Víte, která rostlina má vůbec největší květ, který váží kolem deseti kilogramů a jehož průměr přesahuje délku jednoho metru?
Jedná se o druh Rafflesia arnoldii. Tato parazitická rostlina je zajímavá tím, že nemá žádné listy, stonek ani kořeny. Vzhledem k tomu, že neobsahuje zelené barvivo chlorofyl, není schopna fotosyntézy.
V době, kdy nekvete, byste raflésii nenašli
Objevíte ji, jen když kvete
Žije na kořenech a kmenech lián stromové révy rodu Tetrastigma, jež je rozšířená v tropických deštných lesích jihovýchodní Asie v nadmořské výšce od 400 do 1300 metrů.
Do hostitelské rostliny, z níž získává vodu a živiny, prorůstá raflésie spletí vláken a je v ní natolik skrytá, že pokud právě nekvete, je téměř nemožné ji objevit.
Rostlina láká k opylování svým vzhledem a odérem: mouchám připomíná rozkládající se maso
Své jméno získala na počest dvou mužů: sira Thomase Stamforda Rafflesa, zakladatele Singapuru, který přinesl jako první její popis, a botanika Josepha Arnolda.
Rafflesia arnoldii je rostlinou s největším květem na světě; o něco menší květy mají ostatní druhy raflésií
Za touto podívanou cestují do jihovýchodní Asie lidé z celého světa
Začíná to poupětem: jeho osud je nejistý
Pupeny květů, připomínající hnědočervenou hlávku zelí, vyrůstají na hostitelské liáně devatenáct až jednadvacet měsíců před rozvinutím květu. Postupně se zvětšují a asi měsíc před rozkvětem měří v průměru kolem pětadvaceti centimetrů.
Ne všechna poupata se ovšem otevřou – často je zlikvidují zvířata nebo nevhodné počasí (přílišné sucho či ustavičný déšť). Květy raflésie jsou cihlově červené a pravidelné. Mají pět okvětních lupenů, pro něž jsou typické vystupující bílé skvrny na povrchu a kožovitý vzhled.
Květy raflésie dosahují obřích rozměrů
Ty obklopují hluboký centrální kalich. Na jeho dně je kruhovitý disk s velkými hroty, který slouží k rozšiřování pachu k nalákání opylovačů. Životnost květu je jen několik dní, maximálně týden. Poté shnije.
Moderní technika umožňuje pořídit i takto detailní snímky: právě se díváte do centrální části květu
Jak nalákat opylovače? Zmást je!
Za tu dobu musí být opylován, a aby k tomu došlo, láká opylovače nejen vzhledem svých květů (v něm oklamané mouchy vidí možnost potravy a nakladení vajíček), ale také specifickým, silným zápachem připomínajícím rozkládající se mršinu.
Protože rostlina vytváří květy jednopohlavné, je pro jejich opylení nutné, aby se samčí a samičí květy otevřely současně a aby se nacházely v dosažitelné vzdálenosti.
Pohled ven z vnitřní části květu
Když člověk negativně ovlivňuje přírodu
Takováto situace ovšem nastává spíše zřídka, a vzhledem k tomu, že oblastí porostlých tropickými lesy na naší Zemi postupně ubývá, je otázkou, jaká budoucnost raflésie čeká. Pokud je ale opylování úspěšné, uvnitř samičího květu se vyvine nahnědlý plod s dřevnatým povrchem o průměru kolem třinácti centimetrů.
V Malajsii prohlásili raflésie za chráněné stejně jako liány rodu Tetrastigma, na nichž tyto parazitické rostliny žijí
Ten obsahuje asi tisícovku semen, jež jsou obalena smetanově zbarvenou masitou hmotou. Do okolí je na svých kopytech, tlapkách, srsti či dalším způsobem roznáší různí živočichové. Když se semena dostanou ke stonku hostitelského druhu liány, vyklíčí a prorostou do jejího pletiva.
Foto: Profimedia