vytisknout velikost písma Reportáž: rozkvetlé kamélie zdobí zámek v Rájci nad Svitavou

Do 7. března můžete navštívit Státní zámek Rájec nad Svitavou, jehož reprezentační interiéry s bezbariérovým přístupem jsou vyzdobeny kvetoucími keři kamélií, aranžmá z jejich květů, historickými i moderními paličkovanými a šitými krajkami. A jak se takové kamélie pěstují?

Výstavu nazvanou Něžná krása – kamélie a krajka pořádá Státní zámek Rájec nad Svitavou ve spolupráci s Národním památkovým ústavem v Brně, Muzeem krajky Vamberk a Krajkářskou školou Vamberk od 27. 2. do 7. 3. od 9.00 do 16.30 hodin, o víkendu do 17.00 hodin. Vstupné činí 80 korun, snížené 60. Zajištěn je prodej květin, krajek a dekorací.   

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Výstava kamélií je na rájeckém zámku již tradicí. A aby také ne, když se zdejší zahradnictví specializuje na pěstování této rostliny již od roku 1973 – právě tehdy získalo sbírku kamélií z Průhonic u Prahy, která se postupně rozrostla na dnešních 77 odrůd, z nichž mnohé byly vyšlechtěny už v Rájci. 

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Na letošní akci můžete spatřit asi 30 velkých keřů starých 45 let a 20 malých, jež mají 4 až 7 let. A jedna praktická informace: jestliže jste zvyklí brát si na výstavy fotoaparát, pro tentokrát jej klidně nechte doma – v interiéru zámku platí zákaz fotografování i filmování.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Možná se i vám kamélie pojí s představou dámy, jež jde na ples, ozdobena jejími květy. Takovéto využití kamélií bylo typické pro přelom 19. a 20. století, kdy se pěstovaly ve velkém množství.

Později se však jejich počet v domácnostech radikálně snižoval: kamélie potřebují dostatečně chladné prostředí, které byty s ústředním topením neposkytují. V dnešní době se naštěstí situace mění – lidé si pořizují zimní zahrady, které kaméliím poskytují ideální podmínky.

Klepněte pro větší obrázek

Pěstitelské rady ze zámku

  • Kaméliím se daří kromě zimních zahrad v chladných, světlých pokojích, zasklených verandách a halách, kde teplota nepřesahuje 15 stupňů Celsia (kamélie snese i mráz do 6 stupňů Celsia, nesmí však potom dojít k náhlému oteplení).
  • Teplota musí být stálá, nesmí kolísat, jinak rostlina shazuje poupata. Kamélie vyžaduje rozptýlené světlo nebo polostín, nesnáší sluneční úpal. 
Klepněte pro větší obrázek
  • Pěstujte ji v kyselém substrátu. Ideální je rozložená borová hrabanka, vhodná je směs rašeliny, kompostu a písku (v poměru 3:1:1) s pH v rozmezí 4,0–5,4. Zemina nesmí obsahovat vápník.
  • Rostlina většinou nepotřebuje tvarovací řez. Přesazujte ji jednou za dva roky. Je nutné postupovat opatrně, aby se zbytečně nepoškodil kořenový bal. Volte jen nepatrně větší květináč. K přesazování je nejvhodnější doba na jaře po odkvětu. 
Klepněte pro větší obrázek
  • Po odkvětu začínají rašit nové výhony, které ukončují růst v květnu a červnu. Teprve potom lze kamélii přemístit na zastíněné místo v zahradě. Na rozdíl od dosavadní hojné zálivky zalévejte nyní teprve tehdy, až nové listy začnou mírně vadnout. Tím se brzdí další vývoj listů, naopak se podporuje vývoj poupat, která se objevují na konci výhonů v paždí řapíků posledních listů.
  • Kamélie nesmí přeschnout a musí být zalévána měkkou vodou bez obsahu vápníku. 
Klepněte pro větší obrázek
  • Na podzim před prvními mrazíky rostlinu přeneste na světlé místo v chladném pokoji. Poupata jsou velmi citlivá, opadají při náhlé změně teploty, přeschnutí kořenového balu i při otáčení nebo přenášení rostliny. Mírně zalévejte. První květy se někdy objevují už na podzim a kolem Vánoc. Hlavní období květu nastává v únoru až dubnu. V tuto dobu dopřejte rostlinám bohatou zálivku.
  • V dubnu až květnu a koncem srpna můžete kamélie přihnojovat organickými hnojivy neobsahujícími vápník. 
Klepněte pro větší obrázek

Jestliže vás krása kamélií uchvátí natolik, že byste si nějaký exemplář rádi pořídili, je možné domluvit se se zámeckým zahradníkem panem Kopeckým (721 319 377). Chcete-li krom výstavy navštívit i skleníky, můžete tak učinit do 31. března vždy od 9.00 do 15.00 hodin mimo pondělí (v době konání výstavy jsou otevřeny stejně jako zámek).

 

 

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se, který se hodí k vám domů

Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se,…

Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.

13.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
DIY
Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, jak tvarovat stálezelené keře

Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, …

Topiari, tedy umělecky tvarované keře, mohou mít tvar koule, kužele, spirály, nebo dokonce roztomilých zvířat či postav. Ač na první pohled vypadají velkolepě, se základními triky se můžete do tvarování dřevin pustit i vy. Jak na to? Ukážeme vám postupy, které dříve znali jen zámečtí zahradníci.

17.  9.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Topiari
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

Poznáte hořké hřiby? Vypadají krásně, ale stačí jediný kousek a celá smaženice bude zkažená. A to v lepším případě! Po konzumaci jedovatých hřibů si totiž můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

22.  8.  2023 |
Markéta Žídková
Houby