vytisknout velikost písma Reportáž: Holandsko, balzám pro duši každého zahradníka

Holandské tulipány jsou pojmem, který má ve světě váhu. Pojďte se s námi dnes podívat do výkladní skříně nizozemských pěstitelů, jíž je rozkvetlý park Keukenhof. Kromě cibulovin zde ale můžete obdivovat i orchideje.

V následujících dvou článcích si vás dovolím pozvat na malý výlet do Holandska. Necháme se unést úchvatným pohledem na rozkvetlé cibuloviny a rododendrony v parku Keukenhof, navštívíme květinovou burzu v Aalsmeeru a nezapomeneme koupit alespoň malý suvenýr na květinovém trhu v Amsterdamu.

Klepněte pro větší obrázek
Keukenhof – Zahrada Evropy 

O tom, že Holandsko nejsou jen cibuloviny, ale i orchideje, svědčí množství skleníků, které zahlédnete při průjezdu zemí. Jména firem, napsaná na jejich průčelí, znají čeští milovníci orchidejí důvěrně ze štítků, jež si přinesou domů společně se zakoupenou rostlinou.

Klepněte pro větší obrázek
Vstupte do květinového ráje 

Jestli jste neviděli Keukenhof, neviděli jste Holandsko

Park Keukenhof je s rozlohou 32 hektarů největším květinovým parkem nejen v Holandsku, ale i v celé Evropě. Počet obdivovatelů, kteří každoročně zhlédnou tuto nádhernou rozkvetlou zahradu, se počítá na statisíce.

Klepněte pro větší obrázek
V letošním roce se zřejmě počet návštěvníků přiblíží až 800 tisícům 

Každé jaro zde rozkvétá na sedm milionů cibulovin, především tulipánů. Najdete zde ale i narcisy, hyacinty, modřence a další. Cibuloviny jsou sázeny etážovitě do tří hloubek podle druhu. Seskupují se i podle doby květu – tak, aby rozkvétaly postupně.

Klepněte pro větší obrázek
Skupina třiceti zahradníků sází cibulky ručně, aby byly správně usazeny a nedošlo k jejich poškození 

Po odkvětu všechny cibulky putují ze země ven, aby byly na podzim opět vráceny zpátky a cyklus sázení, kvetení a vyrývání mohl pokračovat. Zahradní architekti každoročně zpracovávají nové a nové desítky projektů rozmístění cibulí.

Klepněte pro větší obrázek
Rozkvetlé rododendrony, azalky, sakury či vistárie umocňují nádheru cibulovin 

K Holandsku neodmyslitelně patří větrné mlýny, a tak jeden přístupný najdete i v keukenhofském parku. Přijedete-li ve správnou dobu, z jeho ochozu se budete moci pokochat nádherným pohledem na nekonečná pole, kde v charakteristických barevných pruzích kvetou pravé holandské tulipány.

Klepněte pro větší obrázek
Tulipány se na polích, na něž je z větrných mlýnů úžasný výhled, pěstují pro cibulky, které se po odkvětu sklízejí a vyvážejí do celého světa 

Malý výlet do historie

Keukenhof v překladu znamená kuchyňská zahrada. Tomuto ryze praktickému účelu park také původně (v 15. století) sloužil. Tehdejší majitelka panství hraběnka Jakoba van Beieren zde pěstovala zeleninu a bylinky pro svou kuchyni.

Klepněte pro větší obrázek
Holandské amarylisy jsou skutečně nepřehlédnutelné 

V podobě, jakou známe dnes, se park poprvé představil v roce 1949. Místní pěstitelé a vývozci cibulí zorganizovali za podpory starosty blízkého městečka Lisse tuto květinovou atrakci především jako reklamu pro své produkty. O tom, že se dobrý nápad skvěle ujal, se můžeme přesvědčit každé jaro na vlastní oči.

Klepněte pro větší obrázek
V letošním roce park slaví 60 let od svého vzniku 

Praktické informace

Park Keukenhof leží u městečka Lisse, asi 30 kilometrů od Amsterdamu. Otevřeno zde bývá zhruba od poloviny března do poloviny května, v letošním roce se brány výstavy uzavřou ve čtvrtek 21. května. Vstupné činí 13,5 eur, pro skupinu více než 20 osob pak 11,5 eur.

Klepněte pro větší obrázek
Pestrobarevnou nádherou květů se můžete kochat doslova na každém kroku 

Nechcete-li cestovat individuálně, navštivte některou z cestovních kanceláří. V jarním období je nabídka zájezdů do Holandska, tematicky zaměřených na květiny, opravdu široká. V rámci některých z nich můžete navštívit i populární květinové korzo v Noordvijku.

Klepněte pro větší obrázek
Holandské tulipány znají pěstitelé na celém světě 

Orchideje v Keukenhofu najdete také

Orchideje najdete v pavilonu pojmenovaném po královně Beatrix. Společně s broméliemi a anturiemi zde uvidíte hybridní zástupce většiny běžných rodů, jako jsou Phalaenopsis, Cymbidium, Oncidium, Miltonia, Dendrobium či Vanda.

Klepněte pro větší obrázek
Cymbidium 

Spíše než druhová rozmanitost vás ale zaujme neuvěřitelně zdravý vzhled, velikost a počet květů jednotlivých rostlin. Holanďané to se všemi svými kytičkami prostě umí. Velmi krásně a výstižně to popsal Karel Čapek ve svých Obrázcích z Holandska. A malou citací z této laskavé knížky si dovolím tento díl uzavřít.

Klepněte pro větší obrázek
Phalaenopsis 

Copak o to (pravil závistivý zahradník v mém srdci), jim se to dělá. Kdybych já měl takovou hebkou rašelinnou prsť, kdyby mně napršelo tolik požehnané vláhy, kdybych já měl takovou měkkou zimu a ty kultury a ty peníze a vůbec, tak by mně to, holenku, taky bujelo o sto šest, nemyslíš? Člověče, pět set let zahradničení, to už je vidět i na těch kytkách.“

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se, který se hodí k vám domů

Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se,…

Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.

13.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
DIY
Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, jak tvarovat stálezelené keře

Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, …

Topiari, tedy umělecky tvarované keře, mohou mít tvar koule, kužele, spirály, nebo dokonce roztomilých zvířat či postav. Ač na první pohled vypadají velkolepě, se základními triky se můžete do tvarování dřevin pustit i vy. Jak na to? Ukážeme vám postupy, které dříve znali jen zámečtí zahradníci.

17.  9.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Topiari