vytisknout velikost písma Řez meruněk: Čím více budete prořezávat, tím lepší budete mít úrodu

Proč a kdy řezat stromky meruněk? Poradíme, které období je nejvhodnější a jak usměrnit růst správným řezem.

Meruňka bez řezu přestane plodit

Stromky meruňky ponechané samovolnému růstu mají po čase nadměrné množství větví, plodonosný obrost předčasně zasychá a tvoří se jen po obvodu. Meruňka přestává dávat smysluplnou úrodu. Cílem řezu meruněk je uchovat správný tvar stromu a podpořit růst plodonosného obrostu.

Řezat a řezat. Tím stromům nejvíc pomáháte

Řezat a řezat. Tím stromům nejvíc pomáháte

Kdy provést řez meruňky?

Řez meruněk se provádí dvakrát ročně. Na jaře (od začátku rašení až do května) je to výchovný řez, kdy odstraňujeme suché, nemocné a poškozené výhony nebo zakládáme korunku či tvar stěny (palmety). Tento řez se týká především nově vysazených stromků a v dalších letech pak díky němu stromek udržíme v dobré kondici, aby k letorostům mohlo pronikat dost slunce, čili se jedná o řez udržovací.

Letní řez se provádí od poloviny června. Jeho účelem je vyvolat růst nových přírůstků a oddálit kvetení tak, že pozdní mrazíky květy již minou. Tvorbu mladých letorostů delších než dvacet pět centimetrů podpoříme zkrácením o třetinu až polovinu. Tím přinutíme očka na spodní části letorostu k tvorbě výhonů, což zvýší plodnost. Meruňka totiž plodí na jednoletých výhonech. Řezné rány vždy pečlivě ošetříme.

Řez ovocných stromů – kdy, které a jak

Řez ovocných stromů – kdy, které a jak

Řezem po výsadbě tvarujeme korunu

Sazenice meruňky je třeba po výsadbě upravit řezem tak, aby stromek měl dobré oslunění nasazených plodů, a to i uvnitř koruny a na spodních větvích. Tomu nejlépe vyhovuje takzvaná kotlovitá koruna. Jak si počínat? U meruněk, které mívají zpravidla různě rozložené výhony s nepravidelnou délkou, zvolíme pro vytvoření koruny tři až čtyři výhony, aby odpovídaly rozložením budoucí korunce. Vybrané výhony zakrátíme asi o dvě třetiny a pouze vedoucí, tedy terminální výhon ponecháme asi o 15 cm delší. Zbývající výhony na kmeni odřežeme.

Zjistíme-li v polovině června, že nově vyrostlé letorosty na zastřižených výhonech jsou delší než 30 cm, zkrátíme je na pět až šest pupenů, aby zesílily. V druhém roce v založené korunce zastřihneme výhony asi o jednu polovinu a terminální výhon upravíme tak, aby byl asi o 20 cm výše než zastřižené výhony. Také odstraníme jiné nežádoucí výhony, které korunku zahušťují, tedy ty, které se kříží, rostou dovnitř nebo konkurují hlavním větvím.

Pěstitelé meruněk se bojí mrtvice

Pěstitelé meruněk se bojí mrtvice

Řez štíhlého vřetene

Dnes se velmi často pěstuje ovoce na stromcích, které tvarujeme do tzv. štíhlého vřetene, případně do superštíhlého vřetene. To je tvar koruny, kdy stromku necháváme hodně větví, které však zkrátíme, protože se ukazuje, že lepší úroda je, když na každé větvi dozraje jen pár plodů. Díky tomuto tvaru se slunce dostane krásně ke všem plodům.

U tvaru štíhlého vřetene se výhradně používá letní řez, kdy se o třetinu až polovinu zkracují výhony rovnoměrně rozmístěné po obvodu koruny. Větve silnější, než je polovina kmene, odstraníme a rovněž odstraňujeme dlouhé výhony směřující do meziřadí a převislé výhony. U štíhlého vřetene je vhodné vyvazování větví do vodorovné polohy.

Názorný návod řezu najdete na videu: 

A pak už zbývá jen se těšit na úrodu a dopřát si třeba buchtu z meruněk nebo meruňkové řezy s kokosovou peřinou.

Podnože - jak vybrat tu správnou, aby strom plodil

Podnože - jak vybrat tu správnou, aby strom plodil

Předjarní ochrana ovocných stromů. Co je třeba udělat?

Předjarní ochrana ovocných stromů. Co je třeba udělat?

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Samosběr jahod: Kde si nasbírat jahody a ušetřit? Přehled míst v celé ČR

Samosběr jahod: Kde si nasbírat jahody a ušet…

Milujete čerstvé jahody? Pokud člověk nemá zahradu a nechce jahody kupovat v obchodě, nabízí se samosběr jahod. Přinášíme vám přehled míst v jednotlivých krajích České republiky, kde si můžete nasbírat jahody. Situace k 2. červnu 2023.

2.  6.  2023 |
Lenka Chvostová
JahodyDrobné ovoce
Suchý potok vnese do zahrady iluzi proudící vody: Galerie nápadů, jak ho zbudovat

Suchý potok vnese do zahrady iluzi proudící v…

Zatoužili jste alespoň někdy po potoku, který bude protékat vaší zahradou, jenže vám chybí zdroj vody? Řešení existuje, vsaďte na suchý potok! Jak takový originální zahradní prvek vypadá, jak se vytváří a nač si dát pozor? Inspirujte se v galerii nejzajímavějších fotek vybraných z Pinterestu.

2.  6.  2023 |
Kateřina Hradová
Suchý potok
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Koriandr setý: Jaké má účinky a jak ho vypěstovat

Koriandr setý: Jaké má účinky a jak ho vypěst…

Koriandr patří k bylinám, které dodávají specifickou chuť mnoha asijským pokrmům, ale jako koření i léčivá rostlina se čím dál víc používá i u nás. Jeho plusem je, že jde snadno vypěstovat jak v záhonu, tak v truhlíku. Zkuste to i vy, poradíme vám, jak na to.

30.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
Zahrada
Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniček, které rozzáří vaši skalku

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniče…

Jarní dny jsou jako stvořené k založení nové skalky nebo projasnění skalky stávající. Seznamte se s několika zajímavými druhy skalniček, které svou zářivou žlutou barvou budou přitahovat pozornost nejenom vašich očí.

8.  5.  2023 |
Jiřina Sivcová hrk
ZahradaSkalka