vytisknout velikost písma Realizace zahrady aneb Zahrada na klíč: jak to probíhá?

Prostor kolem domu je cenný a kdo jej má, chce jej zvelebit, často s pomocí profesionální firmy. Co taková firma nabízí? Nebude to trvat nepřiměřeně dlouho? Bude to finančně únosné? Ptali jsme se za vás.

Rodinné domky se staly moderní záležitostí a pro většinu z nich je typická menší či větší zahrada. Nezáleží na tom, jak je rozlehlá, ale na tom, zda jste schopni ji založit a pečovat o ni. Pokud nemáte času nazbyt, na zahradě se tato skutečnost rychle projeví.

Klepněte pro větší obrázek
Některé vysněné prvky mohou být pro laika příliš obtížné; foto: www.ZahradaBrno.cz

Pak se z místa odpočinku a radosti stává místo, které je vám na obtíž. Nucená starost o neprospívající zahradu, jež není podle vašich představ, nikoho bavit nebude. Existuje však dobré řešení.

Stačí si najít firmu, která se péčí o zahrady a jejich realizacemi zabývá. Firmu odbornou, v níž pracují profesionálové, již vám nabídnou takzvaně „zahradu na klíč“.  

Co si představit pod pojmem „zahrada na klíč“?

„Zahrada na klíč“ zahrnuje realizaci projektu zahrady od samého začátku (konzultace zákazníka se zástupcem firmy) až do konce (předání hotové zahrady). Jedná se o proces tvoření či spoluvytváření okolí rodinného domku.

Klepněte pro větší obrázek
Výchozí situace: dům je hotový, zahradní plány se začínají společně s odborníky spřádat; foto: www.zahradadvoracek.cz

Klepněte pro větší obrázek
Konečná situace: takto vypadá realizace "zahrady na klíč", když je hotová; foto:
www.zahradadvoracek.cz

Firma úzce spolupracuje s majitelem, konzultuje s ním reálnost jeho představ a přání. Realizace může být komplexní nebo jen částečná, vše záleží na zákazníkovi, jeho požadavcích, ale samozřejmě také na jeho finančních možnostech.  

Jaký sortiment nabízených služeb můžete očekávat?

U větších firem bývá škála služeb hodně obsáhlá, většina z nich však nabízí tyto služby:

 • návrh a projekt zahrady, který je zdarma, samozřejmě jen v případě, že realizaci pak téže firmě zadáte

Klepněte pro větší obrázek
Řekněme, že vaším snem je mít zahradu v japonském stylu; foto: www.zahradadvoracek.cz

 • terénní úpravy a modelace plochy (těžkou technikou)
 • montáž automatického závlahového systému
 • koupací i zahradní jezírka, vodní hry

Klepněte pro větší obrázek
Návrh je schválený a postupně se pracuje: jezírko je už hotové a na řadu přichází výsadba rostlin kolem něj; foto: www.zahradadvoracek.cz

 • stavba zídek, skalek, soliterních kamenů, stavby z přírodního kamene

Klepněte pro větší obrázek
Při pokládání soliterního kamene musí častokrát pomoci technika; foto: www.zahradadvoracek.cz

 • stavba pergol a altánů
 • výsadba stromů, keřů a trvalek nejrůznějších velikostí
 • zakládání trávníku setého či kobercového
 • údržba zahrady
 • stavební práce (chodníčky, terasy)
 • truhlářské, elektrikářské či tesařské práce 

Klepněte pro větší obrázek
Ano, jsme stále v České republice; foto: www.zahradadvoracek.cz

Jak realizace probíhá? 

Začnete tím, že zavoláte do vámi vybrané firmy, která požadované výkony provádí. Řeknete jim, co máte na srdci a uskuteční se první schůzka se zahradním architektem. Bude se konat na místě, kde bude realizace probíhat.

Zákazník by měl mít alespoň trošku jasno v tom, jak si budoucí zahradu představuje, a rozhodně musí být schopen říct, kdo a jak ji bude využívat. Zda má sloužit především k dětským hrám nebo jen k odpočinku či se na ní budou konat party a grilování.

Zákazník (klient) by měl udat veškerá svá přání, aby výsledek odpovídal jeho představám, jak estetickým, tak i finančním. Měl by se rozhodnout, zda chce mít na zahradě krb, pergolu, dětský koutek, bazén či cokoliv jiného.

S jeho požadavky pracuje architekt, který vytvoří takzvanou studii zahrady s návrhem na rozvržení jejího prostoru. Vypracovány bývají minimálně dva návrhy. Po konzultaci a případných dalších úpravách následuje odsouhlasení projektu majitelem. Zhotoví se návrh finální a vznikne i osazovací plán, kde už má každá konkrétní rostlina své místo.  

Smlouva je nutný základ  

Je li projekt úspěšně dokončen a majitel je s ním spokojen, sepíše se smlouva, v níž musí být udáno:

 • jaké práce firma provede a v jakém rozsahu
 • jak dlouho bude veškerá činnost trvat (od kdy do kdy)
 • jaké rostliny (vzrůst, kvalita, množství) se použijí
 • konečná částka, kterou za realizaci zaplatíte 

Když jsou uvedené formality hotovy, začne firma v daném termínu se zkrášlováním vaší zahrady. Počítejte s tím, že to nebývá práce jednoduchá, ale výsledky proměny se na druhou stranu brzy ukáží.

V první fázi přijdou na řadu terénní úpravy, jako je srovnání pozemku, následuje postavení zídek, vyhloubení jezírka či usazení sběrné jímky na vodu. Končí se výsadbou stromů, keřů a trvalek, mulčováním kůrou a rozložením kamene. Pak se ještě založí setý či pokládaný trávník.

Klepněte pro větší obrázek
7. červenec 2003: realizace zostra začíná, sledujte s námi krok za krokem; foto: www.ZahradaBrno.cz

Klepněte pro větší obrázek
29. červenec 2003; foto: www.ZahradaBrno.cz

Klepněte pro větší obrázek
11. srpen 2003; foto: www.ZahradaBrno.cz

Klepněte pro větší obrázek
14. říjen 2003; foto: www.ZahradaBrno.cz

Klepněte pro větší obrázek
18. srpen 2004: zhruba rok po realizaci; foto: www.ZahradaBrno.cz

Klepněte pro větší obrázek
V takové zahradě se to relaxuje...; foto: www.ZahradaBrno.cz

Postupnou proměnu zahrady si nafoťte, jednak pro kontrolu, jednak abyste po čase viděli, jak velkou změnou prošla. Realizace může probíhat s vaší částečnou pomocí nebo přímo „na klíč“, kdy se o nic nestaráte a veškeré práce, na něž máte samozřejmě záruku, leží na bedrech firmy. Ta vám ve stanoveném termínu předá krásnou hotovou zahradu. 

Nemáte čas ani znalosti? Využijte nabízenou údržbu 

Předáním hotové zahrady spolupráce s firmou končit nemusí. Většina firem totiž nabízí i její následnou údržbu, a to hned několik typů:

 • pravidelnou, spojenou s údržbou trávníku
 • jarní a podzimní, v době, kdy zahrada potřebuje nejvíce péče
 • nárazovou, například když jste nemocní nebo chcete odjet na dovolenou  

Cena: kolik jste schopni do projektu dát  

Předem není nikdy možné přesně určit, kolik bude zahrada stát. Ceny se pohybují od deseti tisíc korun až po částku přesahují milion. Záleží na množství stavebních a terénních úprav, zda bude instalována závlaha a podobně.

V neposlední řadě hrají velkou roli i rostliny, které budou na zahradu použity. Stejný druh stromu může stát tři sta korun nebo také třináct tisíc – podle jeho velikosti. Cena je tedy pohyblivá, závislá na druhu zvolených prací, materiálů a rostlin.

Standardní realizace zahrady kolem rodinného domu (o rozloze zhruba pět set metrů čtverečních) vás obvykle přijde na sto až tři sta tisíc korun, ale na této ploše lze vytvořit i dílo přesahující milion.  

Jak dlouho realizace trvá? 

Délka trvání přeměny zahrady se liší podle náročnosti prováděných prací a její velikosti. Počítejte s tím, že hodně času zabere i samotný projekt. Není možné, aby architekt vytvořil návrh do druhého dne, protože, má-li být práce kvalitní, půjde jistě o více než jednu konzultaci se zákazníkem.

Klepněte pro větší obrázek
Úprava malinké zahrádky trvá jen několik dnů...; foto: www.zahradadvoracek.cz

Podobně tomu bude i u samotné realizace. Časově nejnáročnější jsou terénní úpravy a montáž závlahového systému. Tyto činnosti ovlivňuje také počasí a roční období, v němž se provádějí.

Klepněte pro větší obrázek
... ale nebudete se stačit divit; foto: www.zahradadvoracek.cz

V létě, kdy půda rychle vysychá, bude práce ubíhat rychleji a snadněji než za podzimních deštivých dnů. Malá úprava zahrady může být hotova do tří dnů, ale realizace zahrady, kterou chcete změnit od základů, potrvá od tří týdnů do tří měsíců.  

Zkusit to sám, nebo práci svěřit profesionálům?

Pokud máte čas a dostatek zkušeností, není problém založit či obnovit zahradu vlastním přičiněním. V dnešní době plné shonu však bohužel bývá volného času pomálu. Chybí- li vám stejně jako teoretické a praktické znalosti z oboru, je vhodnější obrátit se na profesionální firmu, která disponuje odborníky pro každou prováděnou práci.

Profesionál vám snadno zodpoví otázky typu jaká bude potřeba vody pro závlahu, kolik zaplatíte za vodu, zda není lepší studna, jaké výšky dorostou vysazené stromy, co vysadit na jižní stranu, kolik osiva je potřeba, jaké obrubníky jsou vhodné do trávníku, kdy vykopat jezírko a mnoho dalších.

Není tedy důvod dělat chyby navíc, kterými si zbytečně provětráte peněženku. 

Kde vzít informace a inspiraci?

Pokud se pustíte do této nelehké práce, budete potřebovat inspiraci. Některé firmy (například Zahrada Brno) nabízí i bezplatné poradenství – můžete se zeptat na věci, které vám nejsou jasné.

Mě osobně nabídka některých firem velmi mile překvapila. Jejich sortiment je komplexní, nemusí se proto zdržovat zadáváním některé z prací jiné firmě. Osvětu, jak taková realizace opravdu vypadá a funguje, mi poskytli tři odborníci na slovo vzatí působící ve firmách www.akirfas.cz, www.ZahradaBrno.cz a www.zahradadvoracek.cz – moc se mi líbila jedna věta pana Dvořáčka, která je odpovědí na to, co by měla zahrada splňovat: „My zahradu chápeme jako harmonizující místo relaxace a prodlouženou obývací část rodinného domu.“

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas se v současnosti řadí mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač exotický, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny – na trhu se objevil jen před pár lety, ale rychle si vydobyl své místo na slunci.

24.  10.  2018 |
Jak vymalovat byt: Nebojte se barev, rozsvítí interiér. Přesvědčte se v galerii!

Jak vymalovat byt: Nebojte se barev, rozsvítí…

Bílá barva je praktická, univerzální, dobře se kombinuje, ale po čase může být i pěkně sterilní. Nebojte se sáhnout při malování bytu po živé barvě. Pokud se bojíte, že bude moc výrazná, stejně jako při tapetování ji můžete použít jen na jednu stěnu. Co zkusit i modrou nebo zelenou?

10.  2.  2019 |
Jak vyrobit léčivý sirup a mast z rýmovníku

Jak vyrobit léčivý sirup a mast z rýmovníku

Sezóna chřipek a nachlazení je v plném proudu. Rýmě a kašli unikne jen málokdo z nás. Není ale nutné vše řešit jen prášky a předraženými přípravky z lékárny. Nepříjemné příznaky pomůže zmírnit třeba rýmovník. Máme pro vás návod, jak si z něj doma vyrobit sirup a mast.

22.  1.  2019 |
Kuchyňské trendy v roce 2019: Tmavý mat, přírodní materiály, měď a otevřené police

Kuchyňské trendy v roce 2019: Tmavý mat, přír…

Chystáte se zařizovat, rekonstruovat nebo třeba jen modernizovat kuchyň? Pak se vám určitě budou hodit informace z oblasti bytového designu. Nahlédněte s námi do světa kuchyňských trendů, které letos udávají směr.

3.  2.  2019 |
Jak si vypěstovat vlastní papriky? Je čas zasít semínka

Jak si vypěstovat vlastní papriky? Je čas zas…

I když venkovní teplota stále padá pod nulu a za okny často poletuje sníh, blíží se nejvhodnější doba na to pustit se do pěstování téhle chutné zeleniny. Právě v únoru je totiž čas na to zasít semínka paprik. Poradíme vám, jak si z nich vypěstovat vlastní sazeničky.

29.  1.  2019 |