vytisknout velikost písma Rostliny na přímé slunce: Které druhy se hodí na zahradu i na balkon

Ať už jste majitelem zahrady, balkonu či terasy, při volbě rostlin k pěstování vyjděte z podmínek, jež máte. Jednou z nich je orientace: Pokud víte, že na rostliny bude svítit slunce téměř celý den, vybírejte druhy, které je milují a bez problémů si s takovým umístěním poradí.

I slunečním paprskům téměř celodenně vystavené místo, na němž chceme trávit volné chvíle, se může stát příjemnou oázou, jestliže vhodně zvolíme rostliny, jimž se bude v takových podmínkách dařit. Při poměrně malém úsilí si pak budete připadat jako na zahraniční dovolené v jižních krajích. Jak na to? Pokud vám to prostor dovolí, nejlepší výsledek získáte, když zkombinujete nízkorostoucí druhy půdopokryvné s vyššími trvalkami, přidáte keřovité rostliny, a pokud máte možnost, i nějakou popínavku. Od každého z uvedených typů vám dáme na výběr několik zajímavých druhů, s nimiž neuděláte chybu.

Půdopokryvné druhy, které péči téměř nevyžadují

Netřesk (Sempervivum) je naprosto nenáročný, slunce milující sukulent, jemuž se bude dařit na suchých a chudých půdách stejně jako v kamenných korytech, truhlících či květináčích. Půdopokryvné formy se rychle rozrůstají a vytvářejí kobercový porost a v podstatě se obejdou bez vaší péče. Růžice dužnatých, léčivých listů (gel z nich využijete na drobná zranění, popáleniny, místa, kam vás bodnul hmyz) mohou mít různé zbarvení, čehož můžete vizuálně využít při jejich sesazování.

Netřesky: zahradní sukulenty do skalky i na střechu

Netřesky: zahradní sukulenty do skalky i na střechu

Kosmatec (Delosperma) je vytrvalá tučnolistá rostlina z hor jižní Afriky. Jednotlivé druhy jsou spíše nižšího vzrůstu, mají dužnaté, protáhlé listy, které vyrůstají přisedle na poléhavých stoncích, zakončených květy v barvách od bílé přes žlutou, oranžovou či červenou až po růžovou a fialovou. Rostlině dopřejte především dobře odvodněnou půdu, písečnatou až kamenitou. Udává se, že kosmatce jsou mrazuvzdorné do minus 20 stupňů Celsia, v případě větších mrazů jim poskytněte ochranu třeba ve formě netkané textilie. Rovněž je chraňte před zimním přemokřením.

Rozchodníky (Sedum) se svými požadavky na pěstování téměř neliší od netřesků a kosmatců. Coby půdokryvné vybírejte druhy s nižším vzrůstem, vhodný je například rozchodník bílý (Sedum album), který kvete od června do července bílými květy na vysokých růžových stoncích, nebo růžově kvetoucí rozchodník nádherný (Sedum spectabile) a rozchodník ostrý (Sedum acre) se žutými květy.

Založte si bylinkovou zahrádku, ať má vaše jídlo chuť. Inspirujte se v galerii

Založte si bylinkovou zahrádku, ať má vaše jídlo chuť. Inspirujte se v galerii

Mateřídouška (Thymus) patří mezi oblíbené bylinky, které jsou nejen krásné, ale i zdraví prospěšné a využijete je například k přípravě bylinného čaje. I v tomto případě volte nižší kultivary, jež se uplatní na skalkách, v korytech, jako okraje záhonů či koberec mezi kamennými schody. Květy mateřídoušky stejně jako výše uvedených druhů k vám přilákají včely i různé druhy motýlů a nejvíce vyniknou v kombinaci s většími kameny, štěrkem či oblázky.

