Kiwi už se stalo běžnou součástí jídelníčku i u nás. Většinou známe jen to zelené, není však jediné. Ochutnáte i plody jinak zbarvené?
Kiwi lepší než špenát
Nedávný průzkum prokázal, že kiwi předčí svými vlastnostmi nejen doporučovaný špenát, ale vůbec všechno ostatní ovoce a zeleninu. Konzumace jednoho kusu denně vám zaručí pokrytí doporučené dávky vitaminu C a část potřebného hořčíku a vitaminu E. Pravidelnou konzumací posílíte obranný systém těla, zlepšíte krevní tlak, získáte přírodní projímadlo a vyženete parazity z těla.
Využijete ho při nadměrném krvácení, tuberkulóze, k ošetření zkažených zubů, ke snížení cholesterolu, ke zlepšení trávení či tělesného výkonu. Dále obsahuje vlákninu, draslík, vitaminy D, B1, B2 a A. Ale pozor, aby vše nebylo tak pozitivní – jeho konzumace může některým lidem způsobit i alergickou reakci.
Kiwi prospívá i pokožce
Maska z plodů kiwi pomůže zlepšit stav dehydrované a slunečnímu záření dlouze vystavené pleti. Má hydratační a omlazovací schopnosti. Potlačí tvorbu vrásek, vypne kůži a zpomalí stárnutí. Jak postupovat? Nejprve si dobře vyčistěte obličej, krk a dekolt. Poté si na obličej naskládejte jednotlivá kolečka kiwi. Nechte působit a nakonec místa omyjte vlažnou vodou.
Podívejme se teď na další druhy tohoto ovoce:
Gold kiwi: Pro ty, kdo mají rádi sladké
Zlaté kiwi se podobá tvarem i velikostí zelenému. Slupku má hladkou a dužinu žluté až zlatožluté barvy. Chutná dost sladce a je méně kyselejší než ostatní variety. Hodí se pro děti a lidi s žaludečními problémy. Pomáhá udržovat štíhlou linii. Obsahuje více vitaminu C než zelené kiwi a navíc dvojnásobek vitaminu E.
Červené kiwi: Sladké se prolíná s kyselým
V Číně netroškaří: Existuje zde více než šedesát druhů kiwi, přičemž některé z nich se objevují v historii země. Vždyť již starodávní básníci je zmiňují ve svých dílech jako opravdovou chuťovou slast.
Během roku 2007 se do Evropy začalo dovážet červené kiwi alias kiwi z Hongyangu, pocházející z čínské provincie Sicuani. Jde o druh s červenou barvou ve středu ovoce. Zvlášť atraktivní ho dělá sladkokyselá chuť. Obsahuje hodně vápníku, fosforu, hořčíku a různé vitaminy.
Jak jíst kiwi?
Každopádně je nejdříve omyjte a oloupejte. Plod můžete potom rozpůlit a dužinu vybrat lžičkou, případně jej nakrájet na kousky. Někdo zase vloží kiwi do kráječe na vejce a jí jednotlivé plátky.
Vyzkoušené tipy
- kiwi je ideální ingredience k výrobě marmelády;
- doporučují se jedno až dvě kiwi jako minimum ke snídani.
Při vaření ztrácí vitamin C
Pokud budete kiwi vařit dvě hodiny na mírném ohni, připravíte ho o dvacet procent vitaminu C. Nejraději tedy volte konzumaci za čerstva. Dobře ho využijete do studených polévek, salátů, jogurtů, müsli, zmrzlin, dortů, koktejlů či sorbetů. Vyzkoušejte několik exotických receptů.
Kiwi koktejl
750 g kiwi
1,5 l mléka
150 g tříštěného ledu
cukr podle chuti
Neoloupaná kiwi dobře omyjte, odkrojte oba tvrdší konce a zbytek ovoce nakrájejte na malé kousky. Do mixéru lijte po troškách mléko, přidávejte kiwi a roztříštěný led. Míchejte tak dlouho, až se koktejl dobře spojí a má bohatou pěnu. Podle chuti můžete dosladit cukrem. Rozdělte do sklenic a ozdobte dle své fantazie.
Kiwi koktejl s jablky
8 jablek Golden
24 kusů kiwi
šťáva ze 2 pomerančů
8 jahod
8 kousků kiwi na ozdobení – plátky nebo půlplátky
Kiwi omyjte, oloupejte a nakrájejte na kousky. To samé učiňte s jablky. Ovoce vložte do mixéru a dobře je rozmělněte. Přidejte šťávu ze dvou pomerančů a znovu vše zamíchejte. Pak rozlijte do sklenic a ozdobte jahodou a kouskem kiwi.
Krůtí plátky s rýží a kiwi
250 g rýže
pepř, sůl
4 plátky krůtích prsou
kari koření
1 lžíce másla
4 kiwi
0,1 l bílého vína
8 lžic smetany
Uvařte rýži. Krůtí plátky lehce okořeňte solí, pepřem a kari a nakrájejte na jemné proužky. Na pánvičce rozehřejte máslo, na něm osmažte čtyři až osm minut maso a pak ho silně posypte kari kořením. Kiwi nakrájejte na kolečka, ta překrojte na několik dílků a vhoďte na pánev. Zalijte smetanou smíchanou s vínem a vše krátce povařte. Podávejte s rýží.
Kuřecí salát s kiwi
2 lžíce oleje
několik lístků bazalky
200 g uvařené rýže
2 celerové natě
1 šálek smetany
4 plátky kuřecích prsou
šťáva z jednoho citronu
3 kiwi
1 lžíce medu
podle chuti paprika
100 g krémového sýra
sůl a pepř
2 zralá rajčata
½ sklenky bílého vína
Na oleji osmažte kuřecí plátky a dejte stranou. Rajčata oloupejte a vyndejte semínka, nakrájejte je na dílky. Oloupaná kiwi nakrájejte na kolečka. Připravte si zálivku v malém kastrůlku. Zahřejte v něm citronovou šťávu s medem a po rozpuštění přilijte víno.
Krátce povařte za stálého míchání a odstavte. Z masa udělejte centimetrové kostičky, vhoďte je do mísy a k nim přidejte rýži, nasekaný celer, popřípadě papriku na proužky. Přelijte vlažnou omáčkou. Podávejte ozdobené rajčaty, kiwi a bazalkovými lístky.
Salát z kiwi a paprik
4 kiwi
2 zelené papriky
2 zralá rajčata
3 lžíce octa
půl lžíce hořčice
půl lžíce medu
snítka bazalky
zelená cibulová nať
olivový olej
pepř a sůl
Papriky omyjte, odstraňte semeník a blanky. Nakrájejte je na jemné proužky a osmahněte na trošce oleje doměkka. Omytá rajčata nakrájejte na kostičky, oloupaná kiwi na tenká kolečka. Všechny ingredience vložte do mísy a promíchejte.
Připravte si zálivku smícháním trochy oleje, octa, hořčice, medu, špetky soli a pepře a přelijte jí salát. Ozdobte nasekanou bazalkou a cibulovou natí. Někdy se vyplatí trochu kombinovat. Tento salát vám dodá plno vitaminů a směs nevšedních, ale lahodných chutí.