Linoleum
PVC podlahové krytiny jsou cenově přijatelné a nenáročné na údržbu. Oproti dlažbě dobře tlumí hluk, jsou pružné, měkké, teplé na dotyk. Linoleum má jednolitý povrch, který se dobře čistí a zároveň eliminuje pronikání vlhkosti. Přesto je nejlepší zvolit to, které se dodává v celých rolích.
Vybírat můžete z nepřeberné škály barev, odstínů a vzorů. Nevýhodou je, že snese podstatně méně mechanického zatížení. Při neopatrném zacházení se může i poškodit. Při pokládce je nutná preciznost, jinak hrozí, že pod něj bude zatékat. Lepší je proto zadat práci odborníkovi.
Pokračování 2 / 5
Vinyl
Tento materiál patří mezi čím dál tím víc oblíbené. Vydrží totiž téměř vše. Životnost se udává třicet až padesát let. Stejně jako lino jsou i vinylové podlahy vyrobeny z PVC. Lamely nebo čtverce se dodávají v mnoha formátech. Výhodou těchto tvrzených desek je snadná pokládka i bezproblémová údržba.
I přes svoji pružnost jsou však neuvěřitelně odolné. Ze široké škály dekorů si vybere opravdu každý. V nabídce nechybí imitace kamene, korku, dlažby, ale i dřeva. Materiál snese vysoký stupeň zátěže, skvěle snáší vysokou vlhkost. Navíc má vynikající izolační vlastnosti.
Pokračování 3 / 5
Laminát
Ještě poměrně nedávno nemyslitelná věc, dnes už jedna z mnoha možností, jaký materiál na podlahu koupelny bez obav použít. Zaměřit se však musíte na vodovzdorné typy. Není totiž laminát jako laminát. Ten určený do vlhkých prostor má větší tloušťku a speciálně upravený povrch, který zaručuje, že podlaha je vysoce odolná proti cákající vodě, zvýšené vlhkosti i srážející se páře. Pronikání vody mezi spáry pak zabrání zvláštní gumovo-plastická hmota, která je vložena do zámků desek, po zacvaknutí se „vytlačí“ ven a dokonale utěsní veškeré spoje.
Pokračování 4 / 5
Dřevo
Možná vás to překvapí, ale vyhýbat se nemusíte ani pravému dřevu, které v interiéru vyvolává dojem tepla a luxusu. Je však pravda, že taková podlaha už potřebuje náležitou péči a pravidelnou údržbu. Navíc nepatří k nejlevnějším. Na její výrobu jsou nejčastěji používány tvrdé exotické dřeviny obsahující éterické oleje, které materiál chrání před vlhkem, hnilobou i plísněmi. Jde například o merbau, tauari, iroko nebo wengé. Nejodolnější je ale dřevo teakové, které se odnepaměti používá i při výrobě lodí.
Pořídit si ale můžete i podlahy ze speciálně upraveného dřeva z dubu, buku, jasanu či ořechu. Důležité je čas od času ošetřit povrch speciálním olejem, který nejenže zvýrazní barvu a strukturu dřeviny, ale zachová její pružnost a přirozenost. Navíc podlahu impregnuje a umožňuje dřevu dýchat, což je v koupelně podstatné.
Pokračování 5 / 5
Lité podlahy
V posledních letech se dostávají do popředí zájmu. Jsou nenáročné na údržbu a jsou velmi vhodné pro podlahy s podlahovým vytápěním, tedy i pro koupelny. V koupelnách se nejčastěji používají epoxidové a polyuretanové stěrky, které jsou samy o sobě odolné vůči vodě. U obou materiálů můžete vybírat ze široké škály barev. Díky transparentním pryskyřicím se přidáním pigmentu jednoduše obarví do požadovaného odstínu. Podlaha ale nemusí být jen jednobarevná. Lze na ní vytvářet ornamenty, vzory, nápisy.
Povrch z epoxidové stěrky je tvrdý, může být i antistatický, pokud se nakonec přisype křemičitý písek, je zajištěna i vyšší protiskluzovost. Časem ale může začít žloutnout. Polyuretanový povrch je naopak měkčí a pružnější. Dobře snáší tepelnou roztažnost, lépe tlumí hluk. Dokáže dokonale uzavřít podlahu, a zamezit tak prostupování vlhkosti. Lze ho provést jak v matné, tak lesklé nebo dokonce protiskluzné a antistatické úpravě.