dobrou zkušenost, nebojím se tuto metodu doporučit.

Klepněte pro větší obrázek
Vanda Mimi Palmer x (V. insignis - denisoniana)

Orchideje se u vás dají koupit prostřednictvím internetového obchodu, který může být pro některé pěstitele nepřijatelný (upřednostňují osobní výběr rostliny, neplacení poštovného, chtějí orchideje nakoupit i v zimě, kdy je poštou zaslat nelze, protože chlad by je mohl vážně poškodit). Kde je možné se s vašimi orchidejemi setkat (výstavy, burzy)? Uvažujete i o kamenném obchodě?

Nejvíce rostlin (zejména botanických druhů) zasíláme dobírkou. Je ale možné se dohodnout na předání na některé z výstav či burz, kterých se účastníme (aktuální seznam je zveřejněn na našem webu). Po dohodě je možné si pro rostliny dojet i přímo do našich skleníků.

V průběhu času budeme otevírat prodejnu u našich skleníků. Pak bude možné si rostliny dojet vybrat bez předchozího ohlášení. Termín otevření prodejny budeme včas avizovat na našem webu a též prostřednictvím jiných medií.

Který druh orchidejí máte (vy osobně) nejraději, případně proč?

Oblíbených druhů mám více. Květem je podle mě nedostižné Epidendrum pseudepidendrum, zvláštní vztah mám k rostlině
Masdevalia regina, kterou jsem dostal jako dárek před několika lety. Ale on každý druh je svým způsobem krásný a nejspíš nedokážu jmenovat jeden, který by byl celkově ten nej…

Klepněte pro větší obrázek
Epidendrum pseudepidendrum (Drážďany 2008)

Děkuji za rozhovor a přeji krásné prožití vánočních svátků a úspěšný rok 2010.

V rozhovoru byly použity fotografie z jarních Dnů tilandsií 2009 a snímky některých orchidejí z nabídky firmy Lukscheiter. Více najdete na jejích webových stránkách.

 

 

 

 

 

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Jak zaštipovat rajčata? Jednoduchý návod pro začátečníky

Jak zaštipovat rajčata? Jednoduchý návod pro …

Zaštipování rajčat je jednoduché, přesto byste ho neměli podceňovat. Pokud ho totiž uděláte správně, máte velkou šanci na kvalitní úrodu.

22.  6.  2022 |
Kateřina Hradová
Užitková zahradaZeleninaZahrádkářův diářÚroda
Letní věnec na dveře: Vyberte, který se vám líbí nejvíc

Letní věnec na dveře: Vyberte, který se vám l…

Přivítejte léto i své návštěvy stylovým věncem na dveře. Nechte se inspirovat, jak by mohl vypadat. Můžete ho vytvořit z rostoucích i řezaných rostlin a stejně tak i umělých. V některých případech dokonce květiny vůbec nebudou potřeba!

18.  6.  2022 |
Kateřina Hradová
Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice krok za krokem

Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice k…

Noc na svatého Jana chápali naši předkové jako magickou. Během ní trhali nezralé ořechy, z nichž připravovali svatojánský likér. Chcete si ho také vyrobit? Ponocovat kvůli tomu nemusíte. Vyzkoušejte náš recept na ořechovku z vodky. Chutnat vám bude, ať už ořechy natrháte kdykoli, a čarovné účinky bude mít také, pokud jí vypijete dostatečné množství.

23.  6.  2022 |
Kateřina Hradová
Zahrádkářův diářUžitečná zahradaÚrodaRecepty
5 bylin, které spálí tuky a usnadní hubnutí. Které to jsou?

5 bylin, které spálí tuky a usnadní hubnutí. …

Bylinky obsahují látky, které nám mohou pomoci v cestě za vysněnou postavou. Urychlí metabolismus, pomohou s nedostatečnou činností žlučníku, zbaví organismus nadbytečné vody. Které bylinky se hodí?

16.  6.  2022 |
Lucie Kořistová
hubnutí
Jak připravit hravý třešňový likér

Jak připravit hravý třešňový likér

Říkáte si, že letos by to chtělo zužitkovat třešně i nějakým novým způsobem? Kromě zavařování, pálení a výroby džemu se můžete pustit do přípravy třešňového likéru. Je snadná a velmi rychlá. Pokud u vás zrají třešně dřív, takže už je máte zpracované, použijte na likér višně, rybíz nebo maliny.

21.  6.  2022 |
Kateřina Hradová
Zahrádkářův diářUžitečná zahradaÚrodaRecepty