vytisknout velikost písma Prvosenky: poslové jara přicházejí

Nechte letošní zimu za dveřmi a domů si pozvěte jaro. Stačí zaběhnout do nejbližšího květinářství pro pár rozkvetlých prvosenek. Poradíme vám, jak se o ně postarat, aby vás těšily.

Prvosenky svými květy jasných plných barev rozveselí každý interiér a dají zapomenout, že venku čeká posmutnělá a občas uplakaná verze zimy. Osadíte-li několika rostlinkami různých barev větší mísu, jako by vám doma rozkvetl celý záhon. A to všechno doslova za pár korun. 

Klepněte pro větší obrázek
Koupě několika prvosenek vás finančně nezruinuje 

Jedna velká rodina 

Prvosenky, primulky, petrklíče patří do jedné rodiny prvosenkovitých (Primulaceae). Celá rodinka čítá téměř šest set druhů, dělících se do skupin nízkých, etážových, kulovitých nebo okolíkovitých.  

Prvosenky jsou trvalky kvetoucí na jaře a v létě, přitom většina odrůd nízkých prvosenek se sluníčka nemůže dočkat a pustí se do kvetení už během února. Právě tyto květinky nám nyní zpříjemní čekání na skutečné jaro. 

Klepněte pro větší obrázek
Prvosenka nejmenší může měřit pouhý centimetr. Ať ji nezašlápnete!

Na toulkách horskou přírodou se můžete setkat s nejmenší zástupkyní rodu, příznačně nazvanou prvosenka nejmenší (Primula minima), která je jen jeden až tři centimetry vysoká, má lesklé kožovité listy uspořádané do kompaktní růžice, z níž na krátkých stopkách vykvétají jednotlivé fialové květy. A u nás patří ke kriticky ohroženým druhům.  

Kterou prvosenku si vybrat?  

Vysázením většího počtu některé z variet nízkých Primula julinae můžete na zahradě vytvořit barevný koberec. Zelené polštářky listů zakryjí zem a poskytnou barevný podklad pro ornamenty květů v celé škále barev s typickými žlutými terčíky ve středu.  

Klepněte pro větší obrázek
Prvosenku jarní člověk vidí po zimě rád 

Prvosenku jarní (Primula veris) není třeba příliš představovat, je to náš dobře známý petrklíč. Roste volně v přírodě a stejně dobře se mu daří v zahradě. Nejlépe mu bude pod ochranou stromů.  

Každé oči určitě přitáhnou velkokvěté variety, například třicet centimetrů vysoká Primula elatior Hill ‘Grandiflora’ s květy nejrůznějších barev, které se na rostlince objevují od března do dubna. Nebo exotická Primula sieboldii z jihovýchodní Asie, kvetoucí v květnu a červnu.

Klepněte pro větší obrázek
Primula sieboldii působí poněkud nezvykle 

Bílá jako sníh

Méně časté jsou variety s bílými květy, jež u kulovitých květenství působí nezvykle křehce. Pochlubit se jím může například Primula denticulata ‘Alba’. Je jednou z mála prvosenek, jíž, bude-li mít dostatek vláhy, nevadí sluneční paprsky. V nešlechtěné podobě se prvosenka zoubkatá zkrášluje růžovými až modrofialovými květy, které se objevují od března do května.

Klepněte pro větší obrázek
Bílá barva připomene poslední sníh 

Primula obcinica má vejčité až srdcové listy podobné listům bramboříku nebo africké fialky. Květy jsou menší v bělavých odstínech, jako by příroda míchala její barvy s přísadou běloby.  

Alpská aurikule neboli prvosenka lysá pochází z horských oblastí Evropy, hodí se do středně osluněných skalek i k osázení zdí. Má listy jakoby bíle poprášené moukou, což je povlak, který vylučuje jako ochranu před úpalem. Vonné květy zlatožluté barvy nakvétají v dubnu a květnu. Je jednou z nejnenáročnějších rostlinek vůbec, přesto má raději vápenatější půdu.  

Klepněte pro větší obrázek
Prvosenku lysou najdeme převážně v horských oblastech 

Kde všude nám mohou dělat prvosenky radost  

Krátkodobě jako ozdoba interiéru, potřebují však chladnější umístění a dostatek světla. Po odkvětu je vhodné vysazení do zahrady nebo alespoň do truhlíku na balkon. Pokud nemáte trpělivost na celoroční pečování, které zajistí, aby v dalším roce prvosenky opět vykvetly, a dokážete je macešsky vyhodit, pak je pěstujte jako jednoleté.  

Klepněte pro větší obrázek
Prvosenky využijete ke zkrášlení obydlí i zahradních zákoutí 

V zahradě jsou prvosenky ideální pro stinná zákoutí a rozjasnění míst pod vyššími stromy a keři. Horské druhy zkrášlí méně osluněné skalky a ozdobné zídky. Velmi pěkně se vyjímají jako předsadba před zakrslé konifery.  

Aby byly jako ve vatě 

Prvosenky jsou nenáročné, jejich pěstování zvládne každý. Stačí dodržet tři hlavní zásady: nevystavovat je slunečnímu žáru, udržovat stále vlhkou a kyprou půdu, pravidelně hnojit.  

Prvosenkám bude nejlépe ve světlém stínu nebo polostínu. Na slunci listy velmi rychle vadnou a často osychají, zasychají i poupata a rostlina při nedostatečné nebo opomenuté zálivce snadno uschne. Pokud se přeci jen vzpamatuje, bude dlouhou dobu trucovat a s novými květy si dá skutečně načas.

Klepněte pro větší obrázek
Víte, jak se o prvosenku správně postarat? 

Prvosenky si potrpí na kyprou, propustnou, dobře prohnojenou půdu, která by neměla vyschnout, ale nesmí být přemokřená. Při vysazování do nádob postačí substrát pro kvetoucí balkonové rostliny.

Během vegetace potřebují rostliny jednou za čtrnáct dní pohnojit tekutým hnojivem. To prvosenkám postačí jako výživa a ani se nebudou dožadovat přesazování, kromě Primula obconica, která si žádá v dalším roce přesazení buď v předjaří, nebo po odkvětu. Květináč by měl být jen o málo větší, než byl ten původní. 

A sázíme  

Při výsadbě na volné stanoviště je ideální vykopat asi patnáct centimetrů hlubokou jamku, pro výsadbu více rostlin je vhodnější podlouhlý žlábek. Vykopanou zem je třeba nakypřit spolu s okraji výkopu a dobře prohnojit zralým kompostem v poměru dva ku jedné. Potom následuje bohaté prolití zeminy vodou, když se voda vsákne, je čas na sázení.

Klepněte pro větší obrázek
Na trhu jsou k mání prvosenky s květy v různých barevných odstínech  

Zeminu je třeba dobře přihrnout na kořeny a kolem rostlin nasypat mulčovací kůru. Ta udrží nejen vlhkost, ale bude listy prvosenek chránit před nájezdy slimáků. O přísun živin se postará jednou za rok v období květu přídavek vyzrálého kompostu, zapracovaný do kypřené zeminy kolem rostlinek.  

Hedvábnou rukou prvosenku vybírej  

Při nákupu vybírejte jen svěží nezvadlé rostliny s neoschlými, neokousanými listy beze skvrn. Podrobnější pohled zajistí, že si domů nedonesete slimáky či jiné nezvané návštěvníky z hmyzího království, třebaže prvosenky škůdci prakticky netrpí. Pro výsadbu do nádob vybírejte silné sazenice, které jsou dobře životaschopné i v omezenějších podmínkách.

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Kalízie vonná. Kde roste, tam léčí

Kalízie vonná. Kde roste, tam léčí

Léčitelé kalízii považují za téměř zázračnou bylinu a světové výzkumy jim dávají za pravdu. Téměř obyčejnou pokojovou rostlinu s neobyčejnými účinky může mít doma každý. Chcete ji vyzkoušet?

23.  7.  2017 |
Jak si vybudovat miniskalku a minijezírko na balkóně

Jak si vybudovat miniskalku a minijezírko na …

Ne každý má zahradu, kde lze relaxovat u šplouchajícího jezírka a obdivovat krásu květin. I na malém balkoně, střešní zahradě či terase si takový luxus můžete dopřát.

16.  7.  2017 |
Poslední šance pro fazole aneb Co v létě ještě zasadit

Poslední šance pro fazole aneb Co v létě ješt…

S příchodem léta jsme se v zahrádkách přehoupli do druhé poloviny vegetace. Správný zahrádkář však nenechá ležet ladem ani kousek půdy a věnuje se založení druhé úrody na těch plochách, kde dozrála první.

11.  7.  2017 |
Pěstování rajčat pro začátečníky: Jak se vyhnout plísni a mít bohatou úrodu

Pěstování rajčat pro začátečníky: Jak se vyhn…

Už jste sklidili první vlastní rajčátka a pravý vrchol sezóny je před vámi? Co udělat pro to, aby vám je nezničily choroby a jak pak bohatou úrodu zpracovat.

21.  7.  2017 |
Jak si vyrobit domácí levandulový olej

Jak si vyrobit domácí levandulový olej

Nejen, že krásně voní, ale i uzdravuje. Má doslova blahodárné účinky. Koupit ho můžete v lékárnách, drogeriích, prodejnách zdravého životního stylu. Pokud si ho ale sami vyrobíte doma, vyjde vás na pár korun. S naším návodem to zvládne každý.

8.  7.  2017 |