vytisknout velikost písma Sítě proti hmyzu na okna i dveře vám zajistí klidné dny i noci. Jaký typ vybrat?

Dotěrné mouchy, komáři i vosy dokážou pořádně znepříjemnit život. Stačí jen na chvilku otevřít dveře či okno a hmyz si rychle najde cestu do vaší domácnosti. Účinně vás ochrání jen nainstalované sítě. Vybrat si lze hned z několika typů.

Zvolit si můžete z celé řady typů okenních a dveřních sítí proti hmyzu, od levných pevných sítí až po samonavíjecí rolovací. Z široké nabídky si vybere opravdu každý a za klidnou noc bez komářího bzukotu jejich pořízení rozhodně stojí. Jaké možnosti se nabízejí?

Sítě proti hmyzu: Nejjednodušší a nejrychlejší variantou jsou sítě na suchý zip

Nejrychlejší a finančně nejméně náročný způsob řešení poskytují okenní sítě s upevněním na suchý zip, který se lepí na rám okna. Jsou snadno dostupné, nabízejí je všechny hobby markety, stojí pár stovek a sehnat se dají v celé řadě rozměrů včetně toho na velké francouzské okno. Navíc pokud máte okna atypických rozměrů nebo jste jen vybrali špatnou velikost sítě, můžete síťku i suchý zip jednoduše zastřihnout do požadované velikosti.

Na trhu existují dvě možnosti: levnější varianta představuje stálé řešení, zatímco dražší varianta umožňuje síť i suchý zip odstranit, když síť nechcete používat, například na zimu. Suchý zip po sezóně prostě odstraníte bez zanechání zbytků lepidla, síť vymácháte ve vlažné vodě, usušíte a uložíte na příští rok.

Jsou lepší dřevěná nebo plastová okna?

Jsou lepší dřevěná nebo plastová okna?

Pevná síť na okna má dlouhou životnost

Pevná síť na okna je tradičně nejpoužívanějším způsobem ochrany proti hmyzu. Název však může mást. V žádném případě totiž nejde o síťku pevně přitlučenou hřebíčky k rámu okna, jak si mnoho lidí představuje. Pevnou síť totiž můžete z okna hravě sundat. Jde o samostatný rám, který tvoří hliníkový profil vyplněný síťovinou z poplastovaného sklolaminátového vlákna. Na rozdíl od starých kovových sítí nepodléhá korozi a dobře snáší teplotní rozdíly. Objednat si můžete i speciální síťoviny, jako je protipylová či transparentní.

Pevná síť se na okna umísťuje zevnitř místnosti, bez nutnosti vrtání do okenního rámu, upevňuje se pomocí otočných nebo pružinových držáků. Rám je možné lakovat do široké škály barev včetně designu v imitaci dřeva, na okně tak není téměř vidět. Demontáž je stejně snadná jako instalace. Další výhodou je dlouhá životnost těchto sítí.

Repelentní rostliny

Repelentní rostliny

Otevírací magnetické sítě proti hmyzu využijete hlavně na dveře

Nejčastěji se používají do dveří na balkon, lodžii nebo terasu, které se často otevírají, instalují se ale i do vstupních dveří, a existují dokonce i varianty do oken. Jde o sítě v otočném hliníkovém rámu, který je opatřený samozavíracími panty, díky nimž se rám se sítí lehce otevírá a sám se za vámi zase zavře. Montuje se na dveřní rám z exteriéru a pro ještě lepší utěsnění lze dveřní síť opatřit kartáčky po celém obvodu. Díky nim dojde navíc i ke ztišení při dorazu na dveřní rám.

Průlezy pro psy a kočky vám dají svobodu

Vlastníci domácích mazlíčků určitě ocení i možnost instalace samozavíracích průlezů pro kočky a psy, díky nimž už nebudou odkázáni na to, kdy je pustí na zahradu, terasu nebo balkón. Výhodou je prakticky nulová nutnost údržby, která spočívá jen v občasném očištění ulpělého prachu a případném dotažení spojovacích šroubů.

Když slunce začne pálit: Stínící technika v exteriéru

Když slunce začne pálit: Stínící technika v exteriéru

Posuvné sítě proti hmyzu

Posuvné dveřní sítě se pohybují na integrovaných pojezdových kolečkách buď v rámu, nebo ve vodicích kolejnicích, což usnadňuje jejich manipulaci a zajišťuje velmi tichý chod. Kartáčové těsnění, které je umístěno v drážce profilu křídla, zajišťuje maximální těsnicí efekt. V případě potřeby lze posuvnou síť jednoduše vyjmout bez demontáže rámu. Proto je tento typ vhodný pro francouzská okna a dveře teras, ale i tam, kde je málo prostoru přede dveřmi, ale na druhé straně vyžaduje velký prostor vedle dveří.

Zbavte se nežádoucího hmyzu bez chemie

Zbavte se nežádoucího hmyzu bez chemie

Rolovací sítě mohou být vertikální i horizontální

Jsou určeny pro montáž do svislých oken či dveří, samostatným typem svinovacích sítí jsou pak ty na střešní okna. Představují nejpohodlnější řešení ochrany interiéru proti hmyzu, protože v době, kdy je nepotřebujete, stáhnete je do bubnu. Nezasahují tak do prostoru jako klasické pevné či otevírací sítě a nezastiňují výhled v době, kdy je nepoužíváte. Manipulace s nimi je opravdu jednoduchá, bezpečná a lehce ji zvládnou i děti.

Na výběr máte ze dvou možností. Horizontální rolovací sítě lze použít na téměř všechny typy oken, vertikální rolovací sítě jsou vhodné pro skoro všechny typy balkónových dveří, zejména na francouzská okna. Vyrábějí se na míru, což umožní připravit způsob montáže již při stavbě domu. Nainstalovat je ale samozřejmě můžete i do starších staveb. Výhodou je nezávislý pohyb sítě na roletovém systému, který se mechanicky ovládá po otevření okenního křídla či dveří. Díky pružině je manipulace při otevírání a zavírání velmi jednoduchá, síť se plynule navíjí a zůstává dostatečně vypnutá. Praktické jsou i samonavíjecí rolovací sítě.

Stínění domu pro každého

Stínění domu pro každého

Plisovaná síť: Nová technologie, neotřelý vzhled

Oblíbená je pro svůj zajímavý skládaný design a možnost využití jak na okna, tak na dveře. Její velkou výhodou oproti rolovacím sítím je přesné polohování. V horní části se síť posouvá ve vodicím profilu ve tvaru U, v dolní části je síť vedena velmi nízkým PVC profilem, který umožňuje prakticky bezbariérový přechod mezi exteriérem a interiérem. Je tak vhodná i do prostorů, kde se pohybují děti, starší osoby nebo handicapovaní lidé. Jednou z dalších výhod plisovaných sítí je možnost vzájemného spojování jednotlivých dveřních segmentů při řešení širokých fasádních otvorů, proto se hodí do všech typů dveřních výplní včetně balkónů, teras i zimních zahrad.

Markýzy nejen na oknech

Markýzy nejen na oknech

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se, který se hodí k vám domů

Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se,…

Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.

13.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
DIY
Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, jak tvarovat stálezelené keře

Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, …

Topiari, tedy umělecky tvarované keře, mohou mít tvar koule, kužele, spirály, nebo dokonce roztomilých zvířat či postav. Ač na první pohled vypadají velkolepě, se základními triky se můžete do tvarování dřevin pustit i vy. Jak na to? Ukážeme vám postupy, které dříve znali jen zámečtí zahradníci.

17.  9.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Topiari
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci