vytisknout velikost písma Realizace zahrady aneb Zahrada na klíč: jak to probíhá?

Prostor kolem domu je cenný a kdo jej má, chce jej zvelebit, často s pomocí profesionální firmy. Co taková firma nabízí? Nebude to trvat nepřiměřeně dlouho? Bude to finančně únosné? Ptali jsme se za vás.

Rodinné domky se staly moderní záležitostí a pro většinu z nich je typická menší či větší zahrada. Nezáleží na tom, jak je rozlehlá, ale na tom, zda jste schopni ji založit a pečovat o ni. Pokud nemáte času nazbyt, na zahradě se tato skutečnost rychle projeví.

Klepněte pro větší obrázek
Některé vysněné prvky mohou být pro laika příliš obtížné; foto: www.ZahradaBrno.cz

Pak se z místa odpočinku a radosti stává místo, které je vám na obtíž. Nucená starost o neprospívající zahradu, jež není podle vašich představ, nikoho bavit nebude. Existuje však dobré řešení.

Stačí si najít firmu, která se péčí o zahrady a jejich realizacemi zabývá. Firmu odbornou, v níž pracují profesionálové, již vám nabídnou takzvaně „zahradu na klíč“.  

Co si představit pod pojmem „zahrada na klíč“?

„Zahrada na klíč“ zahrnuje realizaci projektu zahrady od samého začátku (konzultace zákazníka se zástupcem firmy) až do konce (předání hotové zahrady). Jedná se o proces tvoření či spoluvytváření okolí rodinného domku.

Klepněte pro větší obrázek
Výchozí situace: dům je hotový, zahradní plány se začínají společně s odborníky spřádat; foto: www.zahradadvoracek.cz

Klepněte pro větší obrázek
Konečná situace: takto vypadá realizace "zahrady na klíč", když je hotová; foto:
www.zahradadvoracek.cz

Firma úzce spolupracuje s majitelem, konzultuje s ním reálnost jeho představ a přání. Realizace může být komplexní nebo jen částečná, vše záleží na zákazníkovi, jeho požadavcích, ale samozřejmě také na jeho finančních možnostech.  

Jaký sortiment nabízených služeb můžete očekávat?

U větších firem bývá škála služeb hodně obsáhlá, většina z nich však nabízí tyto služby:

 • návrh a projekt zahrady, který je zdarma, samozřejmě jen v případě, že realizaci pak téže firmě zadáte

Klepněte pro větší obrázek
Řekněme, že vaším snem je mít zahradu v japonském stylu; foto: www.zahradadvoracek.cz

 • terénní úpravy a modelace plochy (těžkou technikou)
 • montáž automatického závlahového systému
 • koupací i zahradní jezírka, vodní hry

Klepněte pro větší obrázek
Návrh je schválený a postupně se pracuje: jezírko je už hotové a na řadu přichází výsadba rostlin kolem něj; foto: www.zahradadvoracek.cz

 • stavba zídek, skalek, soliterních kamenů, stavby z přírodního kamene

Klepněte pro větší obrázek
Při pokládání soliterního kamene musí častokrát pomoci technika; foto: www.zahradadvoracek.cz

 • stavba pergol a altánů
 • výsadba stromů, keřů a trvalek nejrůznějších velikostí
 • zakládání trávníku setého či kobercového
 • údržba zahrady
 • stavební práce (chodníčky, terasy)
 • truhlářské, elektrikářské či tesařské práce 

Klepněte pro větší obrázek
Ano, jsme stále v České republice; foto: www.zahradadvoracek.cz

Jak realizace probíhá? 

Začnete tím, že zavoláte do vámi vybrané firmy, která požadované výkony provádí. Řeknete jim, co máte na srdci a uskuteční se první schůzka se zahradním architektem. Bude se konat na místě, kde bude realizace probíhat.

Zákazník by měl mít alespoň trošku jasno v tom, jak si budoucí zahradu představuje, a rozhodně musí být schopen říct, kdo a jak ji bude využívat. Zda má sloužit především k dětským hrám nebo jen k odpočinku či se na ní budou konat party a grilování.

Zákazník (klient) by měl udat veškerá svá přání, aby výsledek odpovídal jeho představám, jak estetickým, tak i finančním. Měl by se rozhodnout, zda chce mít na zahradě krb, pergolu, dětský koutek, bazén či cokoliv jiného.

S jeho požadavky pracuje architekt, který vytvoří takzvanou studii zahrady s návrhem na rozvržení jejího prostoru. Vypracovány bývají minimálně dva návrhy. Po konzultaci a případných dalších úpravách následuje odsouhlasení projektu majitelem. Zhotoví se návrh finální a vznikne i osazovací plán, kde už má každá konkrétní rostlina své místo.  

Smlouva je nutný základ  

Je li projekt úspěšně dokončen a majitel je s ním spokojen, sepíše se smlouva, v níž musí být udáno:

 • jaké práce firma provede a v jakém rozsahu
 • jak dlouho bude veškerá činnost trvat (od kdy do kdy)
 • jaké rostliny (vzrůst, kvalita, množství) se použijí
 • konečná částka, kterou za realizaci zaplatíte 

Když jsou uvedené formality hotovy, začne firma v daném termínu se zkrášlováním vaší zahrady. Počítejte s tím, že to nebývá práce jednoduchá, ale výsledky proměny se na druhou stranu brzy ukáží.

V první fázi přijdou na řadu terénní úpravy, jako je srovnání pozemku, následuje postavení zídek, vyhloubení jezírka či usazení sběrné jímky na vodu. Končí se výsadbou stromů, keřů a trvalek, mulčováním kůrou a rozložením kamene. Pak se ještě založí setý či pokládaný trávník.

Klepněte pro větší obrázek
7. červenec 2003: realizace zostra začíná, sledujte s námi krok za krokem; foto: www.ZahradaBrno.cz

Klepněte pro větší obrázek
29. červenec 2003; foto: www.ZahradaBrno.cz

Klepněte pro větší obrázek
11. srpen 2003; foto: www.ZahradaBrno.cz

Klepněte pro větší obrázek
14. říjen 2003; foto: www.ZahradaBrno.cz

Klepněte pro větší obrázek
18. srpen 2004: zhruba rok po realizaci; foto: www.ZahradaBrno.cz

Klepněte pro větší obrázek
V takové zahradě se to relaxuje...; foto: www.ZahradaBrno.cz

Postupnou proměnu zahrady si nafoťte, jednak pro kontrolu, jednak abyste po čase viděli, jak velkou změnou prošla. Realizace může probíhat s vaší částečnou pomocí nebo přímo „na klíč“, kdy se o nic nestaráte a veškeré práce, na něž máte samozřejmě záruku, leží na bedrech firmy. Ta vám ve stanoveném termínu předá krásnou hotovou zahradu. 

Nemáte čas ani znalosti? Využijte nabízenou údržbu 

Předáním hotové zahrady spolupráce s firmou končit nemusí. Většina firem totiž nabízí i její následnou údržbu, a to hned několik typů:

 • pravidelnou, spojenou s údržbou trávníku
 • jarní a podzimní, v době, kdy zahrada potřebuje nejvíce péče
 • nárazovou, například když jste nemocní nebo chcete odjet na dovolenou  

Cena: kolik jste schopni do projektu dát  

Předem není nikdy možné přesně určit, kolik bude zahrada stát. Ceny se pohybují od deseti tisíc korun až po částku přesahují milion. Záleží na množství stavebních a terénních úprav, zda bude instalována závlaha a podobně.

V neposlední řadě hrají velkou roli i rostliny, které budou na zahradu použity. Stejný druh stromu může stát tři sta korun nebo také třináct tisíc – podle jeho velikosti. Cena je tedy pohyblivá, závislá na druhu zvolených prací, materiálů a rostlin.

Standardní realizace zahrady kolem rodinného domu (o rozloze zhruba pět set metrů čtverečních) vás obvykle přijde na sto až tři sta tisíc korun, ale na této ploše lze vytvořit i dílo přesahující milion.  

Jak dlouho realizace trvá? 

Délka trvání přeměny zahrady se liší podle náročnosti prováděných prací a její velikosti. Počítejte s tím, že hodně času zabere i samotný projekt. Není možné, aby architekt vytvořil návrh do druhého dne, protože, má-li být práce kvalitní, půjde jistě o více než jednu konzultaci se zákazníkem.

Klepněte pro větší obrázek
Úprava malinké zahrádky trvá jen několik dnů...; foto: www.zahradadvoracek.cz

Podobně tomu bude i u samotné realizace. Časově nejnáročnější jsou terénní úpravy a montáž závlahového systému. Tyto činnosti ovlivňuje také počasí a roční období, v němž se provádějí.

Klepněte pro větší obrázek
... ale nebudete se stačit divit; foto: www.zahradadvoracek.cz

V létě, kdy půda rychle vysychá, bude práce ubíhat rychleji a snadněji než za podzimních deštivých dnů. Malá úprava zahrady může být hotova do tří dnů, ale realizace zahrady, kterou chcete změnit od základů, potrvá od tří týdnů do tří měsíců.  

Zkusit to sám, nebo práci svěřit profesionálům?

Pokud máte čas a dostatek zkušeností, není problém založit či obnovit zahradu vlastním přičiněním. V dnešní době plné shonu však bohužel bývá volného času pomálu. Chybí- li vám stejně jako teoretické a praktické znalosti z oboru, je vhodnější obrátit se na profesionální firmu, která disponuje odborníky pro každou prováděnou práci.

Profesionál vám snadno zodpoví otázky typu jaká bude potřeba vody pro závlahu, kolik zaplatíte za vodu, zda není lepší studna, jaké výšky dorostou vysazené stromy, co vysadit na jižní stranu, kolik osiva je potřeba, jaké obrubníky jsou vhodné do trávníku, kdy vykopat jezírko a mnoho dalších.

Není tedy důvod dělat chyby navíc, kterými si zbytečně provětráte peněženku. 

Kde vzít informace a inspiraci?

Pokud se pustíte do této nelehké práce, budete potřebovat inspiraci. Některé firmy (například Zahrada Brno) nabízí i bezplatné poradenství – můžete se zeptat na věci, které vám nejsou jasné.

Mě osobně nabídka některých firem velmi mile překvapila. Jejich sortiment je komplexní, nemusí se proto zdržovat zadáváním některé z prací jiné firmě. Osvětu, jak taková realizace opravdu vypadá a funguje, mi poskytli tři odborníci na slovo vzatí působící ve firmách www.akirfas.cz, www.ZahradaBrno.cz a www.zahradadvoracek.cz – moc se mi líbila jedna věta pana Dvořáčka, která je odpovědí na to, co by měla zahrada splňovat: „My zahradu chápeme jako harmonizující místo relaxace a prodlouženou obývací část rodinného domu.“

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

10 okrasných trav, které vyniknou na zahradě a přitom nejde o invazivní druh

10 okrasných trav, které vyniknou na zahradě …

Hledáte zajímavou rostlinu, která ozvláštní vaši zahradu a přitom nebude potřebovat neustálou péči? Vyzkoušejte okrasné trávy, které mají zajímavé barvy a krásně kvetou. Vybírejte ale neinvazivní druhy, tedy ty, které brzy nezaberou celou vaši zahradu. Tady je 10 zajímavých druhů trav, najdete je i na fotkách v galerii.

30.  7.  2022 |
Lucie Kořistová
Okrasné traviny
Pozice psa ve spánku prozradí, jak se cítí a zda není nemocný

Pozice psa ve spánku prozradí, jak se cítí a …

Stejně jako lidé i psi spí v různých polohách. Někteří spí nejčastěji na boku, jiní v klubíčku a další zase na zádech s tlapami ve vzduchu. Vypozoruje-li jejich páníček jejich nejoblíbenější polohu, může se toho o svém chlupatém příteli hodně naučit.

2.  8.  2022 |
Lucie Kořistová
Pes
Co sázet v srpnu, abyste ještě letos mohli sklízet zeleninu?

Co sázet v srpnu, abyste ještě letos mohli sk…

Máte pocit, že je v srpnu na sázení zeleniny pozdě? Omyl. Když zasejete nyní, budete mít čerstvou zeleninu z vlastní zahrádky až do prvních mrazíků.

5.  8.  2022 |
Lucie Kořistová
Zelenina
Celoroční montované chaty jsou levné a rychle hotové. Jak je vybrat a za kolik?

Celoroční montované chaty jsou levné a rychle…

Říká se, že co Čech, to chalupář, jenomže ne každý má v dnešní době kam jezdit. Ceny nemovitostí navíc vystoupaly do závratných výšek. Toužíte-li po vlastní chatě, nabízí se levnější řešení – montované chaty, které lze zateplit tak, že mohou sloužit k celoročnímu užívání. Inspirujte se i v naší galerii, kde najdete aktuální nabídku na trhu.

31.  7.  2022 |
Lucie Kořistová
Chata
Lák na okurky: Vyberte si z osvědčených receptů

Lák na okurky: Vyberte si z osvědčených recep…

Pokud jste se letos pustili do pěstování okurek a úroda se vydařila natolik, že syrové je nesníte, pustíte se pravděpodobně do jejich nakládání. A i když možná máte na nálev na okurky svůj oblíbený recept, proč nevyzkoušet alespoň s částí úrody něco nového?

29.  7.  2022 |
Kateřina Hradová
zavařování