Vyšší trvalky různých barev

Čistec vlnatý (Stachys byzantina), suchomilná trvalka z Kavkazu, vytváří hustý porost stříbřitých, hebce chlupatých listů. Vypadají jako z plyše, jsou jemné, na dotyk velmi příjemné – možná čistec znáte pod lidovým názvem jehněčí ouška. V době, kdy na klasovitých květenstvích vykvétají růžově zbarvené, drobnější květy, dosahuje 40 centimetrů. Dobře se hodí pod keře či stromy, kde zaplní prostor tak, že nemusíte řešit problém s plevelem. Nepotřebuje mimořádnou závlahu. Po zimě odstraňte staré listy, aby mohly vyrůst mladé, pěkné.

Levandule lékařská (Lavandula angustifolia) představuje typickou středomořskou bylinu vhodnou na slunce. Má úzké, stříbřitě šedé, aromatické listy a podle kultivaru kvete fialově, modře, růžově i bíle. Její výška se obvykle pohybuje kolem 60 centimetrů. Aby si zachovala kompaktní tvar, sestřihněte ji každé jaro asi do výšky kolem 15 centimetrů. Vzhled můžete upravit ještě v létě, poté, co sklidíte květy. Jejich vůně odpuzuje komáry, což při venkovním posezení oceníte.

Bylinky a rostliny, které odpuzují komáry: Funguje levandule, vratič i afrikán

Bylinky a rostliny, které odpuzují komáry: Funguje levandule, vratič i afrikán

Také bylinka dobromysl obecná (Origanum vulgare) se hodí do zahradních i balkonových výsadeb. Ocení stanoviště s přímým sluncem, ale je třeba ochránit ji před větrem. Kvetoucí nať můžete sklidit a použít čerstvou nebo sušenou k dochucování pokrmů, na čaj, proti kašli a bolestem hlavy.

Třapatky patří k prérijním, nenáročným druhům. Byly vyšlechtěny kultivary s různým zbarvením květů, nejznámějšími druhy jsou třapatka nachová (Echinacea purpurea) a třapatka srstnatá (Rudbeckia hirta), známá spíše pod názvem rudbekie, jež kvete v odstínech žluté, oranžové a hnědé. Tyto rostliny vykvétají v červenci a vydrží kvést až do podzimu. Budete-li odkvetlé stvoly odstraňovat, dobu kvetení tím prodloužíte. Květenství, která ponecháte přes zimu, budou zdobit zahradu i pod sněhovou přikrývkou.

Dochan psárkovitý (Pennisetum alopecuroides) řadíme rovněž k prérijním druhům. Jedná se o okrasnou trávu tvořící trsy svěže zelených listů a přinášející lehkost do okrasných výsadeb. Nádherně vypadá v období květu, kdy se nad trsy ve větru jemně pohupují huňatá květenství. Dochan potřebuje propustnou, vlhkou a výživnou zeminu. Pokud ji nemáte, dopřejte mu občasné přihnojení. Trsy sestřihněte vždy až na jaře, zhruba 5 až 10 centimetrů nad zemí.

Keře i do nádob

Komule Davidova (Buddleia davidii), známá jako motýlí keř, se postará o to, aby na své výrazné, vonné květy přilákala spousty motýlů a dalšího hmyzu. Původní, z Číny pocházející keř kvete fialově, ale v nabídce šlechtěných kultivarů najdete i ty s květy růžovými, bílými či tmavě fialovými. Komule potřebuje humózní, výživnou zeminu a předjarní řez na 1 až 3 pupeny. Má bujný růst, hodí se tak spíše do míst, kde bude mít dostatek prostoru.

I na balkoně vám porostou keře s chutnými plody

I na balkoně vám porostou keře s chutnými plody

Ibišek syrský (Hibiscus syriacus) má svou domovinu v Asii a exoticky i vypadá. Květy mohou mít barvu bílou, fialovou, růžovou i domodra, typické je tmavší oko. Ibišek neobrůstá listy hned zjara, a tak, když se vám bude zdát, že nepřežil zimu, vydržte! Odvděčí se vám půvabnými květy, které budou vykvétat i v září. Dopřejte mu předjarní řez a mladým exemplářům zimní ochranu. Ibišek můžete zapěstovat i na kmínku.

Ořechokřídlec klandonský (Caryopteris clandonensis) je rychle rostoucí keř ze Střední Ameriky, Číny a Mongolska. Modře zbarvené květy jej zdobí od srpna do září. Kůra i listy po rozemnutí voní po citronech, čímž lákají opylovače. V předjaří seřízněte loňské větve na 10 centimetrů.

Opadavá a nenáročná je kolkvície krásná (Kolkwitzia amabilis), kulovitý keř s obloukovitě převisajícími postranními větvemi. Drobné, trubkovité květy jsou zbarveny v růžových odstínech a nádherně sladce voní. Vhodná je pro ni propustná, mírně vlhká půda a seříznutí větví starších 2 let po odkvětu.

Máte-li místnost, kde v zimě nemrzne a teplota se pohybuje kolem 5 až 15 stupňů Celsia, dopřejte si přenosné nádobové rostliny, kterým slunné stanoviště zcela vyhovuje – oleandr obecný (Nerium oleander), fíkovník smokvoň (Ficus carica), olivovník evropský (Olea europaea), buganvileu (Bougainvillea) či některý z citrusovitých druhů, jejichž společnost během letních měsíců vám připomene jižní kraje.

Pěstujte fíkovník smokvoň: jde to v nádobě i ve volné půdě

Pěstujte fíkovník smokvoň: jde to v nádobě i ve volné půdě

Popínavé druhy výsadbu zastřeší

Pořízením některé z popínavek dodáte své zahradě další rozměr. Ještě více to platí o terase, balkonu či lodžii – vhodně zvolené rostliny mohou vytvořit pomyslné stěny a uzavřít vás před nenechavými pohledy do příjemného soukromí. Pro trvale rostoucí druhy je důležitá vhodná, dostatečně velká nádoba – pokud se vám na balkon nevejde, pak pěstujte popínavky jednoleté, které si každoročně vypěstujete ze semen. Nemají tak velký kořenový systém, takže se obejdou bez rozměrných květináčů. Výhodou je, že každý rok můžete zkusit vypěstovat jiný druh.

Jaké popínavé rostliny se hodí pro balkony a terasy

Jaké popínavé rostliny se hodí pro balkony a terasy

Při pěstování popínavek nezapomeňte na řádnou oporu, kterou potřebují – tyče či vodicí dráty, domovní zeď, treláž, zabetonovanou kovovou konstrukci, pergolu pro ty vzrůstnější (obzvláště vistárie jsou těžké a mohutné). Mezi trvale rostoucí popínavky vhodné na slunné stanoviště patří například růže (Rosa), trubač kořenující (Campsis radicans), vistárie (Wisteria) či akébie (Akebia), zasadit můžete i révu vinnou (Vitis vinifera). Kromě krásných květů vám některé z nich nabídnou i svou úžasnou vůni (růže, vistárie, akébie) a jedlé plody (akébie, réva). Z jednoletých doporučujeme povijnici nachovou (Ipomoea purpurea), thunbergii křídlatou (Thunbergia alata), hrachor vonný (Lathyrus odoratus), vilec šplhavý (Cobaea scandens) nebo fazol šarlatový (Phaseolus coccineus).

Tři okrasné keře, které udělají parádu, přitom plodí výborné ovoce

Tři okrasné keře, které udělají parádu, přitom plodí výborné ovoce

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

Poznáte hořké hřiby? Vypadají krásně, ale stačí jediný kousek a celá smaženice bude zkažená. A to v lepším případě! Po konzumaci jedovatých hřibů si totiž můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

22.  8.  2023 |
Markéta Žídková
Houby
Hrušková povidla pečená v troubě a bez míchání. Nejlepší recept, jak uchovat sladkost ovoce

Hrušková povidla pečená v troubě a bez míchán…

Jak nejlépe zpracovat zralé hrušky, které jsou sladké a šťavnaté, a stejně tak i hrušky mírně přezrálé, jež spadly z hrušně a jsou otlačené, případně i rozmáčknuté? Nejlepším řešením jsou hrušková povidla bez míchání: na přípravu nejsou nijak náročná.

5.  9.  2023 |
Lucie Kořistová
Povidla