vytisknout velikost písma Rostlinky pro štěstí jsou skvělým dárkem do nového roku

Pěkným zvykem k začátku nového roku je obdarovávání přátel rostlinami, jež mají přinášet štěstí. Bezesporu nejtradičnější rostlinou, kterou lidé chápou jako symbol štěstí, je čtyřlístek, další pak Soleirolia (helxinie), známá spíše jako domácí štěstí. Darovat můžete i jmelí.

Jenže hledejte čtyřlístek v lednu někde na louce! Tento malý talisman se však dá zajistit vcelku snadno: pro (nejen) novoroční účely se pěstuje a prodává několik odrůd šťavele se čtyřčetnými lístky (Oxalis deppei). Pochází z Mexika, kde rovněž platí za symbol štěstí. Šťavel je hlíznatá rostlinka, plazivá nebo se vzpřímeným kmínkem, dorůstající výšky kolem patnácti centimetrů. Jeho listy jsou vzpřímené nebo složené kolem stonku, takže pro neznalé může působit povadle. Jsou buď celé zelené, nebo jejich středem probíhá vodorovně nahnědlý pásek, jehož kresba kopíruje okraj listu a vytváří na čtyřčetném listu opakující se kresbu čtyřlístku. Kvete drobnými pravidelnými růžovočervenými kvítky.

Jetelíček pro štěstí je symbolem šťastného nového roku

Jetelíček pro štěstí je symbolem šťastného nového roku

Jak vypěstovat štěstí přinášející čtyřlístek?

Čtyřlístek umístěte na světlé stanoviště, snese i mírný polostín s teplotou okolo dvaceti stupňů Celsia. V době květu vyžaduje pobyt na slunném okně. Mladé rostlinky můžete pěstovat i na záhonu v zahradě. Během vegetace se šťavel spokojí s běžnou vlhkostí. Zasazené hlízky zalévejte mírně, v době růstu a květu vydatně, ale půda nesmí být přemokřená, aby nehnily. Po odkvětu, když začnou lístky žloutnout, zálivku postupně omezte až do úplného zatažení hlízek. Po každém období růstu je třeba nechat hlízky zatáhnout a následně několik měsíců odpočinout. Pro nový růst je vždy přesaďte do nového substrátu, který bude mít hodnotu pH kolem šesti.

Vánoční květiny do interiéru: Co potřebují brambořík, azalka, vánoční hvězda a hvězdník

Vánoční květiny do interiéru: Co potřebují brambořík, azalka, vánoční hvězda a hvězdník

Čtyřlístek lze i rychlit

Pokud byste se chtěli pustit do rychlení čtyřlístku, aby byl v plné kráse na Vánoce a Nový rok, musíte začít už v létě! Umístěte přes léto hlízky i s kořenovým balem v květináči do chladné místnosti s teplotou pouze kolem jednoho až tří stupňů. Minimálně osm týdnů před svátky hlízky přesaďte tak, aby byly pokryty asi centimetr vysokou vrstvou země. Do květináčku o průměru asi šest centimetrů dávejte šest až osm hlízek. Teplotu udržujte mezi třinácti až šestnácti stupni. Během rychlení čtyřlístky vyžadují poněkud vyšší vzdušnou vlhkost, ale mírnou zálivku.

Pozdrav z Francie: akácie, která symbolizuje štěstí

Pozdrav z Francie: akácie, která symbolizuje štěstí

Soleirolia neboli domácí či ložnicové štěstí

Další rostlinou, která podle tradice přináší štěstí, je drobnolistá Soleirolia soleirolii, známá také jako helxinie (Helxine soleirolii). Ta tvoří poduškovité trsy a je nazvána podle svého objevitele, kapitána Soleirolia. Pochází z tropických lesů Korsiky a Sardinie. Kvete během celého roku drobnými, nenápadnými kvítky. To, že je považována za rostlinu, která přináší štěstí, se odráží i v jejím lidovém názvu: domácí štěstí. Zbarvení listů může být svěže zelené, žluté (Soleirolia soleirolii 'Aurea') nebo stříbřité (Soleirolia soleirolii 'Argentea').

Pět chyb, kterými ničíte vánoční hvězdu

Pět chyb, kterými ničíte vánoční hvězdu

Nároky na pěstování

Soleirolia potřebuje vysadit do nižších, širších nádob, do dobře propustné a kypré zeminy nebo rašelinového substrátu. Vyžaduje světlé stanoviště chráněné před přímými slunečními paprsky. Snese i lehký polostín. Rostlinka je chladnomilná, vyhovují jí teploty do dvaceti stupňů, dobře se jí daří na severním okně. Nedostatek světla má za následek řídké olistění. Na jaře a v létě ji vydatně zalévejte (nejvhodnější je měkká voda), později zálivku poněkud omezte. Zemina však nesmí vyschnout.

Soleirolia soleirolii vyžaduje vyšší vzdušnou vlhkost, proto květináč postavte na misku s vlhkým štěrkem a pravidelně roste. Nedostatek vzdušné vlhkosti má za následek zasychání mladých listů, či dokonce celých nových výhonů. V době vegetace ji hnojte dvakrát měsíčně, na podzim a v zimě pouze jedenkrát, a to tekutým hnojivem pro rostliny ozdobné listem. Pokud domácí štěstí každoročně přesadíte, nemusíte je už hnojit. Víte-li o někom, kdo je má (a rád se podělí), nemusíte je ani kupovat. Množí se totiž velmi jednoduše, dělením trsů.

Vánoční rostliny: Co symbolizují jmelí, cesmína a vánoční hvězda

Vánoční rostliny: Co symbolizují jmelí, cesmína a vánoční hvězda

Jmelí přináší kromě štěstí i dobro a lásku

Štěstí má přinášet i jmelí bílé (Viscum album), stálezelená poloparazitická keřovitá rostlina, jejíž větévky vytvářejí husté polokulovité trsy, které mohou mít až metrový průměr. Jedná se o rostlinu s magickými účinky: podle pověsti bývalo jmelí velkým stromem, z něhož vytesal Josef kolébku pro Ježíška a později z něj Římané vyřezali kříž, na němž byl ukřižován. Strom se pak hanbil natolik, že se výrazně zmenšil.

Jmelí roste na jehličnanech i listnáčích a podle tradice přináší obdarovaným nejen štěstí, ale i dobro a lásku. Pod jmelím se mohou políbit i ti, kteří spolu netvoří pár. Jmelí si doma, na rozdíl od předchozích dvou uvedených druhů, nepěstujeme, daruje se jako kytička. Většinou ji máme spojenou s Vánoci, ale darovat se může právě pro štěstí i na Nový rok. Doma může viset celoročně, ale když z ní opadne poslední kulička, má se spálit. Oheň ze jmelí prý zahání vše špatné. Při pořizování nezapomeňte, že je chráněné zákonem, takže jeho prodejci musejí mít certifikát, kde rostlinu vzali. Povolení k trhání získávají od majitele lesa.

Jmelí si můžete vypěstovat na zahradě. Víme jak!

Jmelí si můžete vypěstovat na zahradě. Víme jak!

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se, který se hodí k vám domů

Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se,…

Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.

13.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
DIY
Dvacet triků, jak vizuálně zvětšit pokoj: Tyto nápady vám pomůžou

Dvacet triků, jak vizuálně zvětšit pokoj: Tyt…

Bydlíte v malém bytě a potřebujete, aby vypadal větší? Není třeba se hned stěhovat, s chytrými nápady dokážete prostor proměnit k nepoznání – bude působit otevřeněji a přívětivěji.

1.  10.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Malý byt
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci