V letních dnech jako by se roztrhl pytel s bodavým hmyzem. Těžko odhadnete, kdy vás který jedinec štípne, a vy si po jeho návštěvě na kůži můžete jen zavzdychat nad otoky či bolestí. Existují naštěstí rostliny, jež vám uleví.
Zbavte se rychle otoků!
Pokud vás už něco píchne a následně se dostaví svědění, bolest, zčervenání nebo otok, okamžitě dezinfikujte postižené místo. Jestli nemáte po ruce nic lepšího, použijte alespoň vodu a píchnutí omyjte. Výborně poslouží i okurka. Oloupejte si ji, nastrouhejte a přiložte na opuchlá místa. Okurka příjemně chladí a navíc oteklá místa alespoň trošku splasknou.

Okurka do sebe vtáhne horkost
Na zahradách lehce najdete listy jitrocele a šalvěje, které vám rovněž pomohou. Seberte si několik lístků rostlin a rozmačkejte je, abyste získali šťávu. Potřete jí čistý kapesník nebo obklad a ten nechte na štípnutém místě, dokud neuschne. Poté jej vyměňte za další.
Po vosím a včelím bodnutí
Pokud si na vás sedne včela nebo vosa, nesnažte se ji zabít či odehnat. Zůstaňte v klidu nebo dělejte velmi pomalé pohyby, dokud sama neodletí. Včely nejsou agresivní, pokud vás však nějaká píchne, vyndejte si žihadlo a místo zklidněte šťávou z petržele či medem.
Z rostlin sáhněte po meduňce, která snižuje otok při včelím bodnutí a svědění. Čerstvou meduňku rozmačkejte a přiložte na bodnutí. Píchne-li vás vosa do pusy nebo na tvář, přiložte kostky ledu.

Meduňka potlačí otok
Bleší a mravenčí útoky
Po mravenčím řádění si můžete dopřát k uvolnění podrážděných míst koupel s pěti litry odvaru z rozmarýnu, ořešáku, heřmánku a levandule. Blechy zanechávají malé červené ranky a potřít si je můžete odvarem z pelyňku, routy, rozmarýnu a citronové kůry.
Zažeňte komáří upíry!
Komáři vám mnohdy mohou připadat jako malí upíři a zrovna tak nemají rádi česnek. Lidé, kteří konzumují česnek a hřebíček, si je drží pěkně od těla. Česnek pomůže i na komáří štípnutí, stačí, když si s ním promnete zasažené místo. Dobře bude účinkovat i citron nebo med. Dále bych ráda vyzdvihla tinkturu z arniky.
K vůním, které nemají komáři moc v oblibě, patří levandulová a cibulová. Svazečky heřmánku, eukalyptu, bazalky, máty, pelyňku nebo meduňky si pověste během léta do místností a tím komáry odežeňte.
Odpuďte je heřmánkem
Připravit si můžete jednoduchý domácí odpuzovač hmyzu. Vezměte hrstku čerstvých květů heřmánku, jeden hrnek olivového oleje, osm dobře nakrájených stroužků česneku. Heřmánek v oleji dejte po dobu dvaceti minut vařit na mírný oheň, potom jej nechte trochu vychladit a přidejte česnek.

Heřmánek zklidní podrážděnou pokožku
Vše nechte ve vzduchotěsné nádobě na teplém místě po dobu dvou týdnů a každý den směs promíchejte. Poté nálev přefiltrujte a přelijte do sklenice. Kromě toho, že jde o účinný repelent proti hmyzu, uleví vám i při bolesti po štípnutí.
Připravte si přírodní repelenty
Nálev z bazalky je dobrým přírodním repelentem. Dalším tišícím prostředkem po hmyzím bodnutí a současně k odhánění komárů je roztok z jitrocele a macešky. K výrobě tinktury si připravte několik listů jitrocele a macešky a také sedmdesátiprocentní alkohol. Budete potřebovat i kořen z ibišku a vodu.
Nejprve rozdrobte listy jitrocele a macešky, dejte je do nádoby a zalijte alkoholem. Pokud seženete jen silný alkohol, zřeďte ho vodou. Nechte vyluhovat patnáct dní, směs se musí vyhnout slunečnímu světlu. Během vyluhovací doby občas zamíchejte a nakonec přefiltrujte do druhé nádoby.

Jitrocel odpudí hmyz
Poté si připravte odvar z kořene ibišku – čtvrt litru vody na každých pět gramů rostliny. Vařte deset minut a nechte třicet minut odpočívat. Přibližně byste měli získat dvě stě mililitrů odvaru – ty přidejte do padesáti mililitrů tinktury. Můžete dodat ještě osm kapek esenciálního levandulového oleje. Aplikujte přímo na postižené místo.
Jak všeobecně předcházet bodnutí?
Samozřejmě hladovému hmyzu nevysvětlíte, že si vybral špatně a má zaletět úplně k někomu jinému. Existuje alespoň pár drobných rad, jak předejít některým píchnutím. Pokud máte možnost, vyvarujte se blízkosti míst, kde se nalézá větší množství hmyzu, to znamená kolem úlů, vosích hnízd a popelnic. Pokud jíte a pijete venku, dávejte si pozor na to, co strkáte do pusy, protože hlavně sladké věci hmyz přitahují.
Neoblékejte se do křiklavých barev a nepoužívejte krémy a parfémy se silnými vůněmi, protože po nich hmyz doslova blázní. Při práci v zahradě nezapomeňte na ponožky, dlouhé rukávy, rukavice, dlouhé kalhoty a klobouk. Pokud necháte oblečení na okraji bazénu nebo u rybníka, zatřepejte s ním, než si ho znovu obléknete.
Pokaždé, když se k vám přiblíží nějaký hmyzí zvědavec, raději zůstaňte nehybní, protože každý rychlejší pohyb může brát jako hrozbu nebezpečí a tím pádem se začne bránit píchnutím. Nesnažte se ho odfouknout, tím akorát nějakého tvorečka vdechnete, nebo dokonce spolknete.