Kilo špendlíků či mirabelek postačí na tři sklenicky chutney. Archiv autora

Kilo špendlíků či mirabelek postačí na tři sklenicky chutney. | Archiv autora

Suroviny, které potřebujete. Archiv autora

Suroviny, které potřebujete. | Archiv autora

Z jedné dávky budou zhruba tři skleničky Archiv autora

Z jedné dávky budou zhruba tři skleničky | Archiv autora

Mirabelky, nebo špendlíky? Istockphoto.com

Mirabelky, nebo špendlíky? | Istockphoto.com

Když se strom ohýbá pod tíhou ovoce... Istockphoto.com

Když se strom ohýbá pod tíhou ovoce... | Istockphoto.com

... Je čas zavařovat Istockphoto.com

... Je čas zavařovat | Istockphoto.com

Suroviny, které potřebujete. Archiv autora
Z jedné dávky budou zhruba tři skleničky Archiv autora
Mirabelky, nebo špendlíky? Istockphoto.com
Když se strom ohýbá pod tíhou ovoce... Istockphoto.com
6
Fotogalerie

Recept na chutney z mirabelek nebo špendlíků. Skvěle se hodí pod maso i k zelenině

Žluté, drobné plody, které když se urodí, strom se pod jejich tíhou prohýbá. Jsou sladké, výrazné, přesto na ně v kuchyni často zapomínáme. Dejte jim šanci a vyzkoušejte prvotřídní chutney.

Chutney nebo také čatní je druh omáčky, která svou výraznou chutí doplňuje základní jídlo. Původem pochází z Indie, kde se používá k dochucování nejčastěji vegetariánských pokrmů, které právě svou výraznou chutí ozvláštňuje. Jde však použít i ke všem druhům masa, záleží jen na tom, z čeho je právě uvařené. Podle použitých ingrediencí může být ostré, pikantní nebo třeba sladké. 

Mirabelka není špendlík a už vůbec ne myrobalán

Mirabelky a špendlíky si lidé často pletou, nejde však o stejné plody. Mirabelka je plodem slivoně mirabelky, má kulaté zlatožluté plody a sladkou chuť. Myrobalány jsou kulaté, barvu mají nazelenalou, žlutou či červenou a jdou špatně vypeckovat. Oproti tomu špendlík vypadá jako malá švestka, je žlutý a vypeckovat jde snadno.

Právě mirabelky a špendlíky, tohle drobné a přehlížené ovoce, se k výrobě chutney skvěle hodí. Jen je třeba při jeho přípravě prokázat jistou dávku trpělivosti, chutney se totiž vaří tak dlouho, dokud se jednotlivé složky nerozvaří a nespojí. Klidně to může trvat několik hodin.

Potřebujete:

kilo mirabelek nebo špendlíků

300 gramů cukru (může být i méně)

150 ml jablečného octa

červenou a hnědou cibuli

5 stroužků česneku

5 kuliček nového koření

5 kuliček pepře

2 bobkové listy

skořici

sůl

Vařte pomalu a dlouho

Příprava je základ, proto si vyvařte sklenice, do kterých chutney nakonec přijde. Vyvařením sklenic ochráníte výslednou omáčku před plesnivěním.

Mirabelky pečlivě omyjeme, zbavíme stopek a vypeckujeme, dáme do hlubšího hrnce a přidáme nakrájenou cibuli. Na mírném plameni začneme dusit, aby ovoce pustilo šťávu. Po nějaké době přidáme vinný ocet a koření. Dusíme, dokud nevznikne hustá hmota. Česnek je možné přidat buď s cibulí, ale pak je potřeba počítat s tím, že se jeho ostrá chuť vyvaří. Nebo jej přidejte později, omáčka bude výraznější. I s cukrem je to složitější. Když ho přidáte nakonec, nebudete omáčku muset tak často míchat, protože právě cukr má tendence chytat se u dna a pálit se. Na druhou stranu, když jej přidáte včas, budete sice míchat, ale cukr během vaření bude i karamelizovat a omáčce tak přidá na chuti.

I s kořením se vyplatí experimentovat. Vyzkoušet můžete badyán, kardamom, tymián a další aromatické koření. Pokud u vaření nevydržíte, dokud se vše nerozvaří na kaši, což může u mirabelek a špendlíků trvat klidně několik hodin, můžete hmotu propasírovat přes sítko. Pak ji opět ohřejte a ještě horkou plňte do skleniček, které stejně jako u marmelády obrátíte dnem vzhůru.

Doporučujeme

Články odjinud