vytisknout velikost písma Ptačí budky a krmítka v botanické zahradě

Od soboty 23. 1. až do středy 31. 3. 2010 bude v Botanické zahradě hlavního města Prahy ve venkovní expozici areálu Jih k vidění pětadvacet budek určených pro nejrůznější druhy ptáků hnízdících v dutinách a polodutinách a také nepodařené budky, které jsou ptákům k ničemu. Letos druhý ročník výstavy nabídne návštěvníkům i krmítka.    

Vystaveny budou především budky pro nejtypičtější ptačí obyvatele našich zahrad, tedy pro sýkorky, špačka obecného a další drobné pěvce, dále polobudky pro rehky domácí, konipasy bílé a lejsky šedé.

Jistě vás zaujmou také budky, které nebývají k vidění příliš často: jedná se o obydlí určená větším druhům ptáků, jako je puštík obecný, poštolka obecná a kavka obecná. Připraven bude i specifický „koutek hrůzy“, který vás seznámí s nesprávně vyrobenými budkami, jež se bohužel stále objevují v našich zahradách.

Návštěvníky provedou výstavou (a nejen jí) tématické pracovní listy určené starším studentům a nově i pro nejmenší. Odborný výklad k výstavě poskytne RNDr. Jaroslav Škopek, PhD.

Tato služba bude zajišťována každý pracovní den od 9 do 14 hodin. Zájemci se mohou objednávat u Mgr. Evy Vítové (telefon: 603 582 191, e-mail: eva.vitova@botanicka.cz. Vstupné na výstavu je zdarma, nicméně hradí se průvodcovská služba pro skupiny v ceně 250 Kč (skupina/hodina).

Cesty výstavou

Zájemci si budou moci vybrat ze dvou variant provázení:

1. Menší okruh: pouze venkovní prohlídka ptačích budek a krmítek, trvající asi půl hodiny

2. Větší okruh: prezentace Ptáci našich zahrad s projekcí ve výstavní místnosti + menší okruh k tomu (buď na začátku, nebo na závěr podle dohody se zájemci)

23. a 24. ledna 2010: akce pro veřejnost

Pokud se na výstavu chystáte a o nadcházejícím víkendu budete mít čas, nenechte si ujít speciální program pro veřejnost, který v těchto dvou dnech proběhne.

Sobota 23. ledna 

13.00 hodin: Ukázka výroby ptačích budek ve výstavním sále

14.00 hodin: Přednáška na téma Ptačí budky a krmítka – RNDr. Jaroslav Škopek

15.30 hodin: Přednáška na téma Putování čápů černých – RNDr. František Pojer

Neděle 24. ledna

13.00 hodin: Komentovaná prohlídka výstavou Ptačí budky a krmítka – RNDr. Jaroslav Škopek

14.00 hodin: Přednáška na téma Kam létají tažní ptáci? – RNDr. Jaroslav Škopek

Výstavní sál: Výstava z díla RNDr. Jana Hoška

Ptačí budky u vás doma

A co vy, milí čtenáři, máte na své zahrádce nějakou ptačí budku? A víte, zda je vytvořená podle správných parametrů? Pokud si nejste jisti, přečtěte si naše články o ptačích budkách (soutěž v nich zmiňovaná byla již ukončena) a v diskuzi s ostatními čtenáři srovnejte, jak se o ptačí opeřence staráte.  

 

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Vychytávky pro domácí chov drůbeže

Vychytávky pro domácí chov drůbeže

Myslíte si, že při chovu slepic či kachen nemůžete využít žádné zlepšováky? Prohledali jsme Pinterest a objevili nápady, jak udělat krmítko i pítko za pár minut, jak z pneumatiky vytvořit popeliště či jak vytvořit výběh pro kachny.

19.  3.  2023 |
Lucie Kořistová
KachnyDrůbežChov slepic
Vychytávky do zeleninové zahrady: 21 nápadů, jak ji uspořádat a vylepšit

Vychytávky do zeleninové zahrady: 21 nápadů, …

Věděli jste, že můžete mít zelený tunel z dýní, že rajčata lze pěstovat ve výšce a že na vybarvený zeleninový záhon je stejně krásný pohled jako na květiny? Inspirujte se nejlepšími nápady pro zeleninové záhony, které jsme pro vás našli na Pinterestu, a vytvořte si letos ještě krásnější zeleninovou zahradu.

11.  3.  2023 |
Lucie Kořistová
Pěstování zeleninyZeleninová zahrádka
Malé, ale tak útulné! Maringotka jako domov či chatka. Inspirujte se!

Malé, ale tak útulné! Maringotka jako domov č…

Bydlení v maringotce či jiném malém prostoru naučí člověka rozpoznat, co z věcí opravdu potřebuje. Pokochejte se, jak krásně a útulně to může vypadat! Pokud koketujete s myšlenkou minimalismu, vyzkoušejte se třeba jen na pár dní zabydlet v maringotce, abyste zjistili, jestli je to pro vás to pravé.

10.  3.  2023 |
Kateřina Hradová
Maringotka
Jak vytunit skleník na novou sezonu: 20 tipů, které vám zvýší úrodu!

Jak vytunit skleník na novou sezonu: 20 tipů,…

Pěstební sezona ve skleníku už brzy začne, je tedy nejvyšší čas vyladit svůj skleník k dokonalosti! Udělejte si nový pracovní stůl, přidejte police a závěsné systémy, které zvýší množství zeleniny, které ve skleníku vypěstujete. Nezapomeňte na větrání a zalévání, aby se rostlinám dobře dařilo.

4.  3.  2023 |
Lucie Kořistová
Zahrada
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika