Protiproud funguje na principu vodních trysek, které pomocí čerpadla do vody vhánějí vzduch, a vytvářejí tak silný proud. Jeho sílu lze regulovat a některé modely umí proud i nasměrovat. Díky protiproudu je tak možné plavat i v menším bazénu. Plavec překonává odpor proudu vody a plave v podstatě na jednom místě.
Protiproud pro dospělé i děti
Vhodné zařízení se vybírá na základě konstrukce bazénu a síly protiproudu, jaké chcete dosáhnout. O síle protiproudu rozhoduje výkon čerpadla. Pro menší bazén se hodí protiproud s průtokem do 40 m3/hod., který je vhodný a hlavně bezpečný i pro děti. Chcete-li si zaplavat, posílit kondici nebo zhubnout, uvažujte o parametrech průtoku nad 70 m³/hod. Při tomto výkonu čerpadla budete překonávat proud vody asi jako v divoké řece.
Ovšem máte-li v úmyslu trénovat opravdu tvrdě, bude protiproud s výkonem nad 100 m³/hod tím pravým ořechovým. Dvoutryskový protiproud vás totiž z místa nepustí ani o jedno tempo. Uvažovat o protiproudu má smysl při rozměrech bazénu alespoň 3,5 x 2,2 m. Kruhový by měl mít průměr alespoň 3,5 m. Záleží také na hloubce, bazén by měl mít alespoň 1,2 m.
Stavbu bazénu plánujete? Zvolte vestavěný protiproud
Pokud stavbu bazénu teprve plánujete, pak je vhodné už dopředu promyslet, zda si chcete pořídit i protiproud. Pokud ano, pak se asi rozhodnete pro vestavěný protiproud. Jeho výhodou je, že vlastní zařízení je skryté v zemi a nepřekáží na hraně bazénu.
Proto je ale už se stavbou bazénu potřeba vybudovat speciální strojovnu – šachtu, která bude těsně přiléhat k vaně bazénu. Pro čerpadlo musíte vybudovat i samostatný elektrický okruh. V případě vzdálenějšího umístění čerpadla protiproudu je nutné volit vyšší výkon čerpadla a větší dimenzi sacího a vratného potrubí z důvodu tlakových ztrát. Vestavěný protiproud se tak hodí především do zapuštěných betonových či plastových bazénů.
Protiproud do nadzemního bazénu
Máte už postavený bazén a přece jen si říkáte, že by se protiproud hodil? Pak nezoufejte a pořiďte si závěsný protiproud, který není problém dodatečně instalovat na hranu bazénu. Tento typ protiproudu se hodí i pro nadzemní modely bazénů. Výhodou závěsných protiproudů je fakt, že je lze na zimu spolu s bazénem jednoduše demontovat a uložit.
Závěsný vs. vestavěný protiproud. Jaké jsou ceny?
Cena protiproudu se odvíjí od typu a jeho výkonu. Vestavěné protiproudy k bazénu jsou dodávány jako komplety, jež obsahují čelo protiproudu, spínací skříňku, pneumatické ovládání, čerpadlo protiproudu, přisávání vzduchu a propojovací tvarovky včetně uzavíracích ventilů. Celý komplet vyjde zhruba od třiceti pěti tisíc za protiproud s nejnižším výkonem čili s průtokem do 40 m3/hod. Cena za protiproud s vyšším výkonem se však může vyšplhat i na více než sto tisíc.
Nákup protiproudu si však lze rozložit na dvě etapy. Jako první budete potřebovat takzvanou předmontážní sadu, která se osazuje již při stavbě bazénu (z konečné ceny sada představuje asi pětinu nákladů). To nejdůležitější – čerpadlo a spínání lze dokoupit až dodatečně, neboť je potřeba až při spuštění bazénu do provozu. Do té doby máte dostatek času se rozhodnout, jak silné čerpadlo zvolit.
Závěsné protiproudy jsou vybaveny regulací nasávání vzduchu, regulací proudu vody, směrovatelnou tryskou a pneumatickým spínáním, které je umístěno zevnitř bazénu. Nejlevnější závěsný protiproud lze koupit za méně než dvacet tisíc, ale do divoké řeky bude výkonem hodně daleko. Pro opravdové kondiční plavání se vyplatí připlatit, ale i tak jej pod třicet tisíc nepořídíte.
Jak náročná je údržba?
V každém případě je nutná údržba minimálně dvakrát ročně, na začátku a na konci sezóny. Záleží na tom, jaký typ protiproudu máte. U vestavných protiproudů se vzhledem ke složité technologii vyplatí ponechat servis na odborné firmě, která zařízení prohlédne a vyčistí a před zazimováním bazénu vodní soustavu vypustí. U závěsných typů stačí pouze vyčistit povrch od nečistot a na zimu je odmontovat, nechat vyschnout a uložit.