Roketa nebo rukola: snadný návod na pěstování v bytě

Bagety, saláty a přílohy stále častěji okupuje listová zelenina zvaná rukola. Tato brukvovitá rostlina vyniká množstvím vitaminů i svou peprnou chutí. Vypěstovat si ji můžeme i v bytě.

Rukola je často používané komerční jméno v supermarketech. V zahradnictví si můžeme koupit semínko, které nese název roketa setá. Jsou to tedy synonyma jedné rostliny? Podle odborníků z České zemědělské univerzity v Praze nikoli. Sice se běžně zaměňují, ale rukola není roketa.

rukola 2.jpg

Oba druhy sice patří do čeledi brukvovitých, tedy mezi řeřichu, ředkvičky a kedlubny. Vzrostlá rostlina je podobná řepce olejce s bílými kvítky. Sklízí se ale záhy po vyklíčení, kdy vytvoří mladé šťavnaté lístky. Vhodná je k ochucení baget (využívá ji např. Corcodille), do salátů nebo jako příloha ke stakům a masu.

Kdo je kdo?

Aby bylo jasno. Rukola je rostlina s latinským názvem Rucola selvatica, v zahraničí se pěstuje pod názvem Wild rucola. U nás se nepěstuje a její semínko lze sehnat jen stěží. Lístky tohoto druhu jsou výrazně laločnatě vykrajované.

Mají také poněkud jinou chuť než listy rokety seté. Tento druh nese odborný název Eruca sativa, jeho semeno se běžně prodává v Česku. Můžeme si ho sami vypěstovat, musíme ale počítat s jinou chutí a tvarem listů bez typického vykrajování na okraji.

Kde ji sehnat?

Rukolu lze koupit v každém lepším supermarketu či zelenině. Pokud si chceme vypěstovat čerstvé listy sami, musíme se spokojit s roketou a pořídit si semínka. Od firmy Semo stojí zhruba devět korun.

Jak ji pěstovat?

Pamatujete na řeřichu? Podobně pěstujeme i roketu. Na tác či talíř položíme buničitou vatu, řádně ji navlhčíme, posypeme rovnoměrně semínky rokety (rukoly) a dáme na světlé a teplé místo. Po pár dnech začíná klíčit a za 14 dní můžeme listy sklidit.

Pěstovat se dá ovšem také v truhlících. V substrátu roste lépe, sklizeň je možná za 6 týdnů. Pokud ji chceme sklízet kontinuálně, mezi jednotlivými výsevy uděláme několik dní pauzu.

Na poli se roketa pěstuje velmi snadno. Je nenáročná na kvalitu půdy a roste dobře. Vyséváme ji do řádků vzdálených od sebe asi 20 cm.

Extra tip!

Rukola i roketa jsou vynikající s masem nebo mořskými plody. Neodolatelné jsou s marinovanými krevetami a česnekovou pastou.

Pesto z rukoly (rokety) na těstoviny

Ingredience: 200 g listů rukoly (rokety), 1 stroužek česneku, 10 polévkových lžic extra panenského olivového oleje, 1 lžíce kapar, 2 lžíce vinného octa, 100 g jemně mletého parmazánu, sůl, čerstvý pepř.

Velkým nožem nasekáme najemno rukolu (roketu), česnek a kapary. V míse je spojíme olejem a vinným octem, osolíme a opepříme. Směs dáme do porcelánové misky či sklenice a necháme uležet několik hodin v lednici.

Tohle pesto je vynikající stejně jako klasické z bazalky či rajčat. Stačí ho přidat do uvařených raviol a luxusní večeře, navíc velmi rychlá, je na stole.

Doporučujeme

Články odjinud