Řebříček je stavbou rostliny typický, nesplete si ho. Foto: iStock

Řebříček je stavbou rostliny typický, nesplete si ho. | Foto: iStock

Z řebříčku připravíte tinkturu. Foto: iStock

Z řebříčku připravíte tinkturu. | Foto: iStock

Nebo lze popíjet čaj. Foto: iStock

Nebo lze popíjet čaj. | Foto: iStock

Na zahradě lze pěstovat řebříčky mnoha barev. Foto: iStock

Na zahradě lze pěstovat řebříčky mnoha barev. | Foto: iStock

Jejich léčivé vlasatnosti se ale od původní odrůdy mohou lišit. Foto: iStock

Jejich léčivé vlasatnosti se ale od původní odrůdy mohou lišit. | Foto: iStock

Barevné kultivary se mezi sebou kříží. Foto: iStock

Barevné kultivary se mezi sebou kříží. | Foto: iStock

Abyste křížení předešli, odstraňujte odkvetlá kvetenství. Foto: iStock

Abyste křížení předešli, odstraňujte odkvetlá kvetenství. | Foto: iStock

Trvalka se hodí i k řezu. Foto: iStock

Trvalka se hodí i k řezu. | Foto: iStock

Z řebříčku připravíte tinkturu. Foto: iStock
Nebo lze popíjet čaj. Foto: iStock
Na zahradě lze pěstovat řebříčky mnoha barev. Foto: iStock
Jejich léčivé vlasatnosti se ale od původní odrůdy mohou lišit. Foto: iStock
8
Fotogalerie

Léčivý řebříček najdete všude kolem. Uleví od migrény i ženských obtíží

Řebříček obecný vyrůstá jako plevel v trávnících, najdete ho na loukách, u cesty i v lese. Je nenápadný svým vzhledem, ale přehlédnout by jej byla škoda. Má spoustu pozitivních účinků na zdraví.

Jak vypadá řebříček a kde roste

Řebříček obecný (Achillea millefolium) je vytrvalá bylina, která dorůstá až do výšky 80 centimetrů. Na jednoduchém stonku se skví rozložitý chocholík složený z mnoha úborů, které se dále dělí na drobné kvítky – žlutý střed obklopují bílé či narůžovělé okvětní lístky. Kvete od června do září.

Jeho latinské jméno Achillea odkazuje na řeckého hrdinu Achilla, který řebříček údajně používal k ošetřování vojáků během trojské války. České jméno vzniklo podle tvaru lístků, které mají středový řapík, stejně jako starý žebřík jen s jedním ráhnem. Další názvy pro bylinu jsou husí jazýček, zaječí chléb, myší ocásek, Achillova bylina, žebřík.

Řebříček najdete při procházce přírodou téměř všude, od nížin až po horské oblasti. Jde o bylinu, která není náročná na půdní podmínky, ale má ráda sušší stanoviště a písčité či kamenité půdy. Roste nejen na loukách a mezích, ale i podél cest a silnic, na rumištích a okrajích lesů, najdete ji na skalkách, a pokud máte trošku divočejší zahradu, určitě roste i tam.

Na co se řebříček používá

Řebříček je bylina hojně využívaná v lidovém léčitelství. Obsahuje silici s azulénem, třísloviny, alkanoidy, flavonoidy a další látky. 

Bylinkáři doporučují bylinu zejména pro ženy, protože má příznivý vliv na ženské rozmnožovací ústrojí – dokáže zklidnit a zpravidelnit menstruaci, hormonální výkyvy v klimakteriu, uleví od zánětu vaječníků i při vaginálním výtoku. Mohou pomoci jako podpůrná léčba při rakovině dělohy i krve.

Kromě ženských obtíží lze žebříček užít na záněty nervů, časté bolesti hlavy, nevolnosti, při problémech s očima a krvácení z nosu. Má pozitivní vliv na krvetvorbu, čistí krev, a tak lze nasadit všude tam, kde se objevily s krví problémy či nežádoucí krvácení.

„Normalizuje funkci ledvin, odstraňuje nechutenství, nadýmání a žaludeční křeče, poruchy jater, záněty trávicího traktu, podporuje činnost žaludečních žláz, a tak udržuje pravidelný chod stolice. Protože pomáhá i při poruchách krevního oběhu a křečích cév, mohu ho vřele doporučit i při angíně pectoris,“ uvádí bylinkář Zbyněk Mlčoch.

Řebříček se užívá ve formě čajů, nálev se připravuje jako sedací koupel, lze udělat tinkturu i mast. Je ale třeba říct, že jde o silnou bylinu, jejíž užívání může mít vedlejší účinky – vyrážky, závratě, bolesti hlavy a pocity omámení.

Co se z řebříčku sbírá

  • Květ: Květ řebříčku se sbírá a suší pro použití v bylinných čajích a léčivých přípravcích. Má protizánětlivé, antiseptické a antispasmodické vlastnosti.
  • Listy: Listy řebříčku mají podobné léčivé účinky jako květy a mohou být použity v čajích nebo tinkturách (v čerstvé i sušené formě).
  • Kvetoucí nať s listy: Někdy se sbírá celá nadzemní část rostliny (stonky, listy, květy) během kvetení. Tato směs se také suší a používá v různých léčivých přípravcích.

Jak se pěstuje řebříček: Nenáročná trvalka do záhonů i k řezu

Kromě bílé a růžové varianty, která roste volně v přírodě, byly vyšlechtěny odrůdy různých kultivarů a barev. Jde o nenáročné trvalky, které se hodí do záhonů i k řezu. Mají červenou, rudou, růžovou, žlutou i oranžovou barvu, i různé výšky (od cca 40 cm do 100).

 Jednotlivé kultivary se mezi sebou snadno kříží a samy se přesévají, což může být důvodem k vymizení původní odrůdy. Pokud ji chcete zachovat, buďte důslední v odstraňování odkvetlých květenství.

Jejich pěstování je velmi snadné, v podstatě při dobře zvolené půdě nepotřebují žádnou péči. V době květu ale můžete rostliny podepřít, protože dlouhé stonky často padají k zemi. Na zimu rostlinu nestříhejte a očistěte ji až na jaře. Rostlina netrpí na škůdce.

 
 
 

Doporučujeme

Články odjinud