vytisknout velikost písma Recept na chutney z mirabelek nebo špendlíků. Skvěle se hodí pod maso i k zelenině

Žluté, drobné plody, které když se urodí, strom se pod jejich tíhou prohýbá. Jsou sladké, výrazné, přesto na ně v kuchyni často zapomínáme. Dejte jim šanci a vyzkoušejte prvotřídní chutney.

Chutney nebo také čatní je druh omáčky, která svou výraznou chutí doplňuje základní jídlo. Původem pochází z Indie, kde se používá k dochucování nejčastěji vegetariánských pokrmů, které právě svou výraznou chutí ozvláštňuje. Jde však použít i ke všem druhům masa, záleží jen na tom, z čeho je právě uvařené. Podle použitých ingrediencí může být ostré, pikantní nebo třeba sladké. 

Tři okrasné keře, které udělají parádu, přitom plodí výborné ovoce

Tři okrasné keře, které udělají parádu, přitom plodí výborné ovoce

Mirabelka není špendlík a už vůbec ne myrobalán

Mirabelky a špendlíky si lidé často pletou, nejde však o stejné plody. Mirabelka je plodem slivoně mirabelky, má kulaté zlatožluté plody a sladkou chuť. Myrobalány jsou kulaté, barvu mají nazelenalou, žlutou či červenou a jdou špatně vypeckovat. Oproti tomu špendlík vypadá jako malá švestka, je žlutý a vypeckovat jde snadno.

Právě mirabelky a špendlíky, tohle drobné a přehlížené ovoce, se k výrobě chutney skvěle hodí. Jen je třeba při jeho přípravě prokázat jistou dávku trpělivosti, chutney se totiž vaří tak dlouho, dokud se jednotlivé složky nerozvaří a nespojí. Klidně to může trvat několik hodin.

Špendlíky: Polozapomenuté ovoce

Špendlíky: Polozapomenuté ovoce

Potřebujete:

kilo mirabelek nebo špendlíků

300 gramů cukru (může být i méně)

150 ml jablečného octa

červenou a hnědou cibuli

5 stroužků česneku

5 kuliček nového koření

5 kuliček pepře

2 bobkové listy

skořici

sůl

Vařte pomalu a dlouho

Příprava je základ, proto si vyvařte sklenice, do kterých chutney nakonec přijde. Vyvařením sklenic ochráníte výslednou omáčku před plesnivěním.

Mirabelky pečlivě omyjeme, zbavíme stopek a vypeckujeme, dáme do hlubšího hrnce a přidáme nakrájenou cibuli. Na mírném plameni začneme dusit, aby ovoce pustilo šťávu. Po nějaké době přidáme vinný ocet a koření. Dusíme, dokud nevznikne hustá hmota. Česnek je možné přidat buď s cibulí, ale pak je potřeba počítat s tím, že se jeho ostrá chuť vyvaří. Nebo jej přidejte později, omáčka bude výraznější. I s cukrem je to složitější. Když ho přidáte nakonec, nebudete omáčku muset tak často míchat, protože právě cukr má tendence chytat se u dna a pálit se. Na druhou stranu, když jej přidáte včas, budete sice míchat, ale cukr během vaření bude i karamelizovat a omáčce tak přidá na chuti.

Jak na špendlíkovou marmeládu: Zkuste kořeněnou, anglickou nebo rychlou bez odpeckování

Jak na špendlíkovou marmeládu: Zkuste kořeněnou, anglickou nebo rychlou bez odpeckování

I s kořením se vyplatí experimentovat. Vyzkoušet můžete badyán, kardamom, tymián a další aromatické koření. Pokud u vaření nevydržíte, dokud se vše nerozvaří na kaši, což může u mirabelek a špendlíků trvat klidně několik hodin, můžete hmotu propasírovat přes sítko. Pak ji opět ohřejte a ještě horkou plňte do skleniček, které stejně jako u marmelády obrátíte dnem vzhůru.

Meruňkové čatný a meruňky ve sladkokyselém nálevu

Meruňkové čatný a meruňky ve sladkokyselém nálevu

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

Za dvě hodiny 700 křemenáčů osikových. Takový úlovek se povedl tento týden dvěma kamarádům na Benešovsku. Je jasné, že houby už zase rostou jak o život, i když samozřejmě ne úplně všude. Kam tedy v Česku vyrazit na houby, kde vás čekají nejlepší úlovky?

10.  9.  2020 |
Mátový sirup osvěží, ale také léčí. Udělejte jej zastudena, ať nezničíte účinné látky

Mátový sirup osvěží, ale také léčí. Udělejte …

Máta je tradiční bylinkou v českých zahrádkách, její pěstování je jednoduché a chuť výborná. Máte ještě pár týdnů, než zvadne a zaschne, tak si z ní udělejte skvělý sirup.

27.  9.  2020 |
Šípkový sirup za studena, s medem i klasicky. Vyberte si ze tří receptů

Šípkový sirup za studena, s medem i klasicky.…

Šípkový sirup je medicína, kterou znaly a využívaly už generace před námi. Přidejte se k nim a vyzkoušejte chuť plodů, které příznivě působí na organismus dětí i dospělých. Bez éček a dalších umělých přísad se obejde náš recept na šípkový sirup.

19.  9.  2020 |
Jak správně jíst exotický kaktusový fík? A návod na pěstování

Jak správně jíst exotický kaktusový fík? A ná…

Má šťavnatou dužinu, lahodnou, mírně nakyslou, osvěžující chuť. Vzdáleně připomíná fík, jde ale o plod opuncie. Pokud jste ho ještě neochutnali, o hodně jste přišli. Poradíme vám nejen, jak kaktusové fíky jíst a správně připravit, ale i jak opuncii pěstovat.

23.  9.  2020 |
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

V lese se na vás smějí hřiby jak z učebnice, verdikt zkušeného houbaře však vzápětí vaše nadšení pošle pod bod mrazu. Jsou to hořčáky. Stačí jeden kousek a máte zkaženou celou smaženici. V tom lepším případě. Po konzumaci jedovatých hřibů si můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

9.  9.  2020 